Kiserødveien 67B

3 490 000 kr

135 m²

3 soverom

Komplett salgsoppgave

Kiserødåsen

Solrik bolig fra 2023 med vannbåren varme, 3 soverom, 2 bad og romslig garasje. IN lån (fellesgjeld kan nedbetales)

    Pris

  • Prisantydning

    3 490 000 kr

  • Andel fellesgjeld

    2 950 000 kr

  • Omkostninger

    11 040 kr

  • Totalpris

    6 451 040 kr

    Areal

  • Bruksareal

    178 m²

  • BRA-I (internt bruksareal)

    135 m²

  • BRA-E (eksternt bruksareal)

    43 m²

    Nøkkelinfo

  • Byggeår

    2023

  • Soverom

    3 soverom

  • Bad

    2 bad

  • Type

    Rekkehus

  • Eierform

    Andel

  • Fasiliteter

    Garasje/P-plass og Balkong/Terrasse

  • Fellesutgifter

    16 413 kr

  • Energimerke

    Lysegrønn A

Unngå doble boligrenter

Vi tilbyr gunstig forsikring.

Hva koster lånet?

Sjekk estimert lånekostnad

Beskrivelse

Kort om eiendommen

Velkommen til en bolig fra 2023 som fremstår som nesten ny med gjennomgående solid standard.

Her er det vannbåren varme som gir en lun og behagelig temperatur gjennom vinteren.

Kiserødveien 67 B passer perfekt for barnefamilier, med flere soverom og to bad, hvorav ett kombinert med praktisk vaskerom.

Boligen har en romslig garasje med elbillader, samt romslig bod tilknyttet garasje i tillegg til innvendig bod på nesten 10 kvm.

Uteområdene er store og innbydende, med østvendt terrasse for morgensol og vestvendt terrasse for kveldssol – perfekt til grilling og lek.

Lite vedlikehold gjør hverdagen enkel og komfortabel.

Her starter fantastiske turmuligheter rett utenfor døren, samtidig som det er kun 5 minutters spasertur til Meny Åsane.

Velkommen til visning!

Innhold og byggemåte

Eiendommen

Kiserødveien 67B, 3231 SANDEFJORD
Kommunenummer 3907, gårdsnummer 132, bruksnummer 432, ideell andel 1/1
Andelsnummer 2, Maritoppen Borettslag, organisasjonsnummer 828983202

Innhold

Totalt bruksareal BRA: 178 kvm

BRA-i:
Kiserødveien 67 B:
1. etasje 33 kvm: Entre, bad og innvendig bod
2. etasje 51 kvm: Stue og kjøkken
3. etasje 51 kvm: Gang, tre soverom og bad

BRA-e:
Kiserødveien 67 B:
1. etasje 43 kvm: Garasje og to boder

Kommentar takstmann: Selger har utvidet platting mot terreng etter overtagelse av boligen, og det er satt opp en delevegg i bod bak garasjen.

Vedlagte plantegninger er ikke målbare. De oppgitte arealer er hentet fra rapport med befaringsdato 14.01.2026 utført av Anticimex Sandefjord AS. Arealene er beregnet og rom er definert etter dagens faktiske bruk, uavhengig av hva som er godkjent av bygningsmyndighetene.

Byggemåte

Selger har fått utarbeidet en tilstandsrapport, dvs. en teknisk gjennomgang av boligen hvor eventuelle avvik, risiko for kjøper og prisoverslag for hva som bør gjøres av oppgradering, er skissert. Se særskilt TGIU (tilstandsgrad ikke undersøkt), samt TG2 og TG3 som viser hva som er boligens normale slitasje, alder og type, hva som er avvik fra dette og hva som bør/må utbedres. Rapporten og selgers egenerklæring er en del av salgsoppgaven og må leses nøye før bud inngis. Kjøper overtar ansvaret for de opplysninger som fremkommer av salgsdokumentasjonen, og kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe som burde vært kjent eller som ikke kan anses å ha betydning for avtalen.  

Bygningen er iht. tilstandsrapporten oppført med grunnmur av støpt plate, ringmurselementer og betongkonstruksjoner. Yttervegger med treverk og utvendige fasader av stående trekledning. Vinduer og balkongdører i 3-lags glass fra byggeår, utvendig bekledd med aluminium. Inngangsdør fra byggeår.

Sammendrag av boligens tilstandsgrad:
TG1 : 93 % | TG2 : 1 % | TG3 : 0 % | TGIU : 6 %

I rapportens sammendrag fremkommer det som takstmannen mener kjøper må være særskilt oppmerksom på utover normal elde og slitasje,
herunder TG2:

Bad/wc 3.etasje: Vinduets plassering er i/ved våtsone, tettedaljer/utførelse mot vindu er ikke kjent. Tiltak ved behov.

Se supplerende tekst i tilstandsrapporten om ovennevnte kommentar.

Standard

Boligen fremstår som nesten ny og er oppført i 2023 med gjennomgående solid standard.

Her er det vannbåren varme som gir en lun og behagelig temperatur gjennom vinteren.

Kiserødveien 67 B er perfekt tilpasset en aktiv barnefamilie, med flere soverom og to bad, hvorav ett bad er kombinert med praktisk vaskerom. Boligen har også en romslig garasje med elbillader, samt god lagringsplass i bod tilknyttet garasje. Det er også en innvendig bod på nesten 10 kvm. på innsiden av vaskerom/bad. Dette gjør det enkelt å organisere fritidsaktiviteter og oppbevaring av utstyr.

Uteområdene er romslige og innbydende. Terrassen mot øst er skjermet og stor nok til hele familien, perfekt til grilling og sommerhygge. Ønsker man mer sol, kan man nyte kveldssolen på terrassen mot vest.

Med nyere bolig er det lite vedlikehold, noe som byr på et enkelt og praktisk liv – ideelt for barnefamilier som ønsker moderne komfort og gode uteområder.

Her starter fantastiske turmuligheter rett utenfor døren, samtidig som det er kun 5 minutters spasertur til Meny Åsane.

Borettslaget har IN-lån: Det er anledning til å nedbetale fellesgjeld den 15. mars og 15. september. Usbl må kontaktes senest to uker før nedbetaling. Dersom fellesgjeld innfris 100% vil felleskostnader reduseres med kr. 12.137,- (nåværende renter på lån) og ny fellesutgift vil bli kr. 4.276,- pr.mnd.

Nøkkelkvalifikasjoner:
*Nyere bolig med begrenset vedlikeholdsbehov i nærmeste fremtid
*Vannbåren varme
*Det er montert vedovn i boligen
*Særdeles god lagringskapasitet i flere boder
*Romslig garasje
*Sol fra morgen til sent på kveld
*Barnevennlig og trygt bomiljø
*Kun 5 minutter gange til Meny Åsane.

Oppvarming

Det er vannbåren gulvvarme i flere gulv, samt vedovn i stue i hovedetasje.

Dersom beboelsesrom ikke har vegg- eller fastmonterte varmekilder ved visning, følger dette heller ikke med. 

Ferdigattest/brukstillatelse

Det foreligger ferdigattest på Kiserødveien 67 A-D, datert 7.10.2025. Denne kan fås ved henvendelse til megler.

Tinglyste heftelser og rettigheter

 
Utover andel fellesgjeld overdras leiligheten fri for pengeheftelser.
Borettslaget har legalpant for forfalte felleskostnader og andre krav som følger av borettslagsforholdet iht. burettslagsloven § 5-20. Pantet er begrenset oppad til 2G (G = folketrygdens grunnbeløp).

Det er tinglyst 2 servitutter på borettslagets eiendom og disse omhandler: rett for kommunen til å kreve tilknytningsavgift dersom kårbolig fradeles og adkomstrett for Lede til å vedlikeholde og drifte anlegg/kabler/ledninger samt bestemmelse om bebyggelse i nærheten av disse.

Servituttene vil følge eiendommen. Kjøpers bank vil få prioritet etter ovennevnte heftelser og servitutter. 

Eventuell adgang til utleie

Andelseier kan ikke uten samtykke fra styret i borettslaget overlate bruken av boligen til andre. Med samtykke kan andelseier overlate boligen til andre i inntil tre år hvis andelseier har bodd i boligen i minst ett av de to siste år. Utleie i andre tilfeller kan godtas ved særlige grunner, jf. burettslagslova § 5-6. Utleie forutsetter at leiligheten har forsvarlige radonverdier. Se også borettslagets vedtekter og konferer megler ved spørsmål.

Beliggenhet og tomteforhold

Beliggenhet

Velkommen til en særdeles innbydende bolig med solrik og fri beliggenhet på attraktive Kiserød. Her får du flotte uteområder som legger til rette for både avslapning, hygge og sosiale sammenkomster.

Morgensolen kan nytes på flotte utearealer mot øst, samtidig som terrassen mot vest byr på herlig kveldssol.

Eiendommen ligger solrikt og fritt til, med umiddelbar nærhet til flotte turområder. Området er svært barnevennlig med kort vei til både lekeplass og barneskole, og her kan barna ferdes fritt og trygt. For de aktive er det mulig å ta på skiene hjemme og gå rett ned til løypenettet i Marum, som byr på gode forhold for både vinter- og sommeraktiviteter.

Dette er et meget populært boområde med nærhet til idylliske Granholmen badestrand og båtbrygge. Granholmen er et attraktivt samlingspunkt på varme sommerdager, med badeplass, matservering og herlig sommerstemning. Det er også kort vei til skog og mark, og sykkelavstand til populære utfartssteder som Ula, Kjerringvik og Eftanglandet.

Boligen har en svært sentral beliggenhet med kun 5 minutters spasertur til Meny Åsane dagligvarebutikk, blomsterbutikk og apotek.

Dette er et flott sted å bo, enten du er liten eller stor.

Adkomst

Megler oppfordrer alle interessenter til å vise hensyn ved kjøring inn til eiendommen, da det bor og ferdes mange barn i området. Det vil bli satt opp «Til salgs»-skilter på tomten.

For øvrig vises det til vedlagt kartskisse nederst i FINN-annonsen. Ved å klikke på kartet får du enkel tilgang til en detaljert reiserute fra ønsket startdestinasjon til eiendommen.

Beskrivelse av tomt

Tomten eies av borettslaget og byr på romslige, grønne og barnevennlige omgivelser med flere store fellesarealer som egner seg godt til lek, opphold og sosiale aktiviteter. Det er gode parkeringsforhold på borettslagets tomt, med rikelig av oppstillingsplasser for både beboere og gjester.

Dette er et trivelig og velfungerende bomiljø som passer perfekt for familier og deg som ønsker god plass rundt boligen.

Parkering

Gode parkeringsmuligheter på borettslagets tomt, samt romslig garasje med el-billade.

Vei, vann og avløp

Eiendommen har adkomst via kommunal vei.

Eiendommen er tilknyttet kommunalt ledningsnett via private stikkledninger.

Borettslaget er ansvarlig for private stikkledninger til bygningen.

I følge kommunen ligger det offentlig ledningsnett over eiendommen.

Regulerings-og arealplaner

Eiendommen er regulert til Lekeplass, frisikt, annen veggrunn, boligbebyggelse - konsentrert småhusbebyggelse, frisikt, uteoppholdsareal, renovasjonsanlegg, funksjons- og kvalitetskrav, vern av kulturmiljø eller -minne, bevaring av kulturmiljø i henhold til reguleringsplan "Kiserødveien" datert 21.8.2024 med tilhørende reguleringsbestemmelser.

Iht kommuneplanens arealdel datert 21.9.2023 er eiendommen regulert til boligbebyggelse, gul sone, blå/grønnstruktur og ras- og skredfare.

Utsnitt av plan med tilhørende bestemmelser kan fås ved henvendelse til megler.

Økonomi

Boligens kostnader

Felleskostnadene er kr  16.413,-  pr. mnd. pr 13.1.2025 og inkluderer: Renter på fellesgjeld, kommunale avgifter, felles bygningsforsikring, fiber aksess, noe vedlikehold, avsetning til vedlikehold (maling) og drift av borettslaget.

Felleskostnadene justeres normalt en gang årlig i forhold til borettslagets faktiske utgifter.
Felleskostnadene fordeles slik:
Renteutgifter kr 12.137,-
Avdrag kr 0,-
Driftsutgifter kr 4.140,-
Feieavgift kr 26,-
Fiber aksess kr 110,-

Borettslagets lån er avdragsfritt i år. Frem til 2033 betales det dermed kun renter. Borettslaget skal i regnskapet opplyse om hvor mye felleskostnadene vil øke etter utløpet av avdragsfri periode. Megler har ikke mottatt informasjon om dette fra forretningsfører, og det er derfor uklart hva felleskostnader etter avdragsfri periode vil utgjøre. 

Nåværende eier har et strømforbruk på ca 13 000 kwh. pr. år. Det er tegnet Norgespris frem til 1.10.26.

Boligen er tilknyttet Sandefjord bredbånd som leverandør av tv-internettsignaler og har avgift på kr. 1.390,- pr. mnd.

Utgiftene er basert på nåværende eiers forbruk.
Kjøper må selv tegne innboforsikring.

Formuesverdi

Ved hjelp av skatteetatens boligkalkulator er boligens formuesverdi beregnet til kr 1 182 109,- for fjoråret når boligen benyttes som primærbolig.

Formuesverdien er en gitt prosent av den beregnede markedsverdien. Beregnet markedsverdi er basert på Statistisk sentralbyrå (SSB) sine opplysninger om omsatte boliger. I beregningen tas det hensyn til boligens beliggenhet, areal, byggeår og boligtype.  
Det er eier av boligen som fastsetter formuesverdien, jf. skatteforvaltningsloven § 9-1 første ledd, men skattemyndighetene kan kontrollere at verdien er satt riktig.

Formuesverdi skal ikke overstige: 
Primærbolig: 25 % av beregnet eller dokumentert markedsverdi opp til kr. 10 000 000, og deretter 70 % av den overskytende markedsverdi.
Sekundærbolig: 100 % av beregnet eller dokumentert markedsverdi.
Formuesverdier som overstiger disse grensene, kan kreves nedjustert av eier. 

For mer informasjon se skatteetaten.no
 

Opplysninger om fellesgjeld

Andel formue er kr 14 556,- pr. 31.12.2024
Andel fellesgjeld er kr 2 950 000,- pr. 15.12.2025

Spesifikasjon av lån:
Lånenummer: 94887197592, Handelsbanken
Annuitetslån, 4 terminer per år.
Rentesats per 15.12.2025: 4.95% pa.
Antall terminer til innfrielse: 152
Totalsaldo per 15.12.2025: 42 800 000
Andel av saldo: 2 950 000
Første termin: 30.12.2023. Neste avdrag: 30.12.2033 (siste termin 30.09.2063).
IN-lån | Flytende rente | Avdragsfritt til 30.09.2033. Avdrag kreves inn via felleskostnadene fra oktober 2033 på de med gjenstående saldo.

Det er anledning til å nedbetale på dette lånet den 15. mars og 15. september, forutsatt flytende rente. Usbl må kontaktes senest to uker før nedbetaling

Omkostninger

3 490 000,00 Prisantydning
2 950 000,00 Andel av fellesgjeld
--------------------------------------------------------
6 440 000,00 Pris inkl. fellesgjeld

Omkostninger

9 950,00  Gjensidige Boligkjøperpakke (valgfri)
545,00  Tinglysing hjemmel
545,00  Tinglysing panterettsdokument
--------------------------------------------------------
11 040,00 Omkostninger totalt

--------------------------------------------------------
6 451 040,00 Totalpris inkl. omkostninger

--------------------------------------------------------

Betalingsbetingelser

Kjøpesum inkludert omkostninger, samt pantedokument tilknyttet eventuelt lån, skal være disponibelt hos megler 2 virkedager før overtagelsen.

Annen viktig informasjon

Eier

Toril Berg Hildenes og Svein Hildenes

Informasjon om forkjøpsrett

Leiligheten er tilknyttet Maritoppen Borettslag. Borettslaget består av 16 leiligheter.

Forretningsfører er Usbl.

Styret innkaller til dugnad etter behov.

Dyrehold er tillatt i borettslaget.

Kommentar styreleder Maritoppen Borettslag: Borettslaget må i løpet av et par/tre år male husene utvendig. Borettslaget sparer opp til dette malingsarbeidet og styret forventer slik det ser ut nå at felleskostnadene vil øke med kr 250 per måned i de tre neste årene( dvs. 2027-2029) for å dekke malingskostnadene. Dette vil komme i tillegg til eventuell normal økning av felleskostnadene på grunn av inflasjon. Styret jobber med å få ned totalkostnaden til dette malingsprosjektet, bl.a. ved bruk av dugnad, men dette er foreløpig ikke fastlagt.

I henhold til borettslagets vedtekter må kjøper godkjennes av styret som ny andelseier. Det er kjøpers ansvar at styregodkjenning blir gitt, men styret kan ikke nekte godkjenning uten saklig grunn.
Iht. burettslagslova kan man bare eie én andel i borettslaget. Kun fysiske personer kan være andelseiere.

Øvrige andelseiere i borettslaget og eventuelt medlemmer av boligbyggelaget har forkjøpsrett. I henhold til burettslagslova tar dette inntil 20 dager å avklare fra melding om salget er gitt borettslaget. Dersom boligen tas på forkjøpsrett løses kjøper fra avtalen.
Ansiennitetsregler:
1 - Andelseier i borettslaget
2 - Storbyfellesskap (Bate, BOB, Vestbo, TOBB, Nobl og Bonord iht. ansiennitet.)
2 - Medlem i Usbl

Borettslaget er sikret mot tap av felleskostnader. Tilbyder er i Klare Finans AS og vilkårene er åpent tilgjengelig på deres hjemmesider. Borettslaget er, etter gjeldende bestemmelser fastsatt av finansieringsselskapet, sikret mot tap som følge av at en andelseier unnlater å betale sine felleskostnader. Avtalen om sikring er gyldig til avtalen sies opp av en av partene. Oppsigelsesfrist er 1. desember med gyldighet fra førstkommende årsskifte. Merk at dersom borettslaget har lån med IN ordning, kan ikke avtalen sies opp før lånet er nedbetalt.

Borettslaget har IN-lån: Det er anledning til å nedbetale på dette lånet (fellesgjeld) den 15. mars og 15. september, forutsatt flytende rente. Usbl må kontaktes senest to uker før nedbetaling

Dokumenter for borettslaget kan fås ved henvendelse til megler.

Overtakelse

Etter nærmere avtale. Overtakelse kan tidligst skje etter at forkjøpsretten for øvrige andelseiere i borettslaget og eventuelt medlemmer av boligbyggelaget er avklart, samt at styrets godkjennelse er avklart. 

Boligselgerforsikring

Selger har i forbindelse med salget tegnet boligselgerforsikring levert av Gjensidige.  
Boligselgerforsikringen dekker selgers ansvar etter avhendingsloven begrenset oppad til kr 14 millioner. Dersom kjøper oppdager forhold ved eiendommen som hen mener utgjør en mangel ved eiendommen, vil Gjensidige behandle reklamasjonen på vegne av selger. Forsikringsvilkår kan fås ved henvendelse til megler.  

Vedlagt salgsoppgaven følger selgers egenerklæringsskjema og tilstandsrapport. Interessenter må sette seg inn i dokumentene før bud inngis. 

Boligkjøperforsikring

Innen kontraktsmøtet må kjøper ta stilling til om det ønskes å bestille Boligkjøperpakken gjennom Gjensidige. I denne gunstige pakken er boligen ferdig forsikret og inkluderer rettshjelpsforsikring, også kalt Boligkjøperforsikring. Rettshjelpsforsikring gir trygghet og tilgang på profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler det første året etter overtagelse. Forsikringsselskapet behandler i så fall ethvert mangelskrav kjøper måtte ha overfor selger. 

Boligkjøperpakken inkluderer bygningsforsikring for hus og hytte, innboforsikring, flytteforsikring og dobbel rentedekning - i situasjoner hvor kjøper ikke får solgt nåværende primærbolig.   

Kjøper mottar ingen særskilt faktura for Boligkjøperpakken da kostnaden det første året legges til kjøpesummen for boligen. Det gjøres oppmerksom på Krogsveen mottar et honorar for denne formidlingen.
Produktark for Boligkjøperpakken ligger vedlagt i salgsoppgaven.  

Dersom ikke boligkjøperpakke ønskes kan kun rettshjelpsforsikring, også kalt boligkjøperforsikring, tegnes særskilt via megler. Rettshjelpsforsikringen varer i 5 år fra overtagelse og leveres gjennom Gjensidige. Ta kontakt med megler for ytterligere informasjon. 

Selskap og privatpersoner som driver med kjøp/salg/utvikling som ledd i egen næringsvirksomhet kan ikke tegne boligkjøperpakke eller rettshjelpsforsikring. 

Budgivning

Forbrukerinformasjon om budgivning er vedlagt denne salgsoppgaven og er også på vår hjemmeside Krogsveen.no. Alle bud og budforhøyelser må inngis skriftlig. I tillegg må legitimasjon være fremlagt sammen med signatur fra budgiver.

Vi oppfordrer til å gi bud elektronisk via GI BUD-knappen på eiendommens hjemmeside på Krogsveen.no. Da vil samtlige vilkår bli oppfylt.  
Eventuelle forhøyelser eller endringer av budet kan bekreftes pr SMS eller på e-post. Vi oppfordrer alltid til å kontakte megler pr. telefon i tillegg da forsinkelser i SMS og e-post kan forekomme.

For at budene skal kunne bli behandlet og videreformidlet skriftlig til alle involverte parter, må alle bud ha en tilstrekkelig lang akseptfrist, jf. eiendomsmeglingsforskriften § 6-3.

Selger må også skriftlig akseptere budet før aksept kan formidles til budgiver. Akseptfrist bør derfor være på minimum 30 minutter, og budforhøyelser må derfor skje i god tid før fristens utløp.

Bud i forbrukerforhold kan uansett ikke settes med kortere frist enn kl. 12.00 første virkedag etter siste annonserte visning. I tillegg kan ikke budet ha forbehold om at det skal holdes hemmelig ovenfor øvrige interessenter. Megler har iht lov om eiendomsmegling ikke anledning til å videreformidle disse budene, og de vil dermed heller ikke bli journalført.

Etter at eiendommen er solgt vil kjøper og selger få tilsendt budjournal. Øvrige budgivere kan få utlevert kopi av budjournalen i anonymisert form.

Hvitvaskingsreglene

I henhold til lov om hvitvasking og terrorfinansiering har megler plikt til å gjennomføre kontrolltiltak overfor kunder, herunder fullmektiger. Dette innebærer bl.a. å bekrefte kunders og reelle rettighetshaveres identitet på bakgrunn av fremvist gyldig legitimasjon eller på annen godkjent måte, samt å innhente opplysninger om kundeforholdets formål og tilsiktede art.

Dersom slike kundetiltak ikke kan gjennomføres, kan megler ikke etablere kundeforholdet eller utføre transaksjonen.

Hvis kjøper ikke bidrar til gjennomføring av kundekontrollen og dette fører til at transaksjonen blir forsinket eller ikke kan gjennomføres, vil dette ansees som mislighold av avtalen og gi selger rettigheter etter avhendingslova kapittel 5. I tilfeller der selger ikke bidrar til gjennomføring av løpende kundekontroll underveis i oppdraget, er det selger som misligholder sine forpliktelser etter avtalen og gi kjøper rettigheter etter avhendingslovens kapittel 4. Partene er selv ansvarlige for eventuelle kostnader og ansvar dette kan medføre. Eiendomsmegleren eller eiendomsmeglingsforetaket kan ikke holdes ansvarlig for de konsekvenser dette vil kunne få for partene eller andre som har interesser i eiendomshandelen.

Kjøper oppfordres til å innbetale kjøpesummen som ikke kommer fra låneinstitusjon i én samlet innbetaling fra egen konto i norsk bank. Megler har plikt til å melde fra til Økokrim om eiendomshandler som fremstår som mistenkelige. Melding sendes Økokrim uten at partene varsles. 

Personopplysningsloven

I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter kan bli registrert for videre oppfølging.

Lovanvendelse

Generelle bestemmelser
Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til megler, den bygningssakyndiges tilstandsrapport, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Kartverket og andre tilgjengelige kilder. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene, og slike forhold kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. 

Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at interessenter rådfører seg med eiendomsmegler eller egne rådgivere før det legges inn bud.

En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.

Kjøper og selgers rettigheter og plikter reguleres av avtalen mellom partene, samt informasjonen som har vært tilgjengelig for kjøperen i forbindelse med handelen. Avtalen utfylles av avhendingsloven, og det gjelder ulike avtalevilkår avhengig av om kjøper er forbrukerkjøper eller ikke.  Dette er nærmere beskrevet nedenfor. 

På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er".  Selger kan ikke ta «som den er»- forbehold overfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud.

Budgiver skal i budskjema avgi egenerklæring om budgiver er forbruker eller næringsdrivende/ person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet. Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker. 

Forbrukerkjøp - definisjon
Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.

Forbruker – avtalevilkår
Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at mangelskravet ikke blir rettet i tide på en tydelig måte.

Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 andre ledd, dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.

Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).

Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon 
Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp. 

Ikke-forbruker – avtalevilkår
Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen.
Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning. 

Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8. 

Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.

Det forutsettes at hjemmel overføres til kjøper. Hvis kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen, må det tas forbehold om dette i budet.

Meglers vederlag

Meglers vederlag betales av selger og er avtalt til:
Fastpris: 45 000,-

Vederlag:
Fotopakke  kr 4 800,00
Kontroll av hjemmel og heftelser  kr 2 900,00
Markedsføringspakke  kr 29 900,00
Oppgjør  kr 7 500,00
Tilrettelegging  kr 17 000,00

Utlegg:
Eierskiftegebyr forretningsfører (selger)  kr 6 570,00
Innhenting av informasjon forretningsfører USBL  kr 4 914,00
Innhenting av offentlig opplysninger Sandefjord - Norkart   kr 3 166,00
Tinglysing sikring  kr 545,00

Andre utgifter:
AX tilstandsrapport leilighet  kr 10 750,00
Boligselgerforsikring Gjensidige Andel/Aksje regnes av prisant.  kr 8 608,00

Vi er opptatt av verdiskapning, og har knyttet til oss samarbeidspartnere som skal sikre våre kunder de beste produkter og tjenester;
• I forbindelse med forberedelse av salget, innhenter vi informasjon om eiendommen hovedsakelig fra vår samarbeidspartner Amibita.
• Gjensidige leverer boligselgerforsikring og tilbyr bygningsforsikring
• Boligkjøperforsikring leveres av Hiscox og med Sedgwick som skadebehandler, og er formidlet gjennom Gjensidige.
• BN bank tilbyr finansieringsløsninger
• Vår avdeling Krogsveen Pluss tilbyr flyttetjenester som utvask, visningsvask, lager, tømming og transport av flyttelass, i tillegg til å formidle kontakt med Flip for overflateoppussing.
• I forbindelse med overtagelse av eiendommen tilbyr Overo avtale om strøm, alarm og bredbånd.
• Krogsveen er, sammen med øvrige bransjeaktører, medeier i Bomega AS som tilbyr den digitale annonseringsplattformen Hjem.

Opplysninger om oppdraget

Oppdragsnummer 22-0486/25
Eiendomsmegler Krogsveen AS, avd. Sandefjord
Jernbanealléen 13, 3210, SANDEFJORD
950 007 613
Oppdragets KR-kode KR22.25486

Dato

Sist oppdatert: 16. januar 2026 kl. 15:01

Dokumenter

Utskriftsvennlig salgsoppgave

Område

Legg til steder som er viktige for deg

Prisutvikling for området

Kvadratmeterpris

0 kr/m²

Endring

↘︎ % ()

Visning

For å delta på visning, ber vi om at du melder deg på. Da sikrer vi at du får nødvendig informasjon og at det er satt av tilstrekkelig med tid. Kontakt megler dersom annet tidspunkt ønskes. Husk å lese salgsoppgaven før visningen, så du stiller forberedt. NB. Visning utgår dersom det ikke er noen påmeldte.
Ønsker du kun å bli holdt orientert, kan du fra eiendommens hjemmeside få varsel om solgtpris, eller kontakte megler.

Lurer du på noe?

Unngå doble boligrenter

Vi tilbyr gunstig forsikring.

Hva koster lånet?

Sjekk estimert lånekostnad

Vil du varsles om lignende boliger?

Ved å lagre ditt boligsøk hos oss får du beskjed når vi har en bolig som ligner denne, før den legges ut på markedet!

På flyttefot? Slik gjør vi det enklere for deg

Skreddersydd flyttepakke

Vi fikser håndverkere, vask, pakking, lagring og transport, og legger ut for utgiftene underveis.

Hjelp med både kjøp og salg

Hos oss har du din egen rådgiver gjennom hele kjøps- og salgsprosessen.

Hjelp til finansiering

Vårt samarbeid med BN Bank sikrer deg rask og løsningsorientert hjelp, til konkurransedyktige betingelser.