Selger har fått utarbeidet en tilstandsrapport, dvs. en teknisk gjennomgang av boligen hvor eventuelle avvik, risiko for kjøper og prisoverslag for hva som bør gjøres av oppgradering, er skissert. Se særskilt TGIU (tilstandsgrad ikke undersøkt), samt TG2 som viser hva som er boligens normale slitasje, alder og type, hva som er avvik fra dette og hva som bør/må utbedres. Rapporten og selgers egenerklæring er en del av salgsoppgaven og må leses nøye før bud inngis. Kjøper overtar ansvaret for de opplysninger som fremkommer av salgsdokumentasjonen, og kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe som burde vært kjent eller som ikke kan anses å ha betydning for avtalen.
Boligbygg over 5 etasjer, samt kjeller og loft. Bygningen har støpt gulv mot grunn. Grunnmur av naturstein. Bærende vegger av murkonstruksjoner. Etasjeskillere av trekonstruksjoner. Yttervegger består av pussede flater. Taket er av typen pulttak belagt med takplater, samt tilnærmet flatt tak tekket med membran/takpapp (Taket er ikke besiktiget). Leiligheten har entrédør med sikkerhetslås. Vinduer med karmer av tre, og to-lags glass (fra 1990). Leiligheten er oppvarmet med elektrisitet og kamin. Elektrisk gulvvarme på bad. Les forøvrig mer om byggemåte og den tekniske tilstanden i rapporten.
Det gjøres spesielt oppmerksom på TG2 og TGIU:
TG2:
Våtrom:
- Våtrommet har kun naturlig ventilasjon. Naturlig ventilasjon gir som regel mindre effektiv luftutskifting enn mekanisk ventilasjon, noe som kan medføre økt fuktpåkjenning i våtrommet. Tiltak bør iverksettes ved behov.
- Riss/sprekker i flisfuger observert i dusjsonen. Kan være en indikasjon på utettheter i våtrommets tettesjikt. Skade bør utbedres.
- Det registreres moderate tegn til bomlyd (tegn til hulrom) under enkelte gulvfliser. Eksakt årsak er ikke kjent. Tiltak vurderes ikke til å være nødvendig, men bør holdes under oppsikt.
- Lokalfall i dusjsonen er mindre enn hva som ideelt anbefales. Det ble målt på tilfeldig sted og målingen viste et fallforhold på 8 mm. Fallet er mindre enn 1:50 i en avstand på 80 cm.
- Nivåforskjell fra døråpning på topp overflate gulv og til hjelpesluk i dusjsonen er på tilfeldig sted målt til ca. 0 mm og 3 mm til hovedsluk. Dette er vurdert til å ikke være tilfredsstillende mht lekkasjesikkerhet.
Kjøkken:
- Det er kun kullfilter og ikke separat avtrekk fra rommet. Dette kan medføre økt fuktbelastning i boligen. TG2 i henhold til NS 3600. Krever oppfølging med jevnlig ettersyn.
- Det registreres drypplekkasje fra avløpsrør til servant. Avløpsrør til servant må skiftes. Sjablongmessig prisanslag: kr 0 - 10 000.
Etasjeskiller:
- Det er noe merkbare skjevheter i boligen. Forskjellen mellom høyeste og laveste punkt på 2,0 meter er målt til 17 mm i stue og 19 mm i entré. Målingene er foretatt i en eldre bygning og bør ses i den sammenheng. Skjevheter er mer påregnelige i eldre bygninger enn i nye. Årsaken til skjevhetene er ikke vurdert.
Tekniske anlegg:
- Vannrør av kobber på soverom er vurdert til å ha en alder som tilsier at anbefalt brukstid er passert. På bakgrunn av alderen er det grunn til å varsle om risiko for skjulte avvik, svekket funksjon, usikker restlevetid eller lignende forhold som utvikles over tid.
Elektrisk anlegg:
- Det er ikke fremlagt samsvarserklæring på det elektriske anlegget (tilstandsgrad settes i henhold til NS3600). Deler av anlegget er av eldre dato og mangler dokumentasjon.
Dører og vinduer:
- Vinduer er av eldre dato og har behov for oppgraderinger/ overflatebehandling. Det må forventes høyere varmetap fra disse vinduene sammenlignet med vinduer fra
nyere dato. Til informasjon ble det utført stikkprøvekontroll på enkelte vinduer, hvor åpne/lukkefunksjon fungerte som forventet.
- Entrédør er av eldre dato og har behov for oppgraderinger/ overflatebehandling. Det må forventes høyere varmetap fra disse dørene sammenlignet med dører fra nyere dato. Til informasjon ble det utført stikkprøvekontroll på dører hvor åpne/lukkefunksjon fungerte som forventet.
TGIU:
Våtrom:
- Hulltaking og fuktmåling fra tilstøtende rom er ikke mulig grunnet inventar. Det er derfor utført et overflatesøk med fuktindikasjonsinstrument. Det ble ikke oppdaget forhold som kan tolkes til fuktskade.
Tekniske anlegg:
- Avløpsrørene er skjult og eventuell stakeluke er ikke lokalisert.
Sammendrag av boligens tilstandsgrad:
TG1: 62%
TG2:32%
TG3:0%
TGIU:6%
Se supplerende tekst i tilstandsrapporten om punktene som har fått tilstandsgrad 2 (TG2) og tilstandsgrad ikke undersøkt (TGIU). Kjøper overtar ansvar og risiko for dette.
Utdrag fra selger egenerklæring:
Kjenner du til om det er/har vært problemer med ildsted/skorstein/pipe, f. eks dårlig trekk, sprekker, pålegg etter tilsyn, fyringsforbud eller lignende?
- "Rehabilitering av pipeløp 2023.".
Kjenner du til om det er/har vært utettheter i terrasse/garasje/tak/fasade?
- "Taket på fasaden var utett.".
Kjenner du til om det har vært utført arbeider på terrasse/garasje/tak/fasade?
- "Takentrepenør: KB Blikk AS, Prosjektledelse: k. Alpeland AS Arbeid som ble utført: utlufting av tak, gesimsen og soil-rør, lufting av flate tak, nytt takvindu, rehabilitering av mur bak murkrone og bak gips. Firmanavn: KB Blikk og K. Apeland AS.".
Kjenner du til vedtak/forslag til vedtak om forhold vedrørende eiendommen som kan medføre økte felleskostnader/økt felles gjeld?
- "Gården skal oppgradere brannsikkerheten.".
Kjenner du til om det er/har vært sopp/råteskader/insekter/skadedyr i sameiet/laget/selskapet som f.eks. rotter, mus, maur eller lignende?
- "Rotter i bakgård. Skadedyr-bekjemper fikset problemet.".
Selger opplyser i opplysningsskjema at klær og liknende kan få mugg ved lagring i kjellerbod.