Komplett salgsoppgave

Sørumsgata 8

4 500 000 kr
68 m²
2 soverom
Velkommen til Sørumsgata 8 presentert av Marius Løkken i Krogsveen - Velkommen til en hyggelig visning!
Velkommen til Sørumsgata 8 presentert av Marius Løkken i Krogsveen - Velkommen til en hyggelig visning!
Kart
Del
Marius Løkken
Presenteres av
Marius Løkken
3-roms oppussingsobjekt med 2 garasjeplasser, balkong og sentral beliggenhet - Store muligheter for rette kjøper

Unngå doble boligrenter

Vi tilbyr gunstig forsikring.
Sjekk estimert lånekostnad

    Pris

  • Prisantydning
    4 500 000 kr
  • Omkostninger
    123 540 kr
  • Totalpris
    4 623 540 kr

    Areal

  • BRUKSAREAL
    73 m²
  • BRA-I (internt bruksareal)
    68 m²
  • BRA-E (eksternt bruksareal)
    5 m²
  • TBA (terrasse-balkongareal)
    5 m²

    Nøkkelinfo

  • Etasje
    3
  • Byggeår
    1994
  • Soverom
    2 soverom
  • Bad
    1 bad
  • Type
    Eierleilighet
  • Eierform
    Eierseksjon
  • Fasiliteter
    Garasje/P-plass, Heis og Balkong/Terrasse
  • Fellesutgifter
    3 808 kr
  • Energimerke
    Rød D

Visning

Lurer du på noe?

Beskrivelse

Kort om eiendommen

Velkommen til Sørumsgata 8 beliggende midt i sentrum av Lillestrøm. Leiligheten er et oppussingsobjekt som har et stort potensiale for den rette kjøper. Heisadkomst, balkong og 2 garasjeplasser.
Velkommen til visning!
- 2 garasjeplasser hvor den ene har el-bil lader
- Oppussingsobjekt med store muligheter
- Kort vei til tog og busstasjon
- God investeringsmulighet
- Kjellerbod på 5 kvm
- Balkong på 5 kvm
- Heisadkomst

Innhold og byggemåte

Eiendommen

Sørumsgata 8, 2000 LILLESTRØM
Kommunenummer 3205, gårdsnummer 81, bruksnummer 205, seksjonsnummer 23, ideell andel 1/1
Kommunenummer 3205, gårdsnummer 81, bruksnummer 205, seksjonsnummer 1, ideell andel 2/67
Kommunenummer 3205, gårdsnummer 81, bruksnummer 205, seksjonsnummer 7, ideell andel 2/67

Innhold

Totalt bruksareal BRA: 73 kvm
BRA-i:
3. etasje 68 kvm: Entre, bad, bod, stue, kjøkken og to soverom
BRA-e:
Kjelleretasje 5 kvm: Bod
Åpent areal:
3. etasje 5 kvm: Balkong
Boligen disponerer bod som ligger i bakkant av garasjeplass i kjeller.
Vedlagte plantegninger er ikke målbare. De oppgitte arealer er hentet fra rapport med befaringsdato 01.09.2025 utført av Anticimex v/Stian Nilsen . Arealene er beregnet og rom er definert etter dagens faktiske bruk, uavhengig av hva som er godkjent av bygningsmyndighetene.

Byggemåte

Selger har fått utarbeidet en tilstandsrapport, dvs. en teknisk gjennomgang av boligen hvor eventuelle avvik, risiko for kjøper og prisoverslag for hva som bør gjøres av oppgradering, er skissert. Se særskilt TGIU (tilstandsgrad ikke undersøkt), samt TG2 og TG3 som viser hva som er boligens normale slitasje, alder og type, hva som er avvik fra dette og hva som bør/må utbedres. Rapporten og selgers egenerklæring er en del av salgsoppgaven og må leses nøye før bud inngis. Kjøper overtar ansvaret for de opplysninger som fremkommer av salgsdokumentasjonen, og kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe som burde vært kjent eller som ikke kan anses å ha betydning for avtalen.  
Bygningen er iht. tilstandsrapporten oppført i betong. Les forøvrig mer om byggemåte og den tekniske tilstanden i rapporten.
Det gjøres spesielt oppmerksom på:
TG3
Bad - Helhetsvurdering - Fornying/ oppgradering av våtrommet må påregnes
Kjøkken
- Ulyd i ventilator
- Varmtvannsbereder grunnet alder
- Vannrør grunnet alder¨
- Overflater gulv pga slitasje
- Innredning pga slitte flater og avflassing
- Avløpsrør grunnet alder
- Ikke komfyrvakt og ikke benkebelysning
Øvrige rom
- Vegg/tak/gulv overflater pga slitasje
Etasjeskiller
- 13 mm skjevhet i stue
Elektriske anlegg
- Det er ikke fremlagt samsvarserklæring på hele anlegget
Dører og vinduer
- Vinduet pga alder og slitasje
Balkong
- Rekkverkshøyde under 1,0m
- Markise er slitt og har rift i duken
 

Standard

Velkommen til Sørumsgata 8 beliggende midt i sentrum av Lillestrøm. Her kan du bo i hjertet av byen med kort vei til byliv, restauranter og kollektivtransport. Leiligheten har et stort oppussingsbehov, men for den rette kjøper kan dette virkelig bli en flott leilighet eller god investering. God planløsning med flere muligheter for innredning. Leiligheten har 2 garasjeplasser, balkong og heisadkomst.
Romslig og delvis åpen stue og kjøkkenløsning hvor det er god plass til stort spisebord og sofagruppe. Fra stuen er det utgang til balkong på 5 kvm.
Kjøkkenet er av god størrelse og med oppussing kan man få et funksjonelt kjøkken med godt med skap og benkeplass. Kjøkkenet får inn godt med lys fra det store kjøkkenvinduet.
2 soverom hvor hovedsoverommet har inngang til bod som kan benyttes som garderobe.
Bad av eldre standard, men som har en god størrelse. Varme i gulv.
Leiligheten er vasket før visning og blir ikke ytterligere vasket ut.

Løsøre og tilbehør

Vi viser til liste fra Norges Eiendomsmeglerforbund som gjelder fra 01.01.2020 angående løsøre og tilbehør.

Oppvarming

Leiligheten blir oppvarmet med elektriske panelovner og gulvvarme på bad.
Dersom beboelsesrom ikke har vegg- eller fastmonterte varmekilder ved visning, følger dette heller ikke med. 

Ferdigattest/brukstillatelse

Midlertidig brukstillatelse for eiendommen ble gitt 17.01.1994.
Det foreligger ferdigattest for bolig og næringsbygg, sanitæranlegg og ventilasjonsanlegg datert 16.11.1999.
Det foreligger godkjent fasadeendring for innglassing av balkonger datert 06.03.2020.
Det gjøres oppmerksom på at det ikke lenger utstedes ferdigattest på tiltak det er søkt om før 1998 jf. plan- og bygningsloven § 21-10. Kommunen vil ikke kreve ferdigattest for disse tiltakene og vil avvise eventuelle søknader. Bestemmelsen innebærer ikke at tiltak med manglende søknad blir lovlige, men at man ikke trenger å avslutte gamle byggesaker. Normalt sett kreves ferdigattest for alle søknadspliktige tiltak som gjøres etter plan- og bygningsloven.
Kjøper overtar eiendommen slik den framstår på visning.

Tinglyste heftelser og rettigheter

Leiligheten overdras fri for pengeheftelser med unntak av:
Dagboknr 12828, tinglyst 15.10.1993, type heftelse: Panterett til sameiet kr 20 000,-
Sameiet har legalpant for krav mot sameieren som følger av sameieforholdet iht. eierseksjonsloven § 31. Pantet er begrenset oppad til 2G, (G = folketrygdens grunnbeløp).
I tillegg har sameiet tinglyst panterett som nevnt over.
Det er ingen tinglyste servitutter på eiendommen.

Eventuell adgang til utleie

Leiligheten kan leies ut såfremt leiligheten har forsvarlige radonverdier. Leietaker må følge sameiets vedtekter og ordensregler på lik linje som eier.

Diverse

Tilbud av produkter og tjenester fra våre samarbeidspartnere
Vi er opptatt av verdiskapning, og har knyttet til oss samarbeidspartnere som skal sikre våre kunder de beste produkter og tjenester;
• Gjensidige leverer boligselgerforsikring og tilbyr bygningsforsikring
• Boligkjøperforsikring leveres av Hiscox og med Sedgwick som skadebehandler, og er formidlet gjennom Gjensidige.
• BN bank tilbyr finansieringsløsninger
• Vår avdeling Krogsveen Pluss tilbyr flyttetjenester som utvask, visningsvask, lager, tømming og transport av flyttelass, i tillegg til å formidle kontakt med Flip for overflateoppussing.
• I forbindelse med overtagelse av eiendommen tilbyr Overo avtale om strøm, alarm og bredbånd.
• Krogsveen er, sammen med øvrige bransjeaktører, medeier i den digitale annonseringsplattformen Hjem.

Beliggenhet og tomteforhold

Beliggenhet

Boligen har ideell beliggenhet for deg som liker å bruke byen og å ha det du bruker i hverdagen nært og lett tilgjengelig. Her bor du bare en kort spasertur fra jernbanestasjonen, gode kafeer og restauranter, kjøpesenter, et godt og variert kulturtilbud, en mengde fritidsaktiviteter, flotte friluftsområder, offentlige tjenester og servicetilbud.
Fra Sørumsgata er det gangavstand til Lillestrøm stasjon. Stasjonen er et knutepunkt for Nedre Romerike med hyppige avganger mot Oslo (11 min) og Gardermoen (12 min).
Buss 401 går mot Oslo og bruker bla. 12 min til AHUS.
Lillestrøm har et rikt tilbud på fritiden. Det er kino med filmtilbud for alle aldre og på kulturhuset er det flere konsert og teater oppsetninger, der flere av de største artistene og showene de siste årene har vært innom. De aller fleste idrettstilbud finnes i Lillestrøm, med området rundt Skedsmohallen som sentrum. Her er det flere treningssentre, friidrettsbane, hestegård, stor innehall, bowling, fotballhall, gressbaner og kunstgressbaner.
Nebbursvollen ligger på Volla siden av byen, her er det bassenger for store og små, samt vannsklier og sandvolleyball baner.
Langs flomvollen mot Nitelva er det gode rekreasjonsmuligheter.
På vinteren er det kort vei til Tæruddalen og innover i Romeriksåsene. Innover i marka finner man et veletablert turstinett som er merket etter DNT - standard, fiske- og badevann, skiløyper m.m.
I Lillestrøm finnes et rikt shopping tilbud. Lillestrøm Torv har 70 butikker som inneholder noe for alle.
Deler av storgata i Lillestrøm er bilfri og har et rikt tilbud av serverings - og spisesteder som Mirabel, Chi, Egon, Casa Mia og Olivia.
Tidsavstander med bil:
Strømmen ca 5 min.
Oslo S ca 20 min. Kun 11 min med toget.
Gardermoen ca 24 min.

Adkomst

Det vil bli skiltet med Krogsveen visningsskilt ved fellesvisninger.

Barnehager, skoler og fritid

Vigernes skole (1-7 kl.)
Volla skole (1-7 kl.)
Sophie Radich skole (8-10 kl.)
Lillestrøm videregående skole
Skedsmo videregående skole
Sølepytten barnehage (1-5 år)
Lillestrøm barnehage (1-5 år)
Måsan barnehage (1-5 år)
Informasjon om tilhørende skolekretser er hentet fra Prognosesenteret som dataleverandør, og tilhørigheten kan årlig endres av kommunen. Dersom skole- og barnehagetilbud er av betydning for kjøpet, ber vi om at det rettes en særskilt henvendelse til kommunen for oppdatert informasjon.

Beskrivelse av tomt

Eiertomt på 1 905 kvm som tilhører sameiet. Fellesarealer opparbeidet med støpte arealer, plenareal, diverse beplantninger og sittegrupper.

Parkering

Leiligheten disponerer 2 garasjeplasser hvor en ligger i 1. etasje og har el-bil lader. Garasjeplass nr. 2 ligger i boligens kjeller og har leilighetens kjellerbod i bakkant. Fastmontert lader for EL-bil følger med.

Vei, vann og avløp

Eiendommen har adkomst via kommunal vei.
Eiendommen er tilknyttet kommunalt ledningsnett via private stikkledninger.
Sameiet er ansvarlig for private stikkledninger til bygningen.

Regulerings-og arealplaner

Eiendommen er regulert til bolig/forretning/kontor i henhold til reguleringsplan "Områderegulering for Lillestrøm Øst" datert 25.3.2015 med tilhørende reguleringsbestemmelser.
Det er byggearbeider og utvikling av nærområdet som kan gi noe støy en periode.
Området er avsatt til fremtidig sentrumsformål. Dette området er under utvikling og nærliggende tomter og eiendommer vil kunne endres på sikt, dog er byggearbeidene i alle tilgrensede bygg mer eller mindre ferdigstilt. Gjør oppmerksom på at det kan komme boligbygg i Kvartal 18B og Kvartal 24B i fremtiden.
Utsnitt av plan med tilhørende bestemmelser kan fås ved henvendelse til megler.

Økonomi

Boligens kostnader

Fellesutgiftene er kr 3 808,- pr. mnd. og inkluderer: Tv/internett, forretningsførsel, kommunale avgifter, bygningsforsikring, drift og vedlikehold.
Fellesutgiftene justeres normalt en til to ganger årlig i forhold til sameiets faktiske utgifter.
Det tas forbehold om at felleskostnadene kan justeres fortløpende pga renteøkninger. Faktura betales pr.kvartal.
Eiendomsskatten utgjør kr 0,- for 2025.
Nåværende eier har ikke oppgitt strømforbruk. Det estimeres derfor et forbruk som tilsvarer ca. 10-15 000 kwh. pr. år.
Boligen er tilknyttet Telia som leverandør av tv/internett og har grunnpakke inkludert i felleskostnader. Tv-tuner/dekoder medfølger ikke.
Utgiftene er basert på nåværende eiers forbruk. Kjøper må selv tegne innboforsikring.

Formuesverdi

Formuesverdi for 2023 var kr 991 927,- ifølge skatteetaten. Beløpet forutsetter at eier bor fast i boligen (primærbolig).
Ved eventuell øvrig bruk av eiendommen (f.eks. fritidsbolig, pendlerbolig, utleieobjekt) var formuesverdien for 2023 kr 3 967 707,-
Formuesverdien justeres normalt årlig. Se skatteetaten.no for mer informasjon om fastsettelse av formuesverdien.

Eiendomsskatt

Eiendomsskatten for 2025 utgjør kr 0,-.

Opplysninger om fellesgjeld

Andel formue er kr 47.229,- pr. 31.12.24
Andel fellesgjeld er kr 0,-
Det er ikke felles lån i sameiet.

Omkostninger

4 500 000,00 Prisantydning
Omkostninger
112 500,00  Dokumentavgift til staten (2,5% av kjøpesum)
9 950,00  Gjensidige Boligkjøperpakke (valgfri)
545,00  Tinglysing panterettsdokument
545,00  Tinglysing skjøte
--------------------------------------------------------
123 540,00 Omkostninger totalt
--------------------------------------------------------
4 623 540,00 Totalpris inkl. omkostninger
--------------------------------------------------------
Dersom sameiet har fellesgjeld, vil leilighetens andel av fellesgjelden komme i tillegg til kjøpesummen. Denne gjelden skal ikke innbetales i oppgjøret, men følger leiligheten.
Totalpris inkl. omkostninger forutsetter kjøp til prisantydning.
Det tas forbehold om endringer i avgifter og gebyrer. 

Tilbud om lånefinansiering

Megler formidler gjerne kontakt med rådgiver hos Trøgstad Sparebank. De har konkurransedyktige betingelser samt rask og løsningsorientert behandling av din lånesøknad.

Betalingsbetingelser

Kjøpesum inkludert omkostninger, samt pantedokument tilknyttet eventuelt lån, skal være disponibelt hos megler 2 virkedager før overtagelsen.

Annen viktig informasjon

Eier

Geir Karlsen

Informasjon om sameiet

Eiendommen er seksjonert, og leiligheten er tilknyttet Sameiet Nittedalsgata 3-5, med sameiebrøk 68/4148.
Sameiet består av 35 seksjoner.
Forretningsfører er Per Ingar Skogseth
Dyrehold er tillatt.
Foretatt påkostninger de senere år: 
- Lamper fellesarealer byttet ut
- Inngangspartiet pusset opp på dugnad
- Utskifting balkongdører
Planlagte oppgaver i sameie:
Utskiftning av vinduer i 2026 og 2027
Tak og fasadevask
Maling av fasade mot Sørumsgata
Befaring og ettersyn av tak
Reparasjon av sprekker i vegger
Reparasjon av garasjegulv
Fukt i garasjen
Skjerming i bakgården
Styreleder opplyser i epost til megler:
Styreleder informerer via mail at det ikke er planlagt noen økning i felleskostnader pt. Om noen år skal vinduer byttes ut, og det kan bli en ekstra kostnad. Sameiet jobber med å spare opp midler til dette, men om vi får til hele summen er ikke sikkert.
Vi gjør videre oppmerksom på at det iht. eierseksjonsloven ikke er anledning å erverve mer enn 2 seksjoner i sameiet, her teller også eierskap via. firma, nærstående og familie. Kjøper har risikoen for at overskjøting på denne bakgrunn kan nektes av Statens Kartverk. I så fall vil kjøper uansett være forpliktet til å gjennomføre handelen, og oppgjør til selger vil finne sted tross manglende overskjøting.
Konferer med megler for mer informasjon.
Dokumenter for sameiet og kopi av seksjonsbegjæringen kan fås ved henvendelse til megler.

Overtakelse

Etter nærmere avtale.

Boligselgerforsikring

Selger har i forbindelse med salget tegnet Boligselgerforsikring levert av Gjensidige. Boligselgerforsikring dekker selgers ansvar etter avhendingsloven begrenset oppad til kr 14 millioner. Dersom kjøper oppdager forhold ved eiendommen som hen mener utgjør en mangel ved eiendommen, vil Gjensidige behandle reklamasjonen på vegne av selger. Forsikringsvilkår kan fås ved henvendelse til megler.  
Vedlagt salgsoppgaven følger selgers egenerklæringsskjema og tilstandsrapport. Interessenter må sette seg inn i dokumentene før bud inngis. Egenerklæringen er fylt ut av arvingene iht deres kjennskap om eiendommen. Da de ikke har bebodd eiendommen kan kjennskapen være mangelfull.

Boligkjøperforsikring

Innen kontraktsmøtet må kjøper ta stilling til om det ønskes å bestille Boligkjøperpakken gjennom Gjensidige. I denne gunstige pakken er boligen ferdig forsikret og inkluderer rettshjelpsforsikring, også kalt Boligkjøperforsikring. Rettshjelpsforsikring gir trygghet og tilgang på profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler det første året etter overtagelse. Forsikringsselskapet behandler i så fall ethvert mangelskrav kjøper måtte ha overfor selger. 
Boligkjøperpakken inkluderer bygningsforsikring for hus og hytte, innboforsikring, flytteforsikring og dobbel rentedekning - i situasjoner hvor kjøper ikke får solgt nåværende primærbolig.   
Kjøper mottar ingen særskilt faktura for Boligkjøperpakken da kostnaden det første året legges til kjøpesummen for boligen. Det gjøres oppmerksom på Krogsveen mottar et honorar for denne formidlingen.
Produktark for Boligkjøperpakken ligger vedlagt i salgsoppgaven.  
Dersom ikke boligkjøperpakke ønskes kan kun rettshjelpsforsikring, også kalt boligkjøperforsikring, tegnes særskilt via megler. Rettshjelpsforsikringen varer i 5 år fra overtagelse og leveres gjennom Gjensidige. Ta kontakt med megler for ytterligere informasjon. 
Selskap og privatpersoner som driver med kjøp/salg/utvikling som ledd i egen næringsvirksomhet kan ikke tegne boligkjøperpakke eller rettshjelpsforsikring. 

Budgivning

Forbrukerinformasjon om budgivning er vedlagt denne salgsoppgaven og er også på vår hjemmeside Krogsveen.no. Alle bud og budforhøyelser må inngis skriftlig. I tillegg må legitimasjon være fremlagt sammen med signatur fra budgiver.
Vi oppfordrer til å gi bud elektronisk via GI BUD-knappen på eiendommens hjemmeside på Krogsveen.no. Da vil samtlige vilkår bli oppfylt.  
Eventuelle forhøyelser eller endringer av budet kan bekreftes pr SMS eller på e-post. Vi oppfordrer alltid til å kontakte megler pr. telefon i tillegg da forsinkelser i SMS og e-post kan forekomme.
For at budene skal kunne bli behandlet og videreformidlet skriftlig til alle involverte parter, må alle bud ha en tilstrekkelig lang akseptfrist, jf. eiendomsmeglingsforskriften § 6-3.
Selger må også skriftlig akseptere budet før aksept kan formidles til budgiver. Akseptfrist bør derfor være på minimum 30 minutter, og budforhøyelser må derfor skje i god tid før fristens utløp.
Bud i forbrukerforhold kan uansett ikke settes med kortere frist enn kl. 12.00 første virkedag etter siste annonserte visning. I tillegg kan ikke budet ha forbehold om at det skal holdes hemmelig ovenfor øvrige interessenter. Megler har iht lov om eiendomsmegling ikke anledning til å videreformidle disse budene, og de vil dermed heller ikke bli journalført.
Etter at eiendommen er solgt vil kjøper og selger få tilsendt budjournal. Øvrige budgivere kan få utlevert kopi av budjournalen i anonymisert form.

Hvitvaskingsreglene

I henhold til lov om hvitvasking og terrorfinansiering har megler plikt til å gjennomføre kontrolltiltak overfor kunder, herunder fullmektiger. Dette innebærer bl.a. å bekrefte kunders og reelle rettighetshaveres identitet på bakgrunn av fremvist gyldig legitimasjon eller på annen godkjent måte, samt å innhente opplysninger om kundeforholdets formål og tilsiktede art.
Dersom slike kundetiltak ikke kan gjennomføres, kan megler ikke etablere kundeforholdet eller utføre transaksjonen.
Hvis kjøper ikke bidrar til gjennomføring av kundekontrollen og dette fører til at transaksjonen blir forsinket eller ikke kan gjennomføres, vil dette ansees som mislighold av avtalen og gi selger rettigheter etter avhendingslova kapittel 5. I tilfeller der selger ikke bidrar til gjennomføring av løpende kundekontroll underveis i oppdraget, er det selger som misligholder sine forpliktelser etter avtalen og gi kjøper rettigheter etter avhendingslovens kapittel 4. Partene er selv ansvarlige for eventuelle kostnader og ansvar dette kan medføre. Eiendomsmegleren eller eiendomsmeglingsforetaket kan ikke holdes ansvarlig for de konsekvenser dette vil kunne få for partene eller andre som har interesser i eiendomshandelen.
Kjøper oppfordres til å innbetale kjøpesummen som ikke kommer fra låneinstitusjon i én samlet innbetaling fra egen konto i norsk bank. Megler har plikt til å melde fra til Økokrim om eiendomshandler som fremstår som mistenkelige. Melding sendes Økokrim uten at partene varsles. 

Personopplysningsloven

I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter kan bli registrert for videre oppfølging.

Lovanvendelse

Generelle bestemmelser
Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til megler, den bygningssakyndiges tilstandsrapport, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Kartverket og andre tilgjengelige kilder. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene, og slike forhold kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. 
Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at interessenter rådfører seg med eiendomsmegler eller egne rådgivere før det legges inn bud.
En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.
Kjøper og selgers rettigheter og plikter reguleres av avtalen mellom partene, samt informasjonen som har vært tilgjengelig for kjøperen i forbindelse med handelen. Avtalen utfylles av avhendingsloven, og det gjelder ulike avtalevilkår avhengig av om kjøper er forbrukerkjøper eller ikke.  Dette er nærmere beskrevet nedenfor. 
På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er".  Selger kan ikke ta «som den er»- forbehold overfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud.
Budgiver skal i budskjema avgi egenerklæring om budgiver er forbruker eller næringsdrivende/ person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet. Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker. 
Forbrukerkjøp - definisjon
Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.
Forbruker – avtalevilkår
Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at mangelskravet ikke blir rettet i tide på en tydelig måte.
Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 andre ledd, dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.
Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).
Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon 
Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp. 
Ikke-forbruker – avtalevilkår
Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen.
Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning. 
Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8. 
Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.
Det forutsettes at hjemmel overføres til kjøper. Hvis kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen, må det tas forbehold om dette i budet.

Opplysninger om oppdraget

Oppdragsnummer 60-0291/25
Eiendomsmegler Krogsveen AS, avd. Lillestrøm
Adolph Tidemands gate 38, 2000, LILLESTRØM
950 007 613
Oppdragets KR-kode KR60.25291

Dato

Sist oppdatert: 09. september 2025 kl. 20:01

Dokumenter

Utskriftsvennlig salgsoppgave

Område

Legg til steder som er viktige for deg

Prisutvikling for området

Kvadratmeterpris
0 kr/m²
Endring
↘︎ % ()

Visning

Lurer du på noe?

Vil du varsles om lignende boliger?

Ved å lagre ditt boligsøk hos oss får du beskjed når vi har en bolig som ligner denne, før den legges ut på markedet!

På flyttefot? Slik gjør vi det enklere for deg

Skreddersydd flyttepakke

Vi fikser håndverkere, vask, pakking, lagring og transport, og legger ut for utgiftene underveis.

Hjelp med både kjøp og salg

Hos oss har du din egen rådgiver gjennom hele kjøps- og salgsprosessen.

Hjelp til finansiering

Vårt samarbeid med BN Bank sikrer deg rask og løsningsorientert hjelp, til konkurransedyktige betingelser.