Velkommen til Grefsenkollveien 23!
Her bor du luftig og fint til med en solrik balkong på 7 kvm.
Fantastisk utsikt mot Holmenkollen.
Leiligheten har en sosial åpen løsning mellom stue og kjøkken som gir en luftig og innbydende romfølelse.
I overgangen mellom kjøkkenet og stuen er det en naturlig plass til et spisebord.
Hyggelig spisesone.
Romslig soverom med god plass til skap og annet soveromsmøblement.
Fra soverommet er det utsikt over Oslo og mot grønt- områder.
Utsikt fra soverommet.
Leiligheten er enkel å møblere og har naturlig plass til både spisebord, sofagruppe og TV-løsning.
Kjøkkenet er fra byggeår og har tidløse glatte fronter, praktisk laminatbenkeplate og integrert ventilator i overskap.
Kjøkkenet har god skap- og benkeplass.
Fra stuen har du utgang til leilighetens flotte balkong som fungerer som en forlengelse av oppholdsrommet store deler av året.
Overbygget gjør at det er mulig å sitte ute i all slags vær.
Utsikt fra balkong.
Balkongen er utstyr både med markise dersom sola står på, og en varmelampe dersom det blir kjølig utover kvelden.
Stue5.jpg
En romslig innbydende entré med god plass til å henge fra seg yttertøy.
Flislagt baderom fra byggeår med gulvvarme.
Rommet er utstyrt med vegghengt servantinnredning, speil med overlys, dusjhjørne, mekanisk avtrekk og opplegg for vaskemaskin.
Dusjhjørne
Sameiet har hyggelig opparbeidet fellesområder på framsiden, og en stor terrasse med sittegrupper i 5.etasje på baksiden av bygget. Fra baksiden er det også direkte adkomst til marka via en låsbar port.
Hyggelig lekeplass med fantastisk utsikt over fjorden.
Sosial sittegruppe på framsiden av bygget.
Sameiet har felles garasje. Her er det mulig å kjøpe eller leie av andre beboere når det er ledige plasser.

Grefsenkollveien 23

4 800 000 kr

50 m²

1 soverom

Komplett salgsoppgave

Marthe Petersen
Presenteres av
Marthe Petersen

Grefsenåsen

Lys og romslig selveier leilighet, balkong på 7 kvm, solrik, markanært, utsikt, sentralt, lave felleskostnader

    Pris

  • Prisantydning

    4 800 000 kr

  • Omkostninger

    131 040 kr

  • Totalpris

    4 931 040 kr

    Areal

  • Bruksareal

    55 m²

  • BRA-I (internt bruksareal)

    50 m²

  • BRA-E (eksternt bruksareal)

    5 m²

  • TBA (terrasse-balkongareal)

    7 m²

    Nøkkelinfo

  • Etasje

    2

  • Byggeår

    2006

  • Soverom

    1 soverom

  • Bad

    1 bad

  • Type

    Eierleilighet

  • Eierform

    Eierseksjon

  • Fasiliteter

    Heis og Balkong/Terrasse

  • Fellesutgifter

    2 829 kr

  • Energimerke

    Rød D

Unngå doble boligrenter

Vi tilbyr gunstig forsikring.

Hva koster lånet?

Sjekk estimert lånekostnad

Beskrivelse

Kort om eiendommen

Lys og romslig 2-roms i et boligbygg fra 2006. Leiligheten ligger rolig til i byggets 2. etasje og har flott utsikt over Oslo. Her bor du sentralt, med kort vei til sentrum, samtidig som marka ligger i umiddelbar nærhet. Du kan gå rett ut i turløypene fra baksiden av byggets 5.etasje. Marka er rett utenfor døra!

Leiligheten har en praktisk planløsning med entré, flislagt bad, soverom og stue/kjøkken i åpen løsning. Fra stuen er det utgang til en solrik balkong på 7 kvm, som fungerer som en naturlig forlengelse av stuen i sommerhalvåret.

Boligen ligger attraktivt til i et veletablert sameie på Grefsenåsen, med kort avstand til både marka, offentlig kommunikasjon, matbutikker og idrettsanlegg. Det går buss direkte til Nydalen med Handelshøyskolen Bi, samt flere butikker og spisesteder.

Innhold og byggemåte

Eiendommen

Grefsenkollveien 23, 0490 OSLO
Kommunenummer 301, gårdsnummer 75, bruksnummer 13, seksjonsnummer 20, ideell andel 1/1

Innhold

Totalt bruksareal BRA: 55 kvm

BRA-i:
2. etasje 50 kvm: Entre, bad, soverom og stue/kjøkken.

BRA-e:
2. etasje 5 kvm: Bod

Åpent areal:
2. etasje 7 kvm: Balkong

Boligen disponerer en bod i samme etasje som leiligheten. Det gjøres oppmerksom på at sameiets eksterne boder tilhører sameiets fellesareal, og at boden således ikke eies av den enkelte sameier. Dette medfører at sameiet i fellesskap beslutter bruken, og at sameiet kan ved vedtak beslutte annet bruk av fellesarealet.

Vedlagte plantegninger er ikke målbare. De oppgitte arealer er hentet fra rapport datert 25.04.2026 utført av Anticimex avd. Oslo.

Byggemåte

Selger har innhentet en tilstandsrapport av boligen. Av rapporten fremgår det at flere bygningsdeler har fått tilstandsgrad ikke undersøkt/ikke tilgjengelig for undersøkelse (TG IU), 2 (TG2) og/eller 3 (TG3). Rapporten beskriver også avvik på undersøkte bygningsdeler uten tilstandsgrad. Kjøper overtar ansvaret for de opplysninger som fremkommer av salgsdokumentasjonen, og kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe som burde vært kjent eller som ikke kan anses å ha betydning for avtalen.  

Leilighetsbygg oppført i 2006. Grunnmur og bærende konstruksjoner i hovedsak av betong. Bygget er oppført med kjeller. Bygget er oppført med parkeringsanlegg i nederste etasje. Yttervegger i en kombinasjon av tre- og betongkonstruksjoner. Utvendige fasader av murpuss. Flatt tak. Yttertak er belagt med asfaltpapp. (Ikke besiktiget).Boligen har entrédør med brannklasse B30 og lydklasse db40.Balkongdør med karm/ramme av tre (fra byggeår). Vinduer med karmer/ramme av tre (fra byggeår). Boligen ventileres hovedsakelig med naturlig ventilasjon gjennom vinduer og ventiler. Les for øvrig mer om byggemåte og den tekniske tilstanden i rapporten.

Det er i henhold til tilstandsrapporten gitt 76% TG1, 14%TG2 OG 10% TGIU.

Det gjøres spesielt oppmerksom på:

TG2 er gitt på følgende rom/bygningsdeler:
Våtrom:
- Fallforhold rundt sluk: Lokalfallet i sluksonen er mindre enn anbefalt. Konsekvens er at fallforholdet vurderes å ikke gi tilfredsstillende bortledning av bruksvann ved normal bruk.
- Lekkasjesikkerhet: Fallforhold utenfor sluksonen vurderes ikke til å være tilstrekkelig for å lede eventuelt lekkasjevann til sluk, og det er ikke påvist at vanntett sjikt har tilstrekkelig oppkant ved dørterskel for å kompensere for dette.
- Vanntett sjikt: Vanntett sjikt har en alder som tilsier at fremtidig funksjon er usikker.

Kjøkken:
- Ventilasjon: Ventilasjonen vurderes som utilstrekkelig grunnet manglende tilluftsventil i stue.
Tekniske anlegg:
- Fordelerskap og fordelerstammer: Fordelerstammer har ikke sikker avrenning til rom md sluk, eller tilsvarende sikring mot fuktskader.

Andre rom:
- Overflate himling: Det observeres stedvis tegn til riss i himling.

TGIU:
Innvendig stakeluke.

HMS:
Rekkverkshøyder, lysåpninger og andre sikkerhetsmessige forhold er kontrollert opp mot dagens gjeldende byggetekniske forskrift, selv om denne ikke har tilbakevirkende kraft. Det ble ikke funnet avvik i henhold til gjeldende forskrift.

Se supplerende tekst i tilstandsrapporten. Kjøper overtar ansvar og risiko for dette.

Tilstandsrapporten er inntatt i salgsoppgaven. Rapporten inneholder informasjon om avvikene og konsekvensen av disse. Ettersom kjøper regnes å være kjent med forhold som tydelig fremgår av tilstandsrapporten, oppfordres du til å sette deg grundig inn i rapporten i sin helhet.

Standard

Velkommen til Grefsenkollveien 23, en lys og romslig 2-roms selveierleilighet i populært område på Grefsen! Leiligheten ligger i byggets 2.etasje med trappefri adkomst fra garasjeanlegget.

Sameiet byr på hyggelige, opparbeidede fellesområder på framsiden, og en stor terrasse med sittegrupper i 5.etasje på baksiden av bygget. Perfekt for sosiale sammenkomster eller rolige stunder i frisk luft. Fra bakgården er det direkte adkomst til marka via en trapp med låsbar port som tilhører sameiet.

Boligen inneholder:

Entré
En romslig innbydende entré med god plass til å henge fra seg yttertøy. Det er gode muligheter for å etablere en garderobeløsning.

Bad
Tidløst baderom fra byggeår med fliser på vegger og gulv, samt behagelig gulvvarme. Rommet er utstyrt med vegghengt servantinnredning, speil med overlys, dusjhjørne, mekanisk avtrekk og opplegg for vaskemaskin. Her har du alt du trenger for en praktisk og funksjonell hverdag.

Soverom
Leiligheten har et romslig soverom med plass til dobbeltseng, nattbord og kommode. Her er det også rikelig plass til garderobeløsning. Fra vinduet får du en fantastisk utsikt over Oslo, som gir rommet en ekstra luftig følelse.

Kjøkken
Sosial åpen løsning mellom stue og kjøkken som gir en luftig og innbydende romfølelse. Kjøkkenet er fra byggeår og har glatte fronte, praktisk laminatbenkeplate og integrert ventilator i overskap. Integrerte hvitevarer følger med.

Stue
Stuen er lys og behagelig med store vindusflater som slipper inn rikelig med dagslys. Rommet er enkelt å møblere og har naturlig plass til både sofagruppe og TV-løsning. Fra stuen har du utgang til leilighetens flotte balkong som fungerer som en forlengelse av oppholdsrommet store deler av året.

Balkong
Den solrike balkongen på 7 kvm har overbygg som gjør den anvendelig også på regnværsdager. Balkongen er utstyr både med markise dersom sola står på, og en varmelampe dersom det blir kjølig utover kvelden. Utsikten over Oslo er rett og slett nydelig. Dette er et perfekt sted å nyte morgenkaffen eller en rolig kveld med noe godt i glasset.

Leiligheten har en praktisk planløsning med naturlig avskilte soner og en gjennomgående lys og behagelig atmosfære. Leiligheten kombinerer det beste av to verdener, utsikt og nærhet til marka, samtidig som du har kort vei til kollektivtransport og Storo med et bredt utvalg av forretninger.

Det er kun de hvitevarene som er listet opp som følger med. Disse hvitevarene følger med: Vaskemaskin, oppvaskmaskin og komfyr.

Det gjøres oppmerksom på at hvitevarene er kjøpt for noen år tilbake, og kjøper må forvente slitasje som følge alder og normal bruk. 

Løsøre og tilbehør

Vi viser til liste fra Norges Eiendomsmeglerforbund som gjelder fra 01.01.2020 angående løsøre og tilbehør.
Taklampe i stuen/ kjøkkenet medfølger ikke.

Oppvarming

Oppvarming med elektrisitet. Det er gulvvarme på baderom.

Dersom beboelsesrom ikke har vegg- eller fastmonterte varmekilder ved visning, følger dette heller ikke med. 

Ferdigattest/brukstillatelse

Det foreligger ikke ferdigattest på eiendommen, men midlertidig brukstillatelse. Det var kun mindre vesentlige mangler som gjenstod på tidspunkt for utstedelse av midlertidig brukstillatelse og ikke noe som påvirker bruken av leiligheten. Denne kan fås ved henvendelse til megler.

Det er uklart om dette er utført. Kjøper overtar ansvaret for dette.

Endringer fra bygningstegninger opp mot dagens bruk:
Selger har montert skyvedør i soverom for å kunne dele opp arealet til to soverom. Det gjøres oppmerksom på at det er vurdert som ett soverom da det adskilte arealet ikke tilfredsstiller krav til størrelse/dagslys/ventilasjon når dør lukkes. Det er dermed ikke mulig å etablere del brukt som barnerom som et eget soverom. Konsekvens ved søknad kan være at rommet ikke godkjennes som varig opphold og at rommet da må brukes som bod/midlertidig oppbevaring.

Det gjøres oppmerksom på at det ikke lenger utstedes ferdigattest på tiltak det er søkt om før 1998 jf. plan- og bygningsloven § 21-10. Kommunen vil ikke kreve ferdigattest for disse tiltakene og vil avvise eventuelle søknader. Bestemmelsen innebærer ikke at tiltak med manglende søknad blir lovlige, men at man ikke trenger å avslutte gamle byggesaker. Normalt sett kreves ferdigattest for alle søknadspliktige tiltak som gjøres etter plan- og bygningsloven.
Kjøper overtar eiendommen slik den framstår på visning.

Tinglyste heftelser og rettigheter

Eiendommen overdras fri for pengeheftelser.
Sameiet har legalpant for krav mot sameieren som følger av sameieforholdet iht. eierseksjonsloven § 25. Pantet er begrenset oppad til 2G, (G = folketrygdens grunnbeløp).

Det er tinglyst 8 servitutter på eiendommen og følgende antas å ha betydning for kjøpers bruk:

Dagboknr. 1999, tinglyst 11.01.2005: type heftelse: Erklæring/avtale
Grefsenkollveien godkjennes inntil videre i sin nåværende bredde. Når kommunen krever det er sameiet forpliktet til å til å opparbeide Grefsenkollveien til og langs den siden av tomta hvor den har sin adkomst inntill en 20 meter bredde.

Dagboknr. 681295, tinglyst 15.09.2009: type heftelse: Bestemmelse om parkering. Grefsenseteren boligsameie (Grefsenkollveien 20) har eksklusiv bruksrett til 87 garasjeplasser i garasjeanlegget til Grefsentoppen boligsameie.

Det er i tillegg tinglyst seksjoneringsbegjæring.

Servituttene vil følge eiendommen.

Eventuell adgang til utleie

Leiligheten kan leies ut såfremt leiligheten har forsvarlige radonverdier. Leietaker må følge sameiets vedtekter og ordensregler på lik linje som eier.

Diverse

Leiligheten er vasket og rengjort før visning og vil ikke bli ytterligere vasket før overtakelse.

Selger har kun brukt eiendommen som hytte og har derfor begrenset med kunnskap om eiendommens tilstand. Kjøper må derfor kunne påregne at det kan være flere feil og mangler som normalt oppdages ved bruk av boligen, men som selger ikke har mulighet å vite.

Beliggenhet og tomteforhold

Beliggenhet

Meget attraktiv beliggenhet i Grefsenkollen, i skjæringspunktet mellom byen og marka. Området er rolig og barnevennlig, hovedsakelig bestående av villa- og blokkbebyggelse. Svært gode turmuligheter rett utenfor døren, samtidig som det er kort vei ned til Oslo sentrum.

Sameiet Grefsentoppen har en unik beliggenhet med flott utsikt over Oslo og nærhet til marka. Lys og fin leilighet som har gode solforhold med sol fra tidlig ettermiddag til sent på kveld sommertid. Om vinteren kan du spenne på deg skiene et par hundre meter fra boligen og ta en skitur i en av de mange løypene i Lillomarka og Nordmarka. Ønsker du andre vinteraktiviteter, kan du besøke Oslo skisenter (www.osloskisenter.no) eller hoppbakken på Linderudkollen.

Grefsenkollveien er en av Oslos mest populære treningsbakker for rulleski, sykkel og løping. På toppen av Grefsenkollen ligger Grefsenkollen Restaurant som i mange år har vært et populært mål for søndagsturer. Her arrangeres også OverOslo, som på få år har blitt en meget populær festival.
Det er flere hyggelige bademuligheter i området som blant annet Trollvann og Brekkedammen.

Fine turveier også langs Akerselva til Nydalen med Handelshøyskolen BI og flere spisesteder, og videre langs Grünerløkka og helt ned til sentrum.
Flere treningssentre og andre fritidstilbud i nærområdet med allsidig tilbud til barn og voksne.

Det er bussholdeplass rett utenfor leiligheten som tar deg til Nydalen og BI på kun 10 minutter. Storo Storsenter ligger 5 minutter unna med buss/bil. Storo er Oslos største shoppingsenter, med 140 butikker, spisesteder og tjenester.

Flere barnehager i nærområdet og gangavstand til barneskole og ungdomsskole.
Bydelen byr på et utvalg av Oslos beste skoler, og sammen med Kjelsås idrettslag tilbyr området svært gode oppvekstsvilkår for barn og unge. Kjelsås Idrettslag har et bredt tilbud til alle aldersgrupper.

Adkomst

Det vil bli skiltet med Krogsveen visningsskilt ved fellesvisninger.

Barnehager, skoler og fritid

Eiendommen sogner til Disen barneskole. Det er flere kommunale og private barnehager i nærområdet. Informasjon om tilhørende skolekretser er hentet fra kommunens hjemmeside og tilhørigheten kan årlig endres av kommunen. Dersom skole- og barnehagetilbud er av betydning for kjøpet, ber vi om at det rettes en særskilt henvendelse til kommunen for oppdatert informasjon.

Beskrivelse av tomt

Eiertomt på 5 996 kvm som tilhører sameiet. Pent opparbeidede fellesområder med plen, belegningsstein, beplantning, sittegruppe og lekeapparat. Fellesområde også på baksiden av bygget i 5.etasje med en stor fellesterrasse med sittegrupper. Fra bakgården er det direkte adkomst til marka via en trapp med låsbar port som tilhører sameiet.

Parkering

Leiligheten har ikke garasjeplass, men det er mulig å leie/kjøpe av andre beboere når det er ledige plasser. Ellers gateparkering etter områdets bestemmelser. Sameiet har gjesteparkering.

Vei, vann og avløp

Eiendommen har adkomst via privat vei med felles vedlikeholdsansvar for sameiet.

Eiendommen er tilknyttet kommunalt ledningsnett via private stikkledninger.
Sameiet er ansvarlig for private stikkledninger til bygningen.

Regulerings-og arealplaner

Eiendommen er regulert til boligformål i henhold til reguleringsplan S-3939 datert 06.11.2002 med tilhørende reguleringsbestemmelser.
Utsnitt av plan med tilhørende bestemmelser kan fås ved henvendelse til megler.

Økonomi

Boligens kostnader

Fellesutgiftene er kr 2 829,- pr. mnd. og inkluderer:

Felleskostnader: kr. 2 226,-
Tv Riks TV: kr. 269,-
Internett OpenNet: kr. 234,-
Fellesutgiftene justeres normalt en til to ganger årlig i forhold til sameiets faktiske utgifter.

Nåværende eier har brukt leiligheten som hytte og har dermed ikke oversikt over strømforbruk.

Utgiftene er basert på nåværende eiers forbruk. Kjøper må selv tegne innboforsikring.

Omkostninger

4 800 000,00 Prisantydning

Omkostninger

120 000,00  Dokumentavgift til staten (2,5% av kjøpesum)
9 950,00  Gjensidige Boligkjøperpakke* (valgfritt)
545,00  Tinglysing panterettsdokument
545,00  Tinglysing skjøte
--------------------------------------------------------
121 090,00 Omkostninger totalt (uten Gjensidige Boligkjøperpakke)
131 040,00 Omkostninger totalt (med Gjensidige Boligkjøperpakke)

--------------------------------------------------------
4 921 090,00 Totalpris inkl. omkostninger
4 931 040,00 Totalpris inkl. omkostninger (med Gjensidige Boligkjøperpakke)

--------------------------------------------------------

Dersom sameiet har fellesgjeld, vil leilighetens andel av fellesgjelden komme i tillegg til kjøpesummen. Denne gjelden skal ikke innbetales i oppgjøret, men følger leiligheten.
Totalpris inkl. omkostninger forutsetter kjøp til prisantydning.

Det tas forbehold om endringer i avgifter og gebyrer. 

Betalingsbetingelser

Kjøpesum inkludert omkostninger, samt pantedokument tilknyttet eventuelt lån, skal være disponibelt hos megler 2 virkedager før overtagelsen.

Annen viktig informasjon

Eier

Tor Arild Blihovde

Informasjon om sameiet

Eiendommen er seksjonert, og leiligheten er tilknyttet Grefsentoppen Boligsameie, med sameiebrøk 55/6867.
Sameiet består av 88 leiligheter.
Forretningsfører er OBOS Eiendomsforvaltning.
Dugnad må påregnes.
Dyrehold er tillatt.
Foretatt påkostninger de senere år:
2025: Oppgradering på heis
2024: Rehabilitering av yttervegg
2023: Maling av blokken og vinduene.
2022: Utvidelse av ladestasjonene i garasjeanlegget
2021: Sikret taket i 9. og 10. etasje mot fall fra de som har vedlikeholdsansvaret på viftene som styrer ventilasjonen i bygget.
2020: Oppgradert baksiden av blokka i 5.etasje med blomster og planter.
2019: Ny platting på fellesområdet bak blokken.
2017: Rens av ventilasjonsanlegg i sameiet.
2016: Maling av vinduer og terrassedører.
2015: Fjellsikring (2015).
2014: Utbedring av taklekkasje (10 etasje). Det ble samtidig tatt en gjennomgang av taket og ikke funnet ytterligere feil.
2014: Svalgangsveggene (fra 5. etasje til 10. etasje) ble vasket med soppdreper og malt med to strøk.
2014: Bytte av en vifte i ventilasjonssystemet.
- Innstallasjon av et avfuktingssystem i garasjeanlegget.

Styreleder opplyser følgende i e-post den 28.04.2026
Eventuelle justeringer av felleskostnader fremover vil i hovedsak skyldes generell kostnadsutvikling (som kommunale avgifter, forsikringer og løpende avtaler). Sameiet har ingen fellesgjeld per nå.

Bygget er nå rundt 20 år gammelt, og det må generelt påregnes løpende vedlikehold over tid. Sameiet har imidlertid gjennomført betydelige oppgraderinger de senere årene, blant annet rehabilitering av yttervegger og vinduer for to år siden og heisen i fjor. Rehabilitering av taket står for tur i år.

Vi gjør videre oppmerksom på at det iht. eierseksjonsloven ikke er anledning å erverve mer enn 2 seksjoner i sameiet.

Dokumenter for sameiet kan fås ved henvendelse til megler.

Overtakelse

Etter nærmere avtale.

Boligselgerforsikring

Selger har i forbindelse med salget tegnet boligselgerforsikring levert av Gjensidige.  
Boligselgerforsikringen dekker selgers ansvar etter avhendingsloven begrenset oppad til kr 14 millioner. Dersom kjøper oppdager forhold ved eiendommen som hen mener utgjør en mangel ved eiendommen, vil Gjensidige behandle reklamasjonen på vegne av selger. Forsikringsvilkår kan fås ved henvendelse til megler.  

Vedlagt salgsoppgaven følger selgers egenerklæringsskjema og tilstandsrapport. Interessenter må sette seg inn i dokumentene før bud inngis. 

Budgivning

Forbrukerinformasjon om budgivning er vedlagt denne salgsoppgaven og er også på vår hjemmeside Krogsveen.no. Alle bud og budforhøyelser må inngis skriftlig. I tillegg må legitimasjon være fremlagt sammen med signatur fra budgiver.

Vi oppfordrer til å gi bud elektronisk via GI BUD-knappen på eiendommens hjemmeside på Krogsveen.no. Da vil samtlige vilkår bli oppfylt.  
Eventuelle forhøyelser eller endringer av budet kan bekreftes pr SMS eller på e-post. Vi oppfordrer alltid til å kontakte megler pr. telefon i tillegg da forsinkelser i SMS og e-post kan forekomme.

For at budene skal kunne bli behandlet og videreformidlet skriftlig til alle involverte parter, må alle bud ha en tilstrekkelig lang akseptfrist, jf. eiendomsmeglingsforskriften § 6-3.

Selger må også skriftlig akseptere budet før aksept kan formidles til budgiver. Akseptfrist bør derfor være på minimum 30 minutter, og budforhøyelser må derfor skje i god tid før fristens utløp.

Bud i forbrukerforhold kan uansett ikke settes med kortere frist enn kl. 12.00 første virkedag etter siste annonserte visning. I tillegg kan ikke budet ha forbehold om at det skal holdes hemmelig ovenfor øvrige interessenter. Megler har iht lov om eiendomsmegling ikke anledning til å videreformidle disse budene, og de vil dermed heller ikke bli journalført.

Etter at eiendommen er solgt vil kjøper og selger få tilsendt budjournal. Øvrige budgivere kan få utlevert kopi av budjournalen i anonymisert form.

Hvitvaskingsreglene

I henhold til lov om hvitvasking og terrorfinansiering har megler plikt til å gjennomføre kontrolltiltak overfor kunder, herunder fullmektiger. Dette innebærer bl.a. å bekrefte kunders og reelle rettighetshaveres identitet på bakgrunn av fremvist gyldig legitimasjon eller på annen godkjent måte, samt å innhente opplysninger om kundeforholdets formål og tilsiktede art.

Dersom slike kundetiltak ikke kan gjennomføres, kan megler ikke etablere kundeforholdet eller utføre transaksjonen.

Hvis kjøper ikke bidrar til gjennomføring av kundekontrollen og dette fører til at transaksjonen blir forsinket eller ikke kan gjennomføres, vil dette ansees som mislighold av avtalen og gi selger rettigheter etter avhendingslova kapittel 5. I tilfeller der selger ikke bidrar til gjennomføring av løpende kundekontroll underveis i oppdraget, er det selger som misligholder sine forpliktelser etter avtalen og gi kjøper rettigheter etter avhendingslovens kapittel 4. Partene er selv ansvarlige for eventuelle kostnader og ansvar dette kan medføre. Eiendomsmegleren eller eiendomsmeglingsforetaket kan ikke holdes ansvarlig for de konsekvenser dette vil kunne få for partene eller andre som har interesser i eiendomshandelen.

Kjøper oppfordres til å innbetale kjøpesummen som ikke kommer fra låneinstitusjon i én samlet innbetaling fra egen konto i norsk bank. Megler har plikt til å melde fra til Økokrim om eiendomshandler som fremstår som mistenkelige. Melding sendes Økokrim uten at partene varsles. 

Personopplysningsloven

I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter kan bli registrert for videre oppfølging.

Lovanvendelse

Generelle bestemmelser
Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til megler, den bygningssakyndiges tilstandsrapport, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Kartverket og andre tilgjengelige kilder. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene, og slike forhold kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. 

Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at interessenter rådfører seg med eiendomsmegler eller egne rådgivere før det legges inn bud.

En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.

Kjøper og selgers rettigheter og plikter reguleres av avtalen mellom partene, samt informasjonen som har vært tilgjengelig for kjøperen i forbindelse med handelen. Avtalen utfylles av avhendingsloven, og det gjelder ulike avtalevilkår avhengig av om kjøper er forbrukerkjøper eller ikke.  Dette er nærmere beskrevet nedenfor. 

På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er".  Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud.

Budgiver skal i budskjema avgi egenerklæring om budgiver er forbruker eller næringsdrivende/ person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet. Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker. 

Forbrukerkjøp - definisjon
Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.

Forbruker – avtalevilkår
Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at mangelskravet ikke blir rettet i tide på en tydelig måte.

Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 andre ledd dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.

Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).

Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon 
Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp. 

Ikke-forbruker – avtalevilkår
Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen.
Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning. 

Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8. 

Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.

Meglers vederlag

Meglers vederlag betales av selger og er avtalt til:
Fastpris: 50 000,-

Vederlag:
Kontroll av hjemmel og heftelser  kr 3 900,-
Markedsføringspakke  kr 30 900,-
Oppgjør  kr 8 900,-
Tilrettelegging  kr 17 900,-
Visninger/ Overtagelse pr stk kr 3 000,- En visning inkludert

Utlegg:
Eierskiftegebyr forretningsfører - OBOS  kr 6 725,-
Innhenting av informasjon forretningsfører  kr 4 950,-
Innhenting av offentlig opplysninger, ferdigattest/brukst, henter fra tidligere salg  kr 0,00
Tinglysing sikring  kr 545,-

Andre utgifter:
AX tilstandsrapport leilighet  kr 9 950,-
Boligselgerforsikring Gjensidige - regnes av prisantydning  kr 21 984,-
Foto  kr 4 500,-

Vi er opptatt av verdiskapning, og har knyttet til oss samarbeidspartnere som skal sikre våre kunder de beste produkter og tjenester;
• I forbindelse med forberedelse av salget, innhenter vi informasjon om eiendommen hovedsakelig fra vår samarbeidspartner Ambita.
• Gjensidige leverer boligselgerforsikring og tilbyr bygningsforsikring
• Boligkjøperforsikring leveres av Hiscox og med Sedgwick som skadebehandler, og er formidlet gjennom Gjensidige.
• BN bank tilbyr finansieringsløsninger
• Vår avdeling Krogsveen Pluss tilbyr flyttetjenester som utvask, visningsvask, lager, tømming og transport av flyttelass, i tillegg til å formidle kontakt med Flip for overflateoppussing.
• I forbindelse med overtagelse av eiendommen tilbyr Overo avtale om strøm, alarm og bredbånd.
• Krogsveen er, sammen med øvrige bransjeaktører, medeier i Bomega AS som tilbyr den digitale annonseringsplattformen Hjem.

Opplysninger om oppdraget

Oppdragsnummer 41-0054/26
Eiendomsmegler Krogsveen AS, avd. Grefsen
Grefsenveien 105, 0492, OSLO
950 007 613
Oppdragets KR-kode KR41.2654

Dato

Sist oppdatert: 16. mai 2026 kl. 11:54

Dokumenter

Utskriftsvennlig salgsoppgave

Område

Legg til steder som er viktige for deg

Prisutvikling for området

Kvadratmeterpris

0 kr/m²

Endring

↘︎ % ()

Visning

Det er ingen planlagte visninger. Meld deg på for å avtale en tid som passer.

Lurer du på noe?

Unngå doble boligrenter

Vi tilbyr gunstig forsikring.

Hva koster lånet?

Sjekk estimert lånekostnad

Vil du varsles om lignende boliger?

Ved å lagre ditt boligsøk hos oss får du beskjed når vi har en bolig som ligner denne, før den legges ut på markedet!

På flyttefot? Slik gjør vi det enklere for deg

Skreddersydd flyttepakke

Vi fikser håndverkere, vask, pakking, lagring og transport, og legger ut for utgiftene underveis.

Hjelp med både kjøp og salg

Hos oss har du din egen rådgiver gjennom hele kjøps- og salgsprosessen.

Hjelp til finansiering

Vårt samarbeid med BN Bank sikrer deg rask og løsningsorientert hjelp, til konkurransedyktige betingelser.