Trysil-Knuts gate 6

4 000 000 kr

81 m²

2 soverom

Komplett salgsoppgave

Kine Stokholm Waage
Presenteres av
Kine Stokholm Waage

TJENSVOLL

Fin, gjennomgående 3-roms andelsleil. m/2 innglassede balkonger, nyere bad og flott utsikt. Carport.

    Pris

  • Prisantydning

    4 000 000 kr

  • Andel fellesgjeld

    258 821 kr

  • Omkostninger

    19 252 kr

  • Totalpris

    4 278 073 kr

    Areal

  • Bruksareal

    89 m²

  • BRA-I (internt bruksareal)

    81 m²

  • BRA-E (eksternt bruksareal)

    8 m²

  • TBA (terrasse-balkongareal)

    23 m²

    Nøkkelinfo

  • Etasje

    3

  • Byggeår

    1976

  • Soverom

    2 soverom

  • Bad

    1 bad

  • Type

    Andelsleilighet

  • Eierform

    Andel

  • Fasiliteter

    Garasje/P-plass og Balkong/Terrasse

  • Fellesutgifter

    5 399 kr

Unngå doble boligrenter

Vi tilbyr gunstig forsikring.

Hva koster lånet?

Sjekk estimert lånekostnad

Beskrivelse

Kort om eiendommen

  • Gjennomgående brl- leil. m/2 sov, 2 balkonger, parkering i carport m/mulighet for el-bil lader og flott utsikt
  • Sentralt v/Tjensvolltorget. Gåavstand til UIS, SUS, DNB Arena, Madla Amfi og turområder som Sørmarka, Mosvannet og Stokkavannet
  • Flott bad som ble pusset opp i 2021 av fagfolk. Varme i gulv, stor dusjnisje, vegghengt toalett, servant med skuffer og speilskap på vegg. Opplegg for vaskemaskin. Plass til tørketrommel
  • Gode lysforhold i leiligheten. Det er balkong både mot sør og nord-vest
  • Sosial og åpen løsning stue og kjøkken, med plass til salong og spisebord
  • Gjestewc med fliser på gulv og delvis på vegg. Malte vegger. Praktisk like ved entré
  • Det er to romslige soverom i leiligheten. Begge med plass til stor seng og garderobe
  • 3 boder med lagring
  • Innhold og byggemåte

    Eiendommen

    Trysil-Knuts gate 6, 4021 STAVANGER
    Kommunenummer 1103, gårdsnummer 25, bruksnummer 118
    Andelsnummer 22, Borettslaget Tjensås II, organisasjonsnummer 951201944

    Innhold

    3.etg: Entre, wc, bad, stue, kjøkken, spisestue, 2 soverom, bod og 2 balkonger.

    Byggemåte

    Selger har innhentet en tilstandsrapport av boligen/eiendommen. Av rapporten fremgår det at flere bygningsdeler har fått tilstandsgrad ikke undersøkt/ikke tilgjengelig for undersøkelse (TG IU), 2 (TG2) og/eller 3 (TG3). Rapporten beskriver også avvik på undersøkte bygningsdeler uten tilstandsgrad. Kjøper overtar ansvaret for de opplysninger som fremkommer av salgsdokumentasjonen, og kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe som burde vært kjent eller som ikke kan anses å ha betydning for avtalen.  

    Bygningen er iht. tilstandsrapporten leilighetsbygg oppført i 1976.Grunnmur og bærende konstruksjoner i hovedsak av betong. Yttervegger i en kombinasjon av tre- og betongkonstruksjoner. Utvendige fasader er kledd med fasadeplater og liggende trekledning. Etasjeskillere av betong. Flatt tak. Entrédør med sikkerhetslås. Vinduer med karmer
    av tre. Balkongdør med karmer av tre. Boligen ventileres hovedsakelig med naturlig ventilasjon gjennom vinduer og ventiler.
    Oppvarming av boligen skjer i hovedsak ved bruk av panelovner (elektrisk oppvarming).

    Les for øvrig mer om byggemåte og den tekniske tilstanden i rapporten.

    Det gjøres spesielt oppmerksom på:

    Oppsummering av tilstandsgrader:
    TG 1 Mindre eller moderate avvik (funksjonssvikt ikke oppdaget) - 36 stk, 75 %
    TG 2 Vesentlige avvik (alder, slitasje, skader mv.) - 11 stk, 23 %
    TG IU Ikke undersøkt - 1 stk, 2 %

    Oppsummering av avvik med tilstandsgrad 2 (TG2, totalt 11 stk.) og tilstandsgrad 3 (TG3, totalt 0 stk.) fra vedlagt tilstandsrapport.

    Følgende bygningsdeler har fått TG2 (vesentlig avvik) i tilstandsrapporten:
    Kjøkken:
    - Overflate gulv
    - Vannrør
    - Avløpsrør

    Toalettrom:
    - Vannrør
    - Avløpsrør

    Tekniske anlegg:
    - Vannrør
    - Avløpsrør
    - Varmtvannsbereder

    Andre rom:
    - Overflate gulv

    Etasjeskiller og gulv på grunn (skjevhetsmåling) - 3. Etasje:
    - Skjevhetsmåling

    Balkonger:
    - Membraner og vanntett sjikt

    Følgende bygningsdeler har fått TG3 (store eller alvorlige avvik) i tilstandsrapporten:
    Det ble ikke funnet noen punkter med denne tilstandsgrad i rapporten.

     
    Se supplerende tekst i tilstandsrapporten om rommet/badet/bygningsdelen/skjevheten/sluket/fuktigheten/taket/det elektriske etc. Kjøper overtar ansvar og risiko for dette. 

    Moderniseringer og påkostninger

    - Badet ble pusset opp i 2021 med moderne løsninger og oppgradert standard. Det er støpt nytt badegulv med nye varmekabler og termostat, samt utført ombygging av det elektriske anlegget på bad. Videre er det
    etablert ny sluk i dusjsonen og lagt ny membran på vegger og gulv i denne sonen. Badet har fått nye fliser på gulv og 3 vegger, samt sokkelflis og flislagt WC-kasse. Vann- og avløpsopplegg er flyttet for tilkobling av vaskemaskin. Det er montert nytt servantbatteri, baderomsmøbler og dusjgarnityr. I tillegg er det installert ny WC-ramme med vegghengt toalett.

    Separat WC ble også oppgradert i samme periode, med ny WC-ramme og vegghengt toalett. Det er lagt nye fliser på gulv, samt flislagt WC-kasse og sokkelflis.

    Utført av : Murmester Magnar Skjæveland, Vaco rør AS, Hatteland elektriske AS og Hatteland elektriske AS

    2020/2021: utført arbeid på soverom og stue:
    Det ble tidligere avdekket en lekkasje via ytterkledning, med utslag i vegg på soverom og i et hjørne av stuen. Som følge av dette ble innvendig gipsvegg og isolasjon i berørte områder fjernet og erstattet med nye materialer. Fuktpåvirket materiale ble enten skiftet ut eller tilfredsstillende tørket.
    Lekkasjen er utbedret, og det er montert beslag utvendig av blikkenslager for å sikre varig tetting. Ny innvendig vegg er etablert på soverommet.

    Arbeidene er utført i regi av Bate: Byggmester - Rygg og Myrland AS.

    Standard

    Trysil-Knuts gate 6, er en fin, gjennomgående og praktisk andelsleilighet, med nydelig og langstrakt utsikt. Sentral beliggenhet på Tjensvoll.

    Leiligheten har blitt delvis pusset opp og det er gjennomgående malte vegger og parkett på gulv, to solrike balkonger og parkering i carport med mulighet for elbil-lader. Leiligheten ligger høyt oppe og har lite innsyn og veldig fin utsikt.

    3.etg:
    Entré med parkett på gulv og malte vegger. Det er god plass til å henge av yttertøy i entré. Ved entré har man soverom, gjestewc samt inngang til bad og stue.

    Wc med fliser på gulv, malte vegger og enkel servant. Praktisk gjestewc i tillegg til at det er toalett på bad.

    Flott bad som ble nyoppusset i 2021 av fagfolk. Det er varmekabler i gulv, servant med skuffer, speilskap på vegg og ekstra vegghengt skap til oppbevaring. Romslig dusjnisje, vegghengt toalett og opplegg for vaskemaskin og plass til tørketrommel. Fine store fliser på gulv og i dusj, ellers malte vegger i lignende fargetone. Bad er av god størrelse og har inngang fra både gang og soverom.

    Soverom I ligger i tilknytning til gangen og har en meget romslig størrelse. Rommet har god plass til dobbeltseng, garderobeløsning og eksempelvis kontorpult eller sittegruppe med TV. Den generøse størrelsen gir fleksible bruksmuligheter, og rommet egner seg også godt som hjemmekontor eller TV-stue etter behov.

    Videre fra gang kommer man inn til åpen stue med gode vindusflater som gir godt lysinnslipp. Siden leiligheten er gjennomgående får man godt med lys gjennom hele leiligheten og det er utgang til sørvendt innglasset balkong fra stue. Rikelig med plass til hagemøbler på balkong.
    Kjøkkenet ligger plassert mellom salong og spisestue. Det er fra spisestue og kjøkken nydelig utsikt mot Store Stokkavann, tjensvoll, Eiganes m.m. I stue er det parkett på gulv og malte veggflater. Det er god plass til både stor salong og spisebord, samt ekstra sittegruppe om man ønsker det.

    Kjøkkeninnredning i lyse farger og med grå/hvit benkeplate. Det er rikelig med oppbevaring i skuffer og skap, samt gode arbeidsflater på benk. Kjøkkenet er delvis skjermet fra stuen med en veggløsning som gir en naturlig avgrensning, samtidig som romfølelsen bevares. Fin utsikt mot Stokka. Malte fliser på vegg over benk.

    Soverom II ligger inn fra stue og bad, og har god plass til stor seng og nattbord. Det er romslig garderobeskap med god oppbevaringsplass som medfølger. Utgang til innglasset balkong med flott utsikt.

    * Fiber fra Lyse/Altibox . Tvpakke er inklusiv i felleskostnader
    * Ingen dokumentavgift på kjøp av boligen
    * Eier har brukt 8 377 kWh i strøm i 2025
    * 3 boder med lagringsmuligheter. En bod like ved leiligheten og en i underetasje, samt en sykkelbod/plass innlåst i kjeller.
    * Carport med mulighet for elbil-lader

    Løsøre og tilbehør

    Vi viser til liste fra Norges Eiendomsmeglerforbund som gjelder fra 01.01.2020 angående løsøre og tilbehør.

    Oppvarming

    Varmekabler i gulv på bad og en del av stue.
    Mulighet for å montere varmeovn på soverom 1. Feste og ovn ligger i bod, og kan medfølge om ønskelig.
    Dersom beboelsesrom ikke har vegg- eller fastmonterte varmekilder ved visning, følger dette heller ikke med. 

    Ferdigattest/brukstillatelse

    Det foreligger ikke ferdigattest på eiendommen, men midlertidig brukstillatelse ble gitt 22.10.1976.
    Tillatelsen er gitt på følgende vilkår:
    1. Attest fra byingeniøren.

    Det gjøres oppmerksom på at det ikke lenger utstedes ferdigattest på tiltak det er søkt om før 1998 jf. plan- og bygningsloven § 21-10. Kommunen vil ikke kreve ferdigattest for disse tiltakene og vil avvise eventuelle søknader. Bestemmelsen innebærer ikke at tiltak med manglende søknad blir lovlige, men at man ikke trenger å avslutte gamle byggesaker. Normalt sett kreves ferdigattest for alle søknadspliktige tiltak som gjøres etter plan- og bygningsloven. 

    Tinglyste heftelser og rettigheter

    Utover andel fellesgjeld overdras leiligheten fri for pengeheftelser.

    Borettslaget har legalpant for forfalte felleskostnader og andre krav som følger av borettslagsforholdet iht. burettslagsloven § 5-20. Pantet er begrenset oppad til 2G (G = folketrygdens grunnbeløp).

    På eiendommen er det tinglyst følgende heftelser og rettigheter som følger eiendommens matrikkel ved overskjøting til ny hjemmelshaver:

    1103/25/118:
    30.11.1973 - Dokumentnr: 13027 - Erklæring/avtale
    Rett for kommunen til å anlegge og vedlikeholde ledninger m.m.

    Servituttene vil følge eiendommen. Kjøpers bank vil få prioritet etter ovennevnte heftelser og servitutter.

    Eventuell adgang til utleie

    Andelseier kan ikke uten samtykke fra styret i borettslaget overlate bruken av boligen til andre. Med samtykke kan andelseier overlate boligen til andre i inntil tre år hvis andelseier har bodd i boligen i minst ett av de to siste år. Utleie i andre tilfeller kan godtas ved særlige grunner, jf. burettslagslova § 5-6. Utleie forutsetter at leiligheten har forsvarlige radonverdier. Se også borettslagets vedtekter og konferer megler ved spørsmål.

    Beliggenhet og tomteforhold

    Beliggenhet

    Leiligheten ligger fint til i et etablert borettslag på Tjensvoll, med kort avstand til SUS, UIS, DNB Arena og Madla. Området består av leiligheter og rekkehus i ulike størrelser og det er dagligvarebutikk, postkontor og treningssenter like ved. Stavanger sentrum er en kort kjøretur unna, mens Madla Amfi er en gåtur unna. Fra boligen er det gangavstand til fine turområder i Sørmarka, Mosvannet og Stokkavannet. Det er også gangavstand til UIS. SUS er i kort sykkelavstand unna. Dagligvarebutikker er i umiddelbar nærhet, mens arbeidsplassene på Forus og i Jåttåvågen er en kjøretur unna.
    Gode bussforbindelser med busstopp rett ved blokken.

    FagerStad skal utvikle Tjensvolltorget, som er like i nabolaget. Deler av dagens bygningsmasse er planlagt erstattet med nye servicefunksjoner, torg og møteplasser, moderne næringsvirksomhet og leiligheter i etasjene over. Torget skal bli det nye møtepunktet i området og håndplukkede næringsaktører skal få drive sin virksomhet rundt dette.

    Adkomst

    Veibeskrivelse Se Google maps - det er enkelt å finne frem i kartet.

    Det vil bli skiltet med Krogsveen visningsskilt ved fellesvisninger.

    Barnehager, skoler og fritid

    Barnehager:
    - Tjensås barnehage 0,2 km
    - Tjensvoll barnehage 0,3 km
    - Hannes Lekestue Tjensvoll bhg. 0,6 km

    Skoler:
    - Madlamark skole (1-10 kl.) 0,9 km
    - Madlavoll skole (1-7 kl.) 0,9 km
    - Tjensvoll skole (1-7 kl.) 1,1 km
    - Wang Ung Stavanger (8-10 kl.) 1,1 km
    - Gosen skole (8-10 kl.) 1,4 km
    - Wang Toppidrett Stavanger 1,1 km
    - St. Svithun videregående skole 1,1 km

    Informasjon om tilhørende skolekretser er hentet fra Prognosesenteret som dataleverandør, og tilhørigheten kan årlig endres av kommunen. Dersom skole- og barnehagetilbud er av betydning for kjøpet, ber vi om at det rettes en særskilt henvendelse til kommunen for oppdatert informasjon.

    Beskrivelse av tomt

    Eiertomt på 21.199,8 kvm som tilhører borettslaget. Leiligheten har 2 balkonger. En romslig innglasset sørvendt balkong ut fra stue, med god plass til hagemøbler, og en nord-vest vendt, som også er innglasset, fra soverom. Man kan åpne opp og skyve glassene, og få inn solen på balkongene.

    Oppgitt tomteareal er hentet fra digitalt eiendomskart fra Stavanger kommune. Oppgitt/anslått areal kan derfor avvike fra nøyaktig areal

    Parkering

    Parkeringsplass tilhører leiligheten. Parkeringsplassen er plassert under leilighetene på bakkeplan og markert med 6-0301.

    Borettslaget har også gjesteparkering.

    Vei, vann og avløp

    Eiendommen har adkomst via kommunal vei.

    Eiendommen er tilknyttet kommunalt ledningsnett via private stikkledninger.
    Borettslaget er ansvarlig for private stikkledninger til bygningen.

    Regulerings-og arealplaner

    Eiendommen er regulert til bolig i henhold til reguleringsplan Id 600 "Tjensvoll" datert 27.07.1971 med tilhørende reguleringsbestemmelser.

    Eiendommen følger kommuneplan:
    Id KP 2023-2040
    Navn Kommuneplanens arealdel 2023-2040
    Plantype 20 - Kommuneplanens arealdel
    Status 3 - Endelig vedtatt arealplan
    Ikrafttredelse 28.06.2024

    Reguleringsplan:
    Id 2661
    Navn Detaljregulering for Hovedvannledning vest - Stavanger
    Plantype 35 - Detaljregulering
    Status 3 - Endelig vedtatt arealplan
    Ikrafttredelse 24.10.2022

    Utsnitt av plan med tilhørende bestemmelser kan fås ved henvendelse til megler.

    Økonomi

    Boligens kostnader

    Felleskostnadene er kr 5 399,-  pr. mnd. og inkluderer: Renter og avdrag på fellesgjeld, drift og vedlikehold, vaktmestertjenester, kommunale avgifter, felles utvendig bygg forsikring, strøm i fellesarealer m.m.

    Felleskostnadene justeres normalt en til to ganger årlig i forhold til borettslagets faktiske utgifter.
    Oversikt over fordelingen av felleskostnadene foreligger ikke fra forretningsfører.

    Nåværende eier har et strømforbruk som tilsvarer ca. kr 14 000,- pr. år. / 8 500 kwh. pr. år.
    Boligen er tilknyttet Altibox som leverandør av fibertjenester. Abonnement må tegnes med Altibox. Bredbånd kan bestilles særskilt. Tv-tuner/dekoder medfølger ikke.
    Utgiftene er basert på nåværende eiers forbruk. Kjøper må selv tegne innboforsikring.

    Selger har avtalt Norgespris på strøm på eiendommen t.o.m 31.12.2026, og denne er pt på 50 øre inkl mva. Nettleie, avgifter og påslag fra kraftleverandøren kommer i tillegg. Er det fjernvarme vil det også komme kostnader i tillegg.

    Denne avtalen vil følge eiendommen i den avtalte perioden.

    Les mer om Norgespris her: https://www.regjeringen.no/no/aktuelt/legg-fram-lov-om-norgespris-pa-straum-og-fjernvarme/id3102642/

    Formuesverdi

    Formuesverdi for 2024 var kr 918 696,- ifølge Skatteetaten. Beløpet forutsetter at eier bor fast i boligen (primærbolig).

    Ved eventuell øvrig bruk av eiendommen (f.eks. fritidsbolig, pendlerbolig, utleieobjekt) var formuesverdien for 2024 kr 3 674 782,-.

    Fra 2026 har Stortinget vedtatt en oppdatert modell for beregning av formuesverdi for primærbolig, så avvik kan forekomme.
    For mer informasjon se skatteetaten.n

    Opplysninger om fellesgjeld

    Andel formue er kr 31 256,- pr. 31.12.2025
    Andel fellesgjeld er kr 258 821,- pr. 18.03.2026

    Total fellesgjeld for boligselskapet er kr 34 720 834,21,- pr. 18.03.2025 og lånevilkårene er:

    Lånenummer: 13558911, Husbanken
    Annuitetslån, 2 terminer per år.
    Rentesats per 18.03.2026: 4.07% pa.
    Antall terminer til innfrielse: 32
    Saldo per 18.03.2026: 6 171 003
    Andel av saldo: 0
    Første termin: 30.08.2012Første avdrag: 30.08.2015 ( siste termin 28.02.2042 )

    Lånenummer: 16363233043, DNB Bank ASA
    Annuitetslån, 4 terminer per år.
    Rentesats per 18.03.2026: 4.99% pa.
    Antall terminer til innfrielse: 100
    Saldo per 18.03.2026: 3 985 846
    Andel av saldo: 0
    Første termin: 30.03.2021Første avdrag: 30.03.2022 ( siste termin 30.12.2050 )
    pt.rente
    carporter - rekke, delutbetalt, første avdrag 30.03.2022

    Lånenummer: 16363233035, DNB Bank ASA
    Annuitetslån, 4 terminer per år.
    Rentesats per 18.03.2026: 4.99% pa.
    Antall terminer til innfrielse: 100
    Saldo per 18.03.2026: 24 563 985
    Andel av saldo: 258 821
    Første termin: 30.03.2021Første avdrag: 30.03.2022 ( siste termin 30.12.2050 )
    pt.rente
    Lån blokk - refinansiering + opplåning carporter. første avdrag 30.03.2022. Delutbetalt

    Omkostninger

    4 000 000,00 Prisantydning
    258 821,00 Andel av fellesgjeld
    --------------------------------------------------------
    4 258 821,00 Pris inkl. fellesgjeld

    Omkostninger

    8 212,00  Forkjøpsrett - forhåndsutlyst (kjøper)
    9 950,00  Gjensidige Boligkjøperpakke (valgfri)
    545,00  Tinglysing hjemmel
    545,00  Tinglysing panterettsdokument
    --------------------------------------------------------
    19 252,00 Omkostninger totalt

    --------------------------------------------------------
    4 278 073,00 Totalpris inkl. omkostninger

    --------------------------------------------------------

    Dersom kjøper ikke er medlem av boligbyggelaget, må det påregnes en innmeldingsavgift og årlig medlemsgebyr pr. ny andelseier. Dette faktureres direkte fra boligbyggelaget.
    Dersom borettslaget har fellesgjeld, vil leilighetens andel av fellesgjelden komme i tillegg til kjøpesummen. Denne gjelden skal ikke innbetales i oppgjøret, men følger leiligheten.
    Det tas forbehold om endringer i avgifter og gebyrer.

    Tilbud om lånefinansiering

    Megler formidler gjerne kontakt med rådgiver hos vår samarbeidspartner BN Bank. De har konkurransedyktige betingelser samt rask og løsningsorientert behandling av din lånesøknad. Krogsveen mottar et honorar dersom lån opprettes. 

    Betalingsbetingelser

    Kjøpesum inkludert omkostninger, samt pantedokument tilknyttet eventuelt lån, skal være disponibelt hos megler 2 virkedager før overtagelsen.

    Annen viktig informasjon

    Eier

    Karoline Eriksen

    Informasjon om borettslaget

    Leiligheten er tilknyttet Borettslaget Tjensås II.
    Borettslaget består av 96 blokkleiligheter i 4 etg. blokk + 38 rekkehus. Totalt 134 andeler.
    Forretningsfører er Bate Boligbyggelag.
    Dugnad må påregnes.
    Vaktmester: Tjensvold Sevicesentral. Blokkene har avtale om trappevask.
    Standard ordensregler. Dyrehold tillatt 1 hund eller 1 katt. Erklæring om dyrehold må inngås samt erklæring fra de nærmeste naboene om at de ikke motsetter seg dette
    Kollektivt tilknyttet Lyse kabelTV. Bredbånd kan bestilles særskilt.

    Styrets arbeid i perioden:
    - Diverse arbeid ifm. oppfølging av prosjekt for fasadevask/utbedring blokker
    - Diverse oppfølging i forbindelse med endring av TV- og internettpakker
    - Planlegging, innkjøp og avholdelse av dugnad
    - Oppfølging og behandling i forbindelse med radonmålinger
    - Diverse arbeid ifm. prosess for utskifting av røykvarslere i blokk
    - Diverse distribusjon av informasjon mv. til beboere
    - Diverse oppfølging ifm. reparasjoner på call-anlegg i blokk
    - Befaring og div. arbeid ifm. oppdatering og oppfølging av vedlikeholdsplan
    - HMS, herunder kontroller og tiltak iht. satt HMS plan for borettslaget
    - Diverse håndtering av lekkasjer og andre skader, forsikringssaker i borettslagetgjennom perioden
    - Arbeid og oppfølging ifm. elbilladere
    - Oppfølging av diverse ifm. parkering, da særlig oppfølging av feilparkerte biler og urettmessig bruk av gjesteparkering
    - Løpende håndtering økonomiforvaltning
    - Diverse ifm. eierskifter i borettslaget, herunder godkjennelse nye andelseiere, kommunikasjon med meglere/beboere i anledning salgsprosess mv.
    - Det har i perioden også vært betydelig pågang fra beboere og styret har lagt ned betydelig tid på å besvare henvendelser per telefon, epost og brev
    - Planlegging, innkjøp og avholdelse av dugnad;
    - Arbeid ifm. inngåelse av ny vaskeavtale;

    Styrets planer fremover:

    HMS:
    - Utsending og oppfølging skjemaer for egenkontroll.
    - Sedvanlige kontroller og tiltak.
    Vedlikehold:
    - Kontroll og vurdering av tiltak drenering og evt. utskifting rør for hus i rekker (langtidsprosjekt med betydelig kostnad som krever planlegging).
    - Dugnad
    - Alminnelige løpende gjøremål

    I henhold til borettslagets vedtekter må kjøper godkjennes av styret som ny andelseier. Det er kjøpers ansvar at styregodkjenning blir gitt, men styret kan ikke nekte godkjenning uten saklig grunn. Iht. burettslagslova kan man bare eie en andel i borettslaget. Kun fysiske personer kan være andelseiere.

    Øvrige andelseiere i borettslaget og eventuelt medlemmer av boligbyggelaget har forkjøpsrett. Dersom boligen tas på forkjøpsrett løses kjøper fra avtalen.

    Borettslaget er tilknyttet Klare Finans AS sikringsfond som dekker manglende innbetaling av felleskostnader fra øvrige andelseiere.

    Dokumenter for borettslaget kan fås ved henvendelse til megler.

    Overtakelse

    Etter nærmere avtale. Overtakelse kan tidligst skje etter at forkjøpsretten for øvrige andelseiere i borettslaget og eventuelt medlemmer av boligbyggelaget er avklart, samt at styrets godkjennelse er avklart. 

    Boligselgerforsikring

    Selger har i forbindelse med salget tegnet boligselgerforsikring levert av Gjensidige.  
    Boligselgerforsikringen dekker selgers ansvar etter avhendingsloven begrenset oppad til kr 14 millioner. Dersom kjøper oppdager forhold ved eiendommen som hen mener utgjør en mangel ved eiendommen, vil Gjensidige behandle reklamasjonen på vegne av selger. Forsikringsvilkår kan fås ved henvendelse til megler.  

    Vedlagt salgsoppgaven følger selgers egenerklæringsskjema og tilstandsrapport. Interessenter må sette seg inn i dokumentene før bud inngis. 

    Boligkjøperforsikring

    Innen kontraktsmøtet må kjøper ta stilling til om det ønskes å bestille Boligkjøperpakken gjennom Gjensidige. I denne gunstige pakken er boligen ferdig forsikret og inkluderer rettshjelpsforsikring, også kalt Boligkjøperforsikring. Rettshjelpsforsikring gir trygghet og tilgang på profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler det første året etter overtagelse. Forsikringsselskapet behandler i så fall ethvert mangelskrav kjøper måtte ha overfor selger. 

    Boligkjøperpakken inkluderer bygningsforsikring for hus og hytte, innboforsikring, flytteforsikring og dobbel rentedekning - i situasjoner hvor kjøper ikke får solgt nåværende primærbolig.   

    Kjøper mottar ingen særskilt faktura for Boligkjøperpakken da kostnaden det første året legges til kjøpesummen for boligen. Det gjøres oppmerksom på Krogsveen mottar et honorar for denne formidlingen.
    Produktark for Boligkjøperpakken ligger vedlagt i salgsoppgaven.  

    Dersom ikke boligkjøperpakke ønskes kan kun rettshjelpsforsikring, også kalt boligkjøperforsikring, tegnes særskilt via megler. Rettshjelpsforsikringen varer i 5 år fra overtagelse og leveres gjennom Gjensidige. Ta kontakt med megler for ytterligere informasjon. 

    Selskap og privatpersoner som driver med kjøp/salg/utvikling som ledd i egen næringsvirksomhet kan ikke tegne boligkjøperpakke eller rettshjelpsforsikring. 

    Budgivning

    Forbrukerinformasjon om budgivning er vedlagt denne salgsoppgaven og er også på vår hjemmeside Krogsveen.no. Alle bud og budforhøyelser må inngis skriftlig. I tillegg må legitimasjon være fremlagt sammen med signatur fra budgiver.

    Vi oppfordrer til å gi bud elektronisk via GI BUD-knappen på eiendommens hjemmeside på Krogsveen.no. Da vil samtlige vilkår bli oppfylt.  
    Eventuelle forhøyelser eller endringer av budet kan bekreftes pr SMS eller på e-post. Vi oppfordrer alltid til å kontakte megler pr. telefon i tillegg da forsinkelser i SMS og e-post kan forekomme.

    For at budene skal kunne bli behandlet og videreformidlet skriftlig til alle involverte parter, må alle bud ha en tilstrekkelig lang akseptfrist, jf. eiendomsmeglingsforskriften § 6-3.

    Selger må også skriftlig akseptere budet før aksept kan formidles til budgiver. Akseptfrist bør derfor være på minimum 30 minutter, og budforhøyelser må derfor skje i god tid før fristens utløp.

    Bud i forbrukerforhold kan uansett ikke settes med kortere frist enn kl. 12.00 første virkedag etter siste annonserte visning. I tillegg kan ikke budet ha forbehold om at det skal holdes hemmelig ovenfor øvrige interessenter. Megler har iht lov om eiendomsmegling ikke anledning til å videreformidle disse budene, og de vil dermed heller ikke bli journalført.

    Etter at eiendommen er solgt vil kjøper og selger få tilsendt budjournal. Øvrige budgivere kan få utlevert kopi av budjournalen i anonymisert form.

    Hvitvaskingsreglene

    I henhold til lov om hvitvasking og terrorfinansiering har megler plikt til å gjennomføre kontrolltiltak overfor kunder, herunder fullmektiger. Dette innebærer bl.a. å bekrefte kunders og reelle rettighetshaveres identitet på bakgrunn av fremvist gyldig legitimasjon eller på annen godkjent måte, samt å innhente opplysninger om kundeforholdets formål og tilsiktede art.
    Dersom slike kundetiltak ikke kan gjennomføres, kan megler ikke etablere kundeforholdet eller utføre transaksjonen.
    Hvis kjøper ikke bidrar til gjennomføring av kundekontrollen og dette fører til at transaksjonen blir forsinket eller ikke kan gjennomføres, vil dette ansees som mislighold av avtalen og gi selger rettigheter etter avhendingslova kapittel 5. I tilfeller der selger ikke bidrar til gjennomføring av løpende kundekontroll underveis i oppdraget, er det selger som misligholder sine forpliktelser etter avtalen og gi kjøper rettigheter etter avhendingslovens kapittel 4. Partene er selv ansvarlige for eventuelle kostnader og ansvar dette kan medføre. Eiendomsmegleren eller eiendomsmeglingsforetaket kan ikke holdes ansvarlig for de konsekvenser dette vil kunne få for partene eller andre som har interesser i eiendomshandelen.

    Kjøper oppfordres til å innbetale kjøpesummen som ikke kommer fra låneinstitusjon i én samlet innbetaling fra egen konto i norsk bank. Megler har plikt til å melde fra til Økokrim om eiendomshandler som fremstår som mistenkelige. Melding sendes Økokrim uten at partene varsles. 

    Personopplysningsloven

    I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter kan bli registrert for videre oppfølging.

    Lovanvendelse

    Generelle bestemmelser
    Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til megler, den bygningssakyndiges tilstandsrapport, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Kartverket og andre tilgjengelige kilder. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene, og slike forhold kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. 

    Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at interessenter rådfører seg med eiendomsmegler eller egne rådgivere før det legges inn bud.

    En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.

    Kjøper og selgers rettigheter og plikter reguleres av avtalen mellom partene, samt informasjonen som har vært tilgjengelig for kjøperen i forbindelse med handelen. Avtalen utfylles av avhendingsloven, og det gjelder ulike avtalevilkår avhengig av om kjøper er forbrukerkjøper eller ikke.  Dette er nærmere beskrevet nedenfor. 

    På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er".  Selger kan ikke ta «som den er»- forbehold overfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud.

    Budgiver skal i budskjema avgi egenerklæring om budgiver er forbruker eller næringsdrivende/ person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet. Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker. 

    Forbrukerkjøp - definisjon
    Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.

    Forbruker – avtalevilkår
    Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at mangelskravet ikke blir rettet i tide på en tydelig måte.

    Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 andre ledd, dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.

    Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).

    Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon 
    Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp. 

    Ikke-forbruker – avtalevilkår
    Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen.
    Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning. 

    Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8. 

    Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.

    Det forutsettes at hjemmel overføres til kjøper. Hvis kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen, må det tas forbehold om dette i budet.

    Meglers vederlag

    Meglers vederlag betales av selger og er avtalt til:
    Vederlag: 1,00 % av salgssummen inkl. eventuell fellesgjeld. Minimumsprovisjon er kr 60 000,00

    Vederlag:
    Kontroll av hjemmel og heftelser  kr 4 500,00
    Markedsføringspakke uten hjem   kr 23 900,00
    Oppgjør  kr 8 900,00
    Salgsoppgaver vanlige  kr 5 500,00
    Tilrettelegging  kr 10 900,00
    Visninger ubegrenset og inkl. privatvisninger  kr 4 500,00

    Utlegg:
    Eierskiftegebyr forretningsfører (selger)  kr 6 725,00
    Innhenting av informasjon forretningsførerer  kr 5 130,00
    Tinglysing sikring  kr 545,00

    Andre utgifter:
    AX tilstandsrapport leilighet  kr 10 750,00
    Boligselgerforsikring Gjensidige Andel/Aksje regnes av prisant.  kr 10 760,00
    Foto  kr 5 000,00

    Vi er opptatt av verdiskapning, og har knyttet til oss samarbeidspartnere som skal sikre våre kunder de beste produkter og tjenester;
    • I forbindelse med forberedelse av salget, innhenter vi informasjon om eiendommen hovedsakelig fra vår samarbeidspartner Ambita.
    • Gjensidige leverer boligselgerforsikring og tilbyr bygningsforsikring
    • Boligkjøperforsikring leveres av Hiscox og med Sedgwick som skadebehandler, og er formidlet gjennom Gjensidige.
    • BN bank tilbyr finansieringsløsninger
    • Vår avdeling Krogsveen Pluss tilbyr flyttetjenester som utvask, visningsvask, lager, tømming og transport av flyttelass, i tillegg til å formidle kontakt med Flip for overflateoppussing.
    • I forbindelse med overtagelse av eiendommen tilbyr Overo avtale om strøm, alarm og bredbånd.
    • Krogsveen er, sammen med øvrige bransjeaktører, medeier i Bomega AS som tilbyr den digitale annonseringsplattformen Hjem.

    Opplysninger om oppdraget

    Oppdragsnummer 35-0139/26
    Eiendomsmegler Krogsveen AS, avd. Stavanger
    Nedre Strandgate 41, 4005, STAVANGER
    950007613
    Oppdragets KR-kode KR35.26139

    Dato

    Sist oppdatert: 31. mars 2026 kl. 16:39

    Dokumenter

    Utskriftsvennlig salgsoppgave

    Område

    Legg til steder som er viktige for deg

    Prisutvikling for området

    Kvadratmeterpris

    0 kr/m²

    Endring

    ↘︎ % ()

    Visning

    For å delta på visning, ber vi om at du melder deg på. Da sikrer vi at du får nødvendig informasjon og at det er satt av tilstrekkelig med tid. Kontakt megler dersom annet tidspunkt ønskes. Husk å lese salgsoppgaven før visningen, så du stiller forberedt. NB. Visning utgår dersom det ikke er noen påmeldte. Ønsker du kun å bli holdt orientert, kan du fra eiendommens hjemmeside få varsel om solgtpris, eller kontakte megler.

    Lurer du på noe?

    Unngå doble boligrenter

    Vi tilbyr gunstig forsikring.

    Hva koster lånet?

    Sjekk estimert lånekostnad

    Vil du varsles om lignende boliger?

    Ved å lagre ditt boligsøk hos oss får du beskjed når vi har en bolig som ligner denne, før den legges ut på markedet!

    På flyttefot? Slik gjør vi det enklere for deg

    Skreddersydd flyttepakke

    Vi fikser håndverkere, vask, pakking, lagring og transport, og legger ut for utgiftene underveis.

    Hjelp med både kjøp og salg

    Hos oss har du din egen rådgiver gjennom hele kjøps- og salgsprosessen.

    Hjelp til finansiering

    Vårt samarbeid med BN Bank sikrer deg rask og løsningsorientert hjelp, til konkurransedyktige betingelser.