Løftet 13
6 790 000 kr
156 m²
4 soverom
Komplett salgsoppgave

Hetlevik
Innholdsrik tomannsbolig fra 2013 | 4 sov, 2 bad og store uteområder | Garasje m/elbillader | Barnevennlig i Hetlevik
Prisantydning
6 790 000 krOmkostninger
170 840 krTotalpris
6 960 840 kr
Pris
Bruksareal
218 m²BRA-I (internt bruksareal)
156 m²BRA-E (eksternt bruksareal)
62 m²TBA (terrasse-balkongareal)
73 m²
Areal
Etasje
2Byggeår
2013Soverom
4 soveromBad
2 badTomteareal
1 605 m² (eiet)Type
Halvpart vertikaldelt boligEierform
EietÅrlig velavgift
1 500 krEnergimerke
Nøkkelinfo
Unngå doble boligrenter
Vi tilbyr gunstig forsikring.
Vurderer du utleie?
Få et tilbud fra Utleie KrogsveenHva koster lånet?
Sjekk estimert lånekostnadBeskrivelse
Kort om eiendommen
Innhold og byggemåte
Innhold og byggemåte
Eiendommen
Løftet 13, 5304 HETLEVIK
Kommunenummer 4627, gårdsnummer 13, bruksnummer 436, seksjonsnummer 2, ideell andel 1/1
Innhold
Totalt bruksareal BRA: 218 kvm
BRA-i:
1. etasje 92 kvm: Bad, entré, stue/kjøkken, bod under trapp og soverom.
2. etasje 64 kvm: Hall m/trapp, bad, vaskerom og tre soverom.
BRA-e:
1. etasje 11 kvm: Utvendig bod.
Garasje 38 kvm: Garasje.
Utestue 13 kvm: Tv-stue.
TBA (terrasse- og balkongareal):
1. etasje 66 kvm: To terrasser.
2. etasje 7 kvm: Balkong.
Vedlagte plantegninger er ikke målbare. De oppgitte arealer er hentet fra rapport med befaringsdato 03.07.2026 utført av AASEBØ TAKST AS v/Eirik Aasebø. Arealene er beregnet og rom er definert etter dagens faktiske bruk, uavhengig av hva som er godkjent av bygningsmyndighetene.
Byggemåte
Selger har innhentet en tilstandsrapport av boligen. Dersom det er registrert avvik, er disse klassifisert med tilstandsgrader (TGIU, TG2 og/eller TG3). Kjøper overtar ansvaret for de opplysninger som fremkommer av salgsdokumentasjonen, og kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe som burde vært kjent eller som ikke kan anses å ha betydning for avtalen.
Bygningen er iht. tilstandsrapport en tomannsbolig oppført i 2013. Ytterveggene er utført som bindingsverkskonstruksjon med liggende bordkledning. Taket er en valmet sperrekonstruksjon tekket med betongtakstein. Etasjeskillere er av trebjelkelag. Bygningen har malte vinduer og dører med 2-lags isolerglass. Det er balkong på 6,7 m² og terrasser på totalt 66 m². Det er elementpipe i boligen, men ikke montert ildsted.
Frittstående garasje oppført i 2021, med vegger i bindingsverkskonstruksjon med liggende trekledning og valmet takkonstruksjon tekket med betongtakstein. Garasjen er tilkoblet strøm og har elektrisk leddport og elbillader.
Frittstående utestue fra 2022 er oppført med vegger i bindingsverkskonstruksjon med liggende trekledning og valmet tak tekket med betongtakstein. Utestuen er isolert og har innlagt strøm.
Det elektriske anlegget er fra 2013. Det er utført arbeider på anlegget, blant annet med ny kurs til garasje med underfordeler, og fire nye kurser til utendørs belysning, varmepumpe, utestue og utendørs stikkontakt.
Følgende bygningsdeler er gitt Tilstandsgrad 2 (TG2) — Avvik som kan kreve tiltak:
Innvendig
- Etasjeskiller og bærende konstruksjoner: Det er en del knirk i laminaten eller spongulvet i 2. etasje.
- Innvendige trapper: Det er knirk i trappen.
- Skadedyr og fuktkrevende insekter: Eier opplyser at det er/har vært registrert skadedyr.
1. Etasje Bad
- Dokumentasjon for våtrom: Det foreligger ikke dokumentert utførelse av vanntett sjikt. Fremlagt dokumentasjon tilfredsstiller ikke kravene. Det foreligger ikke godkjent dokumentasjon på diffusjonssperre mot kald sone.
- Vanntett sjikt, membran og sluk: Baderomspanel er eldre enn 10 år og det mangler dokumentasjon.
- Sanitærutstyr og innredning: Det er påvist riss/avskallinger på servant. Det er ikke påvist tilfredsstillende løsning for å synliggjøre lekkasje fra innebygget sisterne.
1. Etasje Stue/kjøkken
- Overflater og innredning: Det er registrert en del kosmetiske hakk på benkeplate og kjøkkenskap.
2. Etasje Bad
- Dokumentasjon for våtrom: Fremlagt dokumentasjon for vanntette sjikt tilfredsstiller ikke kravene i gjeldende forskrift og standard.
- Overflater gulv: Det er påvist avvik i fallforhold til sluk.
- Vanntett sjikt, membran og sluk: Det er ikke tilstrekkelig høyde fra topp av slukrist til topp vanntett sjikt ved døråpning.
- Sanitærutstyr og innredning: Det er påvist skader/svelling på innredning. Det er ikke påvist tilfredsstillende løsning for å synliggjøre lekkasje fra innebygget sisterne.
2. Etasje Vaskerom
- Dokumentasjon for våtrom: Det foreligger ikke dokumentert utførelse av vanntett sjikt.
- Overflater gulv: Det er påvist avvik i fallforhold til sluk.
- Vanntett sjikt, membran og sluk: Det er ikke tilstrekkelig høyde fra topp av slukrist til topp vanntett sjikt ved døråpning.
Helse, miljø og sikkerhet
Radon
- Det er ikke foretatt radonmålinger, og bygget er heller ikke utført med radonsperre.
Tilstandsrapporten er inntatt i salgsoppgaven. Rapporten inneholder informasjon om eventuelle avvik og konsekvensen av disse. Dersom det er registrert avvik med TG3, har den bygningssakkyndige i tillegg gitt et anslag på hva det vil koste å utbedre disse. Ettersom kjøper regnes å være kjent med forhold som tydelig fremgår av tilstandsrapporten, oppfordres du til å sette deg grundig inn i rapporten i sin helhet.
Selger beskriver også i egenerklæringsskjema:
Det har vært en lekkasje fra dusjhjørnet i 2. etasje ned i etasjen under i 2024. Badet ble renovert av huseier selv i 2025, inkludert ny membran, fliser og baderomspanel. Det ble byttet gjenvinnermotor på ventilasjonsanlegget i 2022 og tilluftsmotor i 2019. Kloakkpumpe, som deles med nabo, ble byttet i 2025.
Det ble påvist forekomst av skjeggkre på bad, yttergang og bod under trapp i 2019. Det ble satt ut feller, fuget alle sprekker funnet, kjørt ozon generator i 12 timer. Det er ikke sett flere siden 2019.
Løsøre og tilbehør
Vi viser til liste fra Norges Eiendomsmeglerforbund som gjelder fra 01.01.2020 angående løsøre og tilbehør.
Oppvarming
Elektrisitet og varmepumpe. Luft-til-luft varmepumpe er installert, og det er elektriske varmekabler i alle rom i 1.etasje samt bad i 2.etasje.
Boligen har balansert ventilasjon med varmegjenvinning.
Boligen har pipe, men det er ikke tilkoblet ildsted per dags dato. Det gjøres oppmerksom på at om ildsted skal etableres, må det gjøres nærmere undersøkelser av pipe og pipeløp. Installasjon av ildsted forutsetter melding til Feiervesenet.
Dersom beboelsesrom ikke har vegg- eller fastmonterte varmekilder ved visning, følger dette heller ikke med.
Ferdigattest/brukstillatelse
Boligen er oppført i 2013.
Det foreligger ferdigattest for oppføring av tomannsbolig med tilhørende utomhusanlegg datert 30.04.2025. Denne kan fås ved henvendelse til megler.
Det foreligger i tillegg følgende dokumentasjon:
-Det foreligger godkjente og byggemeldte tegninger datert 01.07.2011.
Det er avvik mellom godkjente byggetegninger og dagens fasade. I 1. etasje er det satt inn et vindu der det er tegnet inn en dobbel terrassedør/balkongdør i opprinnelig TV-stue/soverom. Slike fasadeendringer kan være søknadspliktige tiltak, og det foreligger ikke dokumentasjon på at endringen er omsøkt eller godkjent av kommunen.
- Ferdigattest for garasje og murer, datert 16.03.2021.
Selger opplyser at støttemur mot nord er delvis inne på nabotomt, som det foreligger skriftlig avtale om sammen med nabo, samt godkjent i søknad til kommunen.
For garasjen foreligger det godkjente tegninger som stemmer med dagens bruk.
- Godkjente og byggemeldte tegninger for vinterhage (utestue), datert 25.09.2019. Det er ikke utstedt ferdigattest for tiltaket.
For utestuen er det også registrert avvik fra de byggemeldte tegningene. Utestuen er søkt inn med flatt tak, men er bygget med valmet tak. Oppføring med vesentlige avvik fra tegning samt ytterligere fasade- og takendringer er normalt søknadspliktige tiltak. Endringene er ikke godkjent.
Kjøper overtar alt ansvar, kostnad og risiko for disse forhold videre.
Tinglyste heftelser og rettigheter
Eiendommen overdras fri for pengeheftelser.
Sameiet har legalpant for krav mot sameieren som følger av sameieforholdet iht. eierseksjonsloven § 31. Pantet er begrenset oppad til 2G (G = folketrygdens grunnbeløp).
Heftelser på seksjonen (GNR 13, BNR 436, SNR 2):
2012/775937-1/200 20.09.2012 SEKSJONERING
Opprettet seksjoner:
SNR: 2
Formål: Bolig
Sameiebrøk: 1/2
Dokumentet gjelder oppdeling i to boligseksjoner med sameiebrøk 1/2 på hver. Det fremgår av situasjonskartet at seksjonene har felles uteareal.
Eventuell adgang til utleie
Boligen kan leies ut såfremt det er forsvarlige radonverdier. Leietaker må følge sameiets vedtekter og ordensregler på lik linje som eier.
Beliggenhet og tomteforhold
Beliggenhet og tomteforhold
Beliggenhet
Boligen er i et etablert og rolig boligområde på Hetlevik i Askøy kommune, med sjøen tett på.
Hetlevik skole ligger et par minutters gange unna og tar barn gjennom barnetrinnet. Soltun barnehage er i samme nærhet. Det er kort vei til dagligvarehandelen, med Spar Follese noen få minutter unna med bil. Strusshamn Senter og Rema 1000 nås på under ti minutter.
Hetlevik har et aktivt lokalsamfunn med et bredt spekter av fritidstilbud. Det lokale idrettslaget, Hetlevik IL, tilbyr alt fra barnefotball og turn til dans og yoga for voksne. Kulturfabrikken, det ombygde sardinanlegget, er et naturlig samlingspunkt for konserter og arrangementer, og huser også et museum og en småbåthavn. For den turglade er det kort vei til fine turområder og badeplasser langs sjøen.
De daglige innkjøpene gjøres enkelt på Spar Follese, kun fire minutters kjøring unna. For et større utvalg av butikker og tjenester ligger Strusshamn Senter og ALTI Askøy innen en kjøretur på henholdsvis 9 og 12 minutter. Med bil tar det omtrent 15 minutter til Kleppestø og videre til Bergen sentrum på rundt 25 minutter.
Nærmeste busstopp er noen minutters gange fra eiendommen, og derfra er Bergen sentrum tilgjengelig med offentlig transport. Med bil er Kleppestø og kommunesenteret en kort kjøretur, og Bergen sentrum nås på rundt tjue til tjuefem minutter.
Adkomst
Se Google maps - det er enkelt å finne frem i kartet.
Barnehager, skoler og fritid
Barnehager:
Soltun barnehage
Nab Skogen barnehage
Skogstunet barnehage
Idrett og fritid:
Kvithovdvegen Aktivitetsplass Ballbinge
Energi Trening
Family Sports Club Askøy
Skoler:
Hetlevik skole
Kleppestø ungdomsskole
Askøy videregående skole
Informasjon om tilhørende skolekretser er hentet fra Prognosesenteret som dataleverandør, og tilhørigheten kan årlig endres av kommunen. Dersom skole- og barnehagetilbud er av betydning for kjøpet, ber vi om at det rettes en særskilt henvendelse til kommunen for oppdatert informasjon.
Beskrivelse av tomt
Eiet tomt på 1605,3 kvm som tilhører sameiet. Tomten er fellesareal.
Eiendommen har en relativt flat tomt som er opparbeidet med treterrasser, asfalt, beplantning, plen og forstøtningsmurer.
Parkering
Det medfølger en frittstående garasje med elektrisk leddport og installert elbillader.
Fastmontert lader for EL-bil følger med.
I tillegg er det gode parkeringsmuligheter på tomten.
Det gjøres oppmerksom på at dagens parkeringsløsning er etablert på sameiets fellesareal, og at parkeringsplassene således ikke eies av den enkelte sameier.
Vei, vann og avløp
Eiendommen har adkomst via privat vei med felles vedlikeholdsansvar. Eiendommen er tilknyttet kommunalt ledningsnett via private stikkledninger. Eier er selv ansvarlig for private stikkledninger til boligen.
Regulerings-og arealplaner
Eiendommen er regulert til boligbebyggelse i henhold til reguleringsplan 167, "Plan 167-00 - Reguleringsendring for gnr.13, bnr.3 m.fl. , Hetlevik", datert 29.09.2005, med tilhørende reguleringsbestemmelser. Eiendommen ligger i felt B. Planen angir følgende delarealer: 1583 m² til boligbebyggelse, 18 m² til boligbebyggelse (felt B), 27 m² til frisikt, 2 m² til felles avkjørsel, 1 m² til annen veggrunn - tekniske anlegg og 1 m² til kjøreveg.
Eiendommen omfattes av Kommuneplanens arealdel 2012-2023 (ID: 9001), datert 13.12.2012. Her er 1 605 m² av eiendommen avsatt til boligbebyggelse. I henhold til planens bestemmelser gjelder vedtatte reguleringsplaner foran kommuneplanen. Det pågår i tillegg arbeid med en ny kommuneplan, "Kommuneplanens arealdel 2024-2036".
Eiendommen berøres av hensynssone H140: Frisikt, som gjelder for et delareal på 27 m². I henhold til reguleringsbestemmelsene § 5 skal det i frisiktsonen være uhindret sikt ned til 0,5 m over de kryssende veiers plan.
Det er per d.d. ingen kjente plan- eller byggesaker med direkte innvirkning på eiendommen.
Utsnitt av plan med tilhørende bestemmelser kan fås ved henvendelse til megler.
Økonomi
Økonomi
Kommunale utgifter
Kommunale avgifter er kr 29 320,16,- for inneværende år. (prognose).
I dette inngår gebyr for vann, avløp, slam og eiendomsskatt.
Renovasjon faktureres separat fra Bergen interkommunale renovasjonsselskap (BIR).
Faste årlige kostnader for renovasjon er kr 3 614.60,-
I tillegg koster hver tømming av restavfallet kr 90,-
Det tas forbehold om at kommunen kan justere gebyrene i løpet av året.
Eiendomsskatt er kr 6 577,- for 2026.
Det er en årlig serviceavtale for felles kloakkpumpe på ca. kr 5 000,-.
Nåværende eier har et strømforbruk som tilsvarer ca. kr 20 000,- pr. år / 22 000 kWh pr. år.
Selger har avtalt Norgespris på strøm på eiendommen frem til og med desember 2026, og denne er pt på kr 50 øre inkl mva. Nettleie, avgifter og påslag fra kraftleverandøren kommer i tillegg. Er det fjernvarme vil det også komme kostnader i tillegg.
Denne avtalen vil følge eiendommen i den avtalte perioden.
Les mer om Norgespris her: https://www.regjeringen.no/no/aktuelt/legg-fram-lov-om-norgespris-pa-straum-og-fjernvarme/id3102642/
Nåværende eier har forsikring i Fremtind som koster kr 7 800,- pr. år.
Velavgift til Løftet Velforening/veilag er kr 1 500,- pr. år.
Boligen er tilknyttet fiber med Telenor (150MB) som leverandør av internett og koster kr 1 099,- pr. mnd. Tv-tuner/dekoder medfølger ikke.
Utgiftene er basert på nåværende eiers forbruk og avtaler.
Formuesverdi
Formuesverdi for 2025 var kr 1 406 000,- ifølge selgers skattemelding. Beløpet forutsetter at eier bor fast i boligen (primærbolig).
Ved eventuell øvrig bruk av eiendommen (f.eks. fritidsbolig, pendlerbolig, utleieobjekt) var formuesverdien for 2024 kr 5 624 000,-.
Fra 2026 har Stortinget vedtatt en oppdatert modell for beregning av formuesverdi for primærbolig, så avvik kan forekomme.
For mer informasjon se skatteetaten.no
Eiendomsskatt
Eiendomsskatten utgjør kr. 6 577,- pr år. Skatten inngår i de kommunale avgiftene.
Omkostninger
6 790 000,00 Prisantydning
Omkostninger
169 750,00 Dokumentavgift til staten (2,5% av kjøpesum)
19 900,00 Gjensidige Boligkjøperpakke* (valgfritt)
545,00 Tinglysing panterettsdokument
545,00 Tinglysing skjøte
--------------------------------------------------------
170 840,00 Omkostninger totalt (uten Gjensidige Boligkjøperpakke)
190 740,00 Omkostninger totalt (med Gjensidige Boligkjøperpakke)
--------------------------------------------------------
6 960 840,00 Totalpris inkl. omkostninger
6 980 740,00 Totalpris inkl. omkostninger (med Gjensidige Boligkjøperpakke)
--------------------------------------------------------
Totalpris inkl. omkostninger forutsetter kjøp til prisantydning.
Det tas forbehold om endringer i avgifter og gebyrer.
Tilbud om lånefinansiering
Megler formidler gjerne kontakt med rådgiver hos vår samarbeidspartner BN Bank. De har konkurransedyktige betingelser samt rask og løsningsorientert behandling av din lånesøknad. Krogsveen mottar et honorar dersom lån opprettes.
Betalingsbetingelser
Kjøpesum inkludert omkostninger, samt pantedokument tilknyttet eventuelt lån, skal være disponibelt hos megler 2 virkedager før overtagelsen.
Annen viktig informasjon
Annen viktig informasjon
Eier
Preben Urne og Marita Steffensen Urne
Overtakelse
Etter nærmere avtale.
Velforening
Eiendommen er tilknyttet Løftet Velforening/veilag (Løftet Vel) med pliktig medlemskap og en årlig kontingent på 1 500 kr.
Boligselgerforsikring
Selger har i forbindelse med salget tegnet boligselgerforsikring levert av Gjensidige Forsikring ASA. Boligselgerforsikringen dekker selgers ansvar etter avhendingsloven begrenset oppad til kr 14 millioner. Dersom kjøper oppdager forhold ved eiendommen som hen mener utgjør en mangel ved eiendommen, vil Gjensidige Forsikring ASA behandle reklamasjonen på vegne av selger. Forsikringsvilkår kan fås ved henvendelse til megler. Vedlagt salgsoppgaven følger selgers egenerklæringsskjema og tilstandsrapport. Interessenter må sette seg inn i dokumentene før bud inngis.
Boligkjøperforsikring
Innen kontraktsmøtet må kjøper ta stilling til om det ønskes å bestille Boligkjøperpakken gjennom Gjensidige. I denne gunstige pakken er boligen ferdig forsikret og inkluderer rettshjelpsforsikring, også kalt Boligkjøperforsikring. Rettshjelpsforsikring gir trygghet og tilgang på profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler det første året etter overtagelse. Forsikringsselskapet behandler i så fall ethvert mangelskrav kjøper måtte ha overfor selger.
Boligkjøperpakken inkluderer bygningsforsikring for hus og hytte, innboforsikring, flytteforsikring og dobbel rentedekning - i situasjoner hvor kjøper ikke får solgt nåværende primærbolig.
Kjøper mottar ingen særskilt faktura for Boligkjøperpakken da kostnaden det første året legges til kjøpesummen for boligen. Det gjøres oppmerksom på Krogsveen mottar et honorar for denne formidlingen.
Produktark for Boligkjøperpakken ligger vedlagt i salgsoppgaven.
Dersom ikke boligkjøperpakke ønskes kan kun rettshjelpsforsikring, også kalt boligkjøperforsikring, tegnes særskilt via megler. Rettshjelpsforsikringen varer i 5 år fra overtagelse og leveres gjennom Gjensidige. Ta kontakt med megler for ytterligere informasjon.
Selskap og privatpersoner som driver med kjøp/salg/utvikling som ledd i egen næringsvirksomhet kan ikke tegne boligkjøperpakke eller rettshjelpsforsikring.
Budgivning
Forbrukerinformasjon om budgivning er vedlagt denne salgsoppgaven og er også på vår hjemmeside Krogsveen.no. Alle bud og budforhøyelser må inngis skriftlig. I tillegg må legitimasjon være fremlagt sammen med signatur fra budgiver.
Vi oppfordrer til å gi bud elektronisk via GI BUD-knappen på eiendommens hjemmeside på Krogsveen.no. Da vil samtlige vilkår bli oppfylt.
Eventuelle forhøyelser eller endringer av budet kan bekreftes pr SMS eller på e-post. Vi oppfordrer alltid til å kontakte megler pr. telefon i tillegg da forsinkelser i SMS og e-post kan forekomme.
For at budene skal kunne bli behandlet og videreformidlet skriftlig til alle involverte parter, må alle bud ha en tilstrekkelig lang akseptfrist, jf. eiendomsmeglingsforskriften § 6-3.
Selger må også skriftlig akseptere budet før aksept kan formidles til budgiver. Akseptfrist bør derfor være på minimum 30 minutter, og budforhøyelser må derfor skje i god tid før fristens utløp.
Bud i forbrukerforhold kan uansett ikke settes med kortere frist enn kl. 12.00 første virkedag etter siste annonserte visning. I tillegg kan ikke budet ha forbehold om at det skal holdes hemmelig ovenfor øvrige interessenter. Megler har iht lov om eiendomsmegling ikke anledning til å videreformidle disse budene, og de vil dermed heller ikke bli journalført.
Etter at eiendommen er solgt vil kjøper og selger få tilsendt budjournal. Øvrige budgivere kan få utlevert kopi av budjournalen i anonymisert form.
Hvitvaskingsreglene
I henhold til lov om hvitvasking og terrorfinansiering har megler plikt til å gjennomføre kontrolltiltak overfor kunder, herunder fullmektiger. Dette innebærer bl.a. å bekrefte kunders og reelle rettighetshaveres identitet på bakgrunn av fremvist gyldig legitimasjon eller på annen godkjent måte, samt å innhente opplysninger om kundeforholdets formål og tilsiktede art.
Dersom slike kundetiltak ikke kan gjennomføres, kan megler ikke etablere kundeforholdet eller utføre transaksjonen.
Hvis kjøper ikke bidrar til gjennomføring av kundekontrollen og dette fører til at transaksjonen blir forsinket eller ikke kan gjennomføres, vil dette ansees som mislighold av avtalen og gi selger rettigheter etter avhendingslova kapittel 5. I tilfeller der selger ikke bidrar til gjennomføring av løpende kundekontroll underveis i oppdraget, er det selger som misligholder sine forpliktelser etter avtalen og gi kjøper rettigheter etter avhendingslovens kapittel 4. Partene er selv ansvarlige for eventuelle kostnader og ansvar dette kan medføre. Eiendomsmegleren eller eiendomsmeglingsforetaket kan ikke holdes ansvarlig for de konsekvenser dette vil kunne få for partene eller andre som har interesser i eiendomshandelen.
Kjøper oppfordres til å innbetale kjøpesummen som ikke kommer fra låneinstitusjon i én samlet innbetaling fra egen konto i norsk bank. Megler har plikt til å melde fra til Økokrim om eiendomshandler som fremstår som mistenkelige. Melding sendes Økokrim uten at partene varsles.
Personopplysningsloven
I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter kan bli registrert for videre oppfølging.
Lovanvendelse
Generelle bestemmelser
Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til megler, den bygningssakyndiges tilstandsrapport, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Kartverket og andre tilgjengelige kilder. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene, og slike forhold kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen.
Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at interessenter rådfører seg med eiendomsmegler eller egne rådgivere før det legges inn bud.
En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.
Kjøper og selgers rettigheter og plikter reguleres av avtalen mellom partene, samt informasjonen som har vært tilgjengelig for kjøperen i forbindelse med handelen. Avtalen utfylles av avhendingsloven, og det gjelder ulike avtalevilkår avhengig av om kjøper er forbrukerkjøper eller ikke. Dette er nærmere beskrevet nedenfor.
På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er". Selger kan ikke ta «som den er»- forbehold overfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud.
Budgiver skal i budskjema avgi egenerklæring om budgiver er forbruker eller næringsdrivende/ person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet. Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker.
Forbrukerkjøp - definisjon
Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.
Forbruker – avtalevilkår
Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at mangelskravet ikke blir rettet i tide på en tydelig måte.
Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 andre ledd, dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.
Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).
Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon
Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp.
Ikke-forbruker – avtalevilkår
Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen.
Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning.
Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8.
Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.
Det forutsettes at hjemmel overføres til kjøper. Hvis kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen, må det tas forbehold om dette i budet.
Meglers vederlag
Meglers vederlag betales av selger og er avtalt til:
Fastpris: 50 000,-
Vederlag:
Foto innvendig og utvendig, dronefoto og planskisse kr 10 000,00
Kontroll av hjemmel og heftelser kr 4 500,00
Markedsføringspakke Kampanje kr 19 900,00
Oppgjør kr 8 900,00
Tilrettelegging kr 19 900,00
Utlegg:
Innhenting av offentlig opplysninger Askøy kommune kr 5 484,00
Tinglysing sikring kr 545,00
Andre utgifter:
Boligselgerforsikring Gjensidige Eiet - regnes av prisantydning kr 38 770,90
Tilstandsrapport Eirik Aasebø kr 18 000,00
Vi er opptatt av verdiskapning, og har knyttet til oss samarbeidspartnere som skal sikre våre kunder de beste produkter og tjenester;
• I forbindelse med forberedelse av salget, innhenter vi informasjon om eiendommen hovedsakelig fra vår samarbeidspartner Ambita.
• Gjensidige leverer boligselgerforsikring og tilbyr bygningsforsikring
• Boligkjøperforsikring leveres av Hiscox og med Sedgwick som skadebehandler, og er formidlet gjennom Gjensidige.
• BN bank tilbyr finansieringsløsninger
• Vår avdeling Krogsveen Pluss tilbyr flyttetjenester som utvask, visningsvask, lager, tømming og transport av flyttelass, i tillegg til å formidle kontakt med Flip for overflateoppussing.
• I forbindelse med overtagelse av eiendommen tilbyr Overo avtale om strøm, alarm og bredbånd.
• Krogsveen er, sammen med øvrige bransjeaktører, medeier i Bomega AS som tilbyr den digitale annonseringsplattformen Hjem.
Opplysninger om oppdraget
Oppdragsnummer 75-0034/26
Eiendomsmegler Krogsveen AS, avd. Askøy
Gamle kleppestøvegen 2, 5300, KLEPPESTØ
950 007 613
Oppdragets KR-kode KR75.2634
Dato
Sist oppdatert: 21. august 2026 kl. 21:48
Dokumenter
Dokumenter
PDF – 1 MB
PDF – 2 MB
PDF – 1 MB
PDF – 2 MB
PDF – 2 MB
PDF – 2 MB
PDF – 2 MB
PDF – 6 MB
PDF – 11 MB
PDF – 4 MB
PDF – 486 KB
PDF – 130 KB
PDF – 312 KB
PDF – 29 KB
PDF – 127 KB
PDF – 392 KB
Område
Legg til steder som er viktige for deg
Visning
For å delta på visning, ber vi om at du melder deg på. Da sikrer vi at du får nødvendig informasjon og at det er satt av tilstrekkelig med tid. Kontakt megler dersom annet tidspunkt ønskes. Husk å lese salgsoppgaven før visningen, så du stiller forberedt. NB. Visning utgår dersom det ikke er noen påmeldte. Ønsker du kun å bli holdt orientert, kan du fra eiendommens hjemmeside få varsel om solgtpris, eller kontakte megler.
Lurer du på noe?
Unngå doble boligrenter
Vi tilbyr gunstig forsikring.
Vurderer du utleie?
Få et tilbud fra Utleie KrogsveenHva koster lånet?
Sjekk estimert lånekostnadVil du varsles om lignende boliger?
Ved å lagre ditt boligsøk hos oss får du beskjed når vi har en bolig som ligner denne, før den legges ut på markedet!

