Krogsveen v/Sander Stølan presenterer Olav Strannas veg 24 D!    Foto: A7 Media
Kart

Olav Strannas veg 24D

900 000 kr

75 m²

2 soverom

Komplett salgsoppgave

Sander Stølan
Presenteres av
Sander Stølan

Lunde

Svært innbydende leilighet fra 2007 i 2. etasje, med muligheter for å innrede loftsetasjen. Balkong | Garasje

    Pris

  • Prisantydning

    900 000 kr

  • Andel fellesgjeld

    784 549 kr

  • Omkostninger

    11 040 kr

  • Totalpris

    1 695 589 kr

    Areal

  • Bruksareal

    96 m²

  • BRA-I (internt bruksareal)

    75 m²

  • BRA-E (eksternt bruksareal)

    21 m²

    Nøkkelinfo

  • Etasje

    2

  • Byggeår

    2007

  • Soverom

    2 soverom

  • Bad

    1 bad

  • Type

    Halvpart horisontaldelt bolig

  • Eierform

    Andel

  • Fasiliteter

    Garasje/P-plass og Balkong/Terrasse

  • Fellesutgifter

    11 341 kr

  • Energimerke

    Gul D

Unngå doble boligrenter

Vi tilbyr gunstig forsikring.

Hva koster lånet?

Sjekk estimert lånekostnad

Beskrivelse

Kort om eiendommen

Pen 3-roms leilighet som er innflyttingsklar og har utgang til koselig uteplass som er vestvendt. Kort avstand til elven hvor det ligger en kultursti langs kanalen. Fellesarealet til borettslaget er arealeffektivt og pent, med en praktisk gjennomgående standard på boligene. Nyere tun og et godt drevet borettslag. Ryddig og stort område på hele 7.8 mål som eies av borettslaget.
- 2 soverom
- Lys og luftig stue
- Lite slitasje
- Garasje
- Loft - Med innrednings muligheter
- Sentrumsnært
- Balkong

Innhold og byggemåte

Eiendommen

Olav Strannas veg 24D, 3825 LUNDE
Kommunenummer 4018, gårdsnummer 101, bruksnummer 175, ideell andel 1/1
Andelsnummer 4508, Lunde Terrasse Borettslag, organisasjonsnummer 991126821

Innhold

Totalt bruksareal BRA: 96 kvm

BRA-i:
Bolig:
1. etasje 75 kvm: Entré, stue, kjøkken, spisestue, bad og to soverom.

BRA-e:
Bolig:
1. etasje 5 kvm: Utvendig bod.
1. etasje 16 kvm: Garasje.

Vedlagte plantegninger er ikke målbare. De oppgitte arealer er hentet fra rapport med befaringsdato 10.03.2026 utført av Anticimex AS v/ Joakim Havem. Arealene er beregnet og rom er definert etter dagens faktiske bruk, uavhengig av hva som er godkjent av bygningsmyndighetene.

Byggemåte

Selger har fått utarbeidet en tilstandsrapport, dvs. en teknisk gjennomgang av boligen hvor eventuelle avvik, risiko for kjøper og prisoverslag for hva som bør gjøres av oppgradering, er skissert. Se særskilt TGIU (tilstandsgrad ikke undersøkt), samt TG2 og TG3 som viser hva som er boligens normale slitasje, alder og type, hva som er avvik fra dette og hva som bør/må utbedres. Rapporten og selgers egenerklæring er en del av salgsoppgaven og må leses nøye før bud inngis. Kjøper overtar ansvaret for de opplysninger som fremkommer av salgsdokumentasjonen, og kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe som burde vært kjent eller som ikke kan anses å ha betydning for avtalen.  
Bygningen er iht. tilstandsrapporten oppført i tre. Les for øvrig mer om byggemåte og den tekniske tilstanden i rapporten.

Det gjøres oppmerksom på følgende forhold som har fått TG2:
Våtrom:
Overflate vegger - Baderomsplatene viser tydelig tegn til slitasje, stedvis svelling og sprekke i skjøtene. Manglende tettemasse i hjørnelist.
Avløp - Mindre lekkasje fra avløpsrør til vask. Eksakt årsak er ikke kjent.
Ventilasjon - Avtrekkseffekten vurderes som utilstrekkelig.
Kjøkken:
Overflate vegger - Det registreres enkelte sprekker i flisfuger over benkeplate. Årsaken vurderes å være knyttet til utførelsen av arbeidet. Forholdet vurderes i hovedsak til å være av estetisk betydning, uten nevneverdige konsekvenser utover dette.
Ventilator - Ventilator avgir ulyder under drift og når den ikke er i drift. Eksakt årsak er ukjent.
Teknisk anlegg:
Mekanisk ventilasjonsanlegg - Tilknyttet utstyr har en alder som tilsier at fremtidig funksjon er usikker. I følge huseier er det registrert symptomer på at det mekaniske ventilasjonsanlegget.
Etasjeskiller og skjevhetsmåling:
I stue er det på tilfeldige punkter målt lokale høydeforskjeller opptil 20 mm. Stikkprøvene som er utført har avdekket stedvise skjevheter.
Yttertak:
- Taket er ikke fysisk inspisert grunnet is og snø. Undertak med tilhørende komponenter har en alder som tilsier at fremtidig funksjon er usikker. Konsekvens er at usikker fremtidig funksjon er usikker. Bygningsdelen er skjult, så den faktiske tilstanden er ukjent.
Balkong:
- Overflatemateriale på balkong viser tegn til slitasje.
- Balkongens vanntette sjikt har en alder som tilsier at fremtidig funksjon er usikker. Bygningsdelen er skjult, så den faktiske tilstanden på tettefunksjonen er ukjent.

Det gjøres spesielt oppmerksom på følgende forhold som har fått TG3:
Våtrom:
Vanntett sjikt - Baderomspanel/veggplater har synlige utettheter. Det vurderes derfor at det vanntette sjiktet ikke lenger oppfyller sin tiltenkte funksjon. Konsekvens er at bakenforliggende skader ikke kan utelukkes.
Vanntett sjikt/gulvbelegg har en alder som tilsier at fremtidig funksjon er usikker. Bygningsdelen er skjult, så den faktiske tilstanden og dagens tettefunksjon er ukjent.

Følgende forhold har ikke blitt undersøkt (TGIU):
- Taktekking.
- Takgjennomføringer.
- Skorsteiner.

Se supplerende tekst i tilstandsrapporten om ovennevnte forhold. Kjøper overtar ansvar og risiko for dette. 

Standard

Leiligheten har overbygd inngangsparti. Entré/gang med belegg på gulv, malt panel på vegger og malte plater i himling. Det er avsatt plass til oppheng av yttertøy i et hjørne, og sikringsskapet er plassert ved inngangsdøren.

Bad med belegg på gulv med varmekabler, plater på vegger og malte plater i himling. Badet er utstyrt med dusjhjørne, servant og toalett.

Hovedsoverom med belegg på gulv, malte plater på vegger og malte plater i himling. Rommet har plass til dobbeltseng og er innredet med to gode garderobeskap. Himling i malte gipsplater.

Soverom med belegg på gulv, malt panel på vegger og malte plater i himling.

Stue med åpen kjøkkenløsning. Belegg på gulv, malt panel på vegger og malte plater i himling. Kjøkkenet har god skapplass og ligger i en delvis åpen løsning mot stuen. Det er installert peisovn i stuen, og det er god plass til sofagruppe. Fra stuen er det adkomst via nedtrekkbar trapp til loft med gode lagringsmuligheter. Utgang til balkong fra stuen.

Leiligheten er utstyrt med sentralstøvsuger og balansert ventilasjonsanlegg (Flexit).

Oppvaskmaskin, komfyr og kjøleskap kan medfølge etter nærmere avtale.

Løsøre og tilbehør

Vi viser til liste fra Norges Eiendomsmeglerforbund som gjelder fra 01.01.2020 angående løsøre og tilbehør.

Oppvarming

Peisovn i stuen. Gulvvarme. Elektrisk oppvarming ved varmepumpe. Dersom beboelsesrom ikke har vegg- eller fastmonterte varmekilder ved visning, følger dette heller ikke med.

Ferdigattest/brukstillatelse

Det foreligger ferdigattest for leiligheten med garasje og tilhørende bolig, datert 20.12.2016. Denne kan fås ved henvendelse til megler.

Det gjøres oppmerksom på at i de originale byggetegningene så er det tegnet inn en bod på hovedsoverom, det er ikke etablert bod på hovedsoverom. Det som er tegnet inn som bod er i dag en del av stuen.
Kjøper overtar alt ansvar, kostnad og risiko for dette videre. 

Tinglyste heftelser og rettigheter

Det er ingen tinglyste servitutter på eiendommen. 

Eventuell adgang til utleie

Andelseier kan ikke uten samtykke fra styret i borettslaget overlate bruken av boligen til andre. Med samtykke kan andelseier overlate boligen til andre i inntil tre år hvis andelseier har bodd i boligen i minst ett av de to siste år. Utleie i andre tilfeller kan godtas ved særlige grunner, jf. burettslagslova § 5-6. Utleie forutsetter at leiligheten har forsvarlige radonverdier. Se også borettslagets vedtekter og konferer megler ved spørsmål.

Beliggenhet og tomteforhold

Beliggenhet

Lunde terrasse borettslag ligger i Lunde som ligger mellom Ulefoss og Bø i Telemark. Leiligheten ligger sentralt i sentrum like ved Lunde videregående. Dagligvarebutikker som Kiwi og helt nye Coop Extra ligger kort avstand fra leiligheten, i tillegg til flere andre praktiske fasiliteter i nærområdet. Det er også kort avstand til Lunde stasjon hvor toget blant annet går mot Skien og Bø.

Severdigheter i Lunde
- Telemarkskanalen
- Skogens Rom Sauna
- Trollbilen
- Bandak-Norsjøkanalen
- Lunde Slusekro med tilhørende campingplass

Adkomst

Fra Skien følg rv36, deretter ta av til venstre etter Ulefoss Sentrum og følg nye fv359 inn mot Lunde. Etter rundt 9,9 km kommer du inn på fv109 (hovedgata i Lunde), deretter følg veien og ta inn til høyre på Olav Strannas veg. Etter noen hundre meter ligger så eiendommen på høyre side av veien.

Det vil bli skiltet med Krogsveen visningsskilt ved fellesvisninger.

Barnehager, skoler og fritid

Barnehager:
- Sluseparken barnehage (1-5 år)
54 barn, 1.5 km.
- Skoemyra barnehage (1-5 år)
38 barn, 1.7 km.
- Svenseid barnehage (0-5 år)
20 barn, 9.2 km.

Skoler:
- Lunde 10-årige skole (1-10 kl.)
255 elever, 17 klasser, 1 km.
- Nome vgs. avd. Lunde
350 elever, 29 klasser, 200 meter.

Informasjon om tilhørende skolekretser er hentet fra Prognosesenteret som dataleverandør, og tilhørigheten kan årlig endres av kommunen. Dersom skole- og barnehagetilbud er av betydning for kjøpet, ber vi om at det rettes en særskilt henvendelse til kommunen/bydelsadministrasjonen for oppdatert informasjon.

Beskrivelse av tomt

Eiertomt på ca. 7.842 kvm som tilhører borettslaget.

Parkering

Parkering i garasje og på borettslagets eiendom

Vei, vann og avløp

Eiendommen har adkomst via kommunal vei.
Eiendommen er tilknyttet kommunalt ledningsnett via private stikkledninger.
Borettslaget er ansvarlig for private stikkledninger til bygningen.

Regulerings-og arealplaner

Eiendommen er regulert til konsentrert småhusbebyggelse i henhold til reguleringsplan "REGULERINGSPLAN FOR ET OMRÅDE VED OLAV STRANNAS VEG" datert 14.12.06 med tilhørende reguleringsbestemmelser datert 12.06.06.

Utsnitt av plan med tilhørende bestemmelser kan fås ved henvendelse til megler.

Økonomi

Boligens kostnader

Felleskostnadene ligger på kr. 11.341,- pr. mnd.

Avdrag lån 1: kr. 4.329,-
Avdrag lån 2: kr. 237,-
Renter lån 1: kr. 2.043,-
Renter lån 2: kr. 204,-
Felleskostnader drift: kr. 4.442,-
Tilleggsytelser:
Garasjekost. drift: kr. 78,-
Adm.gebyr PBBL - garasje: kr. 8,-

Inkluderer: Honorar til styret, forretningsførerhonorar, sikringsfond, brøyting, strøing, plenklipp, vedlikehold, Kabel-tv, Internett, kommunale avgifter, garasje og andre driftskostnader

Det er ikke vedtatt eller planlagt påkostninger som kan medføre økning i andel fellesutgifter eller gjeld.

Formuesverdi

Formuesverdi for 2026 er kr 570.727,- ifølge selgers skattemelding. Beløpet forutsetter at eier bor fast i boligen (primærbolig).

Fra 2026 har Stortinget vedtatt en oppdatert modell for beregning av formuesverdi for primærbolig, så avvik kan forekomme.
For mer informasjon se skatteetaten.no

Opplysninger om fellesgjeld

Andel formue er kr 71.342,- pr. 18.02.2026
Andel fellesgjeld er kr 784.549,- pr. 18.02.2026

Spesifikasjon av lån:
Lånenummer: 11501478, Husbanken
Annuitetslån, 4 terminer per år.
Rentesats per 18.02.20206 3.50% pa.
Antall terminer til innfrielse: 47
Saldo per 18.02.2026: kr. 13.856.143,-
Andel av saldo: kr. 736.980,-
Første termin: 01.12.2007 Første avdrag: 01.12.2015 ( siste termin 01.09.2037 )
Fastrente 3,504 % utløper 01.06.23

Lånenummer: 12114126754, DNB BANK ASA
Annuitetslån, 4 terminer per år.
Rentesats per 18.02.2026: 4.95% pa.
Antall terminer til innfrielse: 49
Saldo per 18.02.2026: 903.824
Andel av saldo: kr. 47.570,-
Første termin: 30.06.2008 Første avdrag: 30.06.2013 ( siste termin 31.03.2038 )

Borettslaget har inngått avtale med PBBL om IN-ordning. Det medfører at rente og avdragsdelen i felleskostnadene kan bli endret

Omkostninger

900 000,00 Prisantydning
784 549,00 Andel av fellesgjeld
--------------------------------------------------------
1 684 549,00 Pris inkl. fellesgjeld

Omkostninger

9 950,00  Gjensidige Boligkjøperpakke (valgfri)
545,00  Tinglysing hjemmel
545,00  Tinglysing panterettsdokument
--------------------------------------------------------
11 040,00 Omkostninger totalt

--------------------------------------------------------
1 695 589,00 Totalpris inkl. omkostninger

--------------------------------------------------------

Dersom kjøper ikke er medlem av boligbyggelaget, må det påregnes en innmeldingsavgift og årlig medlemsgebyr pr. ny andelseier. Dette faktureres direkte fra boligbyggelaget.
Dersom borettslaget har fellesgjeld, vil leilighetens andel av fellesgjelden komme i tillegg til kjøpesummen. Denne gjelden skal ikke innbetales i oppgjøret, men følger leiligheten.
Det tas forbehold om endringer i avgifter og gebyrer.

Betalingsbetingelser

Kjøpesum inkludert omkostninger, samt pantedokument tilknyttet eventuelt lån, skal være disponibelt hos megler 2 virkedager før overtagelsen.

Annen viktig informasjon

Eier

Margit Berge

Informasjon om forkjøpsrett

Leiligheten er tilknyttet Lunde Terrasse Borettslag.
Borettslaget består av 20 leiligheter.
Forretningsfører er Grenland boligbyggelag.
Dugnad samt trappevask må påregnes.
Det er ikke tillatt å holde hund eller katt uten skriftlig tillatelse fra styret i borettslaget.

-I henhold til borettslagets vedtekter må kjøper godkjennes av styret som ny andelseier. Det er kjøpers ansvar at styregodkjenning blir gitt, men styret kan ikke nekte godkjenning uten saklig grunn. Iht. burettslagslova kan man bare eie en andel i borettslaget. Kun fysiske personer kan være andelseiere.
-Øvrige andelseiere i borettslaget og eventuelt medlemmer av boligbyggelaget har forkjøpsrett. Dersom boligen tas på forkjøpsrett løses kjøper fra avtalen.
-Borettslaget er tilknyttet Skadeselskapets Borettslagenes sikringsfond A/S som dekker manglende innbetaling av felleskostnader fra øvrige andelseiere. Avtalen om sikring er gyldig til avtalen sies opp av en av partene. Oppsigelsesfrist er 1. desember med gyldighet fra kommende årsskifte.
-Dokumenter for borettslaget kan fås ved henvendelse til megler.

Overtakelse

Etter nærmere avtale. Overtakelse kan tidligst skje etter at forkjøpsretten for øvrige andelseiere i borettslaget og eventuelt medlemmer av boligbyggelaget er avklart, samt at styrets godkjennelse er avklart. 

Boligselgerforsikring

Selger har i forbindelse med salget tegnet boligselgerforsikring levert av Gjensidige.  
Boligselgerforsikringen dekker selgers ansvar etter avhendingsloven begrenset oppad til kr 14 millioner. Dersom kjøper oppdager forhold ved eiendommen som hen mener utgjør en mangel ved eiendommen, vil Gjensidige behandle reklamasjonen på vegne av selger. Forsikringsvilkår kan fås ved henvendelse til megler.  

Vedlagt salgsoppgaven følger selgers egenerklæringsskjema og tilstandsrapport. Interessenter må sette seg inn i dokumentene før bud inngis. 

Boligkjøperforsikring

Innen kontraktsmøtet må kjøper ta stilling til om det ønskes å bestille Boligkjøperpakken gjennom Gjensidige. I denne gunstige pakken er boligen ferdig forsikret og inkluderer rettshjelpsforsikring, også kalt Boligkjøperforsikring. Rettshjelpsforsikring gir trygghet og tilgang på profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler det første året etter overtagelse. Forsikringsselskapet behandler i så fall ethvert mangelskrav kjøper måtte ha overfor selger. 

Boligkjøperpakken inkluderer bygningsforsikring for hus og hytte, innboforsikring, flytteforsikring og dobbel rentedekning - i situasjoner hvor kjøper ikke får solgt nåværende primærbolig.   

Kjøper mottar ingen særskilt faktura for Boligkjøperpakken da kostnaden det første året legges til kjøpesummen for boligen. Det gjøres oppmerksom på Krogsveen mottar et honorar for denne formidlingen.
Produktark for Boligkjøperpakken ligger vedlagt i salgsoppgaven.  

Dersom ikke boligkjøperpakke ønskes kan kun rettshjelpsforsikring, også kalt boligkjøperforsikring, tegnes særskilt via megler. Rettshjelpsforsikringen varer i 5 år fra overtagelse og leveres gjennom Gjensidige. Ta kontakt med megler for ytterligere informasjon. 

Selskap og privatpersoner som driver med kjøp/salg/utvikling som ledd i egen næringsvirksomhet kan ikke tegne boligkjøperpakke eller rettshjelpsforsikring. 

Budgivning

Forbrukerinformasjon om budgivning er vedlagt denne salgsoppgaven og er også på vår hjemmeside Krogsveen.no. Alle bud og budforhøyelser må inngis skriftlig. I tillegg må legitimasjon være fremlagt sammen med signatur fra budgiver.

Vi oppfordrer til å gi bud elektronisk via GI BUD-knappen på eiendommens hjemmeside på Krogsveen.no. Da vil samtlige vilkår bli oppfylt.  
Eventuelle forhøyelser eller endringer av budet kan bekreftes pr SMS eller på e-post. Vi oppfordrer alltid til å kontakte megler pr. telefon i tillegg da forsinkelser i SMS og e-post kan forekomme.

For at budene skal kunne bli behandlet og videreformidlet skriftlig til alle involverte parter, må alle bud ha en tilstrekkelig lang akseptfrist, jf. eiendomsmeglingsforskriften § 6-3.

Selger må også skriftlig akseptere budet før aksept kan formidles til budgiver. Akseptfrist bør derfor være på minimum 30 minutter, og budforhøyelser må derfor skje i god tid før fristens utløp.

Bud i forbrukerforhold kan uansett ikke settes med kortere frist enn kl. 12.00 første virkedag etter siste annonserte visning. I tillegg kan ikke budet ha forbehold om at det skal holdes hemmelig ovenfor øvrige interessenter. Megler har iht lov om eiendomsmegling ikke anledning til å videreformidle disse budene, og de vil dermed heller ikke bli journalført.

Etter at eiendommen er solgt vil kjøper og selger få tilsendt budjournal. Øvrige budgivere kan få utlevert kopi av budjournalen i anonymisert form.

Hvitvaskingsreglene

I henhold til lov om hvitvasking og terrorfinansiering har megler plikt til å gjennomføre kontrolltiltak overfor kunder, herunder fullmektiger. Dette innebærer bl.a. å bekrefte kunders og reelle rettighetshaveres identitet på bakgrunn av fremvist gyldig legitimasjon eller på annen godkjent måte, samt å innhente opplysninger om kundeforholdets formål og tilsiktede art.

Dersom slike kundetiltak ikke kan gjennomføres, kan megler ikke etablere kundeforholdet eller utføre transaksjonen.

Hvis kjøper ikke bidrar til gjennomføring av kundekontrollen og dette fører til at transaksjonen blir forsinket eller ikke kan gjennomføres, vil dette ansees som mislighold av avtalen og gi selger rettigheter etter avhendingslova kapittel 5. I tilfeller der selger ikke bidrar til gjennomføring av løpende kundekontroll underveis i oppdraget, er det selger som misligholder sine forpliktelser etter avtalen og gi kjøper rettigheter etter avhendingslovens kapittel 4. Partene er selv ansvarlige for eventuelle kostnader og ansvar dette kan medføre. Eiendomsmegleren eller eiendomsmeglingsforetaket kan ikke holdes ansvarlig for de konsekvenser dette vil kunne få for partene eller andre som har interesser i eiendomshandelen.

Kjøper oppfordres til å innbetale kjøpesummen som ikke kommer fra låneinstitusjon i én samlet innbetaling fra egen konto i norsk bank. Megler har plikt til å melde fra til Økokrim om eiendomshandler som fremstår som mistenkelige. Melding sendes Økokrim uten at partene varsles. 

Personopplysningsloven

I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter kan bli registrert for videre oppfølging.

Lovanvendelse

Generelle bestemmelser
Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til megler, den bygningssakyndiges tilstandsrapport, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Kartverket og andre tilgjengelige kilder. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene, og slike forhold kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. 

Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at interessenter rådfører seg med eiendomsmegler eller egne rådgivere før det legges inn bud.

En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.

Kjøper og selgers rettigheter og plikter reguleres av avtalen mellom partene, samt informasjonen som har vært tilgjengelig for kjøperen i forbindelse med handelen. Avtalen utfylles av avhendingsloven, og det gjelder ulike avtalevilkår avhengig av om kjøper er forbrukerkjøper eller ikke.  Dette er nærmere beskrevet nedenfor. 

På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er".  Selger kan ikke ta «som den er»- forbehold overfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud.

Budgiver skal i budskjema avgi egenerklæring om budgiver er forbruker eller næringsdrivende/ person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet. Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker. 

Forbrukerkjøp - definisjon
Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.

Forbruker – avtalevilkår
Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at mangelskravet ikke blir rettet i tide på en tydelig måte.

Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 andre ledd, dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.

Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).

Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon 
Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp. 

Ikke-forbruker – avtalevilkår
Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen.
Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning. 

Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8. 

Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.

Det forutsettes at hjemmel overføres til kjøper. Hvis kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen, må det tas forbehold om dette i budet.

Meglers vederlag

Meglers vederlag betales av selger og er avtalt til:
Fastpris: 32 500,-

Vederlag:
Kontroll av hjemmel og heftelser  kr 3 900,00
Markedsføringspakke kr 8 950,00
Oppgjør kr 8 900,00
Tilrettelegging  kr 10 000,00
Visninger pr stk / Overtagelse (Første fellesvisning gratis)  kr 2 000,00

Utlegg:
Eierskiftegebyr forretningsfører GBBL   kr 6 725,00
Innhenting av informasjon forretningsfører GBBL  kr 4 485,00
Innhenting oppl Nome kommune, BRL(mb/fa,sitkart,reg,tegn,)  kr 2 502,00
Tinglysing sikring  kr 545,00

Andre utgifter:
AX tilstandsrapport rekkehus/tomannsbolig  kr 12 500,00
Boligselgerforsikring Gjensidige Andel/Aksje regnes av prisant.  kr 4 200,00
Foto inkl. plantegning og kjøring   kr 4 750,00

Vi er opptatt av verdiskapning, og har knyttet til oss samarbeidspartnere som skal sikre våre kunder de beste produkter og tjenester;
• I forbindelse med forberedelse av salget, innhenter vi informasjon om eiendommen hovedsakelig fra vår samarbeidspartner Amibita.
• Gjensidige leverer boligselgerforsikring og tilbyr bygningsforsikring
• Boligkjøperforsikring leveres av Hiscox og med Sedgwick som skadebehandler, og er formidlet gjennom Gjensidige.
• BN bank tilbyr finansieringsløsninger
• Vår avdeling Krogsveen Pluss tilbyr flyttetjenester som utvask, visningsvask, lager, tømming og transport av flyttelass, i tillegg til å formidle kontakt med Flip for overflateoppussing.
• I forbindelse med overtagelse av eiendommen tilbyr Overo avtale om strøm, alarm og bredbånd.
• Krogsveen er, sammen med øvrige bransjeaktører, medeier i Bomega AS som tilbyr den digitale annonseringsplattformen Hjem.

Opplysninger om oppdraget

Oppdragsnummer 26-0010/26
Eiendomsmegler Krogsveen AS, avd. Skien
Langbrygga 9, 3724, SKIEN
950 007 613
Oppdragets KR-kode KR26.2610

Dato

Sist oppdatert: 03. april 2026 kl. 08:51

Dokumenter

Utskriftsvennlig salgsoppgave

Område

Legg til steder som er viktige for deg

Prisutvikling for området

Kvadratmeterpris

0 kr/m²

Endring

↘︎ % ()

Visning

For å delta på visning, ber vi om at du melder deg på. Da sikrer vi at du får nødvendig informasjon og at det er satt av tilstrekkelig med tid. Kontakt megler dersom annet tidspunkt ønskes. Husk å lese salgsoppgaven før visningen, så du stiller forberedt.
Ønsker du kun å bli holdt orientert, kan du fra eiendommens hjemmeside få varsel om solgtpris, eller kontakte megler.

Lurer du på noe?

Unngå doble boligrenter

Vi tilbyr gunstig forsikring.

Hva koster lånet?

Sjekk estimert lånekostnad

Vil du varsles om lignende boliger?

Ved å lagre ditt boligsøk hos oss får du beskjed når vi har en bolig som ligner denne, før den legges ut på markedet!

På flyttefot? Slik gjør vi det enklere for deg

Skreddersydd flyttepakke

Vi fikser håndverkere, vask, pakking, lagring og transport, og legger ut for utgiftene underveis.

Hjelp med både kjøp og salg

Hos oss har du din egen rådgiver gjennom hele kjøps- og salgsprosessen.

Hjelp til finansiering

Vårt samarbeid med BN Bank sikrer deg rask og løsningsorientert hjelp, til konkurransedyktige betingelser.