Selger har fått utarbeidet en tilstandsrapport, dvs. en teknisk gjennomgang av boligen hvor eventuelle avvik, risiko for kjøper og prisoverslag for hva som bør gjøres av oppgradering, er skissert. Se særskilt TGIU (tilstandsgrad ikke undersøkt), samt TG2 og TG3 som viser hva som er boligens normale slitasje, alder og type, hva som er avvik fra dette og hva som bør/må utbedres. Rapporten og selgers egenerklæring er en del av salgsoppgaven og må leses nøye før bud inngis. Kjøper overtar ansvaret for de opplysninger som fremkommer av salgsdokumentasjonen, og kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe som burde vært kjent eller som ikke kan anses å ha betydning for avtalen.
Boligbygg oppført i 1920 og er iht. tilstandsrapporten oppført i tre på grunnmur av betong/mur konstruksjoner. Les for øvrig mer om byggemåte og den tekniske tilstanden i rapporten. På eiendommen er det også oppført en frittstående garasje, garasje/uthus og en utestue på terrasse.
Det gjøres spesielt oppmerksom på:
TG 2 - Alder, slitasje, skader mv.:
- Bad i 1. etasje: Tilluftsspalte er ikke etablert. Forholdet fører til redusert ventilering av rommet når døren er lukket. Tilluftsspalte bør etableres. Badekar har slitasjemerker. Tiltak anbefales. Det er riss/sprekker i veggfliser ved vegghengt toalett. Skade bør utbedres. Det registreres moderate tegn til bomlyd (tegn til hulrom) under enkelte gulvfliser. Eksakt årsak er ikke kjent. Tiltak vurderes ikke til å være nødvendig, men bør holdes under oppsikt. Tettesjiktet har en alder som tilsier at restlevetiden er usikker. Rommets lekkasjesikkerhet kan derfor ikke verifiseres, eventuelt bør nytt tettesjikt etableres.
- Bad i del A i kjeller: Våtrommet har kun naturlig ventilasjon. Naturlig ventilasjon gir som regel mindre effektiv luftutskifting enn mekanisk ventilasjon, noe som kan medføre økt fuktpåkjenning i våtrommet. Tiltak bør iverksettes ved behov. Tilluftsspalte er ikke etablert. Forholdet fører til redusert ventilering av rommet når døren er lukket. Tilluftsspalte bør etableres. Vannrør i våtrom er vurdert til å ha en alder som tilsier at anbefalt brukstid er passert. På bakgrunn av alderen er det grunn til å varsle om risiko for skjulte avvik, svekket funksjon, usikker restlevetid eller lignende forhold som utvikles over tid. Tettesjiktet har en alder som tilsier at restlevetiden er usikker. Rommets lekkasjesikkerhet kan derfor ikke verifiseres, eventuelt bør nytt tettesjikt etableres. Avløpsrør (ink. sluk) Selv om det er gjort oppgraderinger på våtrommet, er sluket ikke skiftet. Erfaringsmessig medfører dette økt fare for lekkasje rundt sluket.
- Bad i del B i kjeller: Tettesjikt/slukmansjett ikke klemt med klemring i sluk og er derfor spesielt utsatt for lekkasjer. Tettesjikt i sluk bør fornyes. Avløpsrør (ink. sluk) Selv om det er gjort oppgraderinger på våtrommet, er sluket ikke skiftet. Erfaringsmessig medfører dette økt fare for lekkasje rundt sluket. Avløpsrør er vurdert til å ha en alder som tilsier at anbefalt brukstid er passert. På bakgrunn av alderen er det grunn til å varsle om risiko for skjulte avvik, svekket funksjon, usikker restlevetid eller lignende forhold som utvikles over tid.
- Toalettrom (ikke våtrom) i 2. etasje: Tilluftsspalte er ikke etablert. Forholdet fører til redusert ventilering av rommet når døren er lukket. Tilluftsspalte bør etableres. Vannrør er vurdert til å ha en alder som tilsier at anbefalt brukstid er passert. Krever oppfølging med jevnlig ettersyn. Sanitærutstyr / innredning Innebygget toalettsisterne har ikke avrenning til rom med sluk, eller tilsvarende sikring mot fuktskader. Krever oppfølging med jevnlig ettersyn.
- Toalettrom i del A i kjeller: Tilluftsspalte er ikke etablert. Forholdet fører til redusert ventilering av rommet når døren er lukket. Tilluftsspalte bør etableres. Sanitærutstyr / innredning Innebygget toalettsisterne har ikke avrenning til rom med sluk, eller tilsvarende sikring mot fuktskader. Krever oppfølging med jevnlig ettersyn. Det registreres bomlyd (tegn til hulrom) under gulvfliser. Eksakt årsak er ikke kjent. Forholdet indikerer manglende vedheft mellom flis og underlag. Fliser med bom kan løsne og være svekket mot ytre påvirkninger. Jevnlig ettersyn anbefales slik at tiltak kan iverksettes ved behov.
- Toalettrom i del B i kjeller: Tilluftsspalte er ikke etablert. Forholdet fører til redusert ventilering av rommet når døren er lukket. Tilluftsspalte bør etableres.
- Kjøkken i 1. etasje: Det er kun kullfilter og ikke separat avtrekk fra rommet. Dette kan medføre økt fuktbelastning i boligen. TG2 i henhold til NS 3600. Krever oppfølging med jevnlig ettersyn. Vannrør i kjøkken er vurdert til å ha en alder som tilsier at anbefalt brukstid er passert. På bakgrunn av alderen er det grunn til å varsle om risiko for skjulte avvik, svekket funksjon, usikker restlevetid eller lignende forhold som utvikles over tid. Det registreres stedvise riper/hakk/merker i gulvets overflatemateriale. Det er stedvis knirk i gulvflater. Eksakt årsak er ukjent. Tiltak kan iverksettes ved behov.
- Kjøkken i del A i kjeller: Det er ikke montert kjøkkenventilator, noe som påvirker ventilasjonen negativt. Utilstrekkelig ventilasjon kan medføre økt fuktbelastning og redusert luftkvalitet. Tiltak bør påregnes. Vannrør i kjøkken er vurdert til å ha en alder som tilsier at anbefalt brukstid er passert. På bakgrunn av alderen er det grunn til å varsle om risiko for skjulte avvik, svekket funksjon, usikker restlevetid eller lignende forhold som utvikles over tid. Overflater gulv Det registreres moderate tegn til bomlyd (tegn til hulrom) under enkelte gulvfliser. Eksakt årsak er ikke kjent. Tiltak vurderes ikke til å være nødvendig, men bør holdes under oppsikt.
- Kjøkken i del B i kjeller: Det er ikke montert kjøkkenventilator, noe som påvirker ventilasjonen negativt. Utilstrekkelig ventilasjon kan medføre økt fuktbelastning og redusert luftkvalitet. Tiltak bør påregnes. Det registreres bomlyd (tegn til hulrom) under enkelte gulvfliser. Eksakt årsak er ikke kjent. Forholdet indikerer manglende vedheft mellom flis og underlag. Fliser med bom kan løsne og være svekket mot ytre påvirkninger. Jevnlig ettersyn anbefales slik at tiltak kan iverksettes ved behov.
- Øvrige rom: Ventilasjonen vurderes til å ikke være tilfredsstillende. Det er ikke registrert ventiler. Konsekvens kan være redusert luftutskiftning. Tiltak kan iverksettes ved behov. Overflater gulv Det registreres stedvise riper/hakk/merker i gulvets overflatemateriale. Tiltak kan iverksettes ved behov. Det registreres moderate tegn til bomlyd (tegn til hulrom) under enkelte gulvfliser i mellomgang. Eksakt årsak er ikke kjent. Tiltak vurderes ikke til å være nødvendig, men bør holdes under oppsikt.
- Innredet loft: Ventilasjonen vurderes til å stedvis ikke være tilfredsstillende. Det er ikke registrert ventiler på soverom. Konsekvens kan være redusert luftutskiftning. Tiltak kan iverksettes ved behov. Overflater gulv Det registreres stedvise riper/hakk/merker i gulvets overflatemateriale. Tiltak kan iverksettes ved behov. Konstruksjonsoppbygging Konstruksjonen er lukket, og det er ikke kjent hvordan oppbyggingen er utført.
Erfaringsmessig betraktes slike konstruksjoner som risikokonstruksjoner blant annet med tanke på fukt-/kondensproblematikk. Det er ikke observert skader eller symptomer på skader, men skader kan ikke utelukkes. Oppfølging med jevnlig ettersyn anbefales slik at tiltak kan iverksettes ved behov. TG2 er valgt for å belyse risiko.
- Kjeller etasje: Ventilasjonen vurderes til å ikke være tilfredsstillende. Det er ikke registrert ventiler. Konsekvens kan være redusert luftutskiftning. Tiltak kan iverksettes ved behov. Overflater gulv Det registreres moderate tegn til bomlyd (tegn til hulrom) under enkelte gulvfliser i leilighet A. Eksakt årsak er ikke kjent. Tiltak vurderes ikke til å være nødvendig, men bør holdes under oppsikt. Gulvoverflater av laminat i leilighet B bærer preg av slitasje. Tiltak kan iverksettes ved behov.
- Innvendige trapper fra 1. etasje til 2. etasje: Trappen er slitt/aldringspreget, men forholdet vurderes til å være av estetisk karakter. Trappen har ikke håndløper på begge sider. Rekkverket har åpninger på mer enn 0,10 meter. Trappen har stedvis fri ganghøyde lavere enn 2,0 m. Inntrinn er mindre enn 0,25 meter. Basert på ovennevnte forhold oppfyller ikke trappen dagens krav til sikkerhet.
- Innvendig spiraltrapp: Rekkverket har åpninger på mer enn 0,10 meter. Inntrinn er mindre enn 0,25 meter. Basert på ovennevnte forhold oppfyller ikke trappen dagens krav til sikkerhet.
- Innvendige trapper til del A i kjeller: Trappen har ingen håndløpere. Trappen har stedvis fri ganghøyde lavere enn 2,0 m. Basert på ovennevnte forhold oppfyller ikke trappen dagens krav til sikkerhet.
- Innvendige trapper til del B i kjeller: Trappen har ingen håndløpere. Trappen har stedvis fri ganghøyde lavere enn 2,0 m. Basert på ovennevnte forhold oppfyller ikke trappen dagens krav til sikkerhet.
- Etasjeskiller - 1. etasje: Målbare skjevheter ble registrert. Forskjellen mellom høyeste og laveste punkt ble målt til ca. 20 mm på kjøkken og til ca. 25 mm i spisestue. Målingene er foretatt i en eldre bygning og bør ses i den sammenheng. Skjevheter er mer påregnelige i eldre bygninger enn i nye. Årsaken til skjevhetene er ikke vurdert.
- Etasjeskiller - 2. etasje: Målbare skjevheter ble registrert. Forskjellen mellom høyeste og laveste punkt ble målt til ca. 15 mm i stue og til ca. 20 mm på kontor. Målingene er foretatt i en eldre bygning og bør ses i den sammenheng. Skjevheter er mer påregnelige i eldre bygninger enn i nye. Årsaken til skjevhetene er ikke vurdert.
- Varmtvannsbereder (Sjekkpunkter utover det som er inkludert i andre rom): På bakgrunn av berederen i del B i kjeller sin alder er det grunn til å varsle om usikker restlevetid eller andre forhold som utvikles over tid. Det kan ikke utelukkes behov for reparasjon/utskiftning. Jevnlig ettersyn anbefales slik at eventuelle tiltak kan iverksettes ved behov.
- Vannrør (Sjekkpunkter utover det som er inkludert i andre rom): Deler av vannrør av kobber er vurdert til å ha en alder som tilsier at anbefalt brukstid er passert. På bakgrunn av alderen er det grunn til å varsle om risiko for skjulte avvik, svekket funksjon, usikker restlevetid eller lignende forhold som utvikles over tid.
- Avløpsrør (Sjekkpunkter utover det som er inkludert i andre rom): Avløpsrør er vurdert til å ha en alder som tilsier at anbefalt brukstid er passert. På bakgrunn av alderen er det grunn til å varsle om risiko for skjulte avvik, svekket funksjon, usikker restlevetid eller lignende forhold som utvikles over tid.
Annet: Det gjøres oppmerksom på at rom benyttet som vaskerom ikke er bygget som et våtrom. Rommet har ikke etablert sluk, membran/fuktsikring eller ventilasjon. Eventuelle lekkasjer/vannsøl vil kunne medføre fuktskader i tilliggende konstruksjoner.
- Radon: Det er ikke foretatt radonmåling i boligen og verdiene er derfor ukjent. For å kartlegge de faktiske forholdene, må det gjennomføres målinger.
- Elektrisk anlegg: Det er kun fremlagt samsvarserklæring på deler av utførte arbeider på det elektriske anlegget (tilstandsgrad settes i henhold til NS3600). Det er ikke fremlagt dokumentasjon på de deler av det elektriske anlegget som er montert før 1999. Det foreligger ikke kursfortegnelse eller oversikt over antall sikringer i sikringsskap plassert i leilighet A. Med bakgrunn i ovennevnte avvik bør det gjennomføres en utvidet el-kontroll av en kvalifisert elektrofaglig person.
- Fasader ink. kledning: Det er usikkert om panelet er montert med lufting. Manglende lufting kan påvirke panelets levetid negativt. Ytterligere undersøkelser anbefales for å avdekke om lufting er etablert. Eventuelt bør lufting etableres. Det er ukjent om det er musesperre bak trekledning. Ytterligere undersøkelser anbefales for å etablere musesperre der dette eventuelt mangler.
- Terrasser på terreng (understøttet av bjelker/pilarer): Det er ikke etablert rekkverk der høyde ned til terreng overskrider 0.50 meter. Tiltak bør påregnes.
- Utvendige trapper: Det mangler stedvis rekkverk. Rekkverk bør etableres.
- Drenering: Deler av grunnmuren mangler utvendig fuktsperre. Forholdet øker faren for fuktvandring i konstruksjoner under bakkenivå, og bør ses i sammenheng med opplysninger om alderen til dreneringen.
Alder Dreneringens tilstand og funksjon påvirker boligens innvendige konstruksjoner og bruksområder. Dreneringen er nedgravd og skjult, og tilstanden vurderes derfor i hovedsak ut fra alder. Estimert teknisk levetid for dreneringer ligger mellom 20 - 60 år. På bakgrunn av dreneringens alder er det derfor grunn til å varsle om risiko for svekket funksjon eller lignende forhold som utvikles over tid. Jevnlig ettersyn
anbefales slik at nødvendige tiltak kan iverksettes ved behov.
- Helhetsvurdering av frittliggende garasje, garasje/uthus: Garasje. Det er foretatt en forenklet og overordnet vurdering av tilstanden og i forhold til byggeår vurderes moderat vedlikehold å være tilstrekkelig.
TG 3 - Strakstiltak nødvendig:
- Bad i 1. etasje: Det registreres motfall på gulv fra sluk. Fallforholdet leder bruksvannet vekk fra nedslagsfeltet og videre ut på gulvet. Strakstiltak bør påregnes.
- Gjerde mot vei: Gjerdet har skjevheter og noe råteskader. Utskiftning bør påregnes.
TGIU - Ikke undersøkt:
- Bad i del A og del B i kjeller: Våtrommene har vegger av mur/betong og det er derfor ikke utført hulltaking/fuktmåling. Det er derfor utført et overflatesøk med fuktindikasjonsinstrument. Det ble ikke oppdaget forhold som kan tolkes til fuktskade.
- Stakeluke: Avløpsrørene er skjult og eventuell stakeluke er ikke lokalisert.
- Fundamenter under terrasser/plattinger på terreng: Fundamentene var ikke tilgjengelig for undersøkelser, noe som gjorde at utførelsen/tilstanden ikke lot seg kontrollere.
- Grunnmur/fundamenter: Fundamenter er naturgitt skjult, og det er for øvrig ingen sikre og dokumenterte opplysninger om type fundamenter som huset har. Byggegrunnens beskaffenhet er ukjent
- Terrengfall fra grunnmur: Deler av terrengfallet kan ikke undersøkes på tilstrekkelig måte, grunnet plassering av terrasse. Fallforholdene under terrassen er derfor ikke kjent.
- Takgjennomføringer: Taket er inspisert fra bakkeplan og takvindu, med den begrensning dette innebærer.
- Skorsteiner over tak.
Selger informerer om følgende i egenerklæringen:
- Arbeid på bad/våtrom: Stikkontakter og varmekabler. Ca. 17 år siden, av ABC Elektro AS mfl. Membran, ca. 17 år siden av PVE Snekker Service AS. Arbeid ikke søknadspliktig.
- Arbeid/kontroll på vann/avløp: Byttet begge vannledninger/stikkledninger inn til hus. Ca. 5 år siden v/Taranrød AS.
- Problemer med ildsted/skorstein/pipe: Vi har byttet begge sotlukene (fra enkle til doble) etter pålegg fra feier.
- Skjevheter/setningsskader: Huset er over 100 år gammelt, og naturlige skjevheter i gulv finnes.
- Insekter/skadedyr i boligen: Sukkermaur har forekommet i den ene kjelleren, fjernet raskt med maurgift.
- Utettheter i tak: Skiftet tak på garasjer for ca 8 år siden.
- Arbeider på tak: Byttet tak og takvinduer i 2012. Byttet alle vinduer i 2016. V/Robin Christensen Snekkerservice + CM Entreprenør AS.
- Arbeider på el-anlegg: Ny 32A kurs, Zaptec ladestasjon. Utvendig 15A stikk. Flyttet hovedsikringene og måler i skap ute. V/Grytnes Elektriske AS. Foreligger samsvarserklæring for alle endringer.
- Kontroll av el-anlegget: For noen år siden. Vi har ikke mottatt rapport eller fått tilbakemelding etter besøket.
- Lading for el-bil: Lagt opp ny 32A kurs og ladestasjon av Grytnes Elektriske AS i 2022.
- Utleiedel: Det er innredet 2 hybler i kjelleren, men vi er usikre på om alle rom er godkjent som hoveddel.
- Kjeller: Alle rom i kjeller er pusset opp. Vi har ikke meldt bruksendring på rommene.
Feierrapport:
- Det ble utført tilsyn med fyringsanlegget i ovennevnte adresse den 16.02.23. Følgende avvik ble avdekket på søndre skorstein; Defekt sotluke og feieluke. Brannvesenet har ikke mottatt tilbakemelding med fremdriftsplan på når og hvordan avvik skal rettes. Tilsynet var et visuelt tilsyn og rapporten kan ikke benyttes som en tilstandsrapport.
Se supplerende og utfyllende tekst, herunder konsekvenser/tiltak, i tilstandsrapporten og selgers egenerklæring. Kjøper overtar ansvar og risiko for dette.