Solsletta 34
3 690 000 kr
160 m²
3 soverom
Komplett salgsoppgave

Solsletta/Tveit - Flott familiebolig over 2 etg, romslig tomt og meget solrikt - nært turområder- barnevennlig
Prisantydning
3 690 000 krOmkostninger
93 340 krTotalpris
3 783 340 kr
Pris
Bruksareal
176 m²BRA-I (internt bruksareal)
160 m²BRA-E (eksternt bruksareal)
16 m²TBA (terrasse-balkongareal)
34 m²
Areal
Etasje
2Byggeår
1966Soverom
3 soveromBad
2 badTomteareal
704 m² (eiet)Type
Enebolig - FrittliggendeEierform
EietFasiliteter
Garasje/P-plass og Balkong/TerrasseEnergimerke
Nøkkelinfo
Unngå doble boligrenter
Vi tilbyr gunstig forsikring.
Vurderer du utleie?
Få et tilbud fra Utleie KrogsveenHva koster lånet?
Sjekk estimert lånekostnadBeskrivelse
Kort om eiendommen
Velkommen til Solsletta 34 – en innholdsrik enebolig med utleiedel, garasje og en solrik tomt på ca. 704 m² i rolige og familievennlige omgivelser på Tveit. Boligen er opprinnelig oppført i 1966 og fremstår som normalt vedlikeholdt, med flere oppgraderinger de senere årene, blant annet nyere bad og kjøkken i utleiedelen, varmepumpe fra 2023 og utført elektrikerarbeid i 2024. Eiendommen har en praktisk planløsning, gode uteområder og parkeringsmuligheter i både garasje og på egen gårdsplass. Beliggenheten kombinerer naturskjønne omgivelser med kort vei til skole, barnehage, dagligvarebutikk og øvrige fasiliteter, samtidig som Kristiansand sentrum ligger ca. 15–20 minutters kjøretur unna.
Innhold og byggemåte
Innhold og byggemåte
Eiendommen
Solsletta 34, 4658 TVEIT
Kommunenummer 4204, gårdsnummer 110, bruksnummer 267
Innhold
Totalt bruksareal BRA: 176 kvm
BRA-i:
-1. etasje 5 kvm: Bod
-1. etasje 71 kvm: Stue, kjøkken, bad/vaskerom, soverom, soverom 2, entré
1. etasje 84 kvm: Stue, kjøkken, bad, vaskerom, toalettrom, soverom, soverom 2, soverom 3, gang
BRA-e:
1. etasje 16 kvm: Garasje
Åpent areal:
1. etasje 34 kvm:
De oppgitte arealer er hentet fra rapport med befaringsdato 10.06.2026 utført av Byggmester Erling Eliassen AS. Arealene er beregnet og rom er definert etter dagens faktiske bruk, uavhengig av hva som er godkjent av bygningsmyndighetene.
Det foreligger ikke byggetegninger for leilighet i underetasjen. Hele leiligheten i under etg er innredet i ettertid, og er ikke søkt bruksendret til varig oppholdsrom og er derfor IKKE godkjent til dagens bruk.
Vinduene på soverommene i underetasjen ivaretar ikke kravet til godkjent rømningsvei. For at et vindu skal godkjennes som rømningsvei i en bolig må det oppfylle visse hovedkrav.
Byggemåte
Selger har innhentet en tilstandsrapport av boligen/eiendommen. Av rapporten fremgår det at flere bygningsdeler har fått tilstandsgrad ikke undersøkt/ikke tilgjengelig for undersøkelse (TG IU), 2 (TG2) og/eller 3 (TG3). Rapporten beskriver også avvik på undersøkte bygningsdeler uten tilstandsgrad. Kjøper overtar ansvaret for de opplysninger som fremkommer av salgsdokumentasjonen, og kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe som burde vært kjent eller som ikke kan anses å ha betydning for avtalen.
Bygningen er iht. tilstandsrapporten oppført i tre. Les for øvrig mer om byggemåte og den tekniske tilstanden i rapporten.
Oppsummering av tilstandsrapporten:
TG0 : 0 Stykk
TG1 : 23 Stykk
TG2 : 25 Stykk
TG3 : 1 Stykk
Det gjøres spesielt oppmerksom på:
TG3 - Vaskerom
Vaskerom og installasjoner fra ca. år 2013.
Rommet har laminat på gulv.
Malt trepanel på vegger.
Malt trepanel i himling.
Rommet inneholder:
-Hvit innredning m/ vaskekum av stål.
-Opplegg for vaskemaskin.
-Rommet har ingen form for ventilasjon.
Vurdering av avvik:
• Våtrommet må oppgraderes for å tåle normal bruk etter dagens krav. w
Baderom og installasjoner fra ca. år 2013.
Rommet har belegg m/ oppkant på gulv. Varmekabler i gulv.
Baderomsplater på vegger.
Malte slette plater i himling.
Rommet inneholder:
-Sort innredning m/ heldekkende porselensvask.
-Toalett.
-Dusjkabinett.
-Opplegg for vaskemaskin.
-Ventilasjon via eletrisk avtreksvifte i yttervegg.
Oppsummering av selgers egenerklæring:
1. Har det væ rt feil på bad, vaskerom eller toalettrom?
- Sluk er ikke fagmessig utført. Har væ rt tilbakeslag fra
kloakk.
3 Har det lekket vann utenfra og inn, eller er det sett andre tegn til fukt?
- Kortvarig lekkasje i takstein med hull. Byttet stein.
7 Er det observert vann eller fukt i kjeller, krypkjeller eller underetasje?
- Tilbakeslag kloakk
9 Har det væ rt feil på det elektriske anlegget?
- Jordfeilbryter virket ikke ved El- kontroll og feil på termostat til varmekabler i u. etg. Alt dette er skiftet av elektriker i
2024.
10 Er det utført arbeid på det elektriske anlegget?
- 2024
- Faglært
- Jordfeilbryter virket ikke ved El- kontroll og feil på termostat til varmekabler i u. etg. Alt dette er skiftet av elektriker i 2024.
- OneCo
- Har du dokumentasjon? Ja
12 Har det væ rt feil på utvendige eller innvendige avløpsrør eller vannrør?
- Lekkasje armatur kjøkken. Utbedret. Kloakk går i egen septiktank. Har måttet spyle avløpsrør ved et par anledninger pga
propp.
15 Har det væ rt feil på varmeanlegg eller ventilasjonsanlegg?
- Byttet til ny varmepumpe i hovedetg. I 2023.
19 Har det væ rt skadedyr i boligen eller andre bygninger på eiendommen?
- Har vært mus på loftet. Fjernet med felle.
25 Selges eiendommen med utleiedel som leilighet, hybel eller lignende?
- Ja
- Er utleiedelen godkjent til beboelse av kommunen? - Vet ikke
28 Er det andre forhold av betydning eller sjenanse for eiendommen eller næ rområdet?
- Det er 4 ubebygde eneboligtomter ved siden av huset. Det er utarbeidet en reguleringsplan for området. Vei ned til u. etg. blir fellesvei med 2
tomter. Rekkefølgekrav må gjennomføres før bygging. Ny vann og kloakk føres til tomtene.
Selger informerer om følgende:
Vinduer stue bør sjekkes/ skiftes. Tak bør ettersees pga alder. Har vært tilbakeslag i kloakk i kjeller.
Standard
Stue
Lys og romslig stue med laminatgulv, malte overflater og vedovn. Utgang til romslig terrasse.
Kjøkken
Kjøkken med hvite profilerte fronter, benkeplater i stein, integrert platetopp og stekeovn samt opplegg for oppvaskmaskin. Kjøkkenet fremstår som funksjonelt og godt vedlikeholdt.
Bad
Bad i hovedetasjen med belegg på gulv, våtromstapet på vegger, dusjkabinett og servant med innredning. Separat toalettrom i samme etasje. Badet i utleiedelen er oppgradert omkring 2013 og har belegg på gulv med varmekabler, baderomsplater på vegger og dusjkabinett.
Soverom
Boligen har totalt fem soverom, hvorav tre i hovedetasjen og to i utleiedelen. Rommene har laminatgulv og malte overflater.
Oppvarming
Boligen varmes opp med vedovn, elektriske varmekabler i utvalgte rom og varmepumpe. Varmepumpen i hovedetasjen ble skiftet i 2023.
Vinduer og dører
Boligen har en kombinasjon av originale og nyere vinduer. Flere vinduer samt hovedinngangsdør til utleiedelen og dør fra vaskerom ble skiftet i 2013.
Elektrisk
Det elektriske anlegget er delvis oppgradert i 2024, hvor jordfeilbryter og termostat til varmekabler i underetasjen ble skiftet av autorisert elektriker.
Løsøre og tilbehør
Vi viser til liste fra Norges Eiendomsmeglerforbund som gjelder fra 01.01.2020 angående løsøre og tilbehør.
Oppvarming
Boligen varmes opp med vedovn i stuen, elektriske panelovner og varmekabler i deler av boligen, herunder badet i utleiedelen.
Ferdigattest/brukstillatelse
Det foreligger ferdigattest for den opprinnelige eneboligen, datert 08.06.1967. Det foreligger også byggesaksdokumentasjon for garasje fra 1966. Dokumentasjonen kan utleveres ved henvendelse til megler.
Det opplyses at underetasjen på opprinnelige godkjente tegninger er inntegnet og beskrevet som boder, vaskerom og hobbyrom. Rom som i dag benevnes og benyttes som soverom i underetasjen, oppfyller ikke dagens krav til rømningsvei. Det foreligger heller ingen godkjent bruksendring for innredning av disse rommene til varig opphold, og rommene er derfor ikke godkjent av kommunen for slik bruk.
Selger har tettet igjen døren mellom hovedboligen og underetasjen. Dersom en kjøper ønsker å søke om bruksendring av underetasjen til rom for varig opphold eller hybeldel, må denne forbindelsen reetableres. Reetablering av døren alene vil imidlertid ikke være tilstrekkelig for å oppnå godkjenning. Kommunens behandling vil bero på en samlet vurdering av gjeldende regelverk og øvrige tekniske krav.
Kjøper overtar eiendommen i den stand den er ved visning og overtakelse. Kjøper overtar ansvaret og risikoen knyttet til eventuell manglende offentlig godkjenning, herunder eventuelle pålegg fra kommunen og kostnader som måtte oppstå i forbindelse med bruksendring, godkjenning eller oppfyllelse av offentlige krav.
Eventuell adgang til utleie
Den del av boligen ( underetg) som er innredet som en utleiedel er ikke godkjent til varig opphold eller som separat boenhet av kommunen. Konsekvensen ved søknad kan være at rommet ikke godkjennes som varig opphold og at rommet da må brukes som bod/midlertidig oppbevaring og dermed heller ikke kan leies ut. Kjøper overtar alt ansvar og risiko for dette videre.
Det gjøres oppmerksom på at det er krav til forsvarlige radonnivåer ved utleie. Det er ikke gjennomført radonmåling på denne boligen.(
Beliggenhet og tomteforhold
Beliggenhet og tomteforhold
Beliggenhet
Solsletta 34 har en attraktiv beliggenhet i rolige og familievennlige omgivelser på Tveit, med en fin kombinasjon av landlig ro og nærhet til hverdagens fasiliteter. Området byr på flotte tur og rekreasjonsmuligheter i naturskjønne omgivelser, med skog og friluftsområder like i nærheten.
Barnehage, skole, dagligvarebutikk og bussholdeplass ligger innen kort avstand, og fra boligen er det ca. 15–20 minutters kjøring til Kristiansand sentrum, Sørlandsparken og Kjevik lufthavn. Dette gir en praktisk beliggenhet som passer godt for både familier og pendlere.
Adkomst
Det vil bli skiltet med Krogsveen skilter ved felles visning.
Barnehager, skoler og fritid
Barnehager:
Tveit barnehage 0.5 km
Trollstua barnehage Boen 2 km
Refshalen gårdsbarnehage 3.2 km
Skoler:
Ve skole (1-10 kl.) 4.7 km
Lauvåsen ungdomsskole, ca 9 km. Ferdigstilles 2027/28
Brattbakken skole (4-7 kl.) 8.9 km
Heståsen skole (1-3 kl.)r 9.3 km
Kristen VGS Vennesla 17 min
Vennesla videregående skole 18 min
624 elever 15 km
Dagligvare:
Joker Tveit 8 min gange
Coop Prix Tveit 4 min med bil
Sørlandssenteret 16 min med bil
Rona Senter 16 min med bil
Kristiansand Sentrum 17 min med bil
Offentlig transport:
Buss: Nygård 5 min gange
Linje 36, 36X 0.4 km
Kristiansand Kjevik 7 min
Sport:
Solsletta 8 min
Ryen balløkke gress 4 min
Fitness 24/7 10 min
Adrenalin Kristiansand 11 min
Beskrivelse av tomt
Tomten er opparbeidet med gruset innkjørsel/gårdsplass, plen, busker og trær.
Eiertomt på 704 kvm
Iht til eiendomskart, er det regulert inn 4 boliger som er fradelt fra denne tomten.
Den delen som går ned til hagen og baksiden av boligen over bnr 270. Denne eiendommen har veirett over denne eiendommen, erklæringen er tinglyst.
Parkering
Parkering i garasje med direkte adkomst til boligen, samt biloppstillingsplass på egen gruset gårdsplass.
Vei, vann og avløp
Eiendommen har adkomst via offentlig vei.
Eiendommen er tilknyttet kommunalt ledningsnett via private stikkledninger. Eier er selv ansvarlig for private stikkledninger til boligen.
Eiendommen har salmavskiller/septiktank
Kommunen vil nok kreve at ny eier kobler seg på offentlig kloakk, denne kostnaden tilfaller ny eier.
Regulerings-og arealplaner
Eiendommen er regulert til eksisterende boligbebyggelse i henhold til detaljregulering for Solsletta felt B37 m.fl. (plan ID 1377), vedtatt 26.10.2016, med tilhørende reguleringsbestemmelser sist revidert 14.03.2022. Det gjøres oppmerksom på at reguleringsplanen åpner for videre utvikling av området. Utsnitt av reguleringsplan med tilhørende bestemmelser kan fås ved henvendelse til megler.
Økonomi
Økonomi
Kommunale utgifter
Kommunale avgifter er kr 14 393,- for inneværende år. I dette inngår gebyr for vann, avløp, renovasjon og feiing/tilsyn. Det tas forbehold om at kommunen kan justere gebyrene i løpet av året.
Eiendommen har vært utleid i sin helet. Selger har derfor ikke kjennskap til kostnadene for oppvarming.
Boligen har en årlig forsikringspremie på kr 6500
Boligen er tilknyttet fiber
Utgiftene er basert på nåværende eiers forbruk og avtaler.
Formuesverdi
Formuesverdi for 2025 var kr 2 180 000,- ifølge selgers skattemelding/Skatteetaten. Beløpet forutsetter at eier bor fast i boligen (primærbolig).
Fra 2026 har Stortinget vedtatt en oppdatert modell for beregning av formuesverdi for primærbolig, så avvik kan forekomme.
For mer informasjon se skatteetaten.no
Formuesverdien er en gitt prosent av den beregnede markedsverdien. Beregnet markedsverdi er basert på Statistisk sentralbyrå (SSB) sine opplysninger om omsatte boliger. I beregningen tas det hensyn til boligens beliggenhet, areal, byggeår og boligtype.
Det er eier av boligen som fastsetter formuesverdien, jf. skatteforvaltningsloven § 9-1 første ledd, men skattemyndighetene kan kontrollere at verdien er satt riktig.
Formuesverdi skal ikke overstige:
Primærbolig: 25 % av beregnet eller dokumentert markedsverdi opp til kr. 10 000 000, og deretter 70 % av den overskytende markedsverdi.
Sekundærbolig: 100 % av beregnet eller dokumentert markedsverdi.
Formuesverdier som overstiger disse grensene, kan kreves nedjustert av eier.
Fra 2026 har Stortinget vedtatt en oppdatert modell for beregning av formuesverdi for primærbolig, så avvik kan forekomme.
For mer informasjon se skatteetaten.no
Eiendomsskatt
Eiendomsskatten utgjorde kr. 2 732 pr år. 2025.
Omkostninger
3 690 000,00 Prisantydning
Omkostninger
92 250,00 Dokumentavgift til staten (2,5% av kjøpesum)
19 900,00 Gjensidige Boligkjøperpakke * (valgfritt)
545,00 Tinglysing panterettsdokument
545,00 Tinglysing skjøte
--------------------------------------------------------
93 340,00 Omkostninger totalt (uten Gjensidige Boligkjøperpakke )
113 240,00 Omkostninger totalt (med Gjensidige Boligkjøperpakke )
--------------------------------------------------------
3 783 340,00 Totalpris inkl. omkostninger
3 803 240,00 Totalpris inkl. omkostninger (med Gjensidige Boligkjøperpakke )
--------------------------------------------------------
Betalingsbetingelser
Kjøpesum inkludert omkostninger, samt pantedokument tilknyttet eventuelt lån, skal være disponibelt hos megler 2 virkedager før overtagelsen.
Annen viktig informasjon
Annen viktig informasjon
Eier
Nora Lisa Norby og Arne Norby
Overtakelse
Etter nærmere avtale.
Boligselgerforsikring
Selger har i forbindelse med salget tegnet boligselgerforsikring levert av Gjensidige.
Boligselgerforsikringen dekker selgers ansvar etter avhendingsloven begrenset oppad til kr 14 millioner. Dersom kjøper oppdager forhold ved eiendommen som hen mener utgjør en mangel ved eiendommen, vil Gjensidige behandle reklamasjonen på vegne av selger. Forsikringsvilkår kan fås ved henvendelse til megler.
Vedlagt salgsoppgaven følger selgers egenerklæringsskjema og tilstandsrapport. Interessenter må sette seg inn i dokumentene før bud inngis.
Boligkjøperforsikring
Innen kontraktsmøtet må kjøper ta stilling til om det ønskes å bestille Boligkjøperpakken gjennom Gjensidige. I denne gunstige pakken er boligen ferdig forsikret og inkluderer rettshjelpsforsikring, også kalt Boligkjøperforsikring. Rettshjelpsforsikring gir trygghet og tilgang på profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler det første året etter overtagelse. Forsikringsselskapet behandler i så fall ethvert mangelskrav kjøper måtte ha overfor selger.
Boligkjøperpakken inkluderer bygningsforsikring for hus og hytte, innboforsikring, flytteforsikring og dobbel rentedekning - i situasjoner hvor kjøper ikke får solgt nåværende primærbolig.
Kjøper mottar ingen særskilt faktura for Boligkjøperpakken da kostnaden det første året legges til kjøpesummen for boligen. Det gjøres oppmerksom på Krogsveen mottar et honorar for denne formidlingen.
Produktark for Boligkjøperpakken ligger vedlagt i salgsoppgaven.
Dersom ikke boligkjøperpakke ønskes kan kun rettshjelpsforsikring, også kalt boligkjøperforsikring, tegnes særskilt via megler. Rettshjelpsforsikringen varer i 5 år fra overtagelse og leveres gjennom Gjensidige. Ta kontakt med megler for ytterligere informasjon.
Selskap og privatpersoner som driver med kjøp/salg/utvikling som ledd i egen næringsvirksomhet kan ikke tegne boligkjøperpakke eller rettshjelpsforsikring.
Budgivning
Forbrukerinformasjon om budgivning er vedlagt denne salgsoppgaven og er også på vår hjemmeside Krogsveen.no. Alle bud og budforhøyelser må inngis skriftlig. I tillegg må legitimasjon være fremlagt sammen med signatur fra budgiver.
Vi oppfordrer til å gi bud elektronisk via GI BUD-knappen på eiendommens hjemmeside på Krogsveen.no. Da vil samtlige vilkår bli oppfylt.
Eventuelle forhøyelser eller endringer av budet kan bekreftes pr SMS eller på e-post. Vi oppfordrer alltid til å kontakte megler pr. telefon i tillegg da forsinkelser i SMS og e-post kan forekomme.
For at budene skal kunne bli behandlet og videreformidlet skriftlig til alle involverte parter, må alle bud ha en tilstrekkelig lang akseptfrist, jf. eiendomsmeglingsforskriften § 6-3.
Selger må også skriftlig akseptere budet før aksept kan formidles til budgiver. Akseptfrist bør derfor være på minimum 30 minutter, og budforhøyelser må derfor skje i god tid før fristens utløp.
Bud i forbrukerforhold kan uansett ikke settes med kortere frist enn kl. 12.00 første virkedag etter siste annonserte visning. I tillegg kan ikke budet ha forbehold om at det skal holdes hemmelig ovenfor øvrige interessenter. Megler har iht lov om eiendomsmegling ikke anledning til å videreformidle disse budene, og de vil dermed heller ikke bli journalført.
Etter at eiendommen er solgt vil kjøper og selger få tilsendt budjournal. Øvrige budgivere kan få utlevert kopi av budjournalen i anonymisert form.
Hvitvaskingsreglene
I henhold til lov om hvitvasking og terrorfinansiering har megler plikt til å gjennomføre kontrolltiltak overfor kunder, herunder fullmektiger. Dette innebærer bl.a. å bekrefte kunders og reelle rettighetshaveres identitet på bakgrunn av fremvist gyldig legitimasjon eller på annen godkjent måte, samt å innhente opplysninger om kundeforholdets formål og tilsiktede art.
Dersom slike kundetiltak ikke kan gjennomføres, kan megler ikke etablere kundeforholdet eller utføre transaksjonen.
Hvis kjøper ikke bidrar til gjennomføring av kundekontrollen og dette fører til at transaksjonen blir forsinket eller ikke kan gjennomføres, vil dette ansees som mislighold av avtalen og gi selger rettigheter etter avhendingslova kapittel 5. I tilfeller der selger ikke bidrar til gjennomføring av løpende kundekontroll underveis i oppdraget, er det selger som misligholder sine forpliktelser etter avtalen og gi kjøper rettigheter etter avhendingslovens kapittel 4. Partene er selv ansvarlige for eventuelle kostnader og ansvar dette kan medføre. Eiendomsmegleren eller eiendomsmeglingsforetaket kan ikke holdes ansvarlig for de konsekvenser dette vil kunne få for partene eller andre som har interesser i eiendomshandelen.
Kjøper oppfordres til å innbetale kjøpesummen som ikke kommer fra låneinstitusjon i én samlet innbetaling fra egen konto i norsk bank. Megler har plikt til å melde fra til Økokrim om eiendomshandler som fremstår som mistenkelige. Melding sendes Økokrim uten at partene varsles.
Personopplysningsloven
I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter kan bli registrert for videre oppfølging.
Lovanvendelse
Generelle bestemmelser
Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til megler, den bygningssakyndiges tilstandsrapport, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Kartverket og andre tilgjengelige kilder. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene, og slike forhold kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen.
Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at interessenter rådfører seg med eiendomsmegler eller egne rådgivere før det legges inn bud.
En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.
Kjøper og selgers rettigheter og plikter reguleres av avtalen mellom partene, samt informasjonen som har vært tilgjengelig for kjøperen i forbindelse med handelen. Avtalen utfylles av avhendingsloven, og det gjelder ulike avtalevilkår avhengig av om kjøper er forbrukerkjøper eller ikke. Dette er nærmere beskrevet nedenfor.
På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er". Selger kan ikke ta «som den er»- forbehold overfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud.
Budgiver skal i budskjema avgi egenerklæring om budgiver er forbruker eller næringsdrivende/ person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet. Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker.
Forbrukerkjøp - definisjon
Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.
Forbruker – avtalevilkår
Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at mangelskravet ikke blir rettet i tide på en tydelig måte.
Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 andre ledd, dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.
Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).
Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon
Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp.
Ikke-forbruker – avtalevilkår
Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen.
Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning.
Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8.
Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.
Det forutsettes at hjemmel overføres til kjøper. Hvis kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen, må det tas forbehold om dette i budet.
Meglers vederlag
Meglers vederlag betales av selger og er avtalt til:
Vederlag: 1,25 % av salgssummen inkl. eventuell fellesgjeld. Minimumsprovisjon er kr 0,00
Vederlag:
Kontroll av hjemmel og heftelser kr 3 900,00
Markedsføringspakke kr 28 900,00
Oppgjør kr 8 900,00
Tilrettelegging kr 19 900,00
Visninger, alle inkludert kr 4 500,00
Utlegg:
Innhenting av offentlig opplysninger kr 3 739,00
Tinglysing sikring kr 545,00
Andre utgifter:
Boligselgerforsikring Gjensidige Eiet - regnes av prisantydning kr 21 127,00
Foto kr 3 500,00
Vi er opptatt av verdiskapning, og har knyttet til oss samarbeidspartnere som skal sikre våre kunder de beste produkter og tjenester;
• I forbindelse med forberedelse av salget, innhenter vi informasjon om eiendommen hovedsakelig fra vår samarbeidspartner Ambita.
• Gjensidige leverer boligselgerforsikring og tilbyr bygningsforsikring
• Boligkjøperforsikring leveres av Hiscox og med Sedgwick som skadebehandler, og er formidlet gjennom Gjensidige.
• BN bank tilbyr finansieringsløsninger
• Vår avdeling Krogsveen Pluss tilbyr flyttetjenester som utvask, visningsvask, lager, tømming og transport av flyttelass, i tillegg til å formidle kontakt med Flip for overflateoppussing.
• I forbindelse med overtagelse av eiendommen tilbyr Overo avtale om strøm, alarm og bredbånd.
• Krogsveen er, sammen med øvrige bransjeaktører, medeier i Bomega AS som tilbyr den digitale annonseringsplattformen Hjem.
Opplysninger om oppdraget
Oppdragsnummer 31-0091/26
Eiendomsmegler Krogsveen AS, avd. Kristiansand
Østre Strandgate 12, 4610, KRISTIANSAND S
950 007 613
Oppdragets KR-kode KR31.2691
Dato
Sist oppdatert: 07. august 2026 kl. 12:30
Dokumenter
Dokumenter
PDF – 474 KB
PDF – 14 MB
PDF – 312 KB
PDF – 29 KB
PDF – 127 KB
PDF – 392 KB
Område
Legg til steder som er viktige for deg
Visning
For å delta på visning, ber vi om at du melder deg på. Da sikrer vi at du får nødvendig informasjon og at det er satt av tilstrekkelig med tid. Kontakt megler dersom annet tidspunkt ønskes. Husk å lese salgsoppgaven før visningen, så du stiller forberedt. NB. Visning utgår dersom det ikke er noen påmeldte. Ønsker du kun å bli holdt orientert, kan du fra eiendommens hjemmeside få varsel om solgtpris, eller kontakte megler.
Lurer du på noe?
Unngå doble boligrenter
Vi tilbyr gunstig forsikring.
Vurderer du utleie?
Få et tilbud fra Utleie KrogsveenHva koster lånet?
Sjekk estimert lånekostnadVil du varsles om lignende boliger?
Ved å lagre ditt boligsøk hos oss får du beskjed når vi har en bolig som ligner denne, før den legges ut på markedet!

