Monrads gate 3B
4 100 000 kr
39 m²
1 soverom
Komplett salgsoppgave

Tøyenparken - bo rett ved Botanisk Hage!
Attraktiv og flott leilighet med sentral beliggenhet. Vestvendt balkong. Varmtvann/fyring inkl. Perfekt førstegangskjøp!
Prisantydning
4 100 000 krAndel fellesgjeld
232 056 krOmkostninger
25 145 krTotalpris
4 357 201 kr
Pris
Bruksareal
48 m²BRA-I (internt bruksareal)
39 m²BRA-E (eksternt bruksareal)
9 m²TBA (terrasse-balkongareal)
3 m²
Areal
Etasje
4Byggeår
1940Soverom
1 soveromBad
1 badType
AksjeleilighetEierform
AksjeFasiliteter
Balkong/TerrasseFellesutgifter
4 009 krEnergimerke
Nøkkelinfo
Unngå doble boligrenter
Vi tilbyr gunstig forsikring.
Vurderer du utleie?
Få et tilbud fra Utleie KrogsveenHva koster lånet?
Sjekk estimert lånekostnadDette liker selger best ved boligen
Det jeg har satt mest pris på ved leiligheten, er beliggenheten. Her bor du sentralt på Tøyen, med kort vei til Tøyen Torg, kaféer, restauranter og butikker. Ikke minst har det vært veldig praktisk å bo i nærheten av en T-banestasjon der alle t-banens linjer stopper. T-banen har reddet meg fra å komme for sent på jobb veldig mange ganger! Balkongen er også et stort pluss, og var en av grunnene til at jeg kjøpte leiligheten. På balkongen er det sol store deler av dagen og gode muligheter for å bruke den gjennom sommerhalvåret. Her har jeg solt meg masse og tilbrakt mye tid med venner og familie. Det var veldig viktig for meg å ha en leilighet med gode lysforhold, og jeg synes det er veldig fint å følge med på hvordan lyset forandrer seg fra morgen til kveld. I tillegg er det en veldig behagelig og grønn utsikt fra balkongen. Jeg har pleid å si at jeg har Oslos største hage, nemlig Botanisk hage. Jeg har også satt stor pris på å være nærme flere av mine favorittfestivaler som bla. Piknik i Parken og Tons of Rock. I den store stua har jeg hatt utallige sammenkomster opp gjennom årene, og har virkelig fått testet hvor mange gjester det kan være plass til. Svaret er flere enn du tror! Det har også væ rt veldig praktisk med den romslige loftsboden én etasje opp, bod i kjelleren og ikke minst de to innvendige bodene i leiligheten. Jeg har også vært veldig glad for den fine, opparbeidede bakgården, som gir et grønt og rolig uterom. Her har jeg også arrangert flere sammenkomster med familie og venner. Ikke minst har jeg satt veldig stor pris på å ha Botanisk hage, Tøyenparken og Tøyenbadet like i nærheten, enten for å gå tur, trene eller bare nyte litt grøntområder. For løpeentusiaster som meg selv har Tøyen vært et veldig fint utgangspunkt for å komme seg rundt omkring på ulike løpeturer, blant annet gjennom den nydelige Svartdalsparken og med kort vei til Akerselva. Aksjelaget er veldrevet, og både bygget og fellesområdene er godt ivaretatt. Alt i alt synes jeg kombinasjonen av den sentrale beliggenheten, gode lysforhold, balkongen og de mange fine uteområdene i nærheten er det som gjør leiligheten til et veldig fint sted å bo. Jeg kommer absolutt til å savne denne leiligheten!
Beskrivelse
Kort om eiendommen
Innhold og byggemåte
Innhold og byggemåte
Eiendommen
Monrads gate 3B, 0577 OSLO
Kommunenummer 301, gårdsnummer 229, bruksnummer 85
Aksjenummer 222, Tøyenparken Boligselskap AS, organisasjonsnummer 921 580 029
Innhold
Totalt bruksareal BRA: 48 kvm
BRA-i:
4. etasje 39 kvm: Entré, bad, soverom, kjøkken og stue.
BRA-e:
Kjeller: 4 kvm: Bod.
5. etasje 5 kvm: Bod.
Åpent areal:
4. etasje 3 kvm: Balkong.
Boligen disponerer to boder, henholdsvis på loft og i kjeller.
Det gjøres oppmerksom på at boligens eksterne boder tilhører aksjelagets fellesareal, og at boden således ikke eies av den enkelte aksjeeier. Dette medfører at aksjelaget i fellesskap beslutter bruken, og at man ikke selv har eierrett og rettsvern for boden. Aksjelaget kan ved vedtak beslutte annet bruk av fellesarealet og disponering av bodarealet kan dermed opphøre.
Vedlagte plantegninger er ikke målbare. De oppgitte arealer er hentet fra rapport med befaringsdato 20.04.2026 utført av Takstkonsulent1. Arealene er beregnet og rom er definert etter dagens faktiske bruk, uavhengig av hva som er godkjent av bygningsmyndighetene.
Byggemåte
Selger har innhentet en tilstandsrapport av boligen/eiendommen. Av rapporten fremgår det at flere bygningsdeler har fått tilstandsgrad ikke undersøkt/ikke tilgjengelig for undersøkelse (TG IU) og TG2. Rapporten beskriver også avvik på undersøkte bygningsdeler uten tilstandsgrad. Kjøper overtar ansvaret for de opplysninger som fremkommer av salgsdokumentasjonen, og kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe som burde vært kjent eller som ikke kan anses å ha betydning for avtalen.
Boligbygg fra 1940. Bygningen antas fundamentert med betong til stedlige masser. Grunnmur av betong. Etasjeskillere av betong. Yttervegger oppført med betong/murverk. Saltakkonstruskjon, antatt tekket med takstein. Vinduer og balkongdør med 2-lags energiglass fra 2024. Les for øvrig mer om byggemåte og den tekniske tilstanden i rapporten.
Følgende punkter er gitt TG2:
Innvendig:
- Det er registrert sprekker/avflass i himlingen på kjøkken under befaringsdagen.
Bad:
- Overflatene fremstår visuelt i god stand. Tilstandsgrad er satt med bakgrunn i konstruksjonens alder, som medfører økt usikkerhet knyttet til skjulte forhold
og forventet restlevetid.
- Gulvet er flislagt. Rommet har vannbåren varme i gulv. Høydeforskjell fra toppen av sluket til toppen av membranen ved dørterskelen er det 50 mm. Høydeforskjell på topp terskel til topp sluk.
- Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på membranløsningen.
Kjøkken:
- Det er ikke alltid det er godkjent av borettslagene å føre denne luften i felles kanaler eller ut av bygningen. Det vil i de tilfeller ikke væ re mulig å oppnå bedre tilstandsgrad.
Tilstandsgrad ikke undersøkt (TGIU):
- Boligen varmes opp av vannbåren varme fra fellesanlegg tilknyttet radiatorer. Vannbåren varme på baderomsgulv.
- Hulltaking er ikke foretatt da det ikke er fysisk mulig pga tilliggende konstruksjoner.
- Sentralt varmtvannsberedning.
Undersøkt, men ikke gitt tilstandsgrad (TGU):
- Det er foretatt en forenklet vurdering av det elektriske anlegget. Leiligheten har hatt flere eiere, ukjent hva som er gjort av tidligere eier da det ikke foreligger dokumentasjon/samsvarserklæringer på hele det elektriske anlegget. Det anbefales derfor alltid utvidet kontroll da dette ligger utenfor takstmannens kompetanseområde.
- Rekkverket på balkong eller terrasse er for lavt i forhold til dagens krav. Det er ikke krav om utbedring.
Tilstandsrapporten er inntatt i salgsoppgaven. Rapporten inneholder informasjon om avvikene og konsekvensen av disse. Ettersom kjøper regnes å være kjent med forhold som tydelig fremgår av tilstandsrapporten, oppfordres du til å sette deg grundig inn i rapporten i sin helhet.
Utdrag av selgers egenerklæring:
Selger opplyser at kjøkkenvasken tidvis lakk i 2026. Rørlegger avdekket defekt vannlås, som ble skiftet våren 2026. Det er ikke registrert nye lekkasjer etter dette. Soverommet er ikke byggemeldt eller godkjent som soverom. I 2026 ble det montert ny taklampe i gangen, tidligere strømuttak på soverommet ble tildekket, og tak og vegger på kjøkkenet samt veggene i gangen ble helsparklet og malt. Tak, vegger, dør og lister på soverommet samt to vegger og lister i stuen ble også malt. Nye terrasseheller ble lagt på balkongen. I 2024 ble ventilasjon kontrollert og renset, friskluftsventiler skiftet og samtlige vinduer og balkongdører i aksjelaget skiftet. I 2021 ble tak og vegger i stuen helsparklet og malt. I 2023 ble det observert ett sølvkre på badet, som ble fanget i limfelle. Det er ikke observert flere siden. I 2013 ble røropplegg for varmt- og kaldtvann samt avløpsrør på bad og kjøkken skiftet i forbindelse med aksjelagets rør- og våtromsrehabilitering.
Moderniseringer og påkostninger
• 2021 mai: Helsparkling og maling av tak, vegger og alle lister i stua (faglært/maler)
• 2026 mai/juni: Helsparkling og maling av tak, taklister og vegger på kjøkkenet (faglært/maler)
• 2026 mai/juni: Helsparkling og maling av vegger i gangen (faglært/maler)
• 2026 mai: Montering av ny vannlås til vasken på kjøkkenet (faglært/rørlegger)
• 2026 august: Montering av ny taklampe i gangen og tildekking av tidligere strømuttak på soverommet med vegglokk (faglært/elektriker)
• 2026 mai: Maling av to av veggene i stua og tilhørende gulv- og taklister (eget arbeid)
• 2026 mai: Maling av tak, vegger, alle lister og dør på soverommet (eget arbeid)
• 2026 juli: Maling av gulvlister, dørkarmer, og dører (utenom baderomsdøra) i gangen (eget arbeid)
Standard
ENTRÉ
Lys og imøtekommende entré med flislagt gulv som gir et godt førsteinntrykk av leiligheten. Det er god plass til oppbevaring av yttertøy og sko i praktisk kott. Veggene er helsparklet og malt i 2026.
STUE
Romslig stue med plass til inndeling av flere sosiale soner. Store vindusflater slipper inn rikelig med naturlig lys og skaper en lys og luftig atmosfære og gir en god romfølelse. Det er god plass til sofagruppe, salongbord, TV-seksjon og spisebord. Leiligheten er gjennomgående malt i moderne og delikate farger som gir et helhetlig og stilrent inntrykk.
BALKONG
Fra stuen er det utgang til en balkong på ca 3 kvm som vender vest. Selger opplyser om ettermiddags- og kveldssol med behagelig og grønn utsikt fra balkongen.
KJØKKEN
Lekkert og velholdt kjøkken med adkomst fra entréen. Kjøkkenet er innredet med glatte fronter, laminert benkeplate og nedfelt oppvaskkum. God lagringsplass i skuffer og skap. Integrerte hvitevarer består av oppvaskmaskin, induksjonstopp og stekeovn. Videre er det frittstående kjøleskap. Over steketoppen er det kullfilterventilator. Veggene er helsparklet og malt i 2026.
SOVEROM
Soverommet har adkomst fra kjøkkenet og veggene er malt i rolige, behagelige fargetoner som skaper en god atmosfære. Det er plass til dobbeltseng og valgfritt oppbevaringsmøbel etter behov. Veggene er nymalt i 2026. Det gjøres oppmerksom på at rommet ikke er bruksendret hos kommunen. Se punkt om ferdigattest for mer informasjon. Kjøper overtar alt ansvar.
BAD
Pent flislagt bad fra 2013 med vannbåren gulvvarme. Innredet med vegghengt toalett, servant med underskap, speil med belysning og dusjhjørne med svingbare glassdører. Videre er det opplegg for vaskemaskin og mekanisk avtrekk sørger for godt inneklima.
BOD
En loftsbod på ca. 5 kvm og en kjellerbod på ca. 4 kvm gir praktisk og romslig oppbevaringsplass.
Løsøre og tilbehør
Vi viser til liste fra Norges Eiendomsmeglerforbund som gjelder fra 01.01.2020 angående løsøre og tilbehør.
Liftgardin på soverom og balkongmøbler kan kjøpes etter avtale.
Integrerte hvitevarer, kjøleskap og vaskemaskin følger med leiligheten. Det gjøres oppmerksom på at hvitevarene er kjøpt for noen år tilbake, og kjøper må forvente slitasje som følge av alder og normal bruk.
Oppvarming
Boligen varmes opp av vannbåren varme fra fellesanlegg tilknyttet radiatorer. Vannbåren varme på baderomsgulv.
Dersom beboelsesrom ikke har vegg- eller fastmonterte varmekilder ved visning, følger dette heller ikke med.
Ferdigattest/brukstillatelse
Eiendommen har vært brukt til boligformål siden 1947.
Det foreligger et attestert ekspedisjonsdokument fra 11.01.1947, som ifølge kommunen anses som datidens ferdigattest.
Videre foreligger det ferdigattest for modernisering av bad, datert 02.09.2015 og ferdigattest for ny vannledning til bygg, datert 17.11.2015. Dokumentene kan fås ved henvendelse til megler.
I henhold til godkjente byggetegninger er dagens planløsning noe endret. Stuen er opprinnelig benevnt som "værelse". Arealet er godkjent som rom til varig opphold.
Opprinnelig kjøkken er delt opp, og det er etablert et soverom i deler av det tidligere kjøkkenarealet. Soverommet har et areal som er mindre enn det som normalt anbefales for et funksjonelt soverom. Etter TEK17 er det ofte lagt til grunn en veiledende størrelse på minimum 7 kvm for soverom, og rommet i leiligheten er mindre enn dette.
Kjøkken og soverom er begge definert som rom for varig opphold, men den endrede planløsningen kan være søknadspliktig mtp krav til ventilasjon, ref. tilstandsrapporten. Kjøper overtar eiendommen slik den fremstår på visning med all risiko og ansvar for eventuelle pålegg fra kommunen om tilbakeføring eller oppfylling av tekniske krav, samt kostnader forbundet med dette.
Tinglyste heftelser og rettigheter
Utover andel fellesgjeld overdras aksjene fri for pengeheftelser.
Aksjelaget har legalpant for forfalte felleskostnader og andre krav som følger av lagsforholdet iht. burettslagslova § 5-20. Pantekravet er begrenset oppad til 2G (G = folketrygdens grunnbeløp).
Det er tinglyst ni servitutter på aksjelagets eiendom. Disse omhandler blant annet bestemmelser om bebyggelse, benyttelse, vann/kloakkledninger, trafostasjon/kiosk, brannvegg/-dør, bestemmelse om anlegg og vedlikehold av ledninger, samt midlertidig dispensasjon fra vegloven vedr. avfallsbod.
Servituttene vil følge eiendommen.
Eventuell adgang til utleie
Aksjeeier kan ikke uten samtykke fra styret i aksjelaget overlate bruken av boligen til andre. Med samtykke kan aksjeeier overlate boligen til andre i inntil tre år hvis aksjeeier har bodd i boligen i minst ett av de to siste år. Utleie i andre tilfeller kan godtas ved særlige grunner. Utleie forutsetter at leiligheten har forsvarlige radonverdier.
Beliggenhet og tomteforhold
Beliggenhet og tomteforhold
Beliggenhet
Leiligheten ligger attraktivt og idyllisk til, med Botanisk hage som nærmeste nabo og en nydelig, grønn bakgård som gir en rolig ramme rundt hverdagen. Rett ovenfor finner du nye Tøyenbadet, Tøyenparken og Ola Narr, med flotte turstier, store grøntområder og gode muligheter for både rekreasjon og aktivitet.
Tøyen torg ligger like i nærheten og har de siste årene utviklet seg til en levende og populær møteplass. Her finner du et variert utvalg av hyggelige kaféer og spisesteder, samt frisør, apotek, bibliotek, dagligvarebutikk, blomsterforretning og bruktbutikk. Området er i sterk utvikling og byr på et spennende byliv, samtidig som det beholder sitt grønne og avslappede preg.
Kun en kort spasertur unna ligger Grünerløkka med sitt pulserende kulturliv, restauranter og butikker. Grønland er også innen gangavstand med butikker som har et vareutvalg du ikke finner andre steder i byen. Fortsetter du videre nedover til Barcode er du ikke langt unna et forfriskende bad på Sørenga.
Beliggenheten er ideell for deg som ønsker enkel tilgang til det meste. Tøyen er et viktig kollektivknutepunkt med T-bane og buss rett ved, og alle T-banens linjer stopper på Tøyen. Herfra kommer du deg raskt til resten av byen, inkludert OsloMet, UiO og Oslo sentrum, som nås på omtrent 15 minutter til fots.
Dette er et perfekt område for deg som ønsker å bo sentralt, med kort vei til alt byen har å tilby, samtidig som du kan nyte rolige og grønne omgivelser rett utenfor døren.
Velkommen til Tøyen og Tøyenparken boligselskap!
Adkomst
Det vil bli skiltet med Krogsveen visningsskilt ved fellesvisninger.
Barnehager, skoler og fritid
Eiendommen sogner til Tøyen barneskole og Jordal ungdomsskole. For oversikt over barnehager og skoler i området, se vedlagte nabolagsprofil.
Informasjon om tilhørende skolekretser er hentet fra Prognosesenteret som dataleverandør, og tilhørigheten kan årlig endres av kommunen. Dersom skole- og barnehagetilbud er av betydning for kjøpet, ber vi om at det rettes en særskilt henvendelse til bydelsadministrasjonen for oppdatert informasjon.
Beskrivelse av tomt
Eiertomt på 2 033 kvm som tilhører aksjelaget. Boligaksjeselskapet har en pent opparbeidet bakgård med flott beplantning av både blomster og trær, samt benker, bord og felles grill.
Parkering
Det er innført beboerparkering i dette området (indre by). Dette betyr at du kan parkere fritt døgnet rundt på parkeringsplassene regulert til beboerparkering i området rundt din bolig for kun kr. 3.850- pr. år for fossile biler, dieselbil, hybridbil, ladbar hybrid.
Har du el-bil så betaler du kr. 1.300,- pr år, hydrogenbil og el-varebil er gratis.
Motorsykkel og moped kr 1.925,- pr år.
El-motorsykkel og el-moped kr 650,- pr år.
Se Oslo kommune sine nettsider for mer informasjon og priser for ytre by.
Vei, vann og avløp
Eiendommen har adkomst via kommunal vei og private stikkveier på aksjelagets eiendom.
Eiendommen er tilknyttet kommunalt ledningsnett via private stikkledninger.
Aksjelaget er ansvarlig for private stikkledninger til bygningen.
Regulerings-og arealplaner
Eiendommen er regulert til bolig med tilbygg i henhold til reguleringsplan S-2255 datert 28.07.1977 med tilhørende reguleringsbestemmelser.
Planen er helt eller delvis opphevet som følge av bystyrets vedtak 23.09.2015 sak 262 gjennom ny "Kommuneplan 2015 - Oslo mot 2030 - Smart, trygg og grønn." Området blir berørt av endringer i reguleringsplan for Oslo Sentrum og indre sone i Oslo kommune som følge av dette. Denne planen får betydning for en rekke vedtatte reguleringsplaner i Oslo. Henviser til kommunens nettsider for ytterligere informasjon: https://www.oslo.kommune.no/politikk-og-administrasjon/politikk/kommuneplan/.
Utsnitt av plan med tilhørende bestemmelser kan fås ved henvendelse til megler.
Utdrag av pågående saker på Plan- og bygningsetatens hjemmeside:
- Saksnummer 202507641: Hagegata 1 - Utskifting av 12 vinduer mot bakgård.
- Saksnummer 202607822: Monrads gate 9 - Forhåndskonferanse - Forlenget rammetillatelse for Tøyen flerbrukshall.
- Saksnummer 202522404: Hagegata 19 - Utvidelse av skolegård - Tøyen skole. Igangsettingstillatelse ble gitt 04.06.2026.
Opplistingen er ikke uttømmende og interessenter oppfordres til å sette seg inn i reguleringsplaner for området. Se plan- og bygningsetatens nettsider for mer informasjon.
Økonomi
Økonomi
Boligens kostnader
Husleie er kr 4 009,- pr. mnd. og inkluderer: Varmtvann/oppvarming, internett, kommunale avgifter, felles bygningsforsikring, trappevask, vaktmestertjeneste, vektertjeneste, gartnertjeneste, betjening av andel fellesgjeld, honorarer, div. drift og vedlikehold.
Husleien justeres normalt en til to ganger årlig basert på aksjelagets faktiske utgifter.
Oversikt over fordelingen av husleie foreligger ikke fra forretningsfører.
Det er vedtatt eiendomsskatt i Oslo kommune. Pt. faller det ikke eiendomsskatt for denne boligen.
Nåværende eier har et strømforbruk som tilsvarer ca. kr 3 700,- pr. år. / 1 200 kwh. pr. år.
Boligselskapet har en avtale med OBOS OpenNet som inkluderer bredbånd på 1000/1000 Mbps som inngår i fellesutgiftene. TV-pakke er ikke inkludert i fellesutgiftene, men den enkelte kan bestille TV-pakke for RiksTV, Allente eller Strim. Tv-tuner/dekoder medfølger ikke.
Utgiftene er basert på nåværende eiers forbruk. Kjøper må selv tegne innboforsikring.
Formuesverdi
Ved hjelp av skatteetatens boligkalkulator er boligens formuesverdi beregnet til kr 1 071 699,- for fjoråret når boligen benyttes som primærbolig.
Formuesverdien er en gitt prosent av den beregnede markedsverdien. Beregnet markedsverdi er basert på Statistisk sentralbyrå (SSB) sine opplysninger om omsatte boliger. I beregningen tas det hensyn til boligens beliggenhet, areal, byggeår og boligtype.
Det er eier av boligen som fastsetter formuesverdien, jf. skatteforvaltningsloven § 9-1 første ledd, men skattemyndighetene kan kontrollere at verdien er satt riktig.
Formuesverdi skal ikke overstige:
Primærbolig: 25 % av beregnet eller dokumentert markedsverdi opp til kr 10 000 000,- og deretter 70 % av den overskytende markedsverdi.
Sekundærbolig: 100 % av beregnet eller dokumentert markedsverdi.
Formuesverdier som overstiger disse grensene, kan kreves nedjustert av eier.
Fra 2026 har Stortinget vedtatt en oppdatert modell for beregning av formuesverdi for primærbolig, så avvik kan forekomme.
For mer informasjon se skatteetaten.no
Opplysninger om fellesgjeld
Andel formue er kr 22 934,- pr. 31.12.2025
Andel fellesgjeld er kr 232 056,- pr. 14.08.2026
Total fellesgjeld for aksjelaget er kr 73 074 895,- pr. 17.04.2026 og lånevilkårene er:
Bank: OBOS-banken AS
Lånenr.: 98207367567
Lånetype: Annuitetslån
Rentesats: 5,28%
Restsaldo: kr 56 336 739,-
Innfrielsesdato: 30.03.2053
Type Rente: Flytende rente
Terminer i året 12
IN-avtale: Nei
Bank: OBOS-banken AS
Lånenr.: 98208269038
Lånetype: Annuitetslån
Rentesats: 5,28%
Restsaldo: kr 16 738 156,-
Innfrielsesdato: 30.05.2054
Type Rente: Flytende rente
Terminer i året 12
IN-avtale: Nei
Omkostninger
4 100 000,00 Prisantydning
Omkostninger
10 500,00 Eierskiftegebyr AKSJE (kjøper)
9 950,00 Gjensidige Boligkjøperpakke* (valgfritt)
4 150,00 Pantenoteringsgebyr til forretningsfører (aksje)
545,00 Tinglysing panterettsdokument
--------------------------------------------------------
15 195,00 Omkostninger totalt (uten Gjensidige Boligkjøperpakke)
25 145,00 Omkostninger totalt (med Gjensidige Boligkjøperpakke)
--------------------------------------------------------
4 115 195,00 Totalpris inkl. omkostninger
4 125 145,00 Totalpris inkl. omkostninger (med Gjensidige Boligkjøperpakke)
--------------------------------------------------------
Dersom aksjelaget har fellesgjeld, vil aksjens andel av fellesgjelden komme i tillegg til kjøpesummen. Denne gjelden skal ikke innbetales i oppgjøret, men følger aksjen.
Det tas forbehold om endringer i avgifter og gebyrer.
Tilbud om lånefinansiering
Megler formidler gjerne kontakt med rådgiver hos vår samarbeidspartner BN Bank. De har konkurransedyktige betingelser samt rask og løsningsorientert behandling av din lånesøknad. Krogsveen mottar et honorar dersom lån opprettes.
Betalingsbetingelser
Kjøpesum inkludert omkostninger, samt pantedokument tilknyttet eventuelt lån, skal være disponibelt hos megler 2 virkedager før overtagelsen.
Annen viktig informasjon
Annen viktig informasjon
Eier
Mitra Zarabi
Informasjon om aksjelaget
Leiligheten er tilknyttet Tøyenparken Boligselskap med org.nr: 921 580 029.
Aksjeboligmodellen innebærer at aksjelaget eier eiendommen, mens aksjeeierne eier aksjer som gir leierett til en bestemt bolig.
A/S Tøyenparken Boligselskap ble stiftet 19. april 1939 og består av 75 stk. 1-romsleiligheter, 160 stk. 2-romsleiligheter og 12 stk. 3-romsleiligheter.
Selskapet har to utleielokaler i Monrads gate 1A. Ett restaurantlokale og ett ordinært kontorlokale.
Forretningsfører er OBOS Eiendomsforvaltning AS, tlf. 22 86 55 00.
Boligselskapet har vaktmestertjeneste og trappevask gjennom Karlsen Vaktmestertjeneste AS.
Boligselskapet har avtale om vektertjenester med Integra Sikkerhet.
Selskapet har avtale med Hageform AS, som drifter hageanlegget.
Flytting av kjøkken er ikke tillatt.
Boligselskapet har egen nettside: https://vibbo.no/toyenparken-boligselskap/om
Dyrehold er ikke tillatt (styret kan søkes i spesielle tilfeller).
Større vedlikehold og rehabilitering:
2025: Oppfølging av vedlikeholdsarbeidet
2024: Omfattende vedlikeholdsarbeid. Utskiftning av vinduer og balkongdører. Rens av ventilasjonsanlegget og utskiftning av friskluftsventiler på kjøkken.
2023: Innkjøp og montering av utegrill. Radonmåling.
2022-2023: Oppussing av styrerommet (fullført i 2023)
2022: Utskiftning av belysning i samtlige oppganger. Rehabilitering av fontenen. Rehabilitering av gangveier. Installasjon av elektroniske nøkler på inngangsdørene. Lokalisert og utbedret jordfeil. Radonmåling.
2020/2021: Utbedring av varme på bad.
2020: Installasjon av nye sirkulasjonspumper for radiatoranlegget.
2020: Rens av takrenner.
2020: Utskiftning av ventilasjonsanlegg, utbedret elektrisk anlegg og installert fettutskiller tilknyttet restaurant i Monrads Gate 1A.
2018/2019: Ferdigstillelse av fjernvarmeanlegg og isstoppere.
2017: Bytte av dører, låssystem og postkasser.
2013/2014: Rehabilitering av våtrom.
2011/2012: Skiftet elektrokjele og ekspansjonstanker i fyrhus.
2010/2010: Skiftet undertak, lagt nytt teglsteinstak på garasje, utskiftning av takrenner og taknedløp samt nye varmekabler i takrenne. Installert forskriftsmessige snøfangere på taket. (Murmester Nils Berg)
2009/2010: Skiftet ca. 1/3 av vinduene (Vinduer eldre enn 1990), maling av oppganger og vinduer.
2007/2008: Drenering av grunnmur for bygningene Monrads gate 1A - C.
1998-2002: Utskiftning av alle loftsluker og loftsvinduer, malearbeider og vask av fasader.
Planlagte påkostninger:
Det er per 30.04.2026 ikke planlagt ytterligere økninger i fellesutgiftene, men styret gjør løpende vurderinger ut fra selskapets økonomi og vedlikeholdsbehov. Boligselskapet har solid økonomi, og eventuelle endringer vil varsles i god tid. Det er behov for å skifte ut radiatoranlegget i et lengre perspektiv.
Aksjelaget har legalpant for forfalte felleskostnader og andre krav som følger av lagsforholdet iht. burettslagsloven § 5-20. Pantet er begrenset oppad til 2G (G = folketrygdens grunnbeløp).
I henhold til aksjelagets vedtekter må kjøper godkjennes av styret som ny aksjeeier. Det er kjøpers ansvar at styregodkjenning blir gitt, men styret kan ikke nekte godkjenning uten saklig grunn. Kun fysiske personer kan bli aksjeeiere. Ingen kan eie flere aksjer enn de som gir borett til en bestemt bolig. Det praktiseres ikke forkjøpsrett i boligselskapet.
Aksjelag har anledning til å være tilknyttet et sikringsfond som dekker eventuelt manglende innbetaling av husleie. Dette aksjelaget er ikke tilknyttet et slikt fond, noe som vil kunne medføre en risiko for økt husleie dersom andre aksjeeiere ikke betaler sin husleie. Aksjelaget har imidlertid legalpant i aksjene, og manglende betaling av husleie kan dermed tvangsinndrives av aksjelaget.
Dokumenter for aksjelaget kan fås ved henvendelse til megler.
Overtakelse
Etter nærmere avtale. Overtakelse kan tidligst skje etter at styrets godkjennelse er avklart.
Boligselgerforsikring
Selger har i forbindelse med salget tegnet boligselgerforsikring levert av Gjensidige.
Boligselgerforsikringen dekker selgers ansvar etter avhendingsloven begrenset oppad til kr 14 millioner. Dersom kjøper oppdager forhold ved eiendommen som hen mener utgjør en mangel ved eiendommen, vil Gjensidige behandle reklamasjonen på vegne av selger. Forsikringsvilkår kan fås ved henvendelse til megler.
Vedlagt salgsoppgaven følger selgers egenerklæringsskjema og tilstandsrapport. Interessenter må sette seg inn i dokumentene før bud inngis.
Boligkjøperforsikring
Innen kontraktsmøtet må kjøper ta stilling til om det ønskes å bestille Boligkjøperpakken gjennom Gjensidige. I denne gunstige pakken er boligen ferdig forsikret og inkluderer rettshjelpsforsikring, også kalt Boligkjøperforsikring. Rettshjelpsforsikring gir trygghet og tilgang på profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler det første året etter overtagelse. Forsikringsselskapet behandler i så fall ethvert mangelskrav kjøper måtte ha overfor selger.
Boligkjøperpakken inkluderer bygningsforsikring for hus og hytte, innboforsikring, flytteforsikring og dobbel rentedekning - i situasjoner hvor kjøper ikke får solgt nåværende primærbolig.
Kjøper mottar ingen særskilt faktura for Boligkjøperpakken da kostnaden det første året legges til kjøpesummen for boligen. Det gjøres oppmerksom på Krogsveen mottar et honorar for denne formidlingen.
Produktark for Boligkjøperpakken ligger vedlagt i salgsoppgaven.
Dersom ikke boligkjøperpakke ønskes kan kun rettshjelpsforsikring, også kalt boligkjøperforsikring, tegnes særskilt via megler. Rettshjelpsforsikringen varer i 5 år fra overtagelse og leveres gjennom Gjensidige. Ta kontakt med megler for ytterligere informasjon.
Selskap og privatpersoner som driver med kjøp/salg/utvikling som ledd i egen næringsvirksomhet kan ikke tegne boligkjøperpakke eller rettshjelpsforsikring.
Budgivning
Forbrukerinformasjon om budgivning er vedlagt denne salgsoppgaven og er også på vår hjemmeside Krogsveen.no. Alle bud og budforhøyelser må inngis skriftlig. I tillegg må legitimasjon være fremlagt sammen med signatur fra budgiver.
Vi oppfordrer til å gi bud elektronisk via GI BUD-knappen på eiendommens hjemmeside på Krogsveen.no. Da vil samtlige vilkår bli oppfylt.
Eventuelle forhøyelser eller endringer av budet kan bekreftes pr SMS eller på e-post. Vi oppfordrer alltid til å kontakte megler pr. telefon i tillegg da forsinkelser i SMS og e-post kan forekomme.
For at budene skal kunne bli behandlet og videreformidlet skriftlig til alle involverte parter, må alle bud ha en tilstrekkelig lang akseptfrist, jf. eiendomsmeglingsforskriften § 6-3.
Selger må også skriftlig akseptere budet før aksept kan formidles til budgiver. Akseptfrist bør derfor være på minimum 30 minutter, og budforhøyelser må derfor skje i god tid før fristens utløp.
Bud i forbrukerforhold kan uansett ikke settes med kortere frist enn kl. 12.00 første virkedag etter siste annonserte visning. I tillegg kan ikke budet ha forbehold om at det skal holdes hemmelig ovenfor øvrige interessenter. Megler har iht lov om eiendomsmegling ikke anledning til å videreformidle disse budene, og de vil dermed heller ikke bli journalført.
Etter at eiendommen er solgt vil kjøper og selger få tilsendt budjournal. Øvrige budgivere kan få utlevert kopi av budjournalen i anonymisert form.
Hvitvaskingsreglene
I henhold til lov om hvitvasking og terrorfinansiering har megler plikt til å gjennomføre kontrolltiltak overfor kunder, herunder fullmektiger. Dette innebærer bl.a. å bekrefte kunders og reelle rettighetshaveres identitet på bakgrunn av fremvist gyldig legitimasjon eller på annen godkjent måte, samt å innhente opplysninger om kundeforholdets formål og tilsiktede art.
Dersom slike kundetiltak ikke kan gjennomføres, kan megler ikke etablere kundeforholdet eller utføre transaksjonen.
Hvis kjøper ikke bidrar til gjennomføring av kundekontrollen og dette fører til at transaksjonen blir forsinket eller ikke kan gjennomføres, vil dette ansees som mislighold av avtalen og gi selger rettigheter etter avhendingslova kapittel 5. I tilfeller der selger ikke bidrar til gjennomføring av løpende kundekontroll underveis i oppdraget, er det selger som misligholder sine forpliktelser etter avtalen og gi kjøper rettigheter etter avhendingslovens kapittel 4. Partene er selv ansvarlige for eventuelle kostnader og ansvar dette kan medføre. Eiendomsmegleren eller eiendomsmeglingsforetaket kan ikke holdes ansvarlig for de konsekvenser dette vil kunne få for partene eller andre som har interesser i eiendomshandelen.
Kjøper oppfordres til å innbetale kjøpesummen som ikke kommer fra låneinstitusjon i én samlet innbetaling fra egen konto i norsk bank. Megler har plikt til å melde fra til Økokrim om eiendomshandler som fremstår som mistenkelige. Melding sendes Økokrim uten at partene varsles.
Personopplysningsloven
I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter kan bli registrert for videre oppfølging. Viser til Krogsveens personvernserklæring: https://www.krogsveen.no/personvern/personopplysninger
Lovanvendelse
Salg av aksjeleiligheter reguleres av kjøpsloven, men avhendingslovens bestemmelser legges til grunn så langt de passer.
Det forutsettes at aksjene transporteres til kjøper.
Generelle bestemmelser
Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til megler, den bygningssakyndiges tilstandsrapport, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Kartverket og andre tilgjengelige kilder. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene, og slike forhold kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen.
Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at interessenter rådfører seg med eiendomsmegler eller egne rådgivere før det legges inn bud.
En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.
Kjøper og selgers rettigheter og plikter reguleres av avtalen mellom partene, samt informasjonen som har vært tilgjengelig for kjøperen i forbindelse med handelen. Avtalen utfylles av avhendingsloven, og det gjelder ulike avtalevilkår avhengig av om kjøper er forbrukerkjøper eller ikke. Dette er nærmere beskrevet nedenfor.
På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er". Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud.
Budgiver skal i budskjema avgi egenerklæring om budgiver er forbruker eller næringsdrivende/ person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet. Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker.
Forbrukerkjøp - definisjon
Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.
Forbruker – avtalevilkår
Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at mangelskravet ikke blir rettet i tide på en tydelig måte.
Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 andre ledd dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.
Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).
Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon
Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp.
Ikke-forbruker – avtalevilkår
Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen.
Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning.
Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8.
Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.
Meglers vederlag
Meglers vederlag betales av selger og er avtalt til:
Vederlag: 1,10 % av salgssummen inkl. eventuell fellesgjeld.
Vederlag:
Kontroll av hjemmel og heftelser kr 4 500,00
Markedsføringspakke kr 30 900,00
Oppgjør kr 8 900,00
Start smart - Kjøpsrådgivning kr 6 000,00
Tilrettelegging kr 19 900,00
Visninger pr stk / Overtagelse kr 4 500,00
Utlegg:
Innhenting av informasjon forretningsfører kr 3 250,00
Pantenoterings-/sperregebyr til forretningsfører aksje - USBL kr 3 313,00
Tinglysing sikring kr 545,00
Andre utgifter:
AX tilstandsrapport leilighet under 50 kvm kr 9 000,00
Boligselgerforsikring Gjensidige Andel/Aksje regnes av prisant. kr 11 029,00
Boligstyling/rådgivning kr 2 500,00
Foto kr 5 500,00
Vi er opptatt av verdiskapning, og har knyttet til oss samarbeidspartnere som skal sikre våre kunder de beste produkter og tjenester;
• I forbindelse med forberedelse av salget, innhenter vi informasjon om eiendommen hovedsakelig fra vår samarbeidspartner Ambita.
• Gjensidige leverer boligselgerforsikring og tilbyr bygningsforsikring
• Boligkjøperforsikring leveres av Hiscox og med Sedgwick som skadebehandler, og er formidlet gjennom Gjensidige.
• BN bank tilbyr finansieringsløsninger
• Vår avdeling Krogsveen Pluss tilbyr flyttetjenester som utvask, visningsvask, lager, tømming og transport av flyttelass, i tillegg til å formidle kontakt med Flip for overflateoppussing.
• I forbindelse med overtagelse av eiendommen tilbyr Overo avtale om strøm, alarm og bredbånd.
• Krogsveen er, sammen med øvrige bransjeaktører, medeier i Bomega AS som tilbyr den digitale annonseringsplattformen Hjem.
Opplysninger om oppdraget
Oppdragsnummer 37-0163/26
Eiendomsmegler Krogsveen AS, avd. Hasle
Valle View, Innspurten 11D, 0663, OSLO
950007613
Oppdragets KR-kode KR37.26163
Dato
Sist oppdatert: 20. august 2026 kl. 15:14
Dokumenter
Dokumenter
PDF – 5 MB
PDF – 434 KB
PDF – 166 KB
PDF – 64 KB
PDF – 1 MB
PDF – 64 KB
PDF – 1 MB
PDF – 188 KB
PDF – 197 KB
PDF – 166 KB
PDF – 2 MB
PDF – 312 KB
PDF – 29 KB
PDF – 127 KB
PDF – 392 KB
Område
Legg til steder som er viktige for deg
Visning
Unngå doble boligrenter
Vi tilbyr gunstig forsikring.
Vurderer du utleie?
Få et tilbud fra Utleie KrogsveenHva koster lånet?
Sjekk estimert lånekostnadVil du varsles om lignende boliger?
Ved å lagre ditt boligsøk hos oss får du beskjed når vi har en bolig som ligner denne, før den legges ut på markedet!

