Eikerkroken 10
4 490 000 kr
213 m²
2 soverom
Komplett salgsoppgave

Hokksund
Enebolig med pent kjøkken og bad fra 2020. Dobbelgarasje. Fin hage og uteplass på terrasse.
Prisantydning
4 490 000 krOmkostninger
133 240 krTotalpris
4 623 240 kr
Pris
Bruksareal
246 m²BRA-I (internt bruksareal)
213 m²BRA-E (eksternt bruksareal)
33 m²TBA (terrasse-balkongareal)
35 m²
Areal
Byggeår
1955Soverom
2 soveromBad
1 badTomteareal
832 m² (eiet)Type
Enebolig - FrittliggendeEierform
EietFasiliteter
Garasje/P-plass og Balkong/Terrasse
Nøkkelinfo
Unngå doble boligrenter
Vi tilbyr gunstig forsikring.
Vurderer du utleie?
Få et tilbud fra Utleie KrogsveenHva koster lånet?
Sjekk estimert lånekostnadBeskrivelse
Kort om eiendommen
- Flislagt bad med gulvvarme fra 2020
- Innbydende kjøkken fra 2020 med Sigdal innredning og integrerte hvitevarer som medfølger
- Fin uteplass terrasse på 35 kvm med god plass til utemøbler
- Parkering i dobbelgarasje og på asfaltert gårdsplass
- Stor og lys stue med store vindusflater
- Pent opparbeidet hage og gode solforhold
- Oppvarming via pelletsbrenner som varmer vann til radiatorer
- Sentralt beliggende med ca. 1,8 km til Hokksund sentrum med jernbanestasjon og de aller fleste servicetilbud
- Nærhet til stor Kiwi butikk og padelhall
- Barnevennlig område med kort vei å gå til barnehage og idrettsanlegg
Innhold og byggemåte
Innhold og byggemåte
Eiendommen
Eikerkroken 10, 3303 HOKKSUND
Kommunenummer 3314, gårdsnummer 103, bruksnummer 56, ideell andel 1/1
Innhold
Totalt bruksareal BRA: 246 kvm
BRA-i (Internt bruksareal):
Enebolig:
Kjeller: 71 kvm: Gang, vaskerom, fyrrom og to boder
1. etasje 111 kvm: Entre, gang, stue, kjøkken, peisestue, bad og to soverom
2. etasje 31 kvm: Gang, toalettrom og to soverom
BRA-e (Eksternt bruksareal):
Dobbelgarasje:
1. etasje 33 kvm: Dobbelgarasje
Åpent areal (Terrasse- og balkongareal):
Enebolig:
1. etasje 35 kvm: Terrasse
Kun deler av arealet i loftetasje er måleverdig som bruksareal. Arealet har et totalt gulvareal (GUA) på 37 kvm, men grunnet lav takhøyde er kun 31 kvm av arealet måleverdig som bruksareal. De delene av arealene som har lav himlingshøyde (ALH) utgjør 6 kvm.
Vedlagte plantegninger er ikke målbare. De oppgitte arealer er hentet fra rapport med befaringsdato 20.04.2026 utført av Anticimex Sandefjord AS. Arealene er beregnet og rom er definert etter dagens faktiske bruk, uavhengig av hva som er godkjent av bygningsmyndighetene. Gang, toalettrom og to soverom i loftetasjen er ikke inndelt eller har noen rombenevnelse jf. byggetegninger fra byggeår datert 16.09.1955 og er ikke godkjent til varig opphold.
Byggemåte
Selger har innhentet en tilstandsrapport av boligen/eiendommen. Av rapporten fremgår det at flere bygningsdeler har fått tilstandsgrad ikke undersøkt/ikke tilgjengelig for undersøkelse (TG IU), 2 (TG2) og/eller 3 (TG3). Rapporten beskriver også avvik på undersøkte bygningsdeler uten tilstandsgrad. Kjøper overtar ansvaret for de opplysninger som fremkommer av salgsdokumentasjonen, og kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe som burde vært kjent eller som ikke kan anses å ha betydning for avtalen.
Bygningen er iht. tilstandsrapporten oppført med grunnmur av betong. Bygget er oppført med kjeller. Yttervegger av trekonstruksjoner. Utvendige fasader er kledd med både liggende og stående trekledning. Etasjeskillere av trekonstruksjoner. Saltak i trekonstruksjoner. Yttertak er belagt med takstein. Entrédør med glassfelter. Vinduer med karmer av tre. Terrassedør med karmer av tre.
Les for øvrig mer om byggemåte og den tekniske tilstanden i rapporten.
I rapporten fremkommer det som takstmannen mener kjøper må være særskilt oppmerksom på, dette gjelder blant annet (se utfyllende tekst i rapporten):
Følgende kontrollpunkter/forhold har blitt tildelt TG3:
-Vaskerom i kjelleren har blitt tildelt TG3 som en helhetsvurdering.
-Det registreres ingen fungerende ventilasjonsløsning på toalettrom.
-Det er foretatt hulltaking og utført fuktmåling i utlektet veggkonstruksjon. Målingen gir kun et øyeblikksbilde og kan eksempelvis endre seg med årstider, fukt og temperaturforhold. Fuktinnholdet i tilgjengelig treverk ble målt med piggelektroder til 22,3 vektprosent. Dette måleresultatet tilsier at fuktinnholdet ligger i et område mellom forhøyet fuktnivå, og kritisk høyt fuktnivå i konstruksjonen, noe gir risiko for fuktskade. Lukt som kan indikere pågående fuktskade registreres inne i konstruksjonen. Tegn på muggsopp inne i konstruksjonen, noe som vurderes å være et resultat av forhøyet fuktighet inne i konstruksjonen. Avleiring av salt/kalkutslag observeres på grunnmur, noe som vurderes å være et resultat av fukttransport fra utsiden. Det er observert dampsperre i veggkonstruksjonen, en løsning som erfaringsmessig gir økt risiko for fuktproblemer siden dette sperresjiktet reduserer konstruksjonens evne til uttørking.
-Drenering har blitt tildelt TG3 som en helhetsvurdering.
Følgende kontrollpunkter/forhold har blitt tildelt TG2:
-Det observeres tegn til riss og sprekker i flisfluger ved overgang nedsenk og gulv, og utenfor dusjsone på badet. Drenering fra innebygget toalettsisterne er ikke registrert.
-Vannrørene er ikke plugget mot varerør på kjøkkenet. Ventilasjonen vurderes som utilstrekkelig.
-Boligens avløpsrør (og tilhørende komponenter) har en alder som tilsier at fremtidig funksjon er usikker.
-Øvrige rom 1. etasje: Synlige deler av gulvets overflatemateriale i peise stue bærer preg av stedvis misfarging, trolig som følge av fuktbelastning/vannsøl. Det er også slitasje med enkelte riper og hakk. Ventilasjonen vurderes som utilstrekkelig
-Rom i kjeller: Det registreres takplater som ikke er tilstrekkelig festet på fyrrom. Det er påvist avleiring av salt- og kalkutslag, og fuktskjolder på grunnmur/gulv mot grunn, som følge av fuktvandringer i konstruksjonen. Konsekvens er at forholdet tyder på mulige svakheter i dreneringen og indikerer at tilsvarende forhold sannsynligvis også gjelder bak veggkonstruksjoner som er utlektet fra grunnmuren, hvor fukt risikoen er erfart å være høyere. Enkelte innerdører bærer preg av skader/slitasje. Ikke er tilstrekkelige åpninger/luftespalter mellom rom for å sikre tilfredsstillende luftgjennomstrømning.
-Himlingsflater i loftetasjen bærer preg av stedvis riss i overgang skråtak. Enkelte innerdører bærer preg av skader/slitasje. Ventilasjonen vurderes som utilstrekkelig. Etasjens skråtak er i praksis en lukket konstruksjon, men det er gjort observasjoner av konstruksjonsoppbygningen fra kneloft. Disse observasjonene tyder på feil ved oppbygningen basert på lufting.
-Trappen til kjeller bærer samlet sett preg av aldersrelatert slitasje og enkelte skader.
-Det observeres spor etter gnagere på kneloft. Nøyaktig hvor eller hvordan gnagere kommer seg inn i bygningen, har ikke latt seg påvise.
-Ytterkledningens materialer viser tydelige tegn til elde, med stedvise symptomer på begynnende råteskader på siden av kjellerlem. Det er vurdert å være begrenset spalte for lufting og drenering bak ytterkledningen. Konsekvens er at konstruksjonens evne til å tørke ut eventuell fuktighet reduseres, noe som kan øke faren for skjulte
fuktskader.
-Enkelte vinduer viser begynnende tegn til slitasje på overflatebehandling. Enkelte punkteringer av vinduer observeres i kjeller. Ytterdør i 1.etasje og kjeller viser begynnende tegn til elde og slitasje.
-Ventilasjonen av takkonstruksjonen vurderes til å være utilstrekkelig. Taktekkingen (med tilhørende beslag) viser tegn til slitasje, elde og enkelte mindre overflateskader. Undertaket (inkluderer sløyfer, lekter, innfestninger og lignende) med tilhørende komponenter har en alder som tilsier at fremtidig funksjon er usikker. Vindskier viser tydelige tegn til slitasje og elde, med synlige tegn på råteskader stedvis i enden. Takrenner og nedløp viser begynnende tegn til slitasje/avskalling og elde. Takgjennomføringer med tilhørende tettedetaljer viser begynnende tegn til slitasje. Fotbeslaget rundt skorsteinen på tilbygg viser tegn til slitasje og elde. Svekkelser i beslag rundt skorsteiner er et kjent risikopunkt.
- Avskalling av maling/murpuss observeres stedvis på grunnmuren.
-Det er ikke kjent når boligens utvendige vannledninger og avløpsledninger ble skiftet ut. Ukjent alder tilsier også at fremtidig funksjon er usikker.
-Garasjen: Ytterkledningens materialer viser tydelige tegn til elde, med stedvise symptomer på begynnende råteskader. Stedvis kort avstand fra underkant av kledningen til terrenget. Ytterkledningen mangler dryppkant eller skråskjæring i underkant, som normalt leder vann bort fra treverket. Yttertaket (med tilhørende bygningsdeler) viser begynnende tegn til slitasje og elde. Innvendige flater viser tegn til slitasje og elde. Garasjeporten viser tegn til slitasje/avflassing.
Øvrige TG2 har fått tildelt tilstandsgraden utifra avdelingsskader og slitasje.
Tilstandsrapporten er inntatt i salgsoppgaven. Rapporten inneholder informasjon om avvikene og konsekvensen av disse. For avvik som er gitt TG3 har den bygningssakkyndige i tillegg gitt et anslag på hva det vil koste å utbedre disse avvikene. Ettersom kjøper regnes å være kjent med forhold som tydelig fremgår av tilstandsrapporten, oppfordres du til å sette deg grundig inn i rapporten i sin helhet.
Selger opplyser om følgende:
-Hele badet ble totalrenovert i 2020, nytt elektrisk anlegg med gulvvarme, nytt røropplegget.
-2020 ble verandaen forsterket og forbedret.
-Skyvedøren og vindu ut mot plattingen og vindu fra spisestuen mot plattingen ble skiftet ut i 2022.
-Hele huset og vinduene ble malt i 2023, samtidig ble 10-12 bord ytterpanel på østveggen skiftet ut.
-Det er fukt i det ene østre kjellerrom.
-Alle stikkontakter bortsett fra to soverom i 1. etasje ble lagt i 2020. Nye stikkontakter i de to rommene ble lagt i 2026. De fleste ledninger ble lagt i 2020, bortsett fra soverommene i 1. etasje, disse er ikke byttet.
-Nytt røropplegget i 2020 i kjeller, kjøkken og bad, og lagt rør til WC og vask i 2. etasje.
-I kjelleren i 2020 ble det installert Pelletbrenner til oppvarming av radiatorene i hele huset.
-Det ble installert peisinnsats høsten 2020. I den forbindelse ble det lagt inn rør i pipeløpet. Utettheter i sammenkoblingen mellom sotluke og teglsteinskorsteinen ble tettet.
Feierseksjonen gjennomførte tilsyn med fyringsanlegget den 21.10.2024. Avvik er utbedret av Nymoen Peis og Pipeservice. Det ble støpt bunn i skorsteinen, og lagt beskyttelse nær feie/sotluke.
Standard
Enebolig med beliggende i et attraktivt og etablert boligområde. Parkering i dobbelgarasje og på asfaltert gårdsplass. Pent opparbeidet hage med gode solforhold.
Hva mener eier er det mest positive ved eiendommen:
"Det er et godt hus å bo i, med gode muligheter for sosialt liv både inne og ute, med fine muligheter for dyrking av blomster og grønnsaker. Meget gode solforhold. Det er et rolig og hyggelig nabolag. Folk er vennlige og hjelpsomme, og det er alltid hyggelig å slå av en prat når man treffes. Det føles trygt og godt å bo her."
Overflater:
Gulv: Fliser, parkett, laminat, betonggulv,
Vegger: Ubehandlet panel, malte veggflater
Himling: Panelbord, takplater og malte flater
Innhold:
1. etasje:
Entre med oppvarming via panelovn.
Gang med plass til å henge fra seg yttertøy.
Lys stue med god plass til spisebord. Oppvarming via radiator med vannbåren varme. Åpen løsning mot kjøkken.
Stor og lys peisestue med store vindusflater med god plass til sofagruppe. Fine plassbygde bokhyller. Oppvarming via vedovn. To utganger til fin uteplass på terrasse på ca. 35 kvm med god plass til utemøbler.
Innbydende kjøkken med Sigdal innredning fra 2020. Innredning med profilerte fronter og benkeplate med laminert overflate med nedfelt kjøkkenvask. Glassplate montert bak kjøkkenvask og platetopp. Integrert stekeovn, platetopp, oppvaskmaskin og kjøleskap som medfølger eiendommen. Ventilator i overskap. Oppvarming via gulvvarme.
Pent flislagt bad med gulvvarme fra 2020. Innredet med vegghengt servantinnredning og ovenpåliggende servant. Speilskap med overlys over servant. Dusjhjørne med glass dører og vegghengt toalett. Mekanisk avtrekksvifte i vegg.
To soverom hvor ett har garderobeskap. Oppvarming via radiator med vannbåren varme.
Loftetasje:
Rom innredet som gang, toalettrom og to soverom er ikke omsøkt til rom for varig opphold. Oppvarming via radiator med vannbåren varme på rom innredet som soverom. Rom innredet som toalettrom med servant og gulvstående toalett.
Kjeller:
Gang med trapp til 1. etasje
Vaskerom med betonggulv. Innredet med utslagsvask. Opplegg for vaskemaskin.
Fyrrom med pelletsbrenner som varmer vann til vannbåren varme i radiatorer.
To boder med plass til oppbevaring.
Integrerte hvitevarer på kjøkkenet vil medfølge eiendommen.
Videre vises det til liste fra Norges Eiendomsmeglerforbund angående løsøre og tilbehør. Produkter og installasjoner som medfølger overdras uten noen form for garantier, utover eventuell gjenværende leverandørgaranti.
Oppvarming
Oppvarming via gulvvarme på bad og kjøkken. Vedovn i stuen. Vannbåren radiatorvarme med oppvarming av vann via pelletsbrenner. Dersom beboelsesrom ikke har vegg- eller fastmonterte varmekilder ved visning, følger dette heller ikke med.
Ferdigattest/brukstillatelse
Eiendommen har vært brukt til boligformål siden ca. 1955. Kommunen opplyser at det ikke var krav til ferdigattest eller midlertidig brukstillatelse på den tiden eiendommen ble oppført.
Det foreligger godkjente tegninger datert 17.02.1971 og brukstillatelse i forbindelse med tilbygg av stue datert 28.10.1971.
Tillatelsen er gitt på følgende vilkår:
-Gjenstående arbeider er rekkverk på balkong og gnistfanger til peisen.
Eier opplyser at det er montert peiskassett i 2020 og derfor er nå dette avviket lukket.
Det foreligger godkjente tegninger i forbindelse med oppføring av dobbelgarasje datert 02.10.1984.
Det gjøres oppmerksom på at det ikke lenger utstedes ferdigattest på tiltak det er søkt om før 1998 jf. plan- og bygningsloven § 21-10. Kommunen vil ikke kreve ferdigattest for disse tiltakene og vil avvise eventuelle søknader. Bestemmelsen innebærer ikke at tiltak med manglende søknad blir lovlige, men at man ikke trenger å avslutte gamle byggesaker. Normalt sett kreves ferdigattest for alle søknadspliktige tiltak som gjøres etter plan- og bygningsloven.
Det foreligger ingen søknad i forbindelse med oppføring av terrassen. Deler av terrassen er søknadspliktig pga. høyden. Konsekvensen ved søknad om overnevnte tiltak kan være avslag og/eller pålegg om retting/tilbakestilling til opprinnelig godkjent formål, tvangsmulkt og/eller overtredelsesgebyr.
Gang, toalettrom og to soverom i loftetasjen er ikke inndelt eller har noen rombenevnelse jf. byggetegninger fra byggeår datert 16.09.1955 og er ikke godkjent til varig opphold. Innredning av rommene til bruk for varig opphold er ikke bruksendret/omsøkt og er heller ikke godkjent av kommunen. Konsekvensen ved søknad kan være at rommet ikke godkjennes som varig opphold og at rommet da må brukes som bod/midlertidig oppbevaring. Kjøper overtar alt ansvar, kostnad og risiko for dette videre.
Kjøper overtar alt ansvar, kostnad og risiko for dette videre.
Tinglyste heftelser og rettigheter
Eiendommen overdras fri for pengeheftelser.
På eiendommen er det tinglyst følgende heftelser og rettigheter som følger eiendommens matrikkel ved overskjøting til ny hjemmelshaver:
3314/103/56:
28.08.1952 - Dokumentnr: 2917 - Bestemmelse om veg
Eiendommen gis veirett over gnr. 103, bnr. 2 ned til Riksveien. Eiendommen har vedlikeholdsplikt sammen med øvrige rettighetshavere av veien. Eiendommen må godta å ha liggende vann og avløps ledninger over eiendommen.
Servituttene vil følge eiendommen. Kjøpers bank vil få prioritet etter ovennevnte heftelser og servitutter.
28.08.1952 - Dokumentnr: 2916 - Bestemmelse om veg
Eiendommen fikk rett ved behov rett til å legge vann- og avløpsledning over gnr. 103, bnr. 2 og bnr. 50
Kopi av dokumenter kan fås ved henvendelse til megler.
Eventuell adgang til utleie
Eiendommen har ikke separat utleieenhet. Det vil normalt være anledning til utleie av hele eiendommen eller enkeltrom, såfremt utleiearealet er bygningsmessig godkjent for varig opphold og har forsvarlige radonnivåer.
Beliggenhet og tomteforhold
Beliggenhet og tomteforhold
Beliggenhet
Beliggende i et attraktivt og etablert boligområde. Rolig og barnevennlig område med kort vei å gå til barnehage og marka. Gangavstand til idylliske Lauvtjern i begynnelsen av Finnemarka. Finnemarka byr på milevis med tur- og sykkelstier og flotte skiløyper om vinteren.
Stor Kiwi butikk på flata på vei opp til boligfeltet. Rett ved Kiwi ligger også Padelhall.
I Hokksund sentrum finnes et rikt utvalg av servicetilbud og fasiliteter som butikker, vinmonopol, togstasjon og bussterminal, lege, apotek og treningssenter, kjøpesenter, samt flere cafèer og restauranter. Flotte turmuligheter langs elva med mulighet for laksefiske. Ny barneskole med svømmehall og flott idrettsanlegg (flerbrukshall/turnhall, bordtennis, fotballhall, kunstgressbane, sandvolleyball- og sandhåndballbaner).
Togstasjon i Hokksund sentrum med god kommunikasjon til Drammen/Oslo og Kongsberg. Kongsberg. Regiontog direkte til Gardermoen tar 1 time og 15 min. Enkel adkomst til E-134 til Drammen/Oslo og Kongsberg. Ca. 20 minutter å kjøre til Drammen og ca. 20 minutter å kjøre til Kongsberg. Togstopp for Bergensbanen og Sørlandsbanen.
Det er over 200 lag og foreninger i Øvre Eiker. På Øvre Eiker Kommunes internettsider (www.ovre-eiker.kommune.no) finnes oversikt over alle registrerte lag og foreninger. Bare i Hokksund finnes tilbud om bla. fotball, håndball, kor, musikkorps, pistolklubb, ski, speider, teater, ten-sing, skitrekk/tautrekk og turn. I Hokksund er det også bibliotek, fotballbaner (gress og kunstgress med undervarme), friidrettsbane, treningssenter og ett rikt utvalg av forretninger mm.
Adkomst
Det vil bli skiltet med Krogsveen visningsskilt ved fellesvisninger. Se kart i nettannonse eller Google Maps for nærmere veibeskrivelse. Velkommen til visning!
Barnehager, skoler og fritid
Det finnes 5 kommunale barnehager og 11 private barnehager i Øvre Eiker kommune. For oversikt over barnehager og grunnskole, se: ovre-eiker.kommune.no
Hokksund barneskole 1.-7. trinn.
Hokksund ungdomsskole 8.-10. trinn.
Eiker Videregående skole i Hokksund, eiker.vgs.no
Universitetet i Sør-Øst Norge i Drammen og Kongsberg, se usn.no
Beskrivelse av tomt
Eiertomt er beregnet til ca. 831,5 kvm. Tomten er ikke oppmålt i nyere tid og har derfor usikre grenser. Tomt er opparbeidet med blant annet asfaltert gårdsplass, terrasse på terreng, plenarealer og andre forskjellige beplantninger.
Parkering
Parkering i dobbelgarasje og på asfaltert gårdsplass.
Vei, vann og avløp
Eiendommen har adkomst via privat vei med felles vedlikeholdsansvar. Eiendommen er en del av Veien Eikerkroken og det betales en årlig avgift på kr 2.500,- for måking, strøing og feiing.
Eiendommen er tilknyttet kommunalt ledningsnett via private stikkledninger. Eier er selv ansvarlig for private stikkledninger til boligen.
Regulerings-og arealplaner
Eiendommen ligger i et uregulert område, men er i kommuneplan datert 11.12.2024 er avsatt til: Boligformål.
Eiendommen ligger i hensynssone for flomfare og ras- og skredfare. Dette kan legge begrensninger for utbygging, påbygg/tilbygg og andre terrenginngrep som på et generelt grunnlag er tillatt ifølge kommuneplanen. Konferer med megler dersom dette er aktuelt.
Utsnitt av plan med tilhørende bestemmelser kan fås ved henvendelse til megler.
Økonomi
Økonomi
Kommunale utgifter
Kommunale avgifter (vann og avløp): kr 9.238,- pr. år, fakturert på eiendommen i 2025. Det er installert vannmåler slik at avgiftene vil variere etter vannforbruket i boligen. Vannmåler leses av tre ganger i året, og det betales for faktisk forbruk. Eier hadde ett forbruk på 53 kubikk i 2025. Øvre Eiker kommune løser dette ved å sende ut faktura hver mnd. Ni av fakturaene i året er kun fastledd, og tre av fakturaene i året vil være både forbruk for de fire siste månedene og fastledd.
Renovasjonskostnader: kr 5.201,- pr. år (2 terminer). Type renovasjonsordning: Standard, 2026.
I tillegg påløper det en kostnad på kr 608,- pr. år for boliger med minst ett aktivt røykrør (kostnad pr. 2026). Det påløper også kostnader for feiing av ildsted, kontroll av fyringsanlegg m.m. Frekvens på feiing samt tilsyn er avhengig av behov og vurderes av feieren.
Eier har ikke lykkes å finne ut hva hun har brukt i strøm for år 2025, men til nå i 2026 har hun 11.158 kWh (januar - april). Oppvarming til boligen stort sett går via vannbåren radiatorer/sentralfyring med pelletsbrenner. For denne boligen er det inngått avtale om Norgespris i stedet for strømstøtte, avtalen på kr 50 øre inkl. mva følger eiendommen og har en bindingstid frem til 31.12.2026. Nettleie, avgifter og påslag fra kraftleverandøren kommer i tillegg. Les mer om Norgespris her: https://www.regjeringen.no/no/aktuelt/legg-fram-lov-om-norgespris-pa-straum-og-fjernvarme/id3102642/
Eiendommen har en veiavgift på kr 2.500,- år som dekker måking, strøing og feiing.
Boligen har en årlig forsikringspremie via Fremtind forsikring på kr 27.000,- pr. år.
Boligen er tilknyttet fra Telia som leverandør av tv og internett. Eier har betalt kr 1.496,- pr. mnd. Pris avhenger av kanalvalg og hastighet på nett.
Det må påregnes kostnader til innboforsikring.
Ovenstående er basert på nåværende eier/husstands senere års forbruk/utgifter. Dette vil variere avhengig av antall familiemedlemmer i husstanden, ønsket innetemperatur, egne fordelsavtaler, kanalvalg, hastighet på bredbånd m.m.
Formuesverdi
Formuesverdi for 2024 var kr 989.001,- ifølge selgers Skatteetaten. Beløpet forutsetter at eier bor fast i boligen (primærbolig).
Ved eventuell øvrig bruk av eiendommen (f.eks. fritidsbolig, pendlerbolig, utleieobjekt) var formuesverdien for 2024 kr 3.956.003,-.
Formuesverdien justeres normalt årlig.
Fra 2026 har Stortinget vedtatt en oppdatert modell for beregning av formuesverdi for primærbolig, så avvik kan forekomme.
For mer informasjon se skatteetaten.no
Omkostninger
4 490 000,00 Prisantydning
Omkostninger
112 250,00 Dokumentavgift til staten (2,5% av kjøpesum)
19 900,00 Gjensidige Boligkjøperpakke* (valgfritt)
545,00 Tinglysing panterettsdokument
545,00 Tinglysing skjøte
--------------------------------------------------------
113 340,00 Omkostninger totalt (uten Gjensidige Boligkjøperpakke)
133 240,00 Omkostninger totalt (med Gjensidige Boligkjøperpakke)
--------------------------------------------------------
4 603 340,00 Totalpris inkl. omkostninger
4 623 240,00 Totalpris inkl. omkostninger (med Gjensidige Boligkjøperpakke)
--------------------------------------------------------
Totalpris inkl. omkostninger forutsetter kjøp til prisantydning.
Det tas forbehold om endringer i avgifter og gebyrer.
Betalingsbetingelser
Kjøpesum inkludert omkostninger, samt pantedokument tilknyttet eventuelt lån, skal være disponibelt hos megler 2 virkedager før overtagelsen.
Annen viktig informasjon
Annen viktig informasjon
Eier
Kirsten Halvorsen Santelmann
Overtakelse
Etter nærmere avtale.
Boligselgerforsikring
Selger har i forbindelse med salget tegnet boligselgerforsikring levert av Gjensidige.
Boligselgerforsikringen dekker selgers ansvar etter avhendingsloven begrenset oppad til kr 14 millioner. Dersom kjøper oppdager forhold ved eiendommen som hen mener utgjør en mangel ved eiendommen, vil Gjensidige behandle reklamasjonen på vegne av selger. Forsikringsvilkår kan fås ved henvendelse til megler.
Vedlagt salgsoppgaven følger selgers egenerklæringsskjema og tilstandsrapport. Interessenter må sette seg inn i dokumentene før bud inngis.
Boligkjøperforsikring
Innen kontraktsmøtet må kjøper ta stilling til om det ønskes å bestille Boligkjøperpakken gjennom Gjensidige. I denne gunstige pakken er boligen ferdig forsikret og inkluderer rettshjelpsforsikring, også kalt Boligkjøperforsikring. Rettshjelpsforsikring gir trygghet og tilgang på profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler det første året etter overtagelse. Forsikringsselskapet behandler i så fall ethvert mangelskrav kjøper måtte ha overfor selger.
Boligkjøperpakken inkluderer bygningsforsikring for hus og hytte, innboforsikring, flytteforsikring og dobbel rentedekning - i situasjoner hvor kjøper ikke får solgt nåværende primærbolig.
Kjøper mottar ingen særskilt faktura for Boligkjøperpakken da kostnaden det første året legges til kjøpesummen for boligen. Det gjøres oppmerksom på Krogsveen mottar et honorar for denne formidlingen.
Produktark for Boligkjøperpakken ligger vedlagt i salgsoppgaven.
Dersom ikke boligkjøperpakke ønskes kan kun rettshjelpsforsikring, også kalt boligkjøperforsikring, tegnes særskilt via megler. Rettshjelpsforsikringen varer i 5 år fra overtagelse og leveres gjennom Gjensidige. Ta kontakt med megler for ytterligere informasjon.
Selskap og privatpersoner som driver med kjøp/salg/utvikling som ledd i egen næringsvirksomhet kan ikke tegne boligkjøperpakke eller rettshjelpsforsikring.
Budgivning
Forbrukerinformasjon om budgivning er vedlagt denne salgsoppgaven og er også på vår hjemmeside Krogsveen.no. Alle bud og budforhøyelser må inngis skriftlig. I tillegg må legitimasjon være fremlagt sammen med signatur fra budgiver.
Vi oppfordrer til å gi bud elektronisk via GI BUD-knappen på eiendommens hjemmeside på Krogsveen.no. Da vil samtlige vilkår bli oppfylt.
Eventuelle forhøyelser eller endringer av budet kan bekreftes pr SMS eller på e-post. Vi oppfordrer alltid til å kontakte megler pr. telefon i tillegg da forsinkelser i SMS og e-post kan forekomme.
For at budene skal kunne bli behandlet og videreformidlet skriftlig til alle involverte parter, må alle bud ha en tilstrekkelig lang akseptfrist, jf. eiendomsmeglingsforskriften § 6-3.
Selger må også skriftlig akseptere budet før aksept kan formidles til budgiver. Akseptfrist bør derfor være på minimum 30 minutter, og budforhøyelser må derfor skje i god tid før fristens utløp.
Bud i forbrukerforhold kan uansett ikke settes med kortere frist enn kl. 12.00 første virkedag etter siste annonserte visning. I tillegg kan ikke budet ha forbehold om at det skal holdes hemmelig ovenfor øvrige interessenter. Megler har iht lov om eiendomsmegling ikke anledning til å videreformidle disse budene, og de vil dermed heller ikke bli journalført.
Etter at eiendommen er solgt vil kjøper og selger få tilsendt budjournal. Øvrige budgivere kan få utlevert kopi av budjournalen i anonymisert form.
Hvitvaskingsreglene
I henhold til lov om hvitvasking og terrorfinansiering har megler plikt til å gjennomføre kontrolltiltak overfor kunder, herunder fullmektiger. Dette innebærer bl.a. å bekrefte kunders og reelle rettighetshaveres identitet på bakgrunn av fremvist gyldig legitimasjon eller på annen godkjent måte, samt å innhente opplysninger om kundeforholdets formål og tilsiktede art.
Dersom slike kundetiltak ikke kan gjennomføres, kan megler ikke etablere kundeforholdet eller utføre transaksjonen.
Hvis kjøper ikke bidrar til gjennomføring av kundekontrollen og dette fører til at transaksjonen blir forsinket eller ikke kan gjennomføres, vil dette ansees som mislighold av avtalen og gi selger rettigheter etter avhendingslova kapittel 5. I tilfeller der selger ikke bidrar til gjennomføring av løpende kundekontroll underveis i oppdraget, er det selger som misligholder sine forpliktelser etter avtalen og gi kjøper rettigheter etter avhendingslovens kapittel 4. Partene er selv ansvarlige for eventuelle kostnader og ansvar dette kan medføre. Eiendomsmegleren eller eiendomsmeglingsforetaket kan ikke holdes ansvarlig for de konsekvenser dette vil kunne få for partene eller andre som har interesser i eiendomshandelen.
Kjøper oppfordres til å innbetale kjøpesummen som ikke kommer fra låneinstitusjon i én samlet innbetaling fra egen konto i norsk bank. Megler har plikt til å melde fra til Økokrim om eiendomshandler som fremstår som mistenkelige. Melding sendes Økokrim uten at partene varsles.
Personopplysningsloven
I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter kan bli registrert for videre oppfølging.
Lovanvendelse
Generelle bestemmelser
Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til megler, den bygningssakyndiges tilstandsrapport, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Kartverket og andre tilgjengelige kilder. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene, og slike forhold kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen.
Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at interessenter rådfører seg med eiendomsmegler eller egne rådgivere før det legges inn bud.
En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.
Kjøper og selgers rettigheter og plikter reguleres av avtalen mellom partene, samt informasjonen som har vært tilgjengelig for kjøperen i forbindelse med handelen. Avtalen utfylles av avhendingsloven, og det gjelder ulike avtalevilkår avhengig av om kjøper er forbrukerkjøper eller ikke. Dette er nærmere beskrevet nedenfor.
På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er". Selger kan ikke ta «som den er»- forbehold overfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud.
Budgiver skal i budskjema avgi egenerklæring om budgiver er forbruker eller næringsdrivende/ person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet. Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker.
Forbrukerkjøp - definisjon
Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.
Forbruker – avtalevilkår
Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at mangelskravet ikke blir rettet i tide på en tydelig måte.
Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 andre ledd, dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.
Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).
Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon
Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp.
Ikke-forbruker – avtalevilkår
Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen.
Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning.
Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8.
Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.
Det forutsettes at hjemmel overføres til kjøper. Hvis kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen, må det tas forbehold om dette i budet.
Meglers vederlag
Meglers vederlag betales av selger og er avtalt til:
Vederlag: 1,00 % av salgssummen.
Minimumsprovisjon er kr 50 000,00
Vederlag:
Kontroll av hjemmel og heftelser kr 3 900,00
Markedsføringspakke kr 29 900,00
Oppgjør kr 8 900,00
Tilrettelegging kr 19 900,00
Visninger pr stk kr 3 500,00 (Første visning inkl)
Utlegg:
Innhenting av off. oppl. Øvre Eiker kommune inkl. tegninger, RfD og feierrapport kr 6 073,75
Tinglysing sikring kr 545,00
Andre utgifter:
AX tilstandsrapport enebolig kr 20 625,00
Boligfotografering kr 3 500,00
Boligselgerforsikring Gjensidige Eiet - regnes av prisantydning kr 26 266,00
Dronefoto kr 1 650,00
Vi er opptatt av verdiskapning, og har knyttet til oss samarbeidspartnere som skal sikre våre kunder de beste produkter og tjenester;
• I forbindelse med forberedelse av salget, innhenter vi informasjon om eiendommen hovedsakelig fra vår samarbeidspartner Amibita.
• Gjensidige leverer boligselgerforsikring og tilbyr bygningsforsikring
• Boligkjøperforsikring leveres av Hiscox og med Sedgwick som skadebehandler, og er formidlet gjennom Gjensidige.
• BN bank tilbyr finansieringsløsninger
• Vår avdeling Krogsveen Pluss tilbyr flyttetjenester som utvask, visningsvask, lager, tømming og transport av flyttelass, i tillegg til å formidle kontakt med Flip for overflateoppussing.
• I forbindelse med overtagelse av eiendommen tilbyr Overo avtale om strøm, alarm og bredbånd.
• Krogsveen er, sammen med øvrige bransjeaktører, medeier i Bomega AS som tilbyr den digitale annonseringsplattformen Hjem.
Opplysninger om oppdraget
Oppdragsnummer 20-0036/26
Eiendomsmegler Krogsveen AS, avd. Drammen
Nedre Storgate 16, 3015, DRAMMEN
950 007 613
Oppdragets KR-kode KR20.2636
Dato
Sist oppdatert: 03. mai 2026 kl. 15:33
Dokumenter
Dokumenter
PDF – 919 KB
PDF – 168 KB
PDF – 14 MB
PDF – 6 MB
PDF – 312 KB
PDF – 29 KB
PDF – 127 KB
PDF – 392 KB
Område
Legg til steder som er viktige for deg
Visning
Unngå doble boligrenter
Vi tilbyr gunstig forsikring.
Vurderer du utleie?
Få et tilbud fra Utleie KrogsveenHva koster lånet?
Sjekk estimert lånekostnadVil du varsles om lignende boliger?
Ved å lagre ditt boligsøk hos oss får du beskjed når vi har en bolig som ligner denne, før den legges ut på markedet!

































