Velkommen til Fausavegen 10 presentert av Eiendomsmegler/Fagansvarlig Even Roth
Foto: Stian Wiik
Fritidseiendom fra 1999 med umiddelbar nærhet til turterreng sommer som vinter.
Foto: Stian Wiik
Stor, sydvendt terrasse på 35 kvm med delvis takoverbygg og plassbygd utebod.
Foto: Stian Wiik
Vedovn fra 2017 installert i stuen, tilknyttet elementpipe fra byggeår.
Åpen stue- og kjøkkenløsning med plass til både sofagruppe og spisebord.
Kjøkkeninnredning i furu med heltre benkeplate og fliser mellom benk og overskap.
Kjøkkenventilator med avtrekk ut. Komfyr og kombinert kjøleskap/fryser medfølger.
Fra gangen er det adkomst til soverom, bad og trapp opp til loftsetasjen.
Gjennomgående bruk av furubord på gulv og panel i himling.
Bad med flislagt gulv med varmekabler, dusjhjørne og opplegg for vaskemaskin.
Hytta har to soverom i første etasje.
Det andre soverommet i første etasje, med plass til køyeseng.
Loftsetasjen er innredet med to rom som i dag benyttes til soveplasser.
Rommene på loftet har gulvareal, men er ikke målbart som bruksareal grunnet takhøyden.
Skråhimling i panel og furubord på gulvet på loftet.
Terrassen er bygget i trekonstruksjoner med terrassebord på gulv.
Den romslige terrassen har god plass til flere sittegrupper.
Uteplassen har gode solforhold ifølge selger.
Fra terrassen er det utsikt mot fjellene i området, blant annet Fausateighornet.
Sunnmørsalpane skiarena Fjellsætra ligger kun en kort kjøretur unna.
Den overbygde delen av terrassen har en praktisk, plassbygd utebod.
En lun og usjenert krok på terrassen, med ly for vær og vind.
Den overbygde delen gir fleksibel bruk av uteplassen gjennom sesongen.
Frittstående vedskjul i trekonstruksjon med torvtak på tomten.
Hytta har yttertak tekket med torv og utvendig stående villmarkspanel.
Fasade mot nord
Eiendommen er en romslig naturtomt på 1.222 kvm.
Hytta ligger fint til i skrånende terreng, omgitt av trær og natur.
Beliggenhet i enden av veien, med lite gjennomgangstrafikk.
Omgitt av natur og med kort vei til skiløyper og turstier.
Eiendommen ligger usjenert til med skog som nærmeste nabo.
Tomten består i hovedsak av naturtomt med trær, lyng og mark.
Eiendommen ligger på Fausa, i enden av Nysætervannet.

Fausavegen 10

1 600 000 kr

65 m²

2 soverom

Komplett salgsoppgave

Even Roth
Presenteres av
Even Roth

Fausa

Flott fritidseiendom beliggende på Fausa nær Nysætervannet | Terrasse på 35 kvm

    Pris

  • Prisantydning

    1 600 000 kr
  • Omkostninger

    41 090 kr
  • Totalpris

    1 641 090 kr

    Areal

  • Bruksareal

    65 m²
  • BRA-I (internt bruksareal)

    65 m²
  • TBA (terrasse-balkongareal)

    35 m²

    Nøkkelinfo

  • Etasje

    1
  • Byggeår

    1998
  • Soverom

    2 soverom
  • Bad

    1 bad
  • Tomteareal

    1 222 m² (eiet)
  • Type

    Fritidseiendom på fjellet
  • Eierform

    Eiet
  • Energimerke

    Merke E

Hva koster lånet?

Sjekk estimert lånekostnad

Visning

Lurer du på noe?

Beskrivelse

Kort om eiendommen

Flott fritidseiendom oppført over 1 etasje + loft/hems og krypkjeller. Hytten inneholder: Vindfang, stue/kjøkken, 2 soverom, bad, gang og bod. I tillegg 2 soverom og trapperom på loft (ikkemåleverdig areal pga. lavere takhøyde - ca. 1.9 m). Hytten er beliggende på romslig eiertomt på 1.222 kvm som i hovedsak er naturtomt med gruset innkjørsel og parkeringsareal. Frittstående vedskjul.

Det er ca. 6 km fra alpinsenteret på Fjellsætra vest for hytten. Nydelig turmuligheter sommer som vinter med skiløype i nærheten og flere flotte turmuligheter i områdene rundt.

Innhold og byggemåte

Eiendommen

Fausavegen 10, 6200 STRANDA
Kommunenummer 1525, gårdsnummer 56, bruksnummer 20, ideell andel 1/1

Innhold

Totalt bruksareal BRA: 65 kvm

BRA-i:
1. etasje 65 kvm: Vindfang, stue/kjøkken, 2 soverom, bad, gang og bod
2. etasje 0 kvm: 2 soverom og trapperom

Åpent areal:
1. etasje 35 kvm: Terrasse

Vedlagte plantegninger er ikke målbare. De oppgitte arealer er hentet fra rapport med befaringsdato 11.06.2026 utført av Roger Birkeland. Arealene er beregnet og rom er definert etter dagens faktiske bruk, uavhengig av hva som er godkjent av bygningsmyndighetene.

Byggemåte

Selger har innhentet en tilstandsrapport av boligen/eiendommen. Av rapporten fremgår det at flere bygningsdeler har fått tilstandsgrad ikke undersøkt/ikke tilgjengelig for undersøkelse (TG IU), 2 (TG2) og/eller 3 (TG3). Rapporten beskriver også avvik på undersøkte bygningsdeler uten tilstandsgrad. Kjøper overtar ansvaret for de opplysninger som fremkommer av salgsdokumentasjonen, og kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe som burde vært kjent eller som ikke kan anses å ha betydning for avtalen.  

Bygningen er iht. tilstandsrapporten oppført i 1999 med vegger i bindingsverk med stående villmarkspanel utvendig. Liggende panel på gavlvegger. Yttertak er tekket med torv. Takrenner, nedløp og beslag i metall. Takkonstruksjon av tresperrer med undertak av bordtrod. Vinduer av treverk med koblet rammer. Ytterdører av treverk. Verandadør av treverk med 2-lags isolerglass. Veranda på ca 35 m². Oppført i trekonstruksjoner med terrassebord på gulv, rekkverk av treverk. Det er takoverbygg på deler av terrassen. Det er oppført en utebod på ca 2,5 m². Plassbygd. Det er etablert platting av treverk med terrassebord på gulv foran inngangsparti. Rekkverk av treverk. Det er oppført et lite vedskjul på eiendommen. Oppført i treskonstruksjoner med stående, luftet villmarkspanel utvendig. Takkonstruksjon av tresperrer tekket med torv. Les for øvrig mer om byggemåte og den tekniske tilstanden i rapporten.  

Det gjøres spesielt oppmerksom på at følgende bygningsdeler har fått TG3:

Bad:
Overfalter gulv - Det er mulighet for at det kan forekomme vannlekkasje på våtrommet hvor vann ikke vil gå til sluk. Det er påvist at høydeforskjell fra topp slukrist til gulv/synlig topp membran ved dørterskel er mindre enn 25 mm. Det er påvist avvik i fallforhold til sluk i forhold til krav i forskrift på byggetidspunktet. Det er påvist sprekker i fliser. Målinger viser at det ikke er fall til sluk (motfall). Det er skjevheter i baderomsgulv og det er målt 12 mm motfall, gulvet heller mot dør. Det er tett sokkel ved dusj slik at eventuelt lekkasjevann på utsiden ikke har tilgang til sluk.
Sluk, membran og tettesjikt - Det er påvist tegn på utettheter på våtrommet. Membran kan ikke konstateres (ikke synlig og det foreligger heller ikke dokumentasjon). Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på membranløsningen. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på slukløsningen. Det er mangelfull tetting rundt rørgjennomføringer i vegg under servant. Det er ikke synlig tettesjikt/membran.

I tillegg har følgende bygningsdeler fått TG2:

Utvendig:
Taktekking -Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på taktekkingen. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på undertak. Det er noe stedvis slitasjer på torvtekke.
Nedløp og beslag - Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på renner/nedløp/beslag.
Takkonstruksjon/loft - Det er påvist fuktskjolder i undertak/takkonstruksjon. Undertak på takutstikk over veranda er ubehandlet og har noe fuktskjolder.
Dører - Det er påvist avvik rundt innsettingsdetaljer. Beslag under verandadør er for smalt og dekker ikke bordkledning i underkant.
Balkonger, terrasser og rom under balkonger - Konstruksjonene har skjevheter. Det er skjevheter i gulvkonstruksjon på veranda. Takkonstruksjon over veranda er oppført ved egeninnsats av forrige eier og har mangelfull
håndverksmessig utførelse. Taktekking har dårlig avslutninger ved takfot og mangelfull utførelse/beslag ved overgang tak/yttervegg. Takvinkel er for liten for denne type taktekking, og vindskibord er feilmontert.
Utvendige trapper - Rekkverk har skjevheter.
Andre utvendige forhold - Vedskjulet er oppført ved egeninnsats og har mangelfull håndverksmessig utførelse. Det er en del skjevheter i konstruksjonen.

Innvendig:
Overflater - Det er påvist skader på overflater. Det er noe stedvis sprekker i tapet.
Krypkjeller - Det er for dårlig terrengfall vekk fra konstruksjonen. Det er observert noe stedvis fukt i bakken og det er tilsig av fukt fra terrenget utenfor. Enkelte steder er ikke dekket av plast/presenning. Det er utført
fuktsøk med Protimeter og det er målt 17,7 vekt-% fukt i bunnsvill som ansees som normalt utifra alder og konstruksjon. Det er ikke observert tegn til fukt eller råteskader i bjelkelag.

Tekniske installasjoner:
Vannledninger - Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige vannledninger.
Avløpsrør - Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige avløpsledninger.
Ventilasjon - Det er påvist avvik i ventilasjonsløsning i forhold til gjeldende krav på oppføringstidspunktet. Det er påvist mangelfull ventilasjon på ett eller flere rom i boligen.
Andre VVS-installasjoner - Mer enn halvparten av forventet brukstid på VVS-installasjoner er oppbrukt.
Snurredo - Mer enn halvparten av forventet brukstid på VVS-installasjoner er oppbrukt.
Varmtvannstank - Det er påvist at varmtvannstank er over 20 år

Tomteforhold:
Terrengforhold - Det er påvist dårlig fall eller flatt terreng inn mot grunnmur og dermed muligheter for større vannansamlinger. Eiendommen ligger i skrånende terreng og det vil væ re noe tilsig av fukt fra terrenget. Det er observert noe stedvis fukt i bakken i krypkjeller.

Bad 1. etasje:
Overflater vegger og himling - Det er vindu/dør med ikke fuktbestandige materialer i våtsonen (ved vask, dusj, badekar, osv.), løsningen eller byggematerialet er uegnet. Vinduet er forsåvidt beskyttet mot direkte fuktpåkjenning av dusjvegg, men vil være utsatt for fukt og damptrykk. Panel av treverk er ikke fuktbestandig materiale.
Tilliggende konstruksjoner våtrom - Ved andre fuktundersøkelser enn hulltaking, er det ikke påvist indikasjoner på fuktskader. Det er utført fuktmåling med Protimeter i veggkonstruksjon mot badet uten å avdekke unormale forhold. Gjør oppmerksom på at det ikke er mulig å utføre hullboring ved våtsone da disse grenser til yttervegger.

Helse miljø og sikkerhet:
- Åpninger mellom trinn i innvendig trapp er større enn dagens forskriftskrav.
- Det er ikke foretatt radonmålinger, og bygget er heller ikke utført med radonsperre.
- Det er ikke montert rekkverk på innvendig trapp.
- Det mangler håndløper på vegg i det innvendige trappeløpet.

Se supplerende tekst i tilstandsrapporten om bygningsdelene etc. Kjøper overtar ansvar og risiko for dette. 

Tilstandsrapporten er inntatt i salgsoppgaven. Rapporten inneholder informasjon om avvikene og konsekvensen av disse. For avvik som er gitt TG3 har den bygningssakkyndige i tillegg gitt et anslag på hva det vil koste å utbedre disse avvikene. Ettersom kjøper regnes å være kjent med forhold som tydelig fremgår av tilstandsrapporten, oppfordres du til å sette deg grundig inn i rapporten i sin helhet.

Moderniseringer og påkostninger

Ny peisovn på stue.

Standard

Hytten er oppført i 1. etasje + loft og krypkjeller og har følgende standard på innvendige overflater:

VINDFANG/GANG/TRAPPEROM
Furugulv, brystningspanel og tapet på vegger og panel i tak. Innvendig trapp i treverk med åpne trinn. Rekkverk i treverk. Innvendige trefyllingsdører i boligen.

STUE/KJØKKEN
Åpen stue og kjøkkenløsning med god takhøyde som gir en god romfølelse. Det er god plass til både sofagruppe og spisestue. På gulv er det lagt furugulv, vegger i brystningspanel og tapet og panel i skråhimling. Ny peisovn med glassdør fra 2017 som gir en lun og hyggelig atmosfære på kjølige dager. Utgang til terrasse på 35 kvm som dels er overbygd mot vest.

Kjøkkeninnredning i furu med profilerte fronter og heltre benkeplate med nedfelt oppvaskkum med ett-greps armatur. Frittstående komfyr. Det er ventilator over komfyr, fliser mellom benk og overskap.

2 SOVEROM
Det er 2 soverom i 1. etasje som begge har furugulv, vegger med brystningspanel og tapet og panel i tak. Panel i tak. Frittstående garderobeskap. Hovedsoverom har dobbelseng og soverom 2 har familiekøyseng med 3 sengeplasser.

BAD
Flislagt gulv med varmekabler, vegger i flis og panel samt panel i tak. Baderomsinnreding med profilerte furufronter og ovenpåliggende servant med ett-greps armatur. Dusjhjørne med skyvedører og tett sokkel ved gulv samt vegghengt dusjarmatur. Opplegg for vaskemaskin. Elektrisk avtrekk. Snurredo.

BOD
Adkomst fra bad. Rommet benyttes som bod i dag men er på byggetegninger tiltenkt som badstu.

2. etasje/loft:
2 SOVEROM
Furugulv, tapet på vegger og panel i tak.

TRAPPEROM
Furugulv, tapet på vegger og panel i tak.

Tekniske installasjoner:
Innvendige vannrør av kobber.
Det er avløpsrør av plast.
Det er naturlig ventilasjon med åpning av vinduer.
Det er montert utvendig vannutkast.
Det er installert tett snurredo i hytten, plasert i krypkjeller. Lufting over tak.
120 liter vv-bereder i krypkjeller.
Sikringsskap med automatsikringer.

Løsøre og tilbehør

Vi viser til liste fra Norges Eiendomsmeglerforbund som gjelder fra 01.01.2020 angående løsøre og tilbehør.

Oppvarming

Varmekabler i bad, peisovn på stue, forøvrig elektrisk oppvarming.

Dersom beboelsesrom ikke har vegg- eller fastmonterte varmekilder ved visning, følger dette heller ikke med. 

Ferdigattest/brukstillatelse

Eiendommen har vært brukt til fritidsformål siden byggeår.

Kommunen opplyser at det verken foreligger godkjente plantegninger, midlertidig brukstillatelse eller ferdigattest for eiendommen. Det finnes av den grunn ikke dokumentasjon over eiendommens lovlighet.
Kjøper overtar eiendommen slik den fremstår på visning med risiko og ansvaret for eventuelle pålegg fra kommunen og kostnader forbundet med dette.

Det foreligger imidlertid stemplede tegninger datert 02.07.1998 av Sykkylven kommune som stemmer med dagens planløsning med følgende unntak:

Dør til bad er flyttet til vestvegg og rom merket som badstu med adkomst fra bad er i dag i bruk som bod.
2. etasje som står som hems på byggetegninger er i dag innredet med 2 soverom og trapperom. Dette er bruksendring som krever godkjennelse men etasjen har en takhøyde under 1.9 meter og vil derfor ikke kunne godkjennes til varig opphold.

Iht. byggetegninger er det oppført overbygg på terrassen med bod som ikke er bruksendret og omsøkt. I tillegg kan det se ut til at terrassen er noe utvidet med syd enn på tegninger.
Dette er søknadspliktig tiltak som ikke er bruksendret og omsøkt og det finnes ikke dokumentasjon over tiltakets lovlighet

Eiendommen er også oppført med krypkjeller - dette vises ikke av byggesøkte tegninger.

Kjøper overtar eiendommen slik den fremstår på visning med risiko og ansvaret for eventuelle pålegg fra kommunen og kostnader forbundet med dette.

Tinglyste heftelser og rettigheter

Eiendommen overdras fri for pengeheftelser.

Det er ingen tinglyste servitutter på eiendommen. 

Eventuell adgang til utleie

Fritidseiendommen har ikke separat utleiedel. Det vil normalt være anledning til utleie av hele eiendommen eller enkeltrom, såfremt utleiearealet er bygningsmessig godkjent for varig opphold.

Diverse

Vi er opptatt av verdiskapning, og har knyttet til oss samarbeidspartnere som skal sikre våre kunder de beste produkter og tjenester;
• I forbindelse med forberedelse av salget, innhenter vi informasjon om eiendommen hovedsakelig fra vår samarbeidspartner Ambita.
• Gjensidige leverer boligselgerforsikring og tilbyr bygningsforsikring
• Boligkjøperforsikring leveres av Hiscox og med Sedgwick som skadebehandler, og er formidlet gjennom Gjensidige.
• BN bank tilbyr finansieringsløsninger
• Vår avdeling Krogsveen Pluss tilbyr flyttetjenester som utvask, visningsvask, lager, tømming og transport av flyttelass, i tillegg til å formidle kontakt med Flip for overflateoppussing.
• I forbindelse med overtagelse av eiendommen tilbyr Overo avtale om strøm, alarm og bredbånd.
• Krogsveen er, sammen med øvrige bransjeaktører, medeier i Bomega AS som tilbyr den digitale annonseringsplattformen Hjem.

Beliggenhet og tomteforhold

Beliggenhet

Fritidseiendom beliggenhet på Fausa i enden av Nysætervannet, ca. 6 km fra alpinsenteret på Fjellsætra. Nydelig turmuligheter sommer som vinter med skiløype i nærheten og flere flotte turmuligheter i områdene rundt.

Sunnmørsalpane skiarena Fjellsætra har et godt og variert løypevalg for den skiglade, med 5 heiser og 14 nedfarter. Anlegget er meget familievennlig tilrettelagt med blant annet gratis barneheis og flotte langrennsløyper.
Fjellsætra har totalt 35 kilometer med preparerte langrennsløyper, inkludert lysløypen som er belyst frem til kl. 21:30. Skianlegget på Strandafjellet er også kun en kort kjøretur unna.

På sommerstid kan Fjellsætra by på flotte naturopplevelser. Det er vei og gangmuligheter rundt hele Nysætervannet (med unntak av noen hundre meter i skog/myrterreng). Ellers er det tur til Fausateighornet like bak hytten, grusvei nesten helt opp til Fausasætra, med flott stopp på gapahuken Furenakken underveis. Ellers kan vi nevne flott topptur til Auskjeret som er fin både sommer som vinter. Ellers frister nærområdet med aktiviteter som fiske, kano eller kajakk (mulighet for leie på Orreneset Misjonssenter).

Adkomst

Etter å ha passert skianlegget på Fjellsætra følger du hovedveien videre innover til Fausa. Når du passerer en avkjørsel med bom på høyre side av vegen har eiendommen adkomst direkte fra kommunal vei med parkeringsplass på egen tomt og sti i terrenget til hytten.

Det gjøres spesielt oppmerksom på at eiendommen ikke har rett til adkomst opp Høgkleivvegen på nordsiden av hytten.

Veibeskrivelse Se Google maps - det er enkelt å finne frem i kartet.

Beskrivelse av tomt

Eiertomt på 1 222 kvm som er beliggende i skrånende terreng. Tomten er i hovedsak naturtomt med trær, lyng og mark. Det er oppført et lite vedskjul på tomten. Eiendommen har adkomst via sti i terrenget fra syd. Mot nord ligger eiendommen nært tomtegrense mot Høgkleivvegen - se vedlagte kart med tomtegrenser.

Parkering

Eiendommen parkerer på gruslagt parkeringsplass syd for hytten og har sti i terrenget frem til hytten.

Vei, vann og avløp

Eiendommen har adkomst via kommunal vei.

Eiendommen har snurredo. Det gjøres oppmerksom på at kommunen kan kreve påkobling til renseanlegg (pr. nå ikke kommunalt avløp i området).
Eiendommen er påkoblet privat brønn/pumpehus som er felles med ca. 10 hytter i området.

Brønnen er i forbindelse med salget ikke undersøkt og det er ikke tatt vannprøver selger bekjent. Det tas forbehold om vannkvalitet og brønnens tilstand.

Regulerings-og arealplaner

Eiendommen er regulert til fritidsformål i henhold til reguleringsplan for Nysætervatnet datert13.05.2004, sist revidert 10.04.2006 med tilhørende reguleringsbestemmelser.

Gjeldende kommuneplan datert 23.06.2021 tilsier at eiendommen ligger i område BFR_14 utlagt til fritidsbebyggelse.

Utsnitt av plan med tilhørende bestemmelser kan fås ved henvendelse til megler.

Økonomi

Kommunale utgifter

Kommunale avgifter er kr 3.884,- for inneværende år. I dette inngår gebyr for renovasjon og feiing/tilsyn. Det tas forbehold om at kommunen kan justere gebyrene i løpet av året.

Nåværende eier har et strømforbruk som tilsvarer ca. kr 2.500,- pr år + nettleie (2025) / 4.580 kwh. pr. år. 
Eier har ikke oppgitt årlig forsikringspremie.
Avgift til hytteforening på kr 200,-.
Boligen er tilknyttet parabolantenne - dekoder medfølger.

Utgiftene er basert på nåværende eiers forbruk og avtaler.

Selger har avtalt Norgespris på strøm på eiendommen for perioden ut 2026 og denne er pt på kr 50 øre inkl mva. Nettleie, avgifter og påslag fra kraftleverandøren kommer i tillegg. Er det fjernvarme vil det også komme kostnader i tillegg.

Denne avtalen vil følge eiendommen i den avtalte perioden.

Les mer om Norgespris her: https://www.regjeringen.no/no/aktuelt/legg-fram-lov-om-norgespris-pa-straum-og-fjernvarme/id3102642/

Formuesverdi

Formuesverdi for 2025 var kr 665 303,- ifølge selgers skattemelding/Skatteetaten.

Omkostninger

1 600 000,00 Prisantydning

Omkostninger

40 000,00  Dokumentavgift til staten (2,5% av kjøpesum)
19 900,00  Gjensidige Boligkjøperpakke* (valgfritt)
545,00  Tinglysing panterettsdokument
545,00  Tinglysing skjøte
--------------------------------------------------------
41 090,00 Omkostninger totalt (uten Gjensidige Boligkjøperpakke)
60 990,00 Omkostninger totalt (med Gjensidige Boligkjøperpakke)

--------------------------------------------------------
1 641 090,00 Totalpris inkl. omkostninger
1 660 990,00 Totalpris inkl. omkostninger (med Gjensidige Boligkjøperpakke)

--------------------------------------------------------

Betalingsbetingelser

Kjøpesum inkludert omkostninger, samt pantedokument tilknyttet eventuelt lån, skal være disponibelt hos megler 2 virkedager før overtagelsen.

Annen viktig informasjon

Eier

Per Egil Pedersen og Reidun Bjørg Søvik Pedersen

Overtakelse

Etter nærmere avtale.

Boligselgerforsikring

Selger har i forbindelse med salget tegnet boligselgerforsikring levert av Gjensidige.  
Boligselgerforsikringen dekker selgers ansvar etter avhendingsloven begrenset oppad til kr 14 millioner. Dersom kjøper oppdager forhold ved eiendommen som hen mener utgjør en mangel ved eiendommen, vil Gjensidige behandle reklamasjonen på vegne av selger. Forsikringsvilkår kan fås ved henvendelse til megler.  

Vedlagt salgsoppgaven følger selgers egenerklæringsskjema og tilstandsrapport. Interessenter må sette seg inn i dokumentene før bud inngis. 

Boligkjøperforsikring

Innen kontraktsmøtet må kjøper ta stilling til om det ønskes å bestille Boligkjøperpakken gjennom Gjensidige. I denne gunstige pakken er boligen ferdig forsikret og inkluderer rettshjelpsforsikring, også kalt Boligkjøperforsikring. Rettshjelpsforsikring gir trygghet og tilgang på profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler det første året etter overtagelse. Forsikringsselskapet behandler i så fall ethvert mangelskrav kjøper måtte ha overfor selger. 

Boligkjøperpakken inkluderer bygningsforsikring for hus og hytte, innboforsikring, flytteforsikring og dobbel rentedekning - i situasjoner hvor kjøper ikke får solgt nåværende primærbolig.   

Kjøper mottar ingen særskilt faktura for Boligkjøperpakken da kostnaden det første året legges til kjøpesummen for boligen. Det gjøres oppmerksom på Krogsveen mottar et honorar for denne formidlingen.
Produktark for Boligkjøperpakken ligger vedlagt i salgsoppgaven.  

Dersom ikke boligkjøperpakke ønskes kan kun rettshjelpsforsikring, også kalt boligkjøperforsikring, tegnes særskilt via megler. Rettshjelpsforsikringen varer i 5 år fra overtagelse og leveres gjennom Gjensidige. Ta kontakt med megler for ytterligere informasjon. 

Selskap og privatpersoner som driver med kjøp/salg/utvikling som ledd i egen næringsvirksomhet kan ikke tegne boligkjøperpakke eller rettshjelpsforsikring. 

Budgivning

Forbrukerinformasjon om budgivning er vedlagt denne salgsoppgaven og er også på vår hjemmeside Krogsveen.no. Alle bud og budforhøyelser må inngis skriftlig. I tillegg må legitimasjon være fremlagt sammen med signatur fra budgiver.

Vi oppfordrer til å gi bud elektronisk via GI BUD-knappen på eiendommens hjemmeside på Krogsveen.no. Da vil samtlige vilkår bli oppfylt.  
Eventuelle forhøyelser eller endringer av budet kan bekreftes pr SMS eller på e-post. Vi oppfordrer alltid til å kontakte megler pr. telefon i tillegg da forsinkelser i SMS og e-post kan forekomme.

For at budene skal kunne bli behandlet og videreformidlet skriftlig til alle involverte parter, må alle bud ha en tilstrekkelig lang akseptfrist, jf. eiendomsmeglingsforskriften § 6-3.

Selger må også skriftlig akseptere budet før aksept kan formidles til budgiver. Akseptfrist bør derfor være på minimum 30 minutter, og budforhøyelser må derfor skje i god tid før fristens utløp.

Bud i forbrukerforhold kan uansett ikke settes med kortere frist enn kl. 12.00 første virkedag etter siste annonserte visning. I tillegg kan ikke budet ha forbehold om at det skal holdes hemmelig ovenfor øvrige interessenter. Megler har iht lov om eiendomsmegling ikke anledning til å videreformidle disse budene, og de vil dermed heller ikke bli journalført.

Etter at eiendommen er solgt vil kjøper og selger få tilsendt budjournal. Øvrige budgivere kan få utlevert kopi av budjournalen i anonymisert form.

Hvitvaskingsreglene

I henhold til lov om hvitvasking og terrorfinansiering har megler plikt til å gjennomføre kontrolltiltak overfor kunder, herunder fullmektiger. Dette innebærer bl.a. å bekrefte kunders og reelle rettighetshaveres identitet på bakgrunn av fremvist gyldig legitimasjon eller på annen godkjent måte, samt å innhente opplysninger om kundeforholdets formål og tilsiktede art.

Dersom slike kundetiltak ikke kan gjennomføres, kan megler ikke etablere kundeforholdet eller utføre transaksjonen.

Hvis kjøper ikke bidrar til gjennomføring av kundekontrollen og dette fører til at transaksjonen blir forsinket eller ikke kan gjennomføres, vil dette ansees som mislighold av avtalen og gi selger rettigheter etter avhendingslova kapittel 5. I tilfeller der selger ikke bidrar til gjennomføring av løpende kundekontroll underveis i oppdraget, er det selger som misligholder sine forpliktelser etter avtalen og gi kjøper rettigheter etter avhendingslovens kapittel 4. Partene er selv ansvarlige for eventuelle kostnader og ansvar dette kan medføre. Eiendomsmegleren eller eiendomsmeglingsforetaket kan ikke holdes ansvarlig for de konsekvenser dette vil kunne få for partene eller andre som har interesser i eiendomshandelen.

Kjøper oppfordres til å innbetale kjøpesummen som ikke kommer fra låneinstitusjon i én samlet innbetaling fra egen konto i norsk bank. Megler har plikt til å melde fra til Økokrim om eiendomshandler som fremstår som mistenkelige. Melding sendes Økokrim uten at partene varsles. 

Personopplysningsloven

I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter kan bli registrert for videre oppfølging.

Lovanvendelse

Generelle bestemmelser
Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til megler, den bygningssakyndiges tilstandsrapport, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Kartverket og andre tilgjengelige kilder. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene, og slike forhold kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. 

Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at interessenter rådfører seg med eiendomsmegler eller egne rådgivere før det legges inn bud.

En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.

Kjøper og selgers rettigheter og plikter reguleres av avtalen mellom partene, samt informasjonen som har vært tilgjengelig for kjøperen i forbindelse med handelen. Avtalen utfylles av avhendingsloven, og det gjelder ulike avtalevilkår avhengig av om kjøper er forbrukerkjøper eller ikke.  Dette er nærmere beskrevet nedenfor. 

På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er".  Selger kan ikke ta «som den er»- forbehold overfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud.

Budgiver skal i budskjema avgi egenerklæring om budgiver er forbruker eller næringsdrivende/ person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet. Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker. 

Forbrukerkjøp - definisjon
Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.

Forbruker – avtalevilkår
Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at mangelskravet ikke blir rettet i tide på en tydelig måte.

Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 andre ledd, dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.

Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).

Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon 
Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp. 

Ikke-forbruker – avtalevilkår
Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen.
Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning. 

Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8. 

Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.

Det forutsettes at hjemmel overføres til kjøper. Hvis kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen, må det tas forbehold om dette i budet.

Meglers vederlag

Meglers vederlag betales av selger og er avtalt til:
Fastpris: 50 000,-

Vederlag:
Kontroll av hjemmel og heftelser  kr 4 500,00
Markedsføringspakke Fritid  kr 28 900,00
Oppgjør  kr 8 900,00
Tilrettelegging  kr 19 900,00
Visninger pr stk / Overtagelse  kr 4 000,00

Utlegg:
Innhenting av offentlig opplysninger Stranda kommune  kr 6 691,00
Tinglysing sikring  kr 545,00

Andre utgifter:
Boligselgerforsikring Gjensidige Tomt/Fritid regnes av prisant.  kr 10 096,00
Foto   kr 4 650,00

Opplysninger om oppdraget

Oppdragsnummer 76-0151/26
Eiendomsmegler Krogsveen AS, avd. Ålesund
Kipervikgata 7, 6003, ÅLESUND
950 007 613
Oppdragets KR-kode KR76.26151

Dato

Sist oppdatert: 27. august 2026 kl. 11:17

Dokumenter

Utskriftsvennlig salgsoppgave

Område

Legg til steder som er viktige for deg

Prisutvikling for området

Kvadratmeterpris

0 kr/m²

Endring

↘︎ % ()

Visning

Lurer du på noe?

Hva koster lånet?

Sjekk estimert lånekostnad

Vil du varsles om lignende boliger?

Ved å lagre ditt boligsøk hos oss får du beskjed når vi har en bolig som ligner denne, før den legges ut på markedet!

På flyttefot? Slik gjør vi det enklere for deg

Skreddersydd flyttepakke

Vi fikser håndverkere, vask, pakking, lagring og transport, og legger ut for utgiftene underveis.

Hjelp med både kjøp og salg

Hos oss har du din egen rådgiver gjennom hele kjøps- og salgsprosessen.

Hjelp til finansiering

Vårt samarbeid med BN Bank sikrer deg rask og løsningsorientert hjelp, til konkurransedyktige betingelser.