Garasjeplassen er tilknyttet Marienlyst Garasjer AS aksjelag.
Aksjeboligmodellen innebærer at aksjelaget eier eiendommen, mens aksjeeierne eier aksjer som gir leierett til en bestemt bolig- i dette tilfellet en garasjeplass.
Aksjelaget består av 318 garasjeplasser.
Forretningsfører er Enqvist Boligforvaltning AS.
Styrets leder: Sverre Ditlev-Simonsen Mobil: 901 71 860 E-post: marienlyst.garasjer@gmail.com
Gjensidige Forsikring ASA Polisenr. 76540542
Kjøper må signere leiekontrakt og transportfullmakt som registreres hos forretningsfører.
Vedtektene har en begrensning der en aksjonær kun kan erverve inntil 3 aksjer og tre garasjeplasser.
Vaktmester er Ullevål Vaktmester & Renholdsservice AS. Telefonnummer: 99 12 12 12
Det er ikke forkjøpsrett, men ny eiere skal godkjennes av styret.
Foretatte påkostninger de senere år:
- Aksjelaget gjennomgikk en omfattende rehabilitering i 2014 i både plan 1 og 2. Garasjeanlegget gjennomgikk bl.a. reparasjon av tak, nytt gulv i plan 1 og forsterket armering.
- Antirust behandling av sprinkler anlegg utføres tidvis når vaktmester har ekstra tid når de er i anlegget. Det viktigste arbeidet i 2020 er å bedre drenering rundt to av trappegangene.
- Styret har fått installert et nytt app-basert adgangs system som heter Parqio, som erstatter det gamle systemet med fjernkontroll. Med Parqio kan man åpne kjøreport og sidedør og alle dører til trappeinngangene. Videre så kan aksjonæren gi tilgang for leietagere, familie eller andre brukere i korte eller lengre perioder. Med Parqio kan man bestille skiltgjenkjenning (som koster 29,- i måneden), slik at porten åpner seg når man kjører sakte mot den utenfra.
- Det er nå satt opp kameraer ved alle dører og ved begge kjøreportene.
Aksjeselskapet eier et tomteareal, gnr. 46 bnr. 120 i Oslo på 1 709,3 kvm. som leies bort/festes av Smart Fuel AS frem til 1. juli 2059. Styret har kommet til enighet med St1 om økning av årlig leie fra kr. 575,000 til kr. 675,000 for inneværende 10-års periode, med tilbakevirkende kraft fra 1. mars 2024. Stasjonsombyggingen påførte MGAS økte kostnader til garasjerenhold og redusert utvendig parkeringsareal, saker som det fremdeles forhandles om. Styret, og primært styreformannen, mottar svært mange henvendelser om problemer med lading, ladebokser og tidvis en del henvendelser fra folk som ikke får Parqio appen til å virke. Vi prøver etter beste evne å besvare disse så raskt som mulig.
Planlagte påkostninger:
Styret har innhentet tre tilbud på utskifting av anleggets lysarmaturer med lysstoffrør til LED, ettersom lysstoffrør vil gå ut av produksjon. Prisene varierer fra ca. kr. 0,6 mill. kr. 1,2 mill., avhengig av type armaturer, styringsenheter, kabling, forventet levetid og nedbetalingstid. Styret gjør nødvendige sammenlikninger og diskuterer med fagfolk hos leverandørene og ekstern spesialist. Med LED vil strømforbruket reduseres betydelig, slik at vi ville «tjene inn» investeringen på få år. Prosjektet vil kreve opplåning på banklånet, og planlegges gjennomført høsten 2025 eller våren 2026.
Etter et vellykket prosjekt med oppgraving og tettingsarbeider rundt trappeinngang A i 2023, planlegges en tilsvarende jobb ved trappeinngang B for høsten 2025 eller våren 2026. Arbeidet ved inngang A kom totalt på ca. NOK 365.000,- inkl. mva (inkl. fire nye trær). Arbeidene ved B-inngangen vil bli en del dyrere, ettersom trappehus B er større og har tilstøtende trær, murer etc. som må fjernes og erstattes / settes på plass igjen etter at tettingsarbeidene er gjennomført. Prosjektet vil kreve opplåning på banklånet.
Styret forventer kostnader for å utbedre skader i taket i øvre plan, der armeringen inne i betongen er korrodert visse steder. Korrosjonsomfanget blir undersøkt, men planen er å utbedre skader lokalt, ikke over større området i taket, for å holde kostnadene under kontroll. Anlegget ble bygget i 1957, og gitt at det ligger under bakken uten omfattende dreneringssystem, så må vedlikehold påregnes. Dette kan medføre økninger i de månedlige kostnadene på sikt.
Budsjett 2025 Styret har utarbeidet vedlagte budsjett for garasjeselskapet for 2025. Budsjettet forutsetter uendrede felleskostnader, men kan bli erstattet av et revidert budsjett høsten 2025, avhengig av tid for oppstart av overnevnte større vedlikeholdsarbeider. Det bemerkes at St1 sin ombygging av stasjonen, og også forhandlingsprosess knyttet til ny årlig leiesum, har medført ekstra-kostnader i perioden. Disse bør kunne unngås det kommende året. Samtidig vil høyere leieinntekter fra St1 bidra positivt. Forretningsfører har påpekt at selskapet p.t. har svak likviditet. bl.a. på grunn av uforutsette utgifter. Det kan dermed bli nødvendig å heve felleskostnadene med kr. 100,- per kvartal, kr. 400,- per år. Årlige felleskostnader blir i så tilfelle kr. 10.800,-
Aksjelaget har legalpant for forfalte felleskostnader og andre krav som følger av lagsforholdet iht. burettslagsloven § 5-20. Pantet er begrenset oppad til 2G (G = folketrygdens grunnbeløp).
I henhold til aksjelagets vedtekter må kjøper godkjennes av styret som ny aksjeeier. Det er kjøpers ansvar at styregodkjenning blir gitt, men styret kan ikke nekte godkjenning uten saklig grunn.
Aksjelag har anledning til å være tilknyttet et sikringsfond som dekker eventuelt manglende innbetaling av husleie. Dette aksjelaget er ikke tilknyttet et slikt fond, noe som vil kunne medføre en risiko for økt husleie dersom andre aksjeeiere ikke betaler sin husleie. Aksjelaget har imidlertid legalpant i aksjene, og manglende betaling av husleie kan dermed tvangsinndrives av aksjelaget.
Dokumenter for aksjelaget kan fås ved henvendelse til megler.