Slalåmveien 3E
5 400 000 kr
88 m²
2 soverom
Komplett salgsoppgave

KANTORSLETTA/KOLBOTN
Moderne og pen 3-roms leilighet - Populær beliggenhet - Bad & vaskerom - Skjermet vestvendt balkong - Garasje i 1. etg
Prisantydning
5 400 000 krAndel fellesgjeld
78 841 krOmkostninger
147 990 krTotalpris
5 626 831 kr
Pris
Bruksareal
92 m²BRA-I (internt bruksareal)
88 m²BRA-E (eksternt bruksareal)
4 m²TBA (terrasse-balkongareal)
14 m²
Areal
Etasje
2Byggeår
1974Soverom
2 soveromBad
1 badType
EierleilighetEierform
EierseksjonFasiliteter
Garasje/P-plass og Balkong/TerrasseFellesutgifter
3 969 krEnergimerke
Nøkkelinfo
Unngå doble boligrenter
Vi tilbyr gunstig forsikring.
Vurderer du utleie?
Få et tilbud fra Utleie KrogsveenHva koster lånet?
Sjekk estimert lånekostnadBeskrivelse
Kort om eiendommen
Innhold og byggemåte
Innhold og byggemåte
Eiendommen
Slalåmveien 3E, 1410 KOLBOTN
Kommunenummer 3207, gårdsnummer 247, bruksnummer 174, seksjonsnummer 36, ideell andel 1/1
Innhold
Totalt bruksareal BRA: 92 kvm
BRA-i:
2. etasje 88 kvm: Entré, bad, vaskerom, stue/kjøkken, 2 soverom og innvendig bod.
BRA-e:
1. etasje 4 kvm: 2 boder.
Åpent areal:
2. etasje 14 kvm: Vestvendt balkong.
Leiligheten disponerer 2 boder i 1. etasje på til sammen 4m². (omtalt som BRA-e i avsnittet over).
Det gjøres oppmerksom på at boligens eksterne boder tilhører sameiets fellesareal, og at boden således ikke eies av den enkelte eier. Dette medfører at sameiet i fellesskap beslutter bruken, og at man ikke selv har eierrett og rettsvern for boden. Sameiet kan ved vedtak beslutte annet bruk av fellesarealet og disponering av bodarealet kan dermed opphøre.
Vedlagte plantegninger er ikke målbare. De oppgitte arealer er hentet fra rapport med befaringsdato 04.06.2026 utført av Anticimex AS. Arealene er beregnet og rom er definert etter dagens faktiske bruk, uavhengig av hva som er godkjent av bygningsmyndighetene.
Byggemåte
Selger har innhentet en tilstandsrapport av boligen/eiendommen. Av rapporten fremgår det at flere bygningsdeler har fått tilstandsgrad ikke undersøkt/ikke tilgjengelig for undersøkelse (TG IU), 2 (TG2) og/eller 3 (TG3). Rapporten beskriver også avvik på undersøkte bygningsdeler uten tilstandsgrad. Kjøper overtar ansvaret for de opplysninger som fremkommer av salgsdokumentasjonen, og kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe som burde vært kjent eller som ikke kan anses å ha betydning for avtalen.
Bygningen er iht. tilstandsrapporten oppført på følgende måte:
Leilighetsbygg oppført i 1974. Grunnmur og bærende konstruksjoner i hovedsak av betong. Bygget er oppført med sokkeletasje. Bygget er oppført med parkeringsanlegg og boder i nederste etasje. Yttervegger i en kombinasjon av tre- og betongkonstruksjoner. Utvendige fasader er kledd med stående trekledning og fasadeplater. Tilnærmet flatt tak (ikke besiktiget).Entrédør med dørkikkert og sikkerhetslås. Vinduer med karmer av tre. Balkongdør med karmer av tre. Boligen ventileres hovedsakelig med naturlig ventilasjon gjennom vinduer og ventiler.
Les for øvrig mer om byggemåte og den tekniske tilstanden i rapporten.
Det gjøres spesielt oppmerksom på at det er gitt tilstandsgrad 3 (TG3) på følgende:
Bad:
- Ventilasjon: Våtrommet har svært begrenset ventilasjon.
Sjablongmessig prisanslag: kr 10 000 - 50 000
Det er også gitt tilstandsgrad 2 (TG2) på følgende:
Vaskerom:
- Fallforhold rundt sluk: Gulvet i sluksonen er tilnærmet flatt og det registreres enkelte svanker/fordypninger som i praksis er mindre områder med motfall. Lekkasjesikkerheten i rommet er ivaretatt med membranoppbrett og det er etablert waterguard med sensor under innredning.
Tekniske anlegg:
- Innvendig stoppekran: Innvendig stoppekran er ikke lett tilgjengelig for betjening (plassert bak kjøkkenskrog mot sjakt ).
TGIU:
- Innvendig stakeluke: Innvendig stakeluke er ikke påvist inne i boenheten. Det vurderes at boenheten likevel har tilgjengelige stakepunkter gjennom sluk og øvrige komponenter tilknyttet avløpssystemet, men hvordan disse vil fungere i en faktisk brukssituasjon er ikke kjent.
- Mekaniske ventilasjonsanlegg: Anlegget er felles for flere boenheter, og er derfor ikke en del av undersøkelsene i denne rapporten.
- Lufting av ytterkledning: Det er ikke mulig å kontrollere om ytterkledningen har tilstrekkelig lufte- og drensspalte, ettersom det aktuelle inspeksjonsområdet er skjult av andre bygningsdeler.
- Gnagersikring: Det har ikke vært mulig å kontrollere om ytterkledningen er sikret mot inntrekk av gnagere. Det kan derfor ikke bekreftes om gnagersikringen er utført på korrekt måte.
- Konstruksjon og fundamenter: Fundamentene var ikke tilgjengelig for undersøkelser, siden de kun er synlige fra andre boenheter. Tilstanden lot seg derfor ikke kontrollere.
Forenklet vurdering av elektrisk anlegg:
- Det er gjort utskiftning av det elektriske anlegget i 2018.
- Ja, kursfortegnelsen er plassert i sikringsskapet.
- Nei. Det er ikke utført arbeider på boligens el-anlegg som ikke er dokumentert med samsvarserklæring.
- Sikringsskap plassert i gang utenfor leiligheten. Anlegget er sikret med automatsikringer.
Forenklet vurdering av lovlighets- og branntekniske forhold:
- Det er registrert avvik mellom fremlagte byggetegninger og dagens bruk av arealer. Dette gjelder antall soverom og antall våtrom. Ett ekstra våtrom i henhold til godkjente byggetegninger er observert, og forholdet vurderes som et tegn på en mulig søknadspliktig bruksendring/utbygging/tiltak. Det foreligger ingen dokumentasjon om forholdet har nødvendig godkjenning hos kommunen. Det gjøres oppmerksom på at søknadspliktige tiltak i de fleste tilfeller utløser byggtekniske krav. Det er ikke tatt stilling til om disse kravene er oppfylt, eller om forholdet vil kunne godkjennes av kommunen. Forholdet må undersøkes videre.
- Nei. Det er ikke funnet åpenbare feil eller mangler ved boligens branntekniske forhold. Det er derfor ikke indikasjoner på behov for at en person med brannfaglig spesialkompetanse foretar en utvidet vurdering.
Forenklet vurdering av radon- og geologiske forhold:
- Med tanke på boligens plassering i bygget vurderes radon og radonundersøkelser som lite aktuelt.
- Eier opplyser at radonmåling ikke er utført i boligen, og det er derfor usikkert om radonnivåene er innenfor anbefalt grense.
- Boligen er oppført før krav om radonsperre og andre forebyggende tiltak ble innført. Grunnet oppføringstidspunktet til boligen vurderes det som sannsynlig at boligen har begrenset gasstetthet mot grunnen.
- Eiendommen ligger i et aktsomhetsområde for overvann.
- Eier er ikke kjent med forhold av betydning for den aktuelle eiendommen.
Se supplerende tekst i tilstandsrapporten om bygningsdelene. Kjøper overtar ansvar og risiko for dette.
Tilstandsrapporten er inntatt i salgsoppgaven. Rapporten inneholder informasjon om avvikene og konsekvensen av disse. For avvik som er gitt TG3 har den bygningssakkyndige i tillegg gitt et anslag på hva det vil koste å utbedre disse avvikene. Ettersom kjøper regnes å være kjent med forhold som tydelig fremgår av tilstandsrapporten, oppfordres du til å sette deg grundig inn i rapporten i sin helhet.
SAMMENDRAG FRA SELGERS EGENERKLÆRING:
2. Er det utført arbeid på bad, vaskerom eller toalettrom? Ja
2.1.1. Navn på arbeid: Nytt arbeid
2.1.2. Årstall: 2025
2.1.3. Hvordan ble arbeidet utført? Faglært
2.1.4. Fortell kort hva som ble gjort av faglærte: Montert spyletoalett med føner
2.1.5. Hvilket firma utførte jobben? Even Tveter
2.1.6. Har du dokumentasjon på arbeidet: Ja
32 Har du andre opplysninger om boligen eller eiendommen utover det du har svart:
Skriv opplysningene her: Det vil bli montert rekkverk av glass på terrassene
Standard
Påkostet og gjennomført 3-roms selveier leilighet som ble totalrenovert i 2018 med god planløsning og god standard.
Entré/gang: Romslig entré med flere innredningsmuligheter og flislagt gulv med varmekabler. Integrert skyvedørsgarderobe med gode oppbevaringsmuligheter for ytterklær.
Stue: Romslig og pen stue med god plass til spisebord og sofaløsning. Store vindusflater som gir mye naturlig lys inn. Utgang til balkong. Det er pipeløp i bygg, med mulighet for å etablere peis. Ved reetablering av ildsted må dette utføres av fagpersonell og etablering må meldes til kommunen.
Balkong: Direkte utgang fra stue til vestvendt balkong på ca. 14 kvm, med flott utsyn og ingen innsyn. God plass til å møblere med sofagruppe og spisemøblement. Overbygget, samt markise. Sol hele dagen. Vinter 2026 blir balkong oppgradert i regi sameiet med glassrekkverk, som holder dagens krav ihht. rekkverkhøyde.
Kjøkken: Delikat kjøkkeninnredning fra Mobalpa(2018) med glatte fronter og laminert benkeplate med nedfelt vask. Benkeskapsbelysning og stikkontakter over kjøkkenbenk. Integrert stekeovn og mikro fra SIMENS, platetopp, oppvaskmaskin og kjøleskap. Vegghengt ventilator og komfyrvakt. Gode oppbevaringsmuligheter og rikelig med arbeidsplass. Alle hvitevarer på kjøkken medfølger.
Soverom 1: Hovedsoverom med god plass til dobbeltseng og med integrert garderobe. Vindu orientert mot øst med utsyn mot grøntområde. Opprinnelig planløsning er noe endre ved at to av soverommene er slått sammen til et større. Dette kan med relativt enkle grep tilbakeføres slik at man får 3 soverom.
Soverom 2: God størrelse. Plass til dobbeltseng, nattbord, skrivepult osv. Vindu orientert mot øst med utsyn mot grøntområde.
Bad: Påkostet og lekkert flislagt bad (2018) med varmekabler i gulv og malte flater i himling med downlight. Baderom er pent innredet med vegghengt servantskap, vegghengt speil med overlys og stikkontakt over toalettsisterne. Romslig dusjnisje med glassvegg og vegghengt dusjarmatur (hånddusj og regndusj). Vegghengt spyletoalett.
Vaskerom: Moderne vaskerom (2018) med flislagt gulv med gulvvarme, malte veggflater og himling med downlights. Rommet er praktisk utført med vegghengt innredning med overskap og underskap, god arbeidsbenk og nedfelt servant, opplegg for vaskemaskin og tørketrommel. Varmtvannsbereder plassert i hjørneskap. Automatisk vannstopper med fuktsensor plassert under servant.
Innvendig bod: Fra vaskerom er det innvendig bod på ca. 2 kvm med god plass til kjøleskap og annen lagring.
Leiligheten var opprinnelig en 4-roms og er gjort om til en 3-roms, kan tilbakestilles til en 4-roms leilighet.
Medfølger ikke boligen:
-Lampe over spisebord.
-Taklamper på begge soverom.
-Vegghengt sort knagg i entré medfølger ikke.
Løsøre og tilbehør
Vi viser til liste fra Norges Eiendomsmeglerforbund som gjelder fra 01.01.2020 angående løsøre og tilbehør.
Oppvarming
Elektrisk oppvarmet. Gulvvarme på vaskerom, bad og entré.
Dersom beboelsesrom ikke har vegg- eller fastmonterte varmekilder ved visning, følger dette heller ikke med.
Ferdigattest/brukstillatelse
Det foreligger ferdigattest på eiendommen, datert 18.01.1974. Denne kan fås ved henvendelse til megler.
Ferdigattesten omfatter ikke endringer i boligen etter ferdigstillelse. Følgende endringer er registrert:
- Fjernet lettvegg i soverom og gjort om til et stort soverom.
- Utvidet bad inn i en del av bod
Kjøper overtar alt ansvar, kostnad og risiko for dette videre.
Det gjøres oppmerksom på at det ikke lenger utstedes ferdigattest på tiltak det er søkt om før 1998 jf. plan- og bygningsloven § 21-10. Kommunen vil ikke kreve ferdigattest for disse tiltakene og vil avvise eventuelle søknader. Bestemmelsen innebærer ikke at tiltak med manglende søknad blir lovlige, men at man ikke trenger å avslutte gamle byggesaker. Normalt sett kreves ferdigattest for alle søknadspliktige tiltak som gjøres etter plan- og bygningsloven.
Tinglyste heftelser og rettigheter
Leiligheten overdras fri for pengeheftelser med unntak av:
Dagboknr 236, tinglyst 14.01.1975, type heftelse: Obligasjon ovenfor sameiet på kr. 15.000.
Sameiet har legalpant for krav mot sameieren som følger av sameieforholdet iht. eierseksjonsloven §31. Pantet er begrenset oppad til 2G, (G = folketrygdens grunnbeløp).
I tillegg har sameiet tinglyst panterett som nevnt over.
Det er tinglyst 12 servitutter på sameiets eiendom. Disse omhandler blant annet bestemmelse om vann/kloakkledning, pliktig medlemskap i selveierforening, bestemmelser vedr. garasje, m.m.
Servituttene vil følge eiendommen. Kjøpers bank vil få pant etter ovennevnte heftelser og servitutter.
Eventuell adgang til utleie
Leiligheten kan leies ut såfremt leiligheten har forsvarlige radonverdier. Leietaker må følge sameiets vedtekter og ordensregler på lik linje som eier.
Energimerking
Selger er ansvarlig for at boligen har energiattest. Det foreligger imidlertid ikke energiattest for denne boligen, men hvis kjøper krever det kan energiattest innhentes for selgers regning.
Beliggenhet og tomteforhold
Beliggenhet og tomteforhold
Beliggenhet
Meget sentral og attraktiv beliggenhet syd for Kolbotn sentrum. Leiligheten ligger i et rolig og populært boligstrøk ved Ingierkollen slalåmbakke. Kort gange til Kolbotn sentrum med kjøpesenter og de fleste servicetilbud som restauranter, kino, Kolben kulturhus, togstasjon mm. Det er umiddelbar nærhet til Gjersjøen med bade- og fiskemuligheter. Fine grøntarealer i sameiet med sittebenker og beplanting. Fellesarealet er stort og har sosiale samlingsplasser som grendehus, grillområde og forskjellige sittegrupper. Leiligheten ligger solrikt til.
Sentrum:
Kort gangavstand til Kolbotn sentrum. I Kolbotn sentrum finner du alt av servicetilbud, butikker og Kolbotn Torg med ca 60 forretninger, spisesteder, legesenter og treningssenter. I Kolben kulturhus finnes kino, bibliotek, kulturskole for barn og konserthus. Tårnhuset Bistro i sentrum er en populær restaurant med gode anmeldelser på Tripadvisor.
Offentlig kommunikasjon:
Svært gode kollektivforbindelser. Ca 10-12 minutters gange til Kolbotn stasjon som er knutepunkt for offentlig kommunikasjon. Det er også bussholdeplass med forbindelse til Oslo rett ved boligen.
Kolbotn togstasjon: det tar ca 19 minutter med tog til Oslo S, toget har også hyppige avganger.
Buss: Buss 83 til jernbarnetorget. Det er bussholdeplass med buss til Oslo rett ved boligen. Bussen bruker ca 25 minutter til sentrum. Hyppige avganger med ekspressbuss i rush-tiden. I tillegg går bussen om natten i helgene.
Fritidsaktiviteter:
Perfekt beliggenhet for aktive voksne og barn, med flotte tur, bade- og fiskemuligheter rundt Gjersjøen. Ingierkollen slalåmbakke, tennisbaner og kunstgressbane befinner seg også i nærmiljøet. I tillegg kort avstand til Sørmarka med lysløyper, Hvervenbukta, Ingierstrand, 18-hulls golfbane m.m. Kommunen har et aktivt idrettsmiljø og tilbyr alt fra idretter som håndball og fotball, til alpint, tennis, volleyball, svømming, bryting, amerikansk fotball og orientering. Flott skateanlegg ("Pyramiden") i Kolbotn sentrum.
Adkomst
Slalåmveien har adkomst fra Ingierkollveien. Ingierkollveien har adkomst fra Ingierveien.
Det vil bli skiltet med Krogsveen visningsskilt ved fellesvisninger.
Barnehager, skoler og fritid
Gangavstand til både Vassbonn barneskole og Ingieråsen ungdomsskole. Roald Amundsen videregående skole ligger sentralt plassert på Sofiemyr. Flere barnehage i området.
Informasjon om tilhørende skolekretser er hentet fra prognosesenteret som dataleverandør og tilhørigheten kan årlig endres av kommunen. Dersom skole- og barnehagetilbud er av betydning for kjøpet, ber vi om at det rettes en særskilt henvendelse til kommunen for oppdatert informasjon.
Beskrivelse av tomt
Eiertomt på 72.023,9 kvm som tilhører sameiet. Tomten er fellesareal.
Flott parkmessig felles grøntareal rundt blokkene.
Tomten er flat til svakt skrånende og opparbeidet med gressplener, sittegrupper, lekeområder, parkeringsplasser og asfalterte adkomstveier.
Området er pent opparbeidet og gir et godt og ryddig inntrykk av sameiet.
Beboerne i sameiet har anledning til å leie et felles grendehus som tidligere var en barnepark.
Passer ypperlig til f.eks. selskaper, barnebursdager mm.
Parkering
Bruksrett til garasjeplass (plass nr. 4) i felles garasjerekke under blokk med elektrisk kjøreport og ladeboks til elbil.
For øvrig gjesteparkering på anviste plasser, og gateparkering etter områdets bestemmelser. Gjester registreres via app.
Det gjøres oppmerksom på at dagens parkeringsløsning er etablert på sameiets fellesareal, og at parkeringsplassene således ikke eies av den enkelte sameier. Dette medfører at sameiet i fellesskap beslutter bruken, og at man ikke selv har eierrett og rettsvern for parkeringsplassen. Sameiet kan ved vedtak beslutte annet bruk av fellesarealet.
Etter eierseksjonsloven § 26 kan styret, etter krav fra en seksjonseier med nedsatt funksjonsevne, pålegge en annen seksjonseier uten behov for å tilrettelagt plass å bytte parkeringsplass. Dette gjelder kun dersom seksjonseieren med nedsatt funksjonsevne allerede disponerer en parkeringsplass i sameiet.
Med samtykke fra styret kan en seksjonseier anlegge ladepunkt for elbil og ladbare hybrider ved parkeringsplassen som seksjonen disponerer, eller andre steder som styret anviser. Styret kan bare nekte å samtykke dersom det foreligger en saklig grunn, jf. eierseksjonsloven § 25.
Vei, vann og avløp
Eiendommen har adkomst via privat vei med felles vedlikeholdsansvar for sameiet
Eiendommen er tilknyttet kommunalt ledningsnett via private stikkledninger.
Sameiet er ansvarlig for private stikkledninger til bygningen.
Regulerings-og arealplaner
Eiendommen er regulert til blant annet boligformål i henhold til reguleringsplan med ID 4705 (Kantorfeltet) datert 27.05.1970 og 4708 (Plogsvingen 5, m/tilliggende areal til barneinstitusjon) datert 29.09.1976. I tillegg har eiendommen følgende reguleringsplaner;
4711 (Kolbotnvn. mellom Chr. Sindingsvei og Gjersjøen renseanlegg) datert 04.03.1977
4709 (Kryssområdet Ingierkollveien/Slalåmveien) datert 08.10.1976
4710 (P-plass og idrettsanlegg på kantorfeltet syd) datert 08.10.1976
2018003 (Kolbotnveien 45-47) datert 11.06.2019
2019002 (Ingieråsen) datert 03.11.2021
2018002 (Kanorbekken terrasse) datert 11.06.2019
Kommuneplan Nordre Follo 2023 - 2034 arealdel Oppegård gjelder også for området.
Sameiet er til sammen ca. 73.000 kvm tomt og sameiet bygsler bort noe av tomten mot syd til Kolbotn Tennisklubb med fire tennisbaner og klubbhus.
Økonomi
Økonomi
Boligens kostnader
Kommunale avgifter er ca. kr 9.391,- for inneværende år. I dette inngår gebyr for vann, avløp og fellesrenovasjon.
Fellesutgiftene er kr 3.969,15,- pr. mnd. og inkluderer:
Nedbetaling av andel fellesgjeld, garasje, vedlikeholdsfond, kabel-tv og internett, bygningsforsikring, trappevask, vaktmester, forretningsfører m.m.
Fellesutgiftene fordeles på følgende måte:
- Felleskostnader: kr 2.365
- Vedlikehold: kr 1.537
- Garasje: kr 67,15
Fellesutgiftene justeres normalt en til to ganger årlig i forhold til sameiets faktiske utgifter.
Nåværende eier har et strømforbruk som tilsvarer ca. XxX kwh pr. år.
Boligen er tilknyttet Telia som leverandør av TV/internett. Grunnpakke inkl. i fellesutgiftene. Hastighet kan økes for egen regning hvis ønskelig. Tv-tuner/dekoder medfølger.
Utgiftene er baser på nåværende eiers forbruk. Kjøper må selv tegne innboforsikring.
Selger har avtalt Norgespris på strøm på eiendommen for perioden ut år 2026, og denne er pt på 50 øre inkl mva. Nettleie, avgifter og påslag fra kraftleverandøren kommer i tillegg. Er det fjernvarme vil det også komme kostnader i tillegg.
Denne avtalen vil følge eiendommen i den avtalte perioden.
Les mer om Norgespris her: https://www.regjeringen.no/no/aktuelt/legg-fram-lov-om-norgespris-pa-straum-og-fjernvarme/id3102642/
Formuesverdi
Formuesverdi for 2024 var kr 1 155 994,- ifølge selgers Skatteetaten. Beløpet forutsetter at eier bor fast i boligen (primærbolig).
Ved eventuell øvrig bruk av eiendommen (f.eks. fritidsbolig, pendlerbolig, utleieobjekt) var formuesverdien for 2024 kr 4 623 976,-.
Fra 2026 har Stortinget vedtatt en oppdatert modell for beregning av formuesverdi for primærbolig, så avvik kan forekomme.
For mer informasjon se skatteetaten.no
Opplysninger om fellesgjeld
Andel formue er kr 17 233,- pr. 31.12.2025
Andel fellesgjeld er kr 78 841,- pr. 01.06.2026
Total fellesgjeld for sameiet er kr 14.665.832,- pr. 01.06.2026 og lånevilkårene er:
Rentebetingelser: Flytende rente på 6,50%
Lånets restløpetid: Frem til 30.03.2049
Avdragsfrihet: Nei
Omkostninger
5 400 000,00 Prisantydning
78 841,00 Andel av fellesgjeld
--------------------------------------------------------
5 478 841,00 Pris inkl. fellesgjeld
Omkostninger
136 950,00 Dokumentavgift til staten (2,5% av kjøpesum)
9 950,00 Gjensidige Boligkjøperpakke* (valgfritt)
545,00 Tinglysing panterettsdokument
545,00 Tinglysing skjøte
--------------------------------------------------------
138 040,00 Omkostninger totalt (uten Gjensidige Boligkjøperpakke)
147 990,00 Omkostninger totalt (med Gjensidige Boligkjøperpakke)
--------------------------------------------------------
5 616 881,00 Totalpris inkl. omkostninger
5 626 831,00 Totalpris inkl. omkostninger (med Gjensidige Boligkjøperpakke)
--------------------------------------------------------
Tilbud om lånefinansiering
Megler formidler gjerne kontakt med rådgiver hos vår samarbeidspartner BN Bank. De har konkurransedyktige betingelser samt rask og løsningsorientert behandling av din lånesøknad. Krogsveen mottar et honorar dersom lån opprettes.
Betalingsbetingelser
Kjøpesum inkludert omkostninger, samt pantedokument tilknyttet eventuelt lån, skal være disponibelt hos megler 2 virkedager før overtagelsen.
Annen viktig informasjon
Annen viktig informasjon
Eier
Wenche Rasch
Informasjon om sameiet
Eiendommen er seksjonert, og leiligheten er tilknyttet Kantorsletta Selveierforening, med sameiebrøk 1/186.
Sameiet består av 186 leiligheter.
Forretningsfører er OBOS Eiendomsforvaltning AS, tlf. 22 86 55 00
Dugnad må påregnes.
Dyrehold er tillatt så lenge det ikke er til sjenanse for andre beboere.
Foretatt påkostninger de senere år:
- Grunnmur rehabilitert i 2007
- Maling utført i 2008.
- Vestfasader er rehabilitert i 2007
- Maling av garasjeporter og omliggende treverk til garasjene i underetasjen i 2012.
- Det ble i 2012/2013 gjennomført rørfornying av alle avløpsledninger i bygget.
- Taktekkingen ble rehabilitert i 2011.
- Nytt brannvarslingsanlegg i 2018
- Rehabilitering av øst-fasader i 2019
- Tilrettelegging av infrastruktur for el-bil ladning i 2019
- Maling av garasjeporter i 2020
- Det er vasket og malt fasader, malt oppganger og opparbeidet diverse uteområder de senere årene
Traagstad er snart ferdige med å montere nye håndløpere på terrassene. Det er pt ikke planer om å endre fellesgjelden og/eller felleskostnadene på bakgrunn av dette, men det er foreløpig uavklart.
Vi gjør videre oppmerksom på at det iht. eierseksjonsloven ikke er anledning å erverve mer enn 2 seksjoner i sameiet, her teller også eierskap via. firma, nærstående og familie. Kjøper har risikoen for at overskjøting på denne bakgrunn kan nektes av Statens Kartverk. I så fall vil kjøper uansett være forpliktet til å gjennomføre handelen, og oppgjør til selger vil finne sted tross manglende overskjøting. Konferer med megler for mer informasjon.
I tillegg følger det av sameiets vedtekter at juridiske personer (selskaper) ikke kan eie seksjoner i sameiet.
Dokumenter for sameiet og kopi av seksjonsbegjæringen kan fås ved henvendelse til megler.
Overtakelse
Etter nærmere avtale.
Boligselgerforsikring
Det gjøres oppmerksom på at selger ikke har tegnet boligselgerforsikring som dekker selgers ansvar etter avhendingsloven. Likevel foreligger selgers egenerklæring og godkjent tilstandsrapport som interessenter må sette seg inn i før bud inngis. Eventuelle reklamasjoner må rettes direkte til selger.
Boligkjøperforsikring
Innen kontraktsmøtet må kjøper ta stilling til om det ønskes å bestille Boligkjøperpakken gjennom Gjensidige. I denne gunstige pakken er boligen ferdig forsikret og inkluderer rettshjelpsforsikring, også kalt Boligkjøperforsikring. Rettshjelpsforsikring gir trygghet og tilgang på profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler det første året etter overtagelse. Forsikringsselskapet behandler i så fall ethvert mangelskrav kjøper måtte ha overfor selger.
Boligkjøperpakken inkluderer bygningsforsikring for hus og hytte, innboforsikring, flytteforsikring og dobbel rentedekning - i situasjoner hvor kjøper ikke får solgt nåværende primærbolig.
Kjøper mottar ingen særskilt faktura for Boligkjøperpakken da kostnaden det første året legges til kjøpesummen for boligen. Det gjøres oppmerksom på Krogsveen mottar et honorar for denne formidlingen.
Produktark for Boligkjøperpakken ligger vedlagt i salgsoppgaven.
Dersom ikke boligkjøperpakke ønskes kan kun rettshjelpsforsikring, også kalt boligkjøperforsikring, tegnes særskilt via megler. Rettshjelpsforsikringen varer i 5 år fra overtagelse og leveres gjennom Gjensidige. Ta kontakt med megler for ytterligere informasjon.
Selskap og privatpersoner som driver med kjøp/salg/utvikling som ledd i egen næringsvirksomhet kan ikke tegne boligkjøperpakke eller rettshjelpsforsikring.
Budgivning
Forbrukerinformasjon om budgivning er vedlagt denne salgsoppgaven og er også på vår hjemmeside Krogsveen.no. Alle bud og budforhøyelser må inngis skriftlig. I tillegg må legitimasjon være fremlagt sammen med signatur fra budgiver.
Vi oppfordrer til å gi bud elektronisk via GI BUD-knappen på eiendommens hjemmeside på Krogsveen.no. Da vil samtlige vilkår bli oppfylt.
Eventuelle forhøyelser eller endringer av budet kan bekreftes pr SMS eller på e-post. Vi oppfordrer alltid til å kontakte megler pr. telefon i tillegg da forsinkelser i SMS og e-post kan forekomme.
For at budene skal kunne bli behandlet og videreformidlet skriftlig til alle involverte parter, må alle bud ha en tilstrekkelig lang akseptfrist, jf. eiendomsmeglingsforskriften § 6-3.
Selger må også skriftlig akseptere budet før aksept kan formidles til budgiver. Akseptfrist bør derfor være på minimum 30 minutter, og budforhøyelser må derfor skje i god tid før fristens utløp.
Bud i forbrukerforhold kan uansett ikke settes med kortere frist enn kl. 12.00 første virkedag etter siste annonserte visning. I tillegg kan ikke budet ha forbehold om at det skal holdes hemmelig ovenfor øvrige interessenter. Megler har iht lov om eiendomsmegling ikke anledning til å videreformidle disse budene, og de vil dermed heller ikke bli journalført.
Etter at eiendommen er solgt vil kjøper og selger få tilsendt budjournal. Øvrige budgivere kan få utlevert kopi av budjournalen i anonymisert form.
Hvitvaskingsreglene
I henhold til lov om hvitvasking og terrorfinansiering har megler plikt til å gjennomføre kontrolltiltak overfor kunder, herunder fullmektiger. Dette innebærer bl.a. å bekrefte kunders og reelle rettighetshaveres identitet på bakgrunn av fremvist gyldig legitimasjon eller på annen godkjent måte, samt å innhente opplysninger om kundeforholdets formål og tilsiktede art.
Dersom slike kundetiltak ikke kan gjennomføres, kan megler ikke etablere kundeforholdet eller utføre transaksjonen.
Hvis kjøper ikke bidrar til gjennomføring av kundekontrollen og dette fører til at transaksjonen blir forsinket eller ikke kan gjennomføres, vil dette ansees som mislighold av avtalen og gi selger rettigheter etter avhendingslova kapittel 5. I tilfeller der selger ikke bidrar til gjennomføring av løpende kundekontroll underveis i oppdraget, er det selger som misligholder sine forpliktelser etter avtalen og gi kjøper rettigheter etter avhendingslovens kapittel 4. Partene er selv ansvarlige for eventuelle kostnader og ansvar dette kan medføre. Eiendomsmegleren eller eiendomsmeglingsforetaket kan ikke holdes ansvarlig for de konsekvenser dette vil kunne få for partene eller andre som har interesser i eiendomshandelen.
Kjøper oppfordres til å innbetale kjøpesummen som ikke kommer fra låneinstitusjon i én samlet innbetaling fra egen konto i norsk bank. Megler har plikt til å melde fra til Økokrim om eiendomshandler som fremstår som mistenkelige. Melding sendes Økokrim uten at partene varsles.
Personopplysningsloven
I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter kan bli registrert for videre oppfølging.
Lovanvendelse
Generelle bestemmelser
Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til megler, den bygningssakyndiges tilstandsrapport, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Kartverket og andre tilgjengelige kilder. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene, og slike forhold kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen.
Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at interessenter rådfører seg med eiendomsmegler eller egne rådgivere før det legges inn bud.
En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.
Kjøper og selgers rettigheter og plikter reguleres av avtalen mellom partene, samt informasjonen som har vært tilgjengelig for kjøperen i forbindelse med handelen. Avtalen utfylles av avhendingsloven, og det gjelder ulike avtalevilkår avhengig av om kjøper er forbrukerkjøper eller ikke. Dette er nærmere beskrevet nedenfor.
På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er". Selger kan ikke ta «som den er»- forbehold overfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud.
Budgiver skal i budskjema avgi egenerklæring om budgiver er forbruker eller næringsdrivende/ person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet. Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker.
Forbrukerkjøp - definisjon
Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.
Forbruker – avtalevilkår
Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at mangelskravet ikke blir rettet i tide på en tydelig måte.
Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 andre ledd, dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.
Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).
Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon
Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp.
Ikke-forbruker – avtalevilkår
Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen.
Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning.
Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8.
Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.
Det forutsettes at hjemmel overføres til kjøper. Hvis kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen, må det tas forbehold om dette i budet.
Meglers vederlag
Meglers vederlag betales av selger og er avtalt til:
Vederlag: 1,10 % av salgssummen inkl. eventuell fellesgjeld.
Vederlag:
Kontroll av hjemmel og heftelser kr 3 900,00
Markedsføringspakke kr 29 900,00
Oppgjør kr 8 900,00
Tilrettelegging kr 24 900,00
Visninger pr stk / Overtagelse kr 3 490,00
Utlegg:
Eierskiftegebyr forretningsfører - OBOS kr 6 725,00
Innhenting av informasjon forretningsfører OBOS kr 3 125,00
Innhenting av offentlig opplysninger Nordre Follo - legalpant kr 563,00
Innhenting av offentlig opplysninger Nordre Follo kommune kr 3 300,00
Tinglysing sikring kr 545,00
Andre utgifter:
AX tilstandsrapport kr 9 950,00
Foto kr 4 200,00
Vi er opptatt av verdiskapning, og har knyttet til oss samarbeidspartnere som skal sikre våre kunder de beste produkter og tjenester;
• I forbindelse med forberedelse av salget, innhenter vi informasjon om eiendommen hovedsakelig fra vår samarbeidspartner Ambita.
• Gjensidige leverer boligselgerforsikring og tilbyr bygningsforsikring
• Boligkjøperforsikring leveres av Hiscox og med Sedgwick som skadebehandler, og er formidlet gjennom Gjensidige.
• BN bank tilbyr finansieringsløsninger
• Vår avdeling Krogsveen Pluss tilbyr flyttetjenester som utvask, visningsvask, lager, tømming og transport av flyttelass, i tillegg til å formidle kontakt med Flip for overflateoppussing.
• I forbindelse med overtagelse av eiendommen tilbyr Overo avtale om strøm, alarm og bredbånd.
• Krogsveen er, sammen med øvrige bransjeaktører, medeier i Bomega AS som tilbyr den digitale annonseringsplattformen Hjem.
Opplysninger om oppdraget
Oppdragsnummer 49-0055/26
Eiendomsmegler Krogsveen AS, avd. Kolbotn
Jan Baalsruds plass 1, 1410, KOLBOTN
950 007 613
Oppdragets KR-kode KR49.2655
Dato
Sist oppdatert: 11. juni 2026 kl. 21:49
Dokumenter
Dokumenter
PDF – 912 KB
PDF – 3 MB
PDF – 2 MB
PDF – 358 KB
PDF – 3 MB
PDF – 2 MB
PDF – 3 MB
PDF – 25 MB
PDF – 167 KB
PDF – 3 MB
PDF – 312 KB
PDF – 29 KB
PDF – 127 KB
PDF – 392 KB
Område
Legg til steder som er viktige for deg
Visning
Unngå doble boligrenter
Vi tilbyr gunstig forsikring.
Vurderer du utleie?
Få et tilbud fra Utleie KrogsveenHva koster lånet?
Sjekk estimert lånekostnadVil du varsles om lignende boliger?
Ved å lagre ditt boligsøk hos oss får du beskjed når vi har en bolig som ligner denne, før den legges ut på markedet!




































