Sørstrandveien 130
4 990 000 kr
137 m²
4 soverom
Komplett salgsoppgave

VASSØY
Omfattende renovert enebolig på vakre Vassøy - Store terrasser og sjøutsikt - 4 soverom og 2 nye bad
Prisantydning
4 990 000 krOmkostninger
125 840 krTotalpris
5 115 840 kr
Pris
Bruksareal
165 m²BRA-I (internt bruksareal)
137 m²BRA-E (eksternt bruksareal)
28 m²TBA (terrasse-balkongareal)
59 m²
Areal
Etasje
2Byggeår
1964Soverom
4 soveromBad
2 badTomteareal
528 m² (eiet)Type
Enebolig - FrittliggendeEierform
EietFasiliteter
Garasje/P-plass og Balkong/Terrasse
Nøkkelinfo
Unngå doble boligrenter
Vi tilbyr gunstig forsikring.
Vurderer du utleie?
Få et tilbud fra Utleie KrogsveenHva koster lånet?
Sjekk estimert lånekostnadVisning
For å delta på visning, ber vi om at du melder deg på. Da sikrer vi at du får nødvendig informasjon og at det er satt av tilstrekkelig med tid. Kontakt megler dersom annet tidspunkt ønskes. Husk å lese salgsoppgaven før visningen, så du stiller forberedt.
Ønsker du kun å bli holdt orientert, kan du fra eiendommens hjemmeside få varsel om solgtpris, eller kontakte megler.
Lurer du på noe?
Beskrivelse
Kort om eiendommen
Sørstrandveien 130 - En vesentlig oppgradert enebolig med flott beliggenhet like ved grønt friareal, sjø og badelagune med hvit sandstrand.
Her får du en romslig tomt med gode solforhold, koselig hage og utsikt mot sjø. Boligen er betydelig påkostet og har familievennlig planløsning med god plass både inne og ute, perfekt for en aktiv hverdag.
- Vesentlig renovert i 2025-2026
- 4 soverom
- Full takhøyde i begge etasjer, ingen skråtak
- Ny taktekking, kledning og vinduer
- Grunnmur drenert og isolert - gulv pigget - Varmekabler i hele etasjen
- Nytt el-anlegg og røropplegg
- 2 nye, moderne bad og separat nytt vaskerom
- Stilrent kjøkken fra danske Vordingborg med integrerte hvitevarer
- Alle overflater nye inne
- 2 terrasser og en balkong
- Varmepumpe installert
- Garasje med ny port
Innhold og byggemåte
Innhold og byggemåte
Eiendommen
Sørstrandveien 130, 4076 VASSØY
Kommunenummer 1103, gårdsnummer 4, bruksnummer 176
Innhold
Totalt bruksareal BRA: 165 kvm
BRA-i:
1. etasje 65 kvm: Gang/stue, to soverom, kontor, bad, teknisk rom og vaskerom.
2. etasje 72 kvm: Stue/kjøkken, to soverom og bad.
BRA-e:
1. etasje 28 kvm: Garasje.
TBA (terrasse- og balkongareal):
1. etasje 17 kvm: Platting.
2. etasje 42 kvm: Veranda og balkong.
Vedlagte plantegninger er ikke målbare. De oppgitte arealer er hentet fra rapport med befaringsdato 28.08.2026 utført av Rogatakst AS v/Aleksander Vågen. Arealene er beregnet og rom er definert etter dagens faktiske bruk, uavhengig av hva som er godkjent av bygningsmyndighetene.
Byggemåte
Selger har innhentet en tilstandsrapport av boligen. Dersom det er registrert avvik, er disse klassifisert med tilstandsgrader (TGIU, TG2 og/eller TG3). Kjøper overtar ansvaret for de opplysninger som fremkommer av salgsdokumentasjonen, og kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe som burde vært kjent eller som ikke kan anses å ha betydning for avtalen.
Bygningen er iht. tilstandsrapport en enebolig oppført i 1964, og er oppgradert de siste årene. Bygget er oppført med grunnmur av leca/betong og etasjeskillere i tre. Ytterveggene er av trekonstruksjon med utvendig liggende kledning fra 2025-2026. Taket er en saltakskonstruksjon i tre, tekket med betongtakstein fra 2025-2026. Boligen har vinduer og ytterdører i tre med 2-lags glass fra 2025-2026. Det er en veranda på 13 m² utenfor soverommet i 2. etasje, en balkong på 29 m² over garasjen og en platting på 17 m² foran boligen. Pipa er fjernet.
Boligen har elektrisk anlegg fra 2025-2026 med jordfeilautomater og automatisk måler. Sikringsskapet er plassert i gangen i 1. etasje.
Det er montert komfyrvakt over koketoppen.
Følgende bygningsdeler er gitt Tilstandsgrad 2 (TG2):
Taktekking
- 1: Undertak (oljeimpregnert trefiberplater) er eldre enn 13 år.
Balkonger, verandaer, takterrasser og altaner
- 1: Vanntett sjikt er eldre enn 18 år. Åpninger i rekkverk på balkong eller terrasse er ikke i henhold til krav i dagens forskrifter.
Etasjeskiller og bærende konstruksjoner
- Det er målt total høydeforskjell > 30 mm.
1. Etasje Bad
- Vanntett sjikt, membran og sluk: Det er ingen synlig membran i sluket, og eier har ingen dokumentasjon på denne.
1. Etasje Vaskerom
- Vanntett sjikt, membran og sluk: Det er ingen synlig membran i sluket, og eier har ingen dokumentasjon på denne.
2. Etasje Bad
- Overflater gulv - 1: Det er fall mot glassveggen.
- Vanntett sjikt, membran og sluk: Det er ingen synlig membran i sluket, og eier har ingen dokumentasjon på denne.
Terrengforhold
- Det er ikke tilstrekkelig fall ut fra grunnmuren.
Følgende bygningsdeler er ikke undersøkt (TGIU):
Utvendige vann- og avløpsledninger inkl. overvann og avløp fra drenering
- Det er ukjent type vann- og avløpsledninger av ukjent alder.
Det gjøres spesielt oppmerksom på at følgende bygningsdeler er gitt Tilstandsgrad 3 (TG3):
Rom under terreng (kjeller, underetasje, sokkeletasje)
- Det er registrert dampsperre og forhudningspapp ut mot terreng. Det er registrert høye fuktnivåer i sjiktet helt ytterst, hvor det er registrert 81-82 RF ved 17.6 grader. Ved fuktmåling i treverk, er det registrert 18-21 vekt%. Det er også registrert høye fuktverdier i det nye sjiktet, rett opp under 20 vekt%.
1. Etasje Vaskerom
- Overflater gulv: Det er påvist avvik i fallforhold til sluk som medfører at bruksvann ikke ledes til sluk. Gulvet er et av de høyeste punktene på gulvet. Det er 1 cm motfall mot vegg mot stuen/gangen.
Helse, miljø og sikkerhet
Helse, miljø og sikkerhet
- Det mangler snøfangere på hele eller deler av taket. Takvinkel og type taktekking tilsier at det på grunn av sikkerhet foreligger krav til snøfangere. Dette da bytte av type tak i 2025-2026 utløser søknadsplikt.
- Åpninger i rekkverk på balkong eller terrasse er ikke i henhold til krav i dagens forskrifter. Disse er på 3 cm, mot dagens maks på 2 cm.
- Åpninger i rekkverk på balkong eller terrasse er ikke i henhold til krav i dagens forskrifter.
- Rekkverket i utvendig trapp er for lavt i forhold til dagens forskriftskrav.
- Åpninger i rekkverk er ikke i henhold til krav i dagens forskrifter.
- Mellomrommet mellom trinnene er høyere enn dagens anbefalt på 10 cm. Det mangler håndløper i trappen.
- Det er ikke foretatt radonmålinger, og bygget er heller ikke utført med radonsperre.
- Åpninger i rekkverk er større enn dagens forskriftskrav til rekkverk i innvendige trapper. Disse er på 19 cm, mot dagens maks på 2 cm.
- Åpninger mellom trinn i innvendig trapp er større enn dagens forskriftskrav. Disse er på 14-15 cm, mot dagens maks 10 cm.
- Det mangler håndløper på vegg i trappeløpet. Dvs at den listen, stangen eller det håndtaket som er montert langs trappeløpet som man holder i når man går opp eller ned mangler.
- Det mangler rekkverk/annen sikring på forstøtningsmuren(e) ut ifra dagens krav.
Tilstandsrapporten er inntatt i salgsoppgaven. Rapporten inneholder informasjon om eventuelle avvik og konsekvensen av disse. Dersom det er registrert avvik med TG3, har den bygningssakkyndige i tillegg gitt et anslag på hva det vil koste å utbedre disse. Ettersom kjøper regnes å være kjent med forhold som tydelig fremgår av tilstandsrapporten, oppfordres du til å sette deg grundig inn i rapporten i sin helhet.
Selger beskriver også i egenerklæringsskjema:
Det kan måles fukt i vegger i underetasjen, men det er ingen synlige tegn på fukt. Pipa er fjernet.
Moderniseringer og påkostninger
Følgende moderniseringer er foretatt mellom 2024-2026
- Ny drenering rundt boligen med grunnmursplast, klemlist/beslag, drensrør og drenerende masser
- Ny taktekking med betongtakstein, samt fornyede lekter og strø
- Nye nedløp, beslag og takrenner av stål
- Pigget opp gulv i 1. etasje, isolert med 10 cm isopor og støpt nye gulv
- Etablert blåseisolasjon på kaldloft over 2. etasje
- Ny utvendig kledning
- Nye trevinduer med 2-lags glass
- Nye ytterdører av tre med 2-lags glass
- Nytt rekkverk og terrassebord på veranda utenfor soverom i 2. etasje
- Ny laminat på gulvene
- Etterisolert alle innervegger mot yttervegger med 5 cm
- Ny innvendig eiketrapp med åpne trinn og rekkverk mellom etasjene
- Nye innvendige malte, profilerte dører
- Oppgradert bad i 1. etasje med fliser, varmekabler, baderomsmøbel, vegghengt toalett og dusjhjørne
- Oppgradert vaskerom i 1. etasje med flislagt gulv, varmekabler, innredning med benkeplate, utslagsvask og opplegg for vaskemaskin
- Oppgradert bad i 2. etasje med fliser, varmekabler, baderomsmøbel, vegghengt toalett og dusjhjørne
- Nytt kjøkken fra Vordingborg med integrerte hvitevarer, komfyrvakt og waterguard
- Nye innvendige vannledninger med rør-i-rør-system, fordelerskap og hovedstoppekran i teknisk rom
- Nye innvendige avløpsrør av plast
- Ny 200-liters varmtvannsbereder i teknisk rom
- Nytt elektrisk anlegg med jordfeilautomater, automatisk måler og nytt sikringsskap i 1. etasje, utført av Harestad Elektriske
- Oppført nye utvendige støttemurer av betongblokker
- Montert luft-til-luft-varmepumpe i stue i 2. etasje
- Pipe fjernet
- Ny garasjeport
Standard
Eneboligen fra 1964 er gjennomgående oppgradert i 2025-2026. Yttervegger er kledd med ny liggende dobbelfalset trekledning. Nye vinduer og ytterdører i tre med 2-lags glass. Ny betongtakstein med nye lekter, strø, nedløp, beslag og takrenner av stål. Kaldloftet er etterisolert med blåseisolasjon over gammel glassvatt. Alle innervegger mot yttervegger er etterisolert med 5 cm. Ny drenering med drensrør, drenerende masser, grunnmursplast og klemlist/beslag er etablert rundt boligen. Nytt røropplegg med rør-i-rør for vann og avløpsrør i plast. Ny 200 liters varmtvannsbereder på teknisk rom. Nytt elektrisk anlegg med jordfeilautomater og automatisk måler, utført av Harestad Elektriske. Ny innvendig eiketrapp med åpne trinn og rekkverk. Nye malte, profilerte innerdører. Ny luft-til-luft varmepumpe montert i stuen i 2. etasje (produsert 2024, montert 2025). Boligen har spilevegg i 1. etasje og 2. etasje. Gulvene i 1. etasje er pigget opp og lagt med 10 cm isopor før nye gulv på støpt betongplate. Etasjeskiller i 2. etasje er av tre. Boligen er tilknyttet offentlig vann og avløp. Eiendommen er tilknyttet septiktank/slamavskiller som tømmes av Stavanger kommune hvert år. Kjelleren (1. etasje, deler av etasjen er delvis mot terreng) har påviste høye fuktverdier i påforte vegger, og dette forholdet krever ytterligere undersøkelse og tiltak.
KJØKKEN 2. ETASJE:
Kjøkken fra danske Vordingborg med mørke, slette fronter og laminatbenkeplate. Kjøkkenøy med benkeplate. Integrerte hvitevarer: kjøleskap, fryser, kokeplate, ovn og oppvaskmaskin. Komfyrvakt over koketoppen. Waterguard under vasken. Ventilator over koketoppen med avtrekk ut av boligen.
BAD 1. ETASJE:
Bad fra 2025-2026. Flis på vegger. Flis på gulv med varmekabler. Malt gips i taket. Vegghengt baderomsmøbel med vask. Vegghengt toalett. Dusjhjørne med glassvegg. Elektrisk vifte i veggen og luftespalte i døren. Arbeidet er utført som egeninnsats uten faglig dokumentasjon.
VASKEROM 1. ETASJE:
Vaskerom fra 2025-2026. Malt gips på vegger og i tak. Flis på gulv med varmekabler. Innredning med benkeplate og utslagsvask. Opplegg for vaskemaskin. Elektrisk vifte og luftespalte i døren. Arbeidet er utført som egeninnsats uten faglig dokumentasjon.
BAD 2. ETASJE:
Bad fra 2025-2026. Flis på vegger. Flis på gulv med varmekabler. Takess i taket. Vegghengt baderomsmøbel med vask. Vegghengt toalett. Dusjhjørne med glassvegg. Vindu. Elektrisk vifte i veggen og luftespalte i døren. Arbeidet er utført som egeninnsats uten faglig dokumentasjon.
Overflater:
Gulv: Laminat fra 2025-2026 i stue, soverom og øvrige oppholdsrom. Flis på bad, vaskerom og teknisk rom.
Vegger: Malt gips. Spilevegg i 1. etasje og 2. etasje.
Himling: Malt gips i taket i 1. etasje med listefri utførelse mellom vegg og tak samt inn i vinduer og dører. Takess i 2. etasje.
Lagring:
Boligen har flere boder i 1. etasje, samt teknisk rom. Garasje på ca. 28 m² med tilhørende balkong over.
For fullstendig teknisk informasjon om boligen, se punktet Byggemåte i salgsoppgaven.
Løsøre og tilbehør
Følgende hvitevarer medfølger salget: køl/frys, kokeplate, ovn, opvaskemaskin. Hvitevarene leveres uten noen form for garantier, utover eventuelle gjenværende leverandørgaranti.
Vi viser til liste fra Norges Eiendomsmeglerforbund som gjelder fra 01.01.2020 angående løsøre og tilbehør.
Oppvarming
Elektrisitet og varmepumpe. Varmepumpe i stue i 2. etasje. Varmekabler i hele underetasjen samt på bad i 2. etasje.
Dersom beboelsesrom ikke har vegg- eller fastmonterte varmekilder ved visning, følger dette heller ikke med.
Ferdigattest/brukstillatelse
Eiendommen har vært brukt til boligformål siden 1964. Kommunen opplyser at det ikke var krav til ferdigattest eller midlertidig brukstillatelse på den tiden eiendommen ble oppført.
Dette er før bygningsloven trådte i kraft for hele landet i 1965. Det er ikke uvanlig at det i mange kommuner er mangelfulle arkiv for tiden før 1965.
Det foreligger byggetillatelse for garasje og ombygning bolig datert 02.04.1985. Denne kan fås ved henvendelse til megler. Det er ikke utstedt ferdigattest for tiltaket. Jf. pbl. § 21-10 (5) utstedes det ikke ferdigattest for tiltak søkt om før 01.01.1998.
Det foreligger ingen originale byggetegninger i kommunenes arkiv og derav ingen mulighet til å kontrollere byggets lovlighet. Kjøper overtar alt ansvar, kostnad og risiko for disse forhold videre. Disse kan fås ved henvendelse til megler.
Tinglyste heftelser og rettigheter
Eiendommen overdras fri for pengeheftelser.
Kommunen har legalpant i eiendommen for forfalte krav på eiendomsskatt og kommunale avgifter/gebyrer.
Dagboknummer: 32799
Tinglysningsdato: 12.01.2026
Servitutten omhandler: Bruksrett til et areal på ca. 4 m² på det nordøstre hjørnet av eiendommen som svingareal for naboeiendommen gnr. 4, bnr. 177. Dersom en eller begge parter i fremtiden ønsker formell oppmåling og overføring av arealet, bekoster eier av gnr. 4, bnr. 177 dette.
Eiendommens rettigheter:
1981/8299-1/102 11.06.1981 BEST. OM VANN/KLOAKKLEDN.
Rettighet hefter i: KNR: 1103 GNR: 4 BNR: 177
Rettighet hefter i: KNR: 1103 GNR: 4 BNR: 206
GJELDER DENNE REGISTERENHETEN MED FLERE
Eiendommen har rett til å føre drens- og kloakkledning over gnr. 4, bnr. 177 og 206. Rettigheten gir også adgang til å foreta reparasjoner og tilsyn på ledningene når det er nødvendig. Tilkobling, fremtidig vedlikehold og erstatning for skade reguleres etter særskilt avtale.
Servituttene vil følge eiendommen. Kjøpers bank vil få prioritet etter ovennevnte heftelser og servitutter.
Eventuell adgang til utleie
Eiendommen har ikke separat utleieenhet. Det vil normalt være anledning til utleie av hele eiendommen eller enkeltrom, såfremt utleiearealet er bygningsmessig godkjent for varig opphold og har forsvarlige radonnivåer.
Energimerking
0
Beliggenhet og tomteforhold
Beliggenhet og tomteforhold
Beliggenhet
Velkommen til en av Stavangers kanskje vakreste skjærgårdsidyller. Her finner man en herlig, avslappet atmosfære og en særdeles barnevennlig beliggende eiendom som venter på nye eiere.
Hvis beliggenhet har noe å si vil vi sterkt anbefale et besøk til Vassøy, en skikkelig idyllisk øy med flott natur, maritime omgivelser og yrende liv, like utenfor Stavanger sentrum. Her er man i umiddelbar nærhet til sjø, badestrender og båtliv. Det er også bare en kort rusletur til Vassøys egen lagune, Peisaren.
"Peisaren" kan skilte med lys sandstrand, badebrygger, grillplasser, sandvolleyballbane og stor gressplen for ulike aktiviteter. En yndet badeplass på sommeren og en deilig sosial plass for piknik, feiring av St. Hans og et mangfold av sosiale aktiviteter. Her kan man lære barna å svømme, fiske krabbe med barn eller barnebarn, eller bare nyte livet på pleddet i solen. Nye, flotte offentlige toaletter er det også her. Det er ikke alle forunt å kunne bo i slike omgivelser.
Vassøy ansees som et særdeles barnevennlig sted, en perfekt plass å vokse opp. Det har mange innsett og det vrimler av små barneføtter her.
Vassøy et eldorado både for store, små og firbeinte med nesten ikke-eksisterende trafikk og fantastisk natur. De eldre på Vassøy trives også svært godt. Det er trygt på Vassøy og man er aldri alene. Det er korte avstander til det meste og for de som ønsker det kan man finne skikkelig sjelero her.
Både skolen og den flotte barnehagen står høyt i kurs. Her har barna naturen som nærmeste nabo og de trygge omgivelsene gir barna en unik frihet og en spennende hverdag. Ved skolen er det bygget en helt ny ballbinge. Det er også skatebane, frisbeegolf-bane og stor, ny flombelyst fotballbane med kunstgress. Ellers er det flere lekeplasser spredt på øya.
Noe som er med på å skape det gode miljøet og samholdet på øya er engasjerte øyboere som drar i gang ulike aktiviteter. Eksempelvis har det i år vært tilbud om yoga, spinning, innebandy, fotball, Hiit-trening og en entusiastisk joggegruppe som også har arrangert flere løp. Vassøy Backyard Ultra har vært en stor hit år etter år! Kajakkgruppen tar seg felles turer når anledningen byr seg. Det har vært en aktiv malegruppe og en sygruppe som har arrangert koselige treff. Det er også flere spennende kunstnere som bor på øya. I ny og ne åpner de sine verksteder og atelier for publikum, noe som har generert vidaller interesse. I blant organiseres det kunstutstillinger også.
For de aller tøffeste har det en gjeng som bader i sjøen ukentlig gjennom hele året, tørr du? Ildsjeler har også fått ut en badstue her for leie.
Vassøy har også eget kapell med en overlegen gjeng frivillige som arrangerer et svært bredt spekter av sosiale arrangementer. Her er det tilrettelagt for alt fra de aller minste til de eldste. Her er alle velkomne, og en mer inkluderende og varm gruppe ildsjeler skal man lete lenge etter.
Store deler av Vassøy er fremdeles urørt med vill natur, lange svaberg, koselige bukter og viker. Her kan man utforske på egenhånd eller følge oppmerkede naturstier inne i naturen eller langs sjøen.
Det er nylig fått på plass en spennende hengebro over til den urørte holmen Lille Vassøykalven.
For å komme til øya kan man velge hurtigbåt fra Magasin Blå i Stavanger. Denne tar ca 10 minutter til Vassøy. Vassøy har også egen bilferje som går shuttle-trafikk hele dagen/kvelden. Denne tar ca. 20 minutter og er gratis for reisende, også for biler. For mange er overfarten en hyggelig stund og en sosial setting hvor man kan slå av en prat med kjente og høre hva som rører seg på øya. Andre velger å ta seg en kort power nap i bilen eller sole seg på hengedekket når været tillater det.
Vassøy har egen marina, Joker-butikk med veldig hyggelige ansatte og supert utvalg, bunkringsstasjon for båter med koselig kiosk samt hyggelige mennesker som tar godt imot nyinnflyttede familier.
Adkomst
For å komme til Vassøy tar du direkteferje ved Fiskepiren (gamle anløpet til Tauferja) eller hurtigbåt ved Magasin Blå. Fra ferjeleiet på Vassøy tar du til høyre ved butikken og inn i Sørstrandveien. Megler vil skilte herfra eller møte interesserte. Ring gjerne megler for info rundt transport eller rutetider. Det vil bli skiltet med Krogsveen visningsskilt ved annonsert visning. Overfarten tar ca. 10 minutter med hurtigbåt og ca. 20 minutter med bilferjen. Vassøys egen bilferje er gratis for reisende.
Barnehager, skoler og fritid
Vassøy har egen barneskole og barnehage. Ungdommene går på St. Svithun ungdomsskole.
Idrett og fritid:
Vassøy idrettsanlegg - kunstgressbane: 5 min. gange
Informasjon om tilhørende skolekretser er hentet fra Prognosesenteret som dataleverandør, og tilhørigheten kan årlig endres av kommunen. Dersom skole- og barnehagetilbud er av betydning for kjøpet, ber vi om at det rettes en særskilt henvendelse til kommunen/bydelsadministrasjonen for oppdatert informasjon.
Beskrivelse av tomt
Eiet tomt på 528,4 kvm. Tomten er opparbeidet med innkjørsel, parkeringsplass, plattinger, garasje og gressplen. Terrenget rundt boligen er relativt flatt. Eiendommen har rett til å føre drens- og kloakkledning over naboeiendommene gnr. 4 bnr. 177 og 206. Naboeiendommen gnr. 4 bnr. 177 har en tinglyst bruksrett til et areal på ca. 4 m² på det nordøstre hjørnet av tomten som svingareal.
Parkering
Parkering i eget, gruslagt gårdsrom samt i garasje med ny port. Det er mulighet for montering av ladeboks/el-lading i garasjen.
Vei, vann og avløp
Eiendommen har adkomst via privat vei med felles vedlikeholdsansvar (4/231). Eiendommen er tilknyttet kommunalt vannverk via private stikkledninger. Eier er selv ansvarlig for private stikkledninger til boligen.
Eiendommen har privat septiktank som tømmes kommunalt. Kommunen har en generell hjemmel til å kreve at eiendommer med privat septiktank kobler seg til det offentlige avløpsnettet. Kontakt megler for ytterligere informasjon.
Regulerings-og arealplaner
Eiendommen er regulert til boliger i henhold til reguleringsplan 1765, Vassøy, Stavanger kommune, datert 26.03.2001, med tilhørende reguleringsbestemmelser. Eiendommen ligger i felt B31. I henhold til planen er 513,05 m² av tomten regulert til boliger, 14,48 m² til gang-/sykkelvei og 0,85 m² til felles avkjørsel.
Reguleringsbestemmelsenes § 4.1 har bestemmelser om gjenoppføring. Eksisterende bebyggelse som ligger utenfor byggegrense eller i regulerte frisiktsoner, kan ikke tillates gjenoppført etter eventuell brann eller skade.
Eiendommen omfattes av Kommuneplanens arealdel 2023-2040 (ID: KP 2023-2040), vedtatt 28.06.2024. Her er eiendommen avsatt til boligbebyggelse. I henhold til planens bestemmelser vil kommuneplanen gjelde foran eldre reguleringsplaner ved eventuell motstrid. Det er i tillegg igangsatt planarbeid for ny kommuneplan (Kommuneplanens arealdel 2027-2042).
Det er per d.d. ingen kjente plan- eller byggesaker med direkte innvirkning på eiendommen.
Utsnitt av plan med tilhørende bestemmelser kan fås ved henvendelse til megler.
Økonomi
Økonomi
Kommunale utgifter
Kommunale avgifter er kr 12 095,-for inneværende år. I dette inngår gebyr for vann, renovasjon, feiing/tilsyn og slamtømming.
Det tas forbehold om at kommunen kan justere gebyrene i løpet av året.
Eiendomsskatt er kr 1 414,- for 2026. Eiendommen er ikke tilknyttet offentlig avløp, men har privat avløpsanlegg med slamtømming. Gebyr for dette er inkludert i de kommunale avgiftene.
Nåværende eier har et strømforbruk som tilsvarer ca. kr 5 000,- pr. år / 5 000 kWh pr. år. (eier har ikke bebodd boligen under renoveringen)
Nåværende eier har bygningsforsikring i If som koster kr 14 952,- pr. år.
Eiendommen er ikke tilknyttet alarm.
Eiendommen har ikke tilknytning for TV og internett.
Utgiftene er basert på nåværende eiers forbruk og avtaler.
Eiendomsskatt
Eiendomsskatten utgjør 1,0 promille av eiendomsskattegrunnlaget på kr 1 414 000 i 2026.
Omkostninger
4 990 000,00 Prisantydning
Omkostninger
124 750,00 Dokumentavgift til staten (2,5% av kjøpesum)
19 900,00 Gjensidige Boligkjøperpakke* (valgfritt)
545,00 Tinglysing panterettsdokument
545,00 Tinglysing skjøte
--------------------------------------------------------
125 840,00 Omkostninger totalt (uten Gjensidige Boligkjøperpakke)
145 740,00 Omkostninger totalt (med Gjensidige Boligkjøperpakke)
--------------------------------------------------------
5 115 840,00 Totalpris inkl. omkostninger
5 135 740,00 Totalpris inkl. omkostninger (med Gjensidige Boligkjøperpakke)
--------------------------------------------------------
Tilbud om lånefinansiering
Megler formidler gjerne kontakt med rådgiver hos vår samarbeidspartner BN Bank. De har konkurransedyktige betingelser samt rask og løsningsorientert behandling av din lånesøknad. Krogsveen mottar et honorar dersom lån opprettes.
Betalingsbetingelser
Kjøpesum inkludert omkostninger, samt pantedokument tilknyttet eventuelt lån, skal være disponibelt hos megler 2 virkedager før overtagelsen.
Annen viktig informasjon
Annen viktig informasjon
Eier
Frank Bjørheim Andersen
Overtakelse
Etter nærmere avtale.
Boligselgerforsikring
Selger har i forbindelse med salget tegnet boligselgerforsikring levert av Gjensidige. Boligselgerforsikringen dekker selgers ansvar etter avhendingsloven begrenset oppad til kr 14 millioner. Dersom kjøper oppdager forhold ved eiendommen som hen mener utgjør en mangel ved eiendommen, vil Gjensidige behandle reklamasjonen på vegne av selger. Forsikringsvilkår kan fås ved henvendelse til megler.
Vedlagt salgsoppgaven følger selgers egenerklæringsskjema og tilstandsrapport. Interessenter må sette seg inn i dokumentene før bud inngis.
Boligkjøperforsikring
Innen kontraktsmøtet må kjøper ta stilling til om det ønskes å bestille Boligkjøperpakken gjennom Gjensidige. I denne gunstige pakken er boligen ferdig forsikret og inkluderer rettshjelpsforsikring, også kalt Boligkjøperforsikring. Rettshjelpsforsikring gir trygghet og tilgang på profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler det første året etter overtagelse. Forsikringsselskapet behandler i så fall ethvert mangelskrav kjøper måtte ha overfor selger.
Boligkjøperpakken inkluderer bygningsforsikring for hus og hytte, innboforsikring, flytteforsikring og dobbel rentedekning - i situasjoner hvor kjøper ikke får solgt nåværende primærbolig.
Kjøper mottar ingen særskilt faktura for Boligkjøperpakken da kostnaden det første året legges til kjøpesummen for boligen. Det gjøres oppmerksom på Krogsveen mottar et honorar for denne formidlingen.
Produktark for Boligkjøperpakken ligger vedlagt i salgsoppgaven.
Dersom ikke boligkjøperpakke ønskes kan kun rettshjelpsforsikring, også kalt boligkjøperforsikring, tegnes særskilt via megler. Rettshjelpsforsikringen varer i 5 år fra overtagelse og leveres gjennom Gjensidige. Ta kontakt med megler for ytterligere informasjon.
Selskap og privatpersoner som driver med kjøp/salg/utvikling som ledd i egen næringsvirksomhet kan ikke tegne boligkjøperpakke eller rettshjelpsforsikring.
Budgivning
Forbrukerinformasjon om budgivning er vedlagt denne salgsoppgaven og er også på vår hjemmeside Krogsveen.no. Alle bud og budforhøyelser må inngis skriftlig. I tillegg må legitimasjon være fremlagt sammen med signatur fra budgiver.
Vi oppfordrer til å gi bud elektronisk via GI BUD-knappen på eiendommens hjemmeside på Krogsveen.no. Da vil samtlige vilkår bli oppfylt.
Eventuelle forhøyelser eller endringer av budet kan bekreftes pr SMS eller på e-post. Vi oppfordrer alltid til å kontakte megler pr. telefon i tillegg da forsinkelser i SMS og e-post kan forekomme.
For at budene skal kunne bli behandlet og videreformidlet skriftlig til alle involverte parter, må alle bud ha en tilstrekkelig lang akseptfrist, jf. eiendomsmeglingsforskriften § 6-3.
Selger må også skriftlig akseptere budet før aksept kan formidles til budgiver. Akseptfrist bør derfor være på minimum 30 minutter, og budforhøyelser må derfor skje i god tid før fristens utløp.
Bud i forbrukerforhold kan uansett ikke settes med kortere frist enn kl. 12.00 første virkedag etter siste annonserte visning. I tillegg kan ikke budet ha forbehold om at det skal holdes hemmelig ovenfor øvrige interessenter. Megler har iht lov om eiendomsmegling ikke anledning til å videreformidle disse budene, og de vil dermed heller ikke bli journalført.
Etter at eiendommen er solgt vil kjøper og selger få tilsendt budjournal. Øvrige budgivere kan få utlevert kopi av budjournalen i anonymisert form.
Hvitvaskingsreglene
I henhold til lov om hvitvasking og terrorfinansiering har megler plikt til å gjennomføre kontrolltiltak overfor kunder, herunder fullmektiger. Dette innebærer bl.a. å bekrefte kunders og reelle rettighetshaveres identitet på bakgrunn av fremvist gyldig legitimasjon eller på annen godkjent måte, samt å innhente opplysninger om kundeforholdets formål og tilsiktede art.
Dersom slike kundetiltak ikke kan gjennomføres, kan megler ikke etablere kundeforholdet eller utføre transaksjonen.
Hvis kjøper ikke bidrar til gjennomføring av kundekontrollen og dette fører til at transaksjonen blir forsinket eller ikke kan gjennomføres, vil dette ansees som mislighold av avtalen og gi selger rettigheter etter avhendingslova kapittel 5. I tilfeller der selger ikke bidrar til gjennomføring av løpende kundekontroll underveis i oppdraget, er det selger som misligholder sine forpliktelser etter avtalen og gi kjøper rettigheter etter avhendingslovens kapittel 4. Partene er selv ansvarlige for eventuelle kostnader og ansvar dette kan medføre. Eiendomsmegleren eller eiendomsmeglingsforetaket kan ikke holdes ansvarlig for de konsekvenser dette vil kunne få for partene eller andre som har interesser i eiendomshandelen.
Kjøper oppfordres til å innbetale kjøpesummen som ikke kommer fra låneinstitusjon i én samlet innbetaling fra egen konto i norsk bank. Megler har plikt til å melde fra til Økokrim om eiendomshandler som fremstår som mistenkelige. Melding sendes Økokrim uten at partene varsles.
Personopplysningsloven
I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter kan bli registrert for videre oppfølging.
Lovanvendelse
Generelle bestemmelser
Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til megler, den bygningssakyndiges tilstandsrapport, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Kartverket og andre tilgjengelige kilder. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene, og slike forhold kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen.
Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at interessenter rådfører seg med eiendomsmegler eller egne rådgivere før det legges inn bud.
En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.
Kjøper og selgers rettigheter og plikter reguleres av avtalen mellom partene, samt informasjonen som har vært tilgjengelig for kjøperen i forbindelse med handelen. Avtalen utfylles av avhendingsloven, og det gjelder ulike avtalevilkår avhengig av om kjøper er forbrukerkjøper eller ikke. Dette er nærmere beskrevet nedenfor.
På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er". Selger kan ikke ta «som den er»- forbehold overfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud.
Budgiver skal i budskjema avgi egenerklæring om budgiver er forbruker eller næringsdrivende/ person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet. Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker.
Forbrukerkjøp - definisjon
Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.
Forbruker – avtalevilkår
Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at mangelskravet ikke blir rettet i tide på en tydelig måte.
Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 andre ledd, dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.
Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).
Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon
Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp.
Ikke-forbruker – avtalevilkår
Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen.
Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning.
Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8.
Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.
Det forutsettes at hjemmel overføres til kjøper. Hvis kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen, må det tas forbehold om dette i budet.
Meglers vederlag
Meglers vederlag betales av selger og er avtalt til:
Vederlag: 1,50 % av salgssummen
Vederlag:
Kontroll av hjemmel og heftelser kr 4 500,00
Markedsføringspakke kr 28 900,00
Oppgjør kr 8 900,00
Tilrettelegging kr 12 000,00
Visninger pr stk / Overtagelse kr 2 000,00
Utlegg:
Innhenting av offentlig opplysninger Stavanger kommune kr 3 227,00
Tinglysing sikring kr 545,00
Andre utgifter:
Foto kr 8 500,00
Vi er opptatt av verdiskapning, og har knyttet til oss samarbeidspartnere som skal sikre våre kunder de beste produkter og tjenester;
• I forbindelse med forberedelse av salget, innhenter vi informasjon om eiendommen hovedsakelig fra vår samarbeidspartner Ambita.
• Gjensidige leverer boligselgerforsikring og tilbyr bygningsforsikring
• Boligkjøperforsikring leveres av Hiscox og med Sedgwick som skadebehandler, og er formidlet gjennom Gjensidige.
• BN bank tilbyr finansieringsløsninger
• Vår avdeling Krogsveen Pluss tilbyr flyttetjenester som utvask, visningsvask, lager, tømming og transport av flyttelass, i tillegg til å formidle kontakt med Flip for overflateoppussing.
• I forbindelse med overtagelse av eiendommen tilbyr Overo avtale om strøm, alarm og bredbånd.
• Krogsveen er, sammen med øvrige bransjeaktører, medeier i Bomega AS som tilbyr den digitale annonseringsplattformen Hjem.
Opplysninger om oppdraget
Oppdragsnummer 35-0249/26
Eiendomsmegler Krogsveen AS, avd. Stavanger
Nedre Strandgate 41, 4005, STAVANGER
950007613
Oppdragets KR-kode KR35.26249
Dato
Sist oppdatert: 03. september 2026 kl. 19:55
Dokumenter
Dokumenter
PDF – 2 MB
PDF – 2 MB
PDF – 312 KB
PDF – 29 KB
PDF – 127 KB
PDF – 392 KB
Område
Legg til steder som er viktige for deg
Visning
For å delta på visning, ber vi om at du melder deg på. Da sikrer vi at du får nødvendig informasjon og at det er satt av tilstrekkelig med tid. Kontakt megler dersom annet tidspunkt ønskes. Husk å lese salgsoppgaven før visningen, så du stiller forberedt.
Ønsker du kun å bli holdt orientert, kan du fra eiendommens hjemmeside få varsel om solgtpris, eller kontakte megler.
Lurer du på noe?
Unngå doble boligrenter
Vi tilbyr gunstig forsikring.
Vurderer du utleie?
Få et tilbud fra Utleie KrogsveenHva koster lånet?
Sjekk estimert lånekostnadVil du varsles om lignende boliger?
Ved å lagre ditt boligsøk hos oss får du beskjed når vi har en bolig som ligner denne, før den legges ut på markedet!

