Komplett salgsoppgave

Storgaten 88

5 600 000 kr
126 m²
3 soverom
Idyllisk og sentral beliggenhet like ved sjøen
Idyllisk og sentral beliggenhet like ved sjøen
Kart
Redesign på Hjem.no
Del
Svelvik sentrum
Moderne og lekker 4-roms gjennomgående endeleilighet. 2 bad. 2 verandaer. Ombygget bygning 2023. Parkering. IN-ordning.

Unngå doble boligrenter

Vi tilbyr gunstig forsikring.
Sjekk estimert lånekostnad

    Pris

  • Prisantydning
    5 600 000 kr
  • Andel fellesgjeld
    202 126 kr
  • Omkostninger
    156 090 kr
  • Totalpris
    5 958 216 kr

    Areal

  • BRUKSAREAL
    137 m²
  • BRA-I (internt bruksareal)
    126 m²
  • BRA-E (eksternt bruksareal)
    11 m²
  • TBA (terrasse-balkongareal)
    38 m²

    Nøkkelinfo

  • Etasje
    2
  • Byggeår
    1962
  • Soverom
    3 soverom
  • Bad
    2 bad
  • Type
    Eierleilighet
  • Eierform
    Eierseksjon
  • Fasiliteter
    Balkong/Terrasse
  • Fellesutgifter
    3 750 kr
  • Energimerke
    Rød F

Visning

For å delta på visning, ber vi om at du melder deg på. Da sikrer vi at du får nødvendig informasjon og at det er satt av tilstrekkelig med tid. Kontakt megler dersom annet tidspunkt ønskes. Husk å lese salgsoppgaven før visningen, så du stiller forberedt.
Ønsker du kun å bli holdt orientert, kan du fra eiendommens hjemmeside få varsel om solgtpris, eller kontakte megler.
Lurer du på noe?

Beskrivelse

Kort om eiendommen

Moderne og lekker 4-roms leilighet i enden av 2. etg
  • Hele bygningen ble ombygget i 2023
  • Leiligheten har en gjennomgående lys og lun utførelse
  • Åpen kjøkken-/stueløsning med mye lysinnslipp
  • Delikat Kvik-kjøkken fra 2023 med helintegrerte hvitevarer og kjøkkenøy
  • 2 stilrene bad fra 2023 med regnfallsdusj (ett bad med vaskeromsdel og dobbeldusj)
  • Vestvendt veranda på ca. 24 kvm med gode solforhold og østvendt veranda på ca. 14 kvm
  • Leiligheten disponerer en fast parkeringsplass i felles bakgård
  • Sameiet har tilrettelagt for individuell nedbetaling av andel fellesgjeld
  • Idyllisk og sentral beliggenhet like ved sjøen
  • Kort gangavstand til matbutikk, restauranter, brygge og promenade
  • Kystlinjen langs Svelvik gir gode muligheter for både bade-/båtliv
  • Innhold og byggemåte

    Eiendommen

    Storgaten 88, 3060 SVELVIK
    Kommunenummer 3301, gårdsnummer 339, bruksnummer 55, seksjonsnummer 5, ideell andel 1/1

    Innhold

    BRA-i (internt bruksareal)
    2. etasje:
    126 kvm: Stue, kjøkken, 3 soverom, 2 bad, vaskerom, gang og entré.
    BRA-e (eksternt bruksareal)
    Kjeller:
    11 kvm: Bod.
    TBA (terrasse- og balkongareal)
    2. etasje:
    38 kvm: 2 verandaer.
    De oppgitte arealer er hentet fra rapport utført av Sverre Alexander Enersen. Arealene er beregnet og rom er definert etter dagens faktiske bruk, uavhengig av hva som er godkjent av bygningsmyndighetene.

    Byggemåte

    Bygningen er iht. tilstandsrapport, oppført med støpt gulv mot grunn og grunnmur i betong/murkonstruksjoner. Bærende konstruksjoner og etasjeskiller over grunnmur i betong/stålkonstruksjoner. Utvendige fasader forblendet med stående trekledning. Tilnærmet flatt tak tekket med papp/folie (taket er ikke besiktiget). Leiligheten har slett entrédør med kodelås, brannklasse El30 og lydklasse db38 fra 2023. Verandadører/skyvedører i tre, utvendig beslått med metall og 3-lags glass fra 2022. Vinduer med karmer av tre, utvendig beslått med metall fra 2022/2023. Les forøvrig mer om byggemåte og den tekniske tilstanden i rapporten.
    Tilstandsrapporten og selgers egenerklæring er vedlagt salgsoppgaven. Interessenter må sette seg inn i dokumentene før bud inngis.

    Moderniseringer og påkostninger

    Hele bygningen ble ombygget i 2023.

    Standard

    Felles inngangsparti med videre trappeadkomst til leilighetens etasjeplan (2. etasje). Leiligheten har en egen bod på ca. 11 kvm i felles kjeller, boden er tinglyst som tilleggsdel til seksjonen. Det er sol på leilighetens verandaer fra ca. kl. 07.00 til 21.00-22.00 (midtsommerstid) iflg. selger.
    Stue: Åpen kjøkken- og stueløsning med sofaområde samt spiseplass. Godt med vindusflater langs to yttervegger, som gir godt med naturlig lysinnslipp. Varmekabler i gulv. 1-stavs parkett på gulv, malte vegger og malt himling.
    Kjøkken: Delikat Kvik-kjøkkeninnredning fra 2023 med helintegrerte hvitevarer. Over- og underskap samt høyskap i glatt utførelse. Tilsvarende utførelse på en praktisk kjøkkenøy med barløsning. Kjøkkenplater på vegg over laminert benkeplate. Lysarmaturer under overskap. Videre er kjøkkenet utstyrt med mikrobølgeovn i høyskap, stekeovn i høyskap, oppvaskkum av kompositt, oppvaskmaskin, kjøle-/fryseskap, platetopp i kjøkkenøy og komfyrvakt i himling. Varmekabler i gulv. 1-stavs parkett på gulv, malte vegger og malt himling. Utgang til overbygget østvendt veranda på ca. 14 kvm med flislagt dekke (løse), utvendig belysning og strømuttak. Verandaen har utsikt mot sjøen.
    Bad 1: Stilrent bad fra 2023 med store flisoverflater. Heldekkende dobbelservant over servantskap i glatt utførelse. Speil med integrert lysarmatur over servant. Videre er badet utstyrt med vegghengt toalett og to veggmontert regnfallsdusjer samt dusjvegg av glass. Downlights i tak og Varmekabler i gulv. Fliser på gulv, fliser på vegger og malt himling. Tilgang til soverom 3 og vaskerom.
    Vaskerom: Vaskerommet er fra 2023. Skapinnredning med underskap i profilert utførelse fra 2025. Nedfelt utslagsvask i benkeplate av heltre fra 2025. Opplegg for vaskemaskin og tørketrommel under benkeplate. Downlights i tak og varmekabler i gulv. Fliser på gulv, malte vegger og malt himling. Rommet er opprinnelig byggemeldt som bod. Tilgang til bad 1.
    Bad 2: Stilrent bad fra 2023 med store flisoverflater. Heldekkende servant over servantskap i glatt utførelse. Rundt speil med integrert lysarmatur over servant. Videre er badet utstyrt med vegghengt toalett og dusjhjørne med foldedører av glass samt regnfallsdusj. Downlights i tak og varmekabler i gulv. Fliser på gulv, fliser på vegger og malt himling.
    Soverom 1: 1-stavs parkett på gulv, malte vegger og malt himling.
    Soverom 2: 1-stavs parkett på gulv, malte vegger og malt himling. Del av rommet er opprinnelig byggemeldt som gang. Utgang til vestvendt veranda på ca. 24 kvm med flislagt dekke (løse), utvendig belysning og strømuttak.
    Soverom 3: Åpen garderobeløsning med klesskinner og skuffer. 1-stavs parkett på gulv, malte vegger og malt himling. Tilgang til eget bad, med videre adkomst til vaskeromsdel. Utgang til vestvendt veranda.
    Entré: Romslig skyvedørsgarderobe i hvit og profilert utførelse. Varmekabler i gulv. Fliser på gulv, malte vegger og malt himling.
    Generelt om boligen: Sprinkleranlegg i leiligheten (ikke ferdigstilt pt.). Leiligheten er tilknyttet felles varmtvann. Sikringsskap med automatsikringer, plassert i entré.
    Selger har fått utarbeidet en tilstandsrapport for eiendommen, dvs. en teknisk gjennomgang av boligen hvor eventuelle avvik, risiko for kjøper og prisoverslag for hva som bør gjøres av oppgradering, er skissert. Se særskilt TGIU (tilstandsgrad ikke undersøkt), samt TG2 og TG3 som viser hva som er avvik fra boligens normale slitasje, alder og type, eller som bør/må utbedres. Rapporten og selgers egenerklæring er en del av salgsoppgaven og må leses nøye før bud inngis. Kjøper overtar ansvaret for de opplysninger som fremkommer av salgsdokumentasjonen, og kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe som burde vært kjent eller som ikke kan anses å ha betydning for avtalen.
    I rapporten fremkommer det som takstmannen mener kjøper må være særskilt oppmerksom på, dette gjelder blant annet (se utfyllende tekst i rapporten):
    Følgende kontrollpunkter/forhold har blitt tildelt TG2:
    - Kjøkken: Kun kullfilter (ikke separat avtrekk fra rommet) og manglende automatisk lekkasjestopper. Selger opplyser om at rørlegger skal montere lekkasjestopper før overtagelse.
    Følgende kontrollpunkter/forhold har blitt tildelt TG3:
    Det er ingen punkter som har blitt tildelt TG3.
    Følgende kontrollpunkter/forhold har blitt tildelt TGIU (tilstandsgrad ikke undersøkt):
    - Bad 1 og bad 2: Ikke utført demontering av downlights eller inspisert inne i konstruksjonen og ikke praktisk mulig å gjennomføre hulltaking samt fuktmåling pga. rommets utforming (utført overflatesøk med fuktindikator, ikke påvist indikasjoner som tyder på fuktskader).
    - Tekniske anlegg, VVS anlegg: Felles varmtvannsbereder (ikke undersøkt) og ikke ferdigstilt sprinkleranlegg (selger opplyser om at anlegget skal bli ferdigstilt, det er pågående arbeid i bygningen).
    Det anbefales ytterligere undersøkelser av disse punktene.
    Se vedlagt tilstandsrapport for supplerende informasjon vedrørende boligens tilstand.

    Løsøre og tilbehør

    Integrerte hvitevarer på kjøkkenet medfølger i handelen, dette gjelder mikrobølgeovn, stekeovn, oppvaskmaskin, kjøle-/fryseskap og platetopp.
    Elektrisk peis i stue medfølger ikke.
    Videre vises det til liste fra Norges Eiendomsmeglerforbund angående løsøre og tilbehør. Produkter og installasjoner som medfølger overdras uten noen form for garantier, utover eventuell gjenværende leverandørgaranti.

    Oppvarming

    Varmekabler i gulv i stue, kjøkken, begge bad, vaskerom og entré. Videre er boligen basert på elektrisk oppvarming ved evt. panelovner.
    Dersom det ikke er vegg- eller fastmonterte varmekilder i rom ved visning, følger dette heller ikke med.

    Ferdigattest/brukstillatelse

    Drammen kommune opplyser om at det ikke foreligger ferdigattest for opprinnelig bygning i deres arkiv. I henhold til tilstandsrapporten er bygningen fra år 1962.
    Det har blitt gitt midlertidig brukstillatelse for utbedring av eksisterende bebyggelse og utvidelser til boligformål datert 25.10.2024. Tillatelsen gjelder for deler av tiltaket som omfatter Storgaten 88. Følgende arbeid gjenstår iht. tillatelsen: Ferdigstillelse av utomhusarealene (igangsatt men beplantning iht. utomhusplan er ikke ferdig) og alt arbeid tilknyttet Storgaten 90. Frist for utføring av gjenstående arbeider er satt til 01.06.2026.
    Det foreligger godkjente byggetegninger ifbm. tillatelsen fra 2021.
    Kjøper overtar eiendommen slik den framstår på visning.

    Tinglyste heftelser og rettigheter

    Utover andel fellesgjeld overdras leiligheten fri for pengeheftelser, med unntak av sameiets tinglyste panterett:
    De andre seksjonseierne har lovbestemt panterett i seksjonen for krav mot seksjonseieren som følger av sameieforholdet, jf. eierseksjonslovens § 31. Pantet er begrenset oppad til 2G, (G = folketrygdens grunnbeløp).
    Tinglyst seksjoneringsbegjæring
    Dagboknummer: 542012
    Tinglysningsdato: 01.07.2014
    Omhandler seksjonering av eiendommen.
    Seksjonsnummer 5, boligformål, sameiebrøk 12/48.
    Tinglyst reseksjonering
    Dagboknummer: 1222472
    Tinglysningsdato: 28.10.2022
    Omhandler reseksjonering av eiendommen herunder endring av tegninger, endring av fellesareal, deling av seksjon, seksjon opprettet fra fellesareal, endring av sameiebrøk og endring av tilleggsdel.
    Seksjonsnummer 5, boligformål, sameiebrøk 12/72.
    Det er tinglyst 2 servitutter på sameiets eiendom. Disse omhandler blant annet bestemmelser om dispensasjon ifbm. vinduer, bebyggelse m.m. Ingen av disse har direkte betydning for bruken av denne boligen.
    Servituttene vil følge eiendommen. Kjøpers bank vil få pant etter ovennevnte heftelser og servitutter som ikke skal slettes ved overdragelse.

    Eventuell adgang til utleie

    Leiligheten kan leies ut såfremt leiligheten har forsvarlige radonverdier. Leietaker må følge sameiets vedtekter og ordensregler på lik linje som eier. Sameiets styre skal underrettes skriftlig for registrering og samtykke av utleie.

    Diverse

    Tilbud av produkter og tjenester fra våre samarbeidspartnere
    Vi er opptatt av verdiskapning, og har knyttet til oss samarbeidspartnere som skal sikre våre kunder de beste produkter og tjenester;
    • Gjensidige leverer boligselgerforsikring og tilbyr bygningsforsikring
    • Boligkjøperforsikring leveres av Hiscox og med Sedgwick som skadebehandler, og er formidlet gjennom Gjensidige.
    • BN bank tilbyr finansieringsløsninger
    • Vår avdeling Krogsveen Pluss tilbyr flyttetjenester som utvask, visningsvask, lager, tømming og transport av flyttelass, i tillegg til å formidle kontakt med Flip for overflateoppussing.
    • I forbindelse med overtagelse av eiendommen tilbyr Overo avtale om strøm, alarm og bredbånd.
    • Krogsveen er, sammen med øvrige bransjeaktører, medeier i den digitale annonseringsplattformen Hjem.

    Energimerking

    Komplett energiattest inkludert oppvarmingskarakter fås ved henvendelse til megler eller lastes ned fra www.krogsveen.no.

    Beliggenhet og tomteforhold

    Beliggenhet

    Eiendommen har en idyllisk og sentral beliggenhet like ved sjøen. Kort gangavstand til dagligvarebutikk, Svelvik Bryggen og promenaden ved Storgaten. Sentrumsområdet er et lite tettsted som bærer preg av sørlandsidyll med trange gater, nisjebutikker og hyggelige spisesteder. Kystlinjen langs Svelvik gir gode muligheter for både bade- og båtliv sommerstid. Det er i tillegg gode fiskemuligheter i Svelvikstrømmen og fjorden. Svelvikstrømmen er hovedpulsåren for båttrafikk i Drammensfjorden og sentral i Svelviks historie, næringsgrunnlag og utvikling.
    Med kystlinje langs hele Svelvik tilbys det utallige muligheter for aktiviteter og opplevelser knyttet til vann og sjø. Batteriøya er en perle for dem som ønsker å bevege seg på historisk grunn i nær tilknytning til natur og sjø. Grunnane Naturreservat er et viktig våtmarksområde som skal verne om et rikt og interessant fugleliv, vegetasjon og annet dyreliv. Kyststien går fra Berger, gjennom naturreservatet og til Svelvik sentrum, hvor det er ferge over til Hurumlandet. Fergen er gratis for gående og bruker ca. 5 minutter til Hurum. På Verksøya er det fin badeplass og turområde.
    Svelvik kan tilby et god utvalg av fritids- og sportstilbud med bl.a. fotball, tennis, håndball, turn og seiling. Verket er et svært populært sted for Kiting og Windsurfing. Svelvik IF er en aktiv idrettslag med mange aktiviteter og innehar også idrettsanlegg. Mange aktiviteter i forbindelse med skoler og andre foreninger. Ca. 15 minutter med bil til Sande Golfklubb og ca. 30 minutter til Skoger Golfbane. Om vinteren brukes marka flittig i alle kommunens hjørner, takket være oppkjørte løyper, lysløyper, godt med snø, vakker natur og nærhet til bostedene. Flere skøytebaner, akebakker og pilkemuligheter gir en god og aktiv vinter i Svelvik.
    Svelvik er rik på kulturaktiviteter og huser flere anerkjente profesjonelle kunstnere. I Fossekleiva Brukssenter på Berger er det bygget opp et kulturbasert næringsområde med glassblåser-, keramikk- og skulpturverksted, butikker, museum og kafé. Kommunen har et nært samarbeid med Norsk Billedhoggerforening, og hver sommer vises det skulpturer av Norges fremste og viktigste billedhuggere i Svelvik sentrum. Hvert eneste sommer arrangeres det mange familieforestillinger, konserter, forestillinger og andre aktiviteter i Svelvik. Se svelvikportalen.no for informasjon.
    Kort gangavstand til bussholdeplass langs Storgaten med forbindelser mot Drammen og Sande, se www.braker.no for rutetider. Togstasjon i Drammen sentrum og Sande sentrum, se www.vy.no for avganger. Det er ca. 30 minutters kjøring til Drammen sentrum og ca. 30 minutters kjøring til Sande sentrum.

    Adkomst

    Det vil bli skiltet med Krogsveen visningsskilt ved fellesvisninger. Se kart i nettannonse eller Google Maps for nærmere veibeskrivelse. Velkommen til visning!

    Barnehager, skoler og fritid

    Godt sammensatt tilbud av private og offentlige barnehager.
    Barnehager: Tømmerås barnehage, Ebbestad barnehage, Berger barnehage.
    Skoler: Eiendommen er innenfor et område med valgfri skoletilhørighet, det kan da velges mellom Tangen barneskole og Tømmerås barneskole. Valgfri skoletilhørighet gjelder kun for de som skal begynne på 1. trinn, eller som flytter til skolekretsene i løpet av året. Videre er det Svelvik ungdomsskole.
    Det ligger flere videregående skoler i Sande og Drammen, samt Universitetet i Sørøst-Norge som har campus på Papirbredden i Drammen, for mer informasjon se www.usn.no.
    Dersom skole- og barnehagetilbud er av betydning for kjøpet, ber vi om at det rettes en særskilt henvendelse til kommunen for oppdatert informasjon.

    Beskrivelse av tomt

    Eiertomt på 997 kvm som tilhører sameiet. Tomten er fellesareal. Felles bakgård som er opparbeidet med platting som er pent møblert med flere sitteplasser og grill. Asfaltert parkeringsområde.

    Parkering

    Leiligheten har en fast disponibel parkeringsplass (ikke nummerert) i felles bakgård. Iht. vedtektene har hver seksjon en fast parkeringsplass. Tydeligere oppmerking og nummerering av parkeringsplasser, er planlagt utføret på neste dugnad.
    Forøvrig er det gjesteparkering på sameiets tomt.
    Det gjøres oppmerksom på at dagens parkeringsløsning er etablert på sameiets fellesareal, og at parkeringsplassene således ikke eies av den enkelte seksjonseier. Dette medfører at sameiet i fellesskap beslutter bruken, og at man ikke selv har eierrett og rettsvern for parkeringsplassen. Sameiet kan ved vedtak beslutte annet bruk av fellesarealet.

    Vei, vann og avløp

    Eiendommen har adkomst via kommunal vei.
    Eiendommen er tilknyttet kommunalt ledningsnett via private stikkledninger. Sameiet er ansvarlig for private stikkledninger til bygningen.

    Regulerings-og arealplaner

    Eiendommen er regulert til bolig/forretning/kontor, i henhold til Detaljert reguleringsplan for Storgaten 88 og 90 datert 03.04.2018. Videre er eiendommen avsatt til sentrumsformål samt del bevaring av kulturmiljø ved Kommuneplanens arealdel for Drammen kommune 2025-2037 datert 18.06.2025. Eiendommen omfattes i tillegg av Kommunedelplan Svelvik sentrum datert 08.09.2003 med tilhørende bestemmelser. Utsnitt av planer med tilhørende bestemmelser kan fås ved henvendelse til megler.
    I henhold til kommuneplanen er eiendommen innenfor et område med ras- og skredfare. Dette kan legge begrensninger for evt. utbygging, påbygg/tilbygg og andre terrenginngrep som på et generelt grunnlag er tillatt ifølge kommuneplanen. Konferer med megler dersom dette er aktuelt.
    Det opplyses om at nabobygningen (Storgaten 90) skal utbedres, dette arbeidet er pågående pt.. Det må påregnes støy o.l. fra byggeprosjektet.

    Økonomi

    Boligens kostnader

    Felleskostnadene inkluderer bl.a. renter og avdrag på andel fellesgjeld, brannalarm (Bravida), felles vedlikehold, felles driftskostnader, brøyting, strøm i fellesarealer, felles bygningsforsikring m.m.. Felleskostnadene justeres normalt en til to ganger årlig i forhold til sameiets faktiske utgifter. Det tas forbehold om at felleskostnadene kan justeres fortløpende pga. renteøkninger.
    Oversikt over kostnadsfordelingen av felleskostnadene foreligger ikke fra forretningsfører.
    Kommunale avgifter (vann og avløp): kr 10.469,- pr. år (3 terminer), fakturert på eiendommen i 2024. Avgiftene vil variere etter forbruket i boligen.
    Renovasjonskostnader: kr 3.944,- pr. år (2 terminer). Type renovasjonsordning: Samarbeid renovasjon, 2025.
    Det opplyses om at Drammen kommune har varslet om en vesentlig fremtidig økning av kommunale avgifter.
    Det må påregnes kostnader til strøm og nettleie, dette vil variere avhengig av strøm-/nettselskap. Nåværende eier har et strømforbruk på ca. 9.800 kWh pr. år.
    Boligen er tilknyttet Telia som leverandør av tv/internett og har kostet ca. kr 1.600,- pr. mnd avhengig av kanalvalg og hastighet på nettet.
    Det må påregnes kostnader til innboforsikring.
    Ovenstående er basert på nåværende eier/husstands senere års forbruk/utgifter. Dette vil variere avhengig av antall beboere, ønsket innetemperatur, egne fordelsavtaler, kanalvalg, hastighet på bredbånd m.m.

    Formuesverdi

    Formuesverdi for 2023 var kr 1 237 500,- ifølge skatteetaten. Beløpet forutsetter at eier bor fast i boligen (primærbolig).
    Ved eventuell øvrig bruk av eiendommen (f.eks. fritidsbolig, pendlerbolig, utleieobjekt) var formuesverdien for 2023 kr 4 950 000,-.
    Formuesverdien justeres normalt årlig. Se skatteetaten.no for mer informasjon om fastsettelse av formuesverdien.

    Opplysninger om fellesgjeld

    Andel fellesgjeld er kr 202 126,- pr. 30.08.2025.
    Sameiet har ingen formue pt.
    Total fellesgjeld for sameiet er kr 1.210.898,- pr. 09.09.2025 og lånevilkårene er:
    DNB - Lånenr. 1636.67.71429
    Saldo pr. 09.09.2025: kr 950.898,-
    Nedbetalingstid: 15 år.
    Rentesats: 8,75%
    Privat lån fra den ene seksjonseieren (utbygger)
    Saldo pr. 09.09.2025: kr 260.000,-
    Nedbetalingstid: 2 år.
    Rentesats: 7,75%
    Dette lånet er kun midlertidig frem til 01.09.2026, deretter vil lånet bli finansiert via bank.
    Dette sameiet har tilrettelagt for individuell nedbetaling av andel fellesgjeld (IN-ordning). Det vil si at hver enkelt seksjonseier helt eller delvis kan velge å nedbetale sin andel av sameiets fellesgjeld. Dette vil i så fall medføre en reduksjon av de månedlige felleskostnadene (andel av renter og avdrag på fellesgjelden). Nedbetalt andel av fellesgjeld knyttes til seksjonen og følger seksjonen ved et eventuelt salg.
    kr 202.126,- av fellesgjelden kan innløses. Dette vil medføre en reduksjon i felleskostnadene med kr 1.755,-.

    Omkostninger

    5 600 000,00 Prisantydning
    202 126,00 Andel av fellesgjeld
    --------------------------------------------------------
    5 802 126,00 Pris inkl. fellesgjeld
    Omkostninger
    145 050,00  Dokumentavgift til staten (2,5% av kjøpesum)
    9 950,00  Gjensidige Boligkjøperpakke (valgfri)
    545,00  Tinglysing panterettsdokument
    545,00  Tinglysing skjøte
    --------------------------------------------------------
    156 090,00 Omkostninger totalt
    --------------------------------------------------------
    5 958 216,00 Totalpris inkl. omkostninger
    --------------------------------------------------------
    Dersom sameiet har fellesgjeld, vil leilighetens andel av fellesgjelden komme i tillegg til kjøpesummen. Denne gjelden skal ikke innbetales i oppgjøret, men følger leiligheten.
    Totalpris inkl. omkostninger forutsetter kjøp til prisantydning.
    Det tas forbehold om endringer i avgifter og gebyrer. 

    Tilbud om lånefinansiering

    Megler formidler gjerne kontakt med rådgiver hos vår samarbeidspartner BN Bank. De har konkurransedyktige betingelser samt rask og løsningsorientert behandling av din lånesøknad. Krogsveen mottar et honorar for denne formidlingen.

    Betalingsbetingelser

    Kjøpesum inkludert omkostninger, samt pantedokument tilknyttet eventuelt lån, skal være disponibelt hos megler 2 virkedager før overtagelsen.

    Annen viktig informasjon

    Eier

    Hilde Kollerud og Gunnar Eidhammer

    Informasjon om sameiet

    Eiendommen er seksjonert og leiligheten er tilknyttet Storgaten 88 Sameie.
    Sameiet består av 8 leiligheter, fordelt på 1 bygning.
    Forretningsfører er internt i sameie.
    Sameiets årsregnskap for 2024 viser et underskudd på kr -253.592,-.
    Dugnader samt trappevask tilknyttet sameiet må påregnes.
    Dyrehold er tillatt, med mindre det er til sjenanse for øvrige beboere.
    Planlagte arbeid/påkostninger: Finne løsning på lys i lysmaster i bakgården. Tydeligere oppmerking og nummerering av parkeringsplasser (utføres på dugnad). Forbedringer i uteområdet (beplantning, benker m.m.), blir enige om størrelse og merker opp på høstdugnad (tiltak utsettes evt. til pålegg fra kommunen).
    Seksjonseieren disponerer fritt over egen seksjon med de begrensninger som følger av sameieforholdet og eierseksjonsloven. I henhold til sameiets vedtekter må kjøper godkjennes av styret som ny seksjonseier. Det er kjøpers ansvar at styregodkjenning blir gitt, men styret kan ikke nekte godkjenning uten saklig grunn. Tilsvarende gjelder for bortleie eller fremleie av seksjonen.
    Ingen kan kjøpe eller på annen måte erverve flere enn to boligseksjoner i sameiet i henhold til lov om eierseksjoner. Dette gjelder ikke for kjøp og erverv av fritidsboliger, erverv ved ekspropriasjon, arv eller forskudd på arv til livsarving eller en kreditors erverv for å redde en fordring som er sikret med pant i en seksjon.
    Sameiets bygningsmasse er fullverdiforsikret i Tryg Forsikring, polisenr.: 87144711.
    Dokumenter vedrørende sameiet kan fås ved henvendelse til megler.

    Overtakelse

    Etter nærmere avtale. Overtakelse kan tidligst skje etter at styrets godkjennelse er avklart.

    Boligselgerforsikring

    Selger har i forbindelse med salget tegnet boligselgerforsikring levert av Gjensidige.  
    Boligselgerforsikringen dekker selgers ansvar etter avhendingsloven begrenset oppad til kr 14 millioner. Dersom kjøper oppdager forhold ved eiendommen som hen mener utgjør en mangel ved eiendommen, vil Gjensidige behandle reklamasjonen på vegne av selger. Forsikringsvilkår kan fås ved henvendelse til megler.  
    Vedlagt salgsoppgaven følger selgers egenerklæringsskjema og tilstandsrapport. Interessenter må sette seg inn i dokumentene før bud inngis. 

    Boligkjøperforsikring

    Innen kontraktsmøtet må kjøper ta stilling til om det ønskes å bestille Boligkjøperpakken gjennom Gjensidige. I denne gunstige pakken er boligen ferdig forsikret og inkluderer rettshjelpsforsikring, også kalt Boligkjøperforsikring. Rettshjelpsforsikring gir trygghet og tilgang på profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler det første året etter overtagelse. Forsikringsselskapet behandler i så fall ethvert mangelskrav kjøper måtte ha overfor selger. 
    Boligkjøperpakken inkluderer bygningsforsikring for hus og hytte, innboforsikring, flytteforsikring og dobbel rentedekning - i situasjoner hvor kjøper ikke får solgt nåværende primærbolig.   
    Kjøper mottar ingen særskilt faktura for Boligkjøperpakken da kostnaden det første året legges til kjøpesummen for boligen. Det gjøres oppmerksom på Krogsveen mottar et honorar for denne formidlingen.
    Produktark for Boligkjøperpakken ligger vedlagt i salgsoppgaven.  
    Dersom ikke boligkjøperpakke ønskes kan kun rettshjelpsforsikring, også kalt boligkjøperforsikring, tegnes særskilt via megler. Rettshjelpsforsikringen varer i 5 år fra overtagelse og leveres gjennom Gjensidige. Ta kontakt med megler for ytterligere informasjon. 
    Selskap og privatpersoner som driver med kjøp/salg/utvikling som ledd i egen næringsvirksomhet kan ikke tegne boligkjøperpakke eller rettshjelpsforsikring. 

    Budgivning

    Forbrukerinformasjon om budgivning er vedlagt denne salgsoppgaven og er også på vår hjemmeside Krogsveen.no. Alle bud og budforhøyelser må inngis skriftlig. I tillegg må legitimasjon være fremlagt sammen med signatur fra budgiver.
    Vi oppfordrer til å gi bud elektronisk via GI BUD-knappen på eiendommens hjemmeside på Krogsveen.no. Da vil samtlige vilkår bli oppfylt.  
    Eventuelle forhøyelser eller endringer av budet kan bekreftes pr SMS eller på e-post. Vi oppfordrer alltid til å kontakte megler pr. telefon i tillegg da forsinkelser i SMS og e-post kan forekomme.
    For at budene skal kunne bli behandlet og videreformidlet skriftlig til alle involverte parter, må alle bud ha en tilstrekkelig lang akseptfrist, jf. eiendomsmeglingsforskriften § 6-3.
    Selger må også skriftlig akseptere budet før aksept kan formidles til budgiver. Akseptfrist bør derfor være på minimum 30 minutter, og budforhøyelser må derfor skje i god tid før fristens utløp.
    Bud i forbrukerforhold kan uansett ikke settes med kortere frist enn kl. 12.00 første virkedag etter siste annonserte visning. I tillegg kan ikke budet ha forbehold om at det skal holdes hemmelig ovenfor øvrige interessenter. Megler har iht lov om eiendomsmegling ikke anledning til å videreformidle disse budene, og de vil dermed heller ikke bli journalført.
    Etter at eiendommen er solgt vil kjøper og selger få tilsendt budjournal. Øvrige budgivere kan få utlevert kopi av budjournalen i anonymisert form.

    Hvitvaskingsreglene

    I henhold til lov om hvitvasking og terrorfinansiering har megler plikt til å gjennomføre kontrolltiltak overfor kunder, herunder fullmektiger. Dette innebærer bl.a. å bekrefte kunders og reelle rettighetshaveres identitet på bakgrunn av fremvist gyldig legitimasjon eller på annen godkjent måte, samt å innhente opplysninger om kundeforholdets formål og tilsiktede art.
    Dersom slike kundetiltak ikke kan gjennomføres, kan megler ikke etablere kundeforholdet eller utføre transaksjonen.
    Hvis kjøper ikke bidrar til gjennomføring av kundekontrollen og dette fører til at transaksjonen blir forsinket eller ikke kan gjennomføres, vil dette ansees som mislighold av avtalen og gi selger rettigheter etter avhendingslova kapittel 5. I tilfeller der selger ikke bidrar til gjennomføring av løpende kundekontroll underveis i oppdraget, er det selger som misligholder sine forpliktelser etter avtalen og gi kjøper rettigheter etter avhendingslovens kapittel 4. Partene er selv ansvarlige for eventuelle kostnader og ansvar dette kan medføre. Eiendomsmegleren eller eiendomsmeglingsforetaket kan ikke holdes ansvarlig for de konsekvenser dette vil kunne få for partene eller andre som har interesser i eiendomshandelen.
    Kjøper oppfordres til å innbetale kjøpesummen som ikke kommer fra låneinstitusjon i én samlet innbetaling fra egen konto i norsk bank. Megler har plikt til å melde fra til Økokrim om eiendomshandler som fremstår som mistenkelige. Melding sendes Økokrim uten at partene varsles. 

    Personopplysningsloven

    I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter kan bli registrert for videre oppfølging.

    Lovanvendelse

    Generelle bestemmelser
    Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til megler, den bygningssakyndiges tilstandsrapport, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Kartverket og andre tilgjengelige kilder. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene, og slike forhold kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. 
    Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at interessenter rådfører seg med eiendomsmegler eller egne rådgivere før det legges inn bud.
    En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.
    Kjøper og selgers rettigheter og plikter reguleres av avtalen mellom partene, samt informasjonen som har vært tilgjengelig for kjøperen i forbindelse med handelen. Avtalen utfylles av avhendingsloven, og det gjelder ulike avtalevilkår avhengig av om kjøper er forbrukerkjøper eller ikke.  Dette er nærmere beskrevet nedenfor. 
    På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er".  Selger kan ikke ta «som den er»- forbehold overfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud.
    Budgiver skal i budskjema avgi egenerklæring om budgiver er forbruker eller næringsdrivende/ person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet. Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker. 
    Forbrukerkjøp - definisjon
    Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.
    Forbruker – avtalevilkår
    Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at mangelskravet ikke blir rettet i tide på en tydelig måte.
    Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 andre ledd, dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.
    Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).
    Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon 
    Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp. 
    Ikke-forbruker – avtalevilkår
    Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen.
    Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning. 
    Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8. 
    Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.
    Det forutsettes at hjemmel overføres til kjøper. Hvis kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen, må det tas forbehold om dette i budet.

    Meglers vederlag

    Meglers vederlag betales av selger og er avtalt til:
    Vederlag: 1,00 % av salgssummen
    Vederlag
    Kontroll av hjemmel og heftelser  kr 2 900,00
    Markedsføringspakke  kr 27 400,00
    Oppgjør  kr 7 500,00
    Tilrettelegging  kr 17 000,00
    Visninger pr. stk. (gjelder fellesvisninger eller privatvisninger etter kl16/helgedag)  kr 3 000,00
    Utlegg
    Eierskiftegebyr til forretningsfører/sameiet (faktureres kun hvis aktuelt)  
    Innhenting av informasjon forretningsfører (faktureres kun hvis aktuelt) 
    Innhenting av off. oppl. Drammen kommune inkl. tegninger og RFD  kr 2 833,00
    Tinglysing sikring  kr 545,00
    Andre utgifter
    Boligfotografering inkl dronefoto  kr 6 000,00
    Boligselgerforsikring Gjensidige (anslag utifra prisantydning)  kr 25 648,00
    Tilstandsrapport fra takstmann med målsatt plantegning  kr 10 750,00

    Opplysninger om oppdraget

    Oppdragsnummer 20-0306/25
    Eiendomsmegler Krogsveen AS, avd. Drammen
    Nedre Storgate 16, 3015, DRAMMEN
    950 007 613
    Oppdragets KR-kode KR20.25306

    Dato

    Sist oppdatert: 03. november 2025 kl. 08:52

    Dokumenter

    Utskriftsvennlig salgsoppgave

    Område

    Legg til steder som er viktige for deg

    Prisutvikling for området

    Kvadratmeterpris
    0 kr/m²
    Endring
    ↘︎ % ()

    Visning

    For å delta på visning, ber vi om at du melder deg på. Da sikrer vi at du får nødvendig informasjon og at det er satt av tilstrekkelig med tid. Kontakt megler dersom annet tidspunkt ønskes. Husk å lese salgsoppgaven før visningen, så du stiller forberedt.
    Ønsker du kun å bli holdt orientert, kan du fra eiendommens hjemmeside få varsel om solgtpris, eller kontakte megler.
    Lurer du på noe?

    Vil du varsles om lignende boliger?

    Ved å lagre ditt boligsøk hos oss får du beskjed når vi har en bolig som ligner denne, før den legges ut på markedet!

    På flyttefot? Slik gjør vi det enklere for deg

    Skreddersydd flyttepakke

    Vi fikser håndverkere, vask, pakking, lagring og transport, og legger ut for utgiftene underveis.

    Hjelp med både kjøp og salg

    Hos oss har du din egen rådgiver gjennom hele kjøps- og salgsprosessen.

    Hjelp til finansiering

    Vårt samarbeid med BN Bank sikrer deg rask og løsningsorientert hjelp, til konkurransedyktige betingelser.