Nordlitoppen 42
3 250 000 kr
161 m²
2 soverom
Komplett salgsoppgave

Høytliggende enebolig med alt på én flate, moderniseringsbehov og spennende potensial. Garasje. Meget solrike omgivelser
Prisantydning
3 250 000 krOmkostninger
102 240 krTotalpris
3 352 240 kr
Pris
Bruksareal
161 m²BRA-I (internt bruksareal)
161 m²TBA (terrasse-balkongareal)
20 m²
Areal
Byggeår
1986Soverom
2 soveromBad
1 badTomteareal
574 m² (eiet)Type
Enebolig - FrittliggendeEierform
Eiet
Nøkkelinfo
Unngå doble boligrenter
Vi tilbyr gunstig forsikring.
Vurderer du utleie?
Få et tilbud fra Utleie KrogsveenHva koster lånet?
Sjekk estimert lånekostnadBeskrivelse
Kort om eiendommen
- Oppført av Block Watne i 1986 med alt på én flate
- Alle rom av gode størrelser til sine formål
- Sørvendt terrasse med meget gode solforhold
- Stort og spennende potensial knyttet til oppussing og oppgradering
- Frittstående garasje, oppført i 1988
- Takfornying utført i 2024; takstein renset og lakkert
- Eiet tomt på 574 kvm. med lettstelt hage
- Familievennlig boligområde med umiddelbar tilgang til turområder i skog og mark
- Barnehager og nærbutikker lett tilgjengelig i området
Innhold og byggemåte
Innhold og byggemåte
Eiendommen
Nordlitoppen 42, 1743 KLAVESTADHAUGEN
Kommunenummer 3105, gårdsnummer 1041, bruksnummer 364, ideell andel 1/1
Innhold
Totalt bruksareal BRA: 161 kvm
BRA-i:
1. etasje - 117 kvm: Spisestue, stue, kjøkken, to soverom, bad, vaskerom, bod, toalettrom, kjølerom og gang
Loft - 44 kvm: Lagerrom
Åpent areal:
1. etasje - 20 kvm: Terrasse
Loft har 30 kvm ALH - areal lav himling og GUA - gulvareal på ca 70 kvm
Vedlagte plantegninger er ikke målbare. De oppgitte arealer er hentet fra rapport med befaringsdato 20.04.2026 utført av Kenneth Solli Gressløs. Arealene er beregnet og rom er definert etter dagens faktiske bruk, uavhengig av hva som er godkjent av bygningsmyndighetene.
Byggemåte
Selger har innhentet en tilstandsrapport av boligen/eiendommen. Av rapporten fremgår det at flere bygningsdeler har fått tilstandsgrad ikke undersøkt/ikke tilgjengelig for undersøkelse (TG IU), 2 (TG2) og/eller 3 (TG3). Rapporten beskriver også avvik på undersøkte bygningsdeler uten tilstandsgrad. Kjøper overtar ansvaret for de opplysninger som fremkommer av salgsdokumentasjonen, og kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe som burde vært kjent eller som ikke kan anses å ha betydning for avtalen.
Enebolig oppført i 1986.
Les for øvrig mer om byggemåte og den tekniske tilstanden i rapporten. Veggene har bindingsverkskonstruksjon fra byggeår og fasade/kledning har liggende bordkledning.Taktekkingen er av betongtakstein og takrenner, nedløpsrør og beslag av plastbelagt stål og plast. Malte trevinduer med 3-lags glass.
Det gjøres spesielt oppmerksom på:
TG3:
Kjøkken- Det er registrert avvik med avtrekk. Det anbefales å få kjøkkenventilatoren og avtrekkskanalen kontrollert av fagperson, da avtrekket ikke fungerer tilfredsstillende.
Vaskerom- TG 3 er satt på bakgrunn av at våtrommet har oversteget normal forventet levetid/brukstid, samt utførelse i forhold til dagens krav til våtrom.
TG2:
Taktekking- Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på taktekkingen. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på undertak.
Nedløp og beslag- Det mangler snøfangere på hele eller deler av taket, men det var ikke krav om dette på byggemeldingstidspunktet. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på renner/nedløp/beslag.
Veggkonstruksjon - Det er ingen eller liten lufting i nedre kant av kledning mot grunnmur. Det er påvist spredte råteskader i bordkledningen. Det er påvist liten eller ingen lufting på deler av boligen. Fasader har behov for vedlikehold og overflatebehandling.
Takkonstruksjon/loft- Undertak er misfarget
Vinduer- Vinduer har oppnådd over halvpart av forventet brukstid. Det er regisrert etterslep av vedlikehold.
Dører- Dørene har elde og bruksslitasje. Låskasse på hovedyttedør trenger justering/vedlikehold.
Balkongdører- Døren har elde og bruksslitasje. Det er montert plate utvendig på dør.
Terrasse - Konstruksjonene har skjevheter og det er etterslep på vedlikehold av overflater
Utvendige trapper- Konstruksjonen har skjevheter.
Innvendige overflater- Overflater er av ulik tid, og fremstår således med forskjeller av slitasjegrad, utførelse og behov for vedlikehold.
Etasjeskille/gulv mot grunn- Det er målt høydeforskjell på mellom 15-30 mm gjennom hele rommet. Tilstandsgrad 2 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik. Avvik på målt høydeforskjell er gjort på kjøkken.
Pipe og ildsted- Ildfast plate mangler på gulvet under sotluke/feieluke på pipe
Innvendige dører- Det er påvist avvik som tilsier at det bør foretas tiltak på enkelte dører. Dører subber i karm/tersk
Bad- Mangler alulist og fuge i bunn av våtromsplater. Det registreres sprekker i skjøter baderomsplater. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på membranløsningen og mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på slukløsningen.
Ventilasjon- Det er mekanisk avtrekk. Det etablerte avtrekkssystemet fungerer ikke tilfredsstillende.
Kjøkken- Kjøkkeninnredningen er av eldre dato, og den mangler bruksfunksjoner/løsninger som er forventet på et kjøkken
Toalettrom- Det er registrert avvik på avtrekk.
Vannledninger- Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige vannledninger. Det er registrert irr (grønnfarget korrosjon) på deler av kobberrør, noe som tyder på fuktpåvirkning eller mulig mikrolekkasje.
Avløpsrør- Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige avløpsledninger.
Ventilasjon- Det er påvist mangelfull ventilasjon på ett eller flere rom i boligen.
Varmtvannstank- Det er ikke påvist tilfredsstillende el-tilkobling av varmtvannstank iht. gjeldende forskrift. Det er påvist at varmtvannstank er over 20 år
Grunnmur og fundamenter- Det er registrert avflassing på mur.
Utvendige vann-og avløpsledninger- Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på utvendige avløpsledninger. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på utvendige vannledninger.
Se supplerende tekst i tilstandsrapporten om rommet/bygningsdelen for nærmere informasjon og beskrivelse. Kjøper overtar ansvar og risiko for dette.
Tilstandsrapporten er inntatt i salgsoppgaven. Rapporten inneholder informasjon om avvikene og konsekvensen av disse. For avvik som er gitt TG3 har den bygningssakkyndige i tillegg gitt et anslag på hva det vil koste å utbedre disse avvikene. Ettersom kjøper regnes å være kjent med forhold som tydelig fremgår av tilstandsrapporten, oppfordres du til å sette deg grundig inn i rapporten i sin helhet.
Standard
Boligen har i dag et generelt behov for modernisering og ulike oppgraderinger, hvilket også utgjør en naturlig anledning til å sette eget preg på boligens indre. Potensialet er stort.
Planløsningen består av rom som gjennomgående er av gode størrelser til sine respektive formål, spesielt stuen og kjøkkenet med tilknyttet spiseplass. Sistnevnte kan i praksis fungere som spisestue og supplere den over 30 kvm. store stuen i rollen som sosialt samlingsrom.
Kjøkkenets innredning er i likhet med de fleste øvrige faste innredninger og overflater fra byggeåret. Den er imidlertid funksjonell, men likevel naturlig gjenstand for utskiftning når standarden sammenliknet med dagens. Ventilatoren på kjøkkenet fungerer ikke tilfredsstillende og er av den grunn gitt TG 3.
Badet er også trolig fra byggeåret og med tilstandsgradene 1 og 2 i sjeldent god stand, alderen tatt i betraktning. Rommet er i senere år benyttet med dusjkabinett som har begrenset vannpåkjenning på gulvet og veggene. Klosett finnes i separat toalettrom.
I romløsningen inngår også et separat vaskerom som er tilknyttet kjøkkenets spiseplass og i tillegg har egen ytterdør mot inngangspartiet. Vaskerommet er i helhet gitt TG 3, renovering bør påregnes.
Overflater og innredninger:
Gulv: Tepper, laminat belegg
Innervegger: Tapet teglstein
Himlinger: Plater
Kjøkken: Skapinnredning med glatte lyse fronter. Laminerte brune benkeplater. Stålbeslag med dobbel kum og ett-greps blandebatteri. Ventilator.
Bad: Servantskap med glatte hvite fronter, laminert hvit benkeplate og heldekkende keramisk servant med ett-greps blandebatteri. Veggspeil med overbelysning. Høyskap med glatt hvit front. Dusjkabinett. Bidet.
Løsøre og tilbehør
Vi viser til liste fra Norges Eiendomsmeglerforbund som gjelder fra 01.01.2020 angående løsøre og tilbehør.
Oppvarming
Oppvarming av boligen skjer via elektriske panelovner, luft til luft varmepumpe, samt vedfyring
Dersom beboelsesrom ikke har vegg- eller fastmonterte varmekilder ved visning, følger dette heller ikke med.
Ferdigattest/brukstillatelse
Det foreligger ikke ferdigattest på eiendommen, men midlertidig brukstillatelse ble gitt den 19.12.1986 med tegninger datert 05.02.1985. Tillatelsen er gitt på følgende vilkår:
Lufting av spillvannssystemet føres over tak.
Utvendig trapp vedrørende balkong
Arrondering av terreng med fall fra huset.
Det er uklart om dette er utført. Kjøper overtar ansvaret for dette.
Det gjøres oppmerksom på at det ikke lenger utstedes ferdigattest på tiltak det er søkt om før 1998 jf. plan- og bygningsloven § 21-10. Kommunen vil ikke kreve ferdigattest for disse tiltakene og vil avvise eventuelle søknader. Bestemmelsen innebærer ikke at tiltak med manglende søknad blir lovlige, men at man ikke trenger å avslutte gamle byggesaker. Normalt sett kreves ferdigattest for alle søknadspliktige tiltak som gjøres etter plan- og bygningsloven.
Det er søkt om garasje med tilhørende bod med godkjente byggetegninger datert 08.09.1987. Tiltakene ble ikke ferdigstilt med ferdigattest. Garasjens front er speilvendt i forhold til tegning.
Terrasse fremkommer ikke på byggemeldte tegninger.
Kjøper overtar eiendommen slik den fremstår på visning med risiko og ansvaret for eventuelle pålegg fra kommunen og kostnader forbundet med dette.
Tinglyste heftelser og rettigheter
Eiendommen overdras fri for pengeheftelser:
Det er tinglyst følgende servitutter på eiendommen.
Dagboknr 302944, tinglyst 25.03.1985, type heftelse: Erklæring/avtale- Denne omhandler diverse bestemmelser den gang kommunen solgte ut boligtomter med bl.a pliktig medlemsskap av eventuell velforening, bestemmelse om anlegg og vedlikehold av ledninger mm for området.
Servituttene vil følge eiendommen. Kjøpers bank vil få prioritet etter ovennevnte heftelser og servitutter.
Eventuell adgang til utleie
Eiendommen har ikke separat utleieenhet. Det vil normalt være anledning til utleie av hele eiendommen eller enkeltrom, såfremt utleiearealet er bygningsmessig godkjent for varig opphold og har forsvarlige radonnivåer.
Diverse
Eiendommen inngår i et dødsbo hvor arvingene er selgere. Arvingene har ikke bebodd eiendommen og kjennskapen til eiendommens tilstand kan være mangelfull. Kjøper må derfor kunne påregne at det kan være flere feil og mangler som normalt oppdages ved bruk av boligen, men som selger av dødsbo ikke har mulighet å vite.
Beliggenhet og tomteforhold
Beliggenhet og tomteforhold
Beliggenhet
Klavestadhaugen er et utpreget familievennlig boligområde, med kort vei til sentrum og de fleste hverdagslige fasiliteter lett tilgjengelig i nærmiljøet.
Barne- og ungdomsskole med tilknyttet idrettsanlegg er et knapt kvarters gange unna, eller innenfor fem minutter på sykkel. Samme sted finnes også én av områdets barnehager. Innkjøp av dagligvarer kan enkelt gjennomføres ved nærbutikkene i området som er lett tilgjengelig langs Skjebergveien - adkomstveien til Klavestadhaugen og Nordlitoppen. Et større handelsområde finnes omkring Iseveien, en kort kjøretur unna. Her finnes blant annet varehus, apotek, konditori og treningssenter.
Et godt kollektivtilbud gjør det praktisk å velge buss om du skal i retning sentrum. Fra Klavestadhaugen er det avganger mot byen hver halvtime dagen gjennom eller oftere i rushtidene, og reisetiden er fra under ett kvarter.
Med utgangspunkt i Nordlitoppen får du kort vei også til fine friluftsområder med ulike turmuligheter. Allerede like øst for boligområdet ligger den store Isesjøen og det populære badestedet Bodalstranda. På Hevingen litt lenger nord finnes både idyllisk golfbane og lysløype som er like ypperlig for treningsturer i hverdagen som for korte skiturer når forholdene tillater vinterstid. I de omfangsrike marka-områdene finnes turhytter og småveier som egner seg svært godt for både sykkel- og fotturer.
Adkomst
Veibeskrivelse Se Google maps - det er enkelt å finne frem i kartet.
Barnehager, skoler og fritid
Barnehage:
Fosbyløkka barnehage (1-5 år) 43 barn 0.5 km
Fjelldal barnehage (0-5 år) 54 barn 1.3 km
Sandbakken barnehage (1-5 år) 96 barn 1.5 km
Skole:
Sandbakken barne- og ungdomsskole (1-1015kl.)629 elever, 34 klasser 1.4 km
Borgen barneskole (1-7 kl.) 333 elever, 23 klasser 1.5 km
Borg videregående skole 680 elever, 44 klasser 1.5 km
St. Olav videregående skole 860 elever, 42 klasser 6.7 km
Beskrivelse av tomt
Eiertomt på 574 kvm. Tomten er flat og består hovedsakelig av gressplen, asfaltert gårdsplass og noe beplantning
Parkering
Med boligen følger det med en frittstående garasje med tilhørende bod.
Vei, vann og avløp
Eiendommen har adkomst via kommunal vei.
Eiendommen er tilknyttet kommunalt ledningsnett via private stikkledninger. Eier er selv ansvarlig for private stikkledninger til boligen.
Regulerings-og arealplaner
Eiendommen er regulert til formål boliger i henhold til reguleringsplan 27013 KLAVESTAD SØNDRE datert 17.11.1980 med tilhørende reguleringsbestemmelser.
Eiendommen omfattes også av kommuneplan Sarpsborg 2024-2036 datert 10.10.2024 med formål bebyggelse og anlegg
Eiendommen ligger helt eller delvis innenfor et område med mulighet for marin leire, og grunnen kan derfor bestå av løsmasser, herunder kvikkleire. Kommunens aksomhetskart viser- Stort sett fraværende - bart fjell
Utsnitt av plan med tilhørende bestemmelser kan fås ved henvendelse til megler.
Økonomi
Økonomi
Kommunale utgifter
Kommunale avgifter er kr 11 856,- for inneværende år. I dette inngår gebyr for vann, avløp, renovasjon og feiing/tilsyn. Det tas forbehold om at kommunen kan justere gebyrene i løpet av året.
I tillegg kommer eiendomsskatt som utgjør årlig kr 6 437,-. Blir fakturert sammen med kommunale avgifter.
Selger har ikke bebodd eiendommen og har således ikke kjennskap til øvrige løpende utgifter for eiendommen.
Formuesverdi
Ved hjelp av skatteetatens boligkalkulator er boligens formuesverdi beregnet til kr. 975 485,- for fjoråret når boligen benyttes som primærbolig.
Formuesverdien er en gitt prosent av den beregnede markedsverdien. Beregnet markedsverdi er basert på Statistisk sentralbyrå (SSB) sine opplysninger om omsatte boliger. I beregningen tas det hensyn til boligens beliggenhet, areal, byggeår og boligtype.
Det er eier av boligen som fastsetter formuesverdien, jf. skatteforvaltningsloven § 9-1 første ledd, men skattemyndighetene kan kontrollere at verdien er satt riktig.
Formuesverdi skal ikke overstige:
Primærbolig: 25 % av beregnet eller dokumentert markedsverdi opp til kr. 10 000 000, og deretter 70 % av den overskytende markedsverdi.
Sekundærbolig: 100 % av beregnet eller dokumentert markedsverdi.
Formuesverdier som overstiger disse grensene, kan kreves nedjustert av eier.
Fra 2026 har Stortinget vedtatt en oppdatert modell for beregning av formuesverdi for primærbolig, så avvik kan forekomme.
For mer informasjon se skatteetaten.no
Omkostninger
3 250 000,00 Prisantydning
Omkostninger
81 250,00 Dokumentavgift til staten (2,5% av kjøpesum)
19 900,00 Gjensidige Boligkjøperpakke* (valgfritt)
545,00 Tinglysing panterettsdokument
545,00 Tinglysing skjøte
--------------------------------------------------------
82 340,00 (Omkostninger totalt (uten Gjensidige Boligkjøperpakke))
102 240,00 Omkostninger totalt (med Gjensidige Boligkjøperpakke))
--------------------------------------------------------
3 332 340,00 Totalpris inkl. omkostninger
3 352 240,00 Totalpris inkl. omkostninger (med Gjensidige Boligkjøperpakke)
--------------------------------------------------------
Totalpris inkl. omkostninger forutsetter kjøp til prisantydning.
Det tas forbehold om endringer i avgifter og gebyrer.
Tilbud om lånefinansiering
Megler formidler gjerne kontakt med rådgiver hos vår samarbeidspartner BN Bank. De har konkurransedyktige betingelser samt rask og løsningsorientert behandling av din lånesøknad. Krogsveen mottar et honorar dersom lån opprettes.
Betalingsbetingelser
Kjøpesum inkludert omkostninger, samt pantedokument tilknyttet eventuelt lån, skal være disponibelt hos megler 2 virkedager før overtagelsen.
Annen viktig informasjon
Annen viktig informasjon
Eier
Jørn Gunnar Petersen, Heidi Irene Olsen og Linda Louise Andersen
Overtakelse
Etter nærmere avtale.
Boligselgerforsikring
Selger har i forbindelse med salget tegnet Boligselgerforsikring levert av Gjensidige. Boligselgerforsikring dekker selgers ansvar etter avhendingsloven begrenset oppad til kr 14 millioner. Dersom kjøper oppdager forhold ved eiendommen som hen mener utgjør en mangel ved eiendommen, vil Gjensidige behandle reklamasjonen på vegne av selger. Forsikringsvilkår kan fås ved henvendelse til megler.
Vedlagt salgsoppgaven følger selgers egenerklæringsskjema og tilstandsrapport. Interessenter må sette seg inn i dokumentene før bud inngis. Egenerklæringen er fylt ut av arvingene iht deres kjennskap om eiendommen. Da de ikke har bebodd eiendommen kan kjennskapen være mangelfull.
Boligkjøperforsikring
Innen kontraktsmøtet må kjøper ta stilling til om det ønskes å bestille Boligkjøperpakken gjennom Gjensidige. I denne gunstige pakken er boligen ferdig forsikret og inkluderer rettshjelpsforsikring, også kalt Boligkjøperforsikring. Rettshjelpsforsikring gir trygghet og tilgang på profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler det første året etter overtagelse. Forsikringsselskapet behandler i så fall ethvert mangelskrav kjøper måtte ha overfor selger.
Boligkjøperpakken inkluderer bygningsforsikring for hus og hytte, innboforsikring, flytteforsikring og dobbel rentedekning - i situasjoner hvor kjøper ikke får solgt nåværende primærbolig.
Kjøper mottar ingen særskilt faktura for Boligkjøperpakken da kostnaden det første året legges til kjøpesummen for boligen. Det gjøres oppmerksom på Krogsveen mottar et honorar for denne formidlingen.
Produktark for Boligkjøperpakken ligger vedlagt i salgsoppgaven.
Dersom ikke boligkjøperpakke ønskes kan kun rettshjelpsforsikring, også kalt boligkjøperforsikring, tegnes særskilt via megler. Rettshjelpsforsikringen varer i 5 år fra overtagelse og leveres gjennom Gjensidige. Ta kontakt med megler for ytterligere informasjon.
Selskap og privatpersoner som driver med kjøp/salg/utvikling som ledd i egen næringsvirksomhet kan ikke tegne boligkjøperpakke eller rettshjelpsforsikring.
Budgivning
Forbrukerinformasjon om budgivning er vedlagt denne salgsoppgaven og er også på vår hjemmeside Krogsveen.no. Alle bud og budforhøyelser må inngis skriftlig. I tillegg må legitimasjon være fremlagt sammen med signatur fra budgiver.
Vi oppfordrer til å gi bud elektronisk via GI BUD-knappen på eiendommens hjemmeside på Krogsveen.no. Da vil samtlige vilkår bli oppfylt.
Eventuelle forhøyelser eller endringer av budet kan bekreftes pr SMS eller på e-post. Vi oppfordrer alltid til å kontakte megler pr. telefon i tillegg da forsinkelser i SMS og e-post kan forekomme.
For at budene skal kunne bli behandlet og videreformidlet skriftlig til alle involverte parter, må alle bud ha en tilstrekkelig lang akseptfrist, jf. eiendomsmeglingsforskriften § 6-3.
Selger må også skriftlig akseptere budet før aksept kan formidles til budgiver. Akseptfrist bør derfor være på minimum 30 minutter, og budforhøyelser må derfor skje i god tid før fristens utløp.
Bud i forbrukerforhold kan uansett ikke settes med kortere frist enn kl. 12.00 første virkedag etter siste annonserte visning. I tillegg kan ikke budet ha forbehold om at det skal holdes hemmelig ovenfor øvrige interessenter. Megler har iht lov om eiendomsmegling ikke anledning til å videreformidle disse budene, og de vil dermed heller ikke bli journalført.
Etter at eiendommen er solgt vil kjøper og selger få tilsendt budjournal. Øvrige budgivere kan få utlevert kopi av budjournalen i anonymisert form.
Hvitvaskingsreglene
I henhold til lov om hvitvasking og terrorfinansiering har megler plikt til å gjennomføre kontrolltiltak overfor kunder, herunder fullmektiger. Dette innebærer bl.a. å bekrefte kunders og reelle rettighetshaveres identitet på bakgrunn av fremvist gyldig legitimasjon eller på annen godkjent måte, samt å innhente opplysninger om kundeforholdets formål og tilsiktede art.
Dersom slike kundetiltak ikke kan gjennomføres, kan megler ikke etablere kundeforholdet eller utføre transaksjonen.
Hvis kjøper ikke bidrar til gjennomføring av kundekontrollen og dette fører til at transaksjonen blir forsinket eller ikke kan gjennomføres, vil dette ansees som mislighold av avtalen og gi selger rettigheter etter avhendingslova kapittel 5. I tilfeller der selger ikke bidrar til gjennomføring av løpende kundekontroll underveis i oppdraget, er det selger som misligholder sine forpliktelser etter avtalen og gi kjøper rettigheter etter avhendingslovens kapittel 4. Partene er selv ansvarlige for eventuelle kostnader og ansvar dette kan medføre. Eiendomsmegleren eller eiendomsmeglingsforetaket kan ikke holdes ansvarlig for de konsekvenser dette vil kunne få for partene eller andre som har interesser i eiendomshandelen.
Kjøper oppfordres til å innbetale kjøpesummen som ikke kommer fra låneinstitusjon i én samlet innbetaling fra egen konto i norsk bank. Megler har plikt til å melde fra til Økokrim om eiendomshandler som fremstår som mistenkelige. Melding sendes Økokrim uten at partene varsles.
Personopplysningsloven
I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter kan bli registrert for videre oppfølging.
Lovanvendelse
Generelle bestemmelser
Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til megler, den bygningssakyndiges tilstandsrapport, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Kartverket og andre tilgjengelige kilder. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene, og slike forhold kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen.
Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at interessenter rådfører seg med eiendomsmegler eller egne rådgivere før det legges inn bud.
En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.
Kjøper og selgers rettigheter og plikter reguleres av avtalen mellom partene, samt informasjonen som har vært tilgjengelig for kjøperen i forbindelse med handelen. Avtalen utfylles av avhendingsloven, og det gjelder ulike avtalevilkår avhengig av om kjøper er forbrukerkjøper eller ikke. Dette er nærmere beskrevet nedenfor.
På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er". Selger kan ikke ta «som den er»- forbehold overfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud.
Budgiver skal i budskjema avgi egenerklæring om budgiver er forbruker eller næringsdrivende/ person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet. Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker.
Forbrukerkjøp - definisjon
Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.
Forbruker – avtalevilkår
Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at mangelskravet ikke blir rettet i tide på en tydelig måte.
Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 andre ledd, dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.
Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).
Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon
Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp.
Ikke-forbruker – avtalevilkår
Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen.
Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning.
Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8.
Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.
Det forutsettes at hjemmel overføres til kjøper. Hvis kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen, må det tas forbehold om dette i budet.
Meglers vederlag
Meglers vederlag betales av selger og er avtalt til:
Vederlag: 1,50 % av salgssummen inkl. eventuell fellesgjeld. Minimumsprovisjon er kr 50 000,00
Vederlag:
Kontroll av hjemmel og heftelser kr 3 900,00
Markedsføringspakke kr 29 900,00
Oppgjør kr 8 900,00
Tilrettelegging (inkl. visninger, overtagelse og tekstforfatter) kr 19 900,00
Utlegg:
Innhenting av offentlig opplysninger Sarpsborg komm. inkl tegn kr 5 425,00
Tinglysing sikring kr 545,00
Andre utgifter:
Boligselgerforsikring Gjensidige Eiet - regnes av prisantydning kr 18 557,50
Foto PBF - dag kr 4 750,00
Rapport fra takstmann (Witek) - Enebolig kr 22 000,00
Vi er opptatt av verdiskapning, og har knyttet til oss samarbeidspartnere som skal sikre våre kunder de beste produkter og tjenester;
• I forbindelse med forberedelse av salget, innhenter vi informasjon om eiendommen hovedsakelig fra vår samarbeidspartner Ambita.
• Gjensidige leverer boligselgerforsikring og tilbyr bygningsforsikring
• Boligkjøperforsikring leveres av Hiscox og med Sedgwick som skadebehandler, og er formidlet gjennom Gjensidige.
• BN bank tilbyr finansieringsløsninger
• Vår avdeling Krogsveen Pluss tilbyr flyttetjenester som utvask, visningsvask, lager, tømming og transport av flyttelass, i tillegg til å formidle kontakt med Flip for overflateoppussing.
• I forbindelse med overtagelse av eiendommen tilbyr Overo avtale om strøm, alarm og bredbånd.
• Krogsveen er, sammen med øvrige bransjeaktører, medeier i Bomega AS som tilbyr den digitale annonseringsplattformen Hjem.
Opplysninger om oppdraget
Oppdragsnummer 67-0076/26
Eiendomsmegler Krogsveen AS, avd. Fredrikstad og Sarpsborg
Dikeveien 14, 1661, ROLVSØY
950 007 613
Oppdragets KR-kode KR67.2676
Dato
Sist oppdatert: 28. april 2026 kl. 13:26
Dokumenter
Dokumenter
PDF – 904 KB
PDF – 23 MB
PDF – 6 MB
PDF – 312 KB
PDF – 29 KB
PDF – 127 KB
PDF – 392 KB
Område
Legg til steder som er viktige for deg
Visning
Det er ingen planlagte visninger. Meld deg på for å avtale en tid som passer.
Lurer du på noe?
Unngå doble boligrenter
Vi tilbyr gunstig forsikring.
Vurderer du utleie?
Få et tilbud fra Utleie KrogsveenHva koster lånet?
Sjekk estimert lånekostnadVil du varsles om lignende boliger?
Ved å lagre ditt boligsøk hos oss får du beskjed når vi har en bolig som ligner denne, før den legges ut på markedet!

























