Velkommen til Vierveien 7. Foto: Emotional Landscape Production Ole Thoresen
Enebolig med landlig beliggenhet i et koselig og etablert boligområde. Foto: Emotional Landscape Production Ole Thoresen
Parkering i garasje og på gårdsplassen. Foto: Emotional Landscape Production Ole Thoresen
Lys og romslig stue
Utgang fra stuen til fin uteplass på terrasseplatting
Plass til sofagruppe
Pipen er rehabilitert med nytt røykerør i metall i 2008, men der er ikke montert ildsted i boligen. Ildsted er fjerne, men følger og kan evt monteres av ny eier.
Varmepumpe fra 2024 montert i stuen
God plass til spisebord. Skyvedør inn til kjøkkenet.
Kjøkken med Marbodal innredning. Profilert innredning og laminert benkeplate med nedfelt oppvaskkum.
Komfyr med induksjonsplatetopp fra 2025.  Oppvaskmaskin under benkeplate fra 2025. Veggmontert ventilator.  Kjøleskap i nisje. Hvitevarer på kjøkkenet medfølger eiendommen.
Adkomst til matbod fra kjøkkenet
Praktisk matbod med innredning med profilerte fronter. Rommet har god plass til oppbevaring av tørrvarer og kjøkkenredskap. Krokoppheng på vegg over benken følger ikke med.
Stort flislagt bad med gulvvarme.  Innredet med gulvstående servantskap med profilerte fronter og ovenpåliggende servant.
Hjørnebadekar med hånddusj, tappekran og dyser. Gulvstående toalett og avtrekksvifte plassert på yttervegg
Romslig bad. Håndkletørker medfølger.
Bad 2 med belegg på gulv og veggflater med våtromsplater. Innredet med gulvstående servantskap med profilerte fronter og ovenpåliggende servant.
Toalettrom med laminat på gulv og veggflater med våtromsplater. Innredet med vegghengt servantskap med slett dør og ovenpåliggende servant. Speilskap og lys på vegg over servant. Gulvstående toalett og oppvarming med panelovn
Vaskerom med belegg på gulv og veggflater med panelplater. Opplegg for vaskemaskin. Avtrekksvifte plassert på yttervegg.
Soverom 1 med skyvedørsgarderobe. Romslig soverom med god plass for kontorkrok.
Soverom 1
Soverom 2
Soverom 3 med adkomst inn til soverom 1
Soverom 3
Romslig innglasset veranda med skyvedør ut til terrasse
Entré med plass til skostativ
Gang med garderobeskap
Parkering i garasje i underetasjen
Utvendig adkomst til underetasjen som inneholder stort lagerrom med god plass til oppbevaring, samt en bod. Det er ikke etablert trapp mellom etasjene.
Fin uteplass på terrasseplatting med god plass til utemøbler
Meget kort vei ned til Fiskumvannet med flotte bade-, fiske og turmuligheter
Skolebussen stopper like ved boligen
Pent oppusset enebolig med praktisk planløsning med alt på en flate
Det er ca. 2 km til Vestfossen sentrum hvor det bla. er jernbanestasjon, butikker, lege og skole
Eikeren med Fiskumvannet er 20 km lang, inntil 2,5 km bred og inntil 158 m dyp. Dybden gjør at isen først legger seg på seinvinteren. Dette bidrar til milde vintre, og er en årsak til at gårdene rundt Eikeren er et viktig område for fruktdyrkning
Spisested på Sundhaugen

Vierveien 7

4 390 000 kr

131 m²

3 soverom

Komplett salgsoppgave

Turid Borgersen
Presenteres av
Turid Borgersen

Vestfossen

Pent oppusset enebolig med alt på ett plan. Stor innglasset terrasse. Garasje. Kort avstand til Fiskumvannet.

    Pris

  • Prisantydning

    4 390 000 kr

  • Omkostninger

    130 740 kr

  • Totalpris

    4 520 740 kr

    Areal

  • Bruksareal

    227 m²

  • BRA-I (internt bruksareal)

    131 m²

  • BRA-E (eksternt bruksareal)

    73 m²

  • TBA (terrasse-balkongareal)

    51 m²

    Nøkkelinfo

  • Byggeår

    1980

  • Soverom

    3 soverom

  • Bad

    2 bad

  • Tomteareal

    657 m² (eiet)

  • Type

    Enebolig - Frittliggende

  • Eierform

    Eiet

  • Fasiliteter

    Garasje/P-plass og Balkong/Terrasse

Unngå doble boligrenter

Vi tilbyr gunstig forsikring.

Hva koster lånet?

Sjekk estimert lånekostnad

Beskrivelse

Kort om eiendommen

Pent oppusset enebolig med alt på ett plan
  • Garasje og stort lagerrom i underetasjen
  • Terrasseplatting med gode solforhold
  • Romslig innglasset veranda
  • 2 bad, hvorav ett flislagt bad med boblebadekar
  • Praktisk planløsning med alt på en flate
  • Kjøkken med adkomst til matbod / grovkjøkken - ny oppvaskmaskin og komfyr/induksjonstopp
  • Lys og romslig stue med varmepumpe fra 2024
  • Parkering i garasje og på gårdsplassen
  • Skolebussen stopper like ved boligen
  • Meget kort vei ned til Fiskumvannet med flotte bade-, fiske og turmuligheter
  • Det er ca. 2 km til Vestfossen sentrum hvor det bla. er jernbanestasjon, butikker, lege og skole
Velkommen til visning!

Innhold og byggemåte

Eiendommen

Vierveien 7, 3320 VESTFOSSEN
Kommunenummer 3314, gårdsnummer 39, bruksnummer 329

Innhold

Totalt bruksareal BRA: 227 kvm

BRA-i (Internt bruksareal):
Enebolig:
1. etasje 131 kvm: Entré, gang, vaskerom, baderom, toalettrom, kjøkken, spisestue, stue, matbod, bod og 3 soverom

BRA-e (Eksternt bruksareal):
Enebolig:
Underetasje: 73 kvm: Garasje, lagerrom og bod

BRA-b (Innglasset balkong):
Enebolig:
1. etasje 23 kvm: Innglasset veranda

Åpent areal (Terrasse- og balkongareal):
Enebolig:
1. etasje 51 kvm: Inngangsparti og 2 terrasser

Det gjøres oppmerksom på at deler av arealene i underetasjen/krypkjeller ikke er måleverdige på bakgrunn av at arealene mangler permanent gangbart gulv.

Vedlagte plantegninger er ikke målbare. De oppgitte arealer er hentet fra rapport med befaringsdato 14.04.2026 utført av Anticimex Sandefjord AS. Arealene er beregnet og rom er definert etter dagens faktiske bruk, uavhengig av hva som er godkjent av bygningsmyndighetene.

Byggemåte

Selger har innhentet en tilstandsrapport av boligen/eiendommen. Av rapporten fremgår det at flere bygningsdeler har fått tilstandsgrad ikke undersøkt/ikke tilgjengelig for undersøkelse (TG IU), 2 (TG2) og/eller 3 (TG3). Rapporten beskriver også avvik på undersøkte bygningsdeler uten tilstandsgrad. Kjøper overtar ansvaret for de opplysninger som fremkommer av salgsdokumentasjonen, og kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe som burde vært kjent eller som ikke kan anses å ha betydning for avtalen.  

Bygningen er iht. tilstandsrapporten oppført med støpt gulv mot grunn og grunnmur/ringmur i lettklinkerblokker. Garasje, lagerrom og krypkjeller i underetasje. Etasjeskiller i trekonstruksjoner. Yttervegger av trekonstruksjoner. Utvendige fasader er kledd med både liggende og stående trekledning. Saltak i trekonstruksjoner. Yttertak er belagt med shingel. Ytterdør med sidefelt i glass. Vinduer med karmer av tre. Terrassedører, verandadør med karmer av tre. Profilert kjellerdør.

Les for øvrig mer om byggemåte og den tekniske tilstanden i rapporten.

I rapporten fremkommer det som takstmannen mener kjøper må være særskilt oppmerksom på, dette gjelder blant annet (se utfyllende tekst i rapporten):

Følgende kontrollpunkter/forhold har blitt tildelt TG3:
-Badet 2(det minste badet) har blitt tildelt TG3 som en helhetsvurdering. Følgende er lagt til grunn: Gulvbelegg er aldringspreget. Fuge over antatt skade ved vegg og overgang til dusjsonen. Ikke mulig å vurdere fallforholdene i sluksonen på grunn av plasseringen av dusjkabinettet. Vanntett sjikt har en alder som erfaringsmessig tilsier at fremtidig funksjon er svært usikker. Bygningsdelen er skjult, så den faktiske tilstanden/dagens tettefunksjon er ukjent Det registreres åpning rundt vannrør til servanten og tettesjiktet i veggen. Vannrør av kobber og avløpsrør (og tilhørende komponenter) har en alder som tilsier at fremtidig funksjon er usikker. Våtrommet har kun naturlig ventilasjon. Servanten mangler propp til avløp. Det er påvist feil bruk av dampsperre i konstruksjonen, som f.eks. kan hindre uttørking og som ikke tyder på faglig god utførelse.
-Vaskerommet har blitt tildelt TG3 som en helhetsvurdering. Følgende er lagt til grunn: Hull etter tidligere innfestinger og noe svelleskader i bunn av plate der det tidligere har væ rt utslagsvask. MDF panelplater anses i tillegg til å væ re uegnet til bruk i våtsoner. Vanntett sjikt har en alder som erfaringsmessig tilsier at fremtidig funksjon er svært usikker. Bygningsdelen er skjult, så den faktiske tilstanden/dagens tettefunksjon er ukjent. Vannrør av kobber og avløpsrør (og tilhørende komponenter) har en alder som tilsier at fremtidig funksjon er usikker. Tilluftsspalte eller lignende er ikke etablert.

Følgende kontrollpunkter/forhold har blitt tildelt TG2:
-Vindu på bad 1 er plassert i våtsonen, noe som anses som uheldig. Lokalfallet i sluksonen er mindre enn anbefalt. Fallforhold utenfor sluksonen vurderes ikke til å væ re tilstrekkelig for å lede eventuelt lekkasjevann til sluk. Vanntett sjikt har en alder som tilsier at fremtidig funksjon er usikker. Vannrør av kobber (og tilhørende komponenter) har en alder som tilsier at fremtidig funksjon er usikker. Tilluftsspalte eller lignende er ikke etablert.
-Deler av kjøkkengulvets overflatemateriale bærer preg av slitasje. Vannrør av kobber og avløpsrør har en alder som tilsier at fremtidig funksjon er usikker.
-Toalettrom har kun naturlig ventilasjon.
-Vannrør av kobber og avløpsrør i hele boligen har en alder som tilsier at fremtidig funksjon er usikker.
-Øvrige rom: Det registreres enkelte merker/sår, antydning til svelling i skjøter og knirk i enkelte gulvflater.
-Det er registrert fuktmerker, saltutslag på grunnmur tegn til fuktinnsig i krypkjeller ned mot terreng samt råteskadet treverk (i grunn), noe som tilsier negativ påvirkning av fukt.
-Det er vurdert å være begrenset spalte for lufting og drenering i nedre kant av kledningen grunnet skiferplater på grunnmur.
-Det er ikke montert tilstrekkelig gnagersikring bak ytterkledningen.
-Taktekkingen (med tilhørende beslag) viser begynnende tegn til slitasje og elde.
-Terrassebordene (på terrasser) viser tegn til slitasje.
-Verandaen er vurdert å utgjøre tettesjikt mot underliggende areal. Vanntett sjikt har en alder som tilsier at fremtidig funksjon er usikker.
-Dreneringen har blitt tildelt TG2 som en helhetsvurdering. Boligen viser tegn til fuktgjennomslag og fuktproblemer fra innsiden, som tyder på funksjonssvikt i dreneringen. Stedvis lite terrengfall vekk fra grunnmuren. Deler av terrengfallet kan ikke undersøkes på tilstrekkelig måte, grunnet plassering av terrasse. Det kan ikke verifiseres at grunnmuren har utvendig fuktsperre.
-Utvendige vannledninger og avløpsrør har en alder som tilsier at fremtidig funksjon er usikker

Tilstandsrapporten er inntatt i salgsoppgaven. Rapporten inneholder informasjon om avvikene og konsekvensen av disse. For avvik som er gitt TG3 har den bygningssakkyndige i tillegg gitt et anslag på hva det vil koste å utbedre disse avvikene. Ettersom kjøper regnes å være kjent med forhold som tydelig fremgår av tilstandsrapporten, oppfordres du til å sette deg grundig inn i rapporten i sin helhet.

Selger opplyser om følgende:
-Ved regnvær og snøsmelting kan det komme vann i kjeller via grunnfjellet.
-Det er under forberedelser til flytting observert saltutslag på en vegg.
-Byttet taklamper, stikkkontakter, lysbrytere og termostat bad.
-Ny varmepumpe i 2024.
-Varmtvannstank er tilkoblet via stikkontakt.

Standard

Boligen holder en normal god standard. Pent malt i lyse tidsriktige farger.

Hva er det beste med boligen jfr eier:
-Stille og rolig nabolag
-Landlig, men samtidig kort vei til sentrum
-Solfylt eiendom hele dagen, særlig plattingen som har mye sol hele dagen
-Alt på ei flate
-Ny varmepumpe, oppvaskmaking og komfyr
-Matbod/spisskammers med masse lagringsplass rett ved kjøkkenet
-Innglasset veranda/vinterhage er perfekt lekerom for barna
-Hovedsoverommet er stort nok til å kombineres som soverom og hjemmekontor
-Stor kjeller med masse lagringsplass
-Stor nok hage til å ha blomsterbedd og sandkasse osv
-Felles fri-areal nede ved vannet som drives av dugnadsgjeng (velforening)
-Kort gangavstand til holdeplass for skolebussen
-Kort vei å gå til skole og sentrum
-Kort vei å gå til sundhaugen badeplass

Innvendige overfalter:
Gulv: Fliser, gulvbelegg, laminat, betong
Vegger: Fliser, våtromsplater, panelplater, malte slette flater, panel, tapet, brystningspanel og lettklinkerblokker
Himling: Takplater, panel og plater

Innhold:
1. etasje:
Entré med plass til skostativ og gang med garderobeskap.

Lys stue med plass til spisebord og sofagruppe. Oppvarming via varmepumpe fra 2024. Utgang til fin uteplass på terrasseplatting med plass til utemøbler. Renovert pipe med stålrør fra 2008. Eier har fjernet ildsted, men det følger. (står i kjeller og kan evt monteres av kjøper)

Kjøkken med Marbodal innredning. Profilert innredning og laminert benkeplate med nedfelt oppvaskkum. Fliser på vegg mellom benkeplate og overskap med benkeskapsbelysning over benkeplate. Komfyr med platetopp fra 2025. Oppvaskmaskin under benkeplate fra 2025. Veggmontert ventilator. Kjøleskap i nisje. Hvitevarer på kjøkkenet medfølger eiendommen.

Praktisk matbod med adkomst fra kjøkkenet. Skapinnredning med profilerte fronter. Rommet har god plass til oppbevaring av tørrvarer og kjøkkenredskap.

Vaskerom med belegg på gulv og veggflater med panelplater. Opplegg for vaskemaskin. Avtrekksvifte plassert på yttervegg.

Flislagt bad med gulvvarme. Innredet med gulvstående servantskap med profilerte fronter og ovenpåliggende servant.
Speil med overlys på vegg over servant. Hjørnebadekar med hånddusj, tappekran og dyser. Gulvstående toalett og avtrekksvifte plassert på yttervegg.

Toalettrom med laminat på gulv og veggflater med våtromsplater. Innredet med vegghengt servantskap med slett dør og ovenpåliggende servant. Speilskap og lys på vegg over servant. Gulvstående toalett og oppvarming med panelovn.

Bad 2 med belegg på gulv og veggflater med våtromsplater. Innredet med gulvstående servantskap med profilerte fronter og ovenpåliggende servant. Speil og overlys på vegg over servant.

Tre soverom hvor ett av rommene har skyvedørsgarderobe

Bod med plass til oppbevaring.

Innglasset veranda med god plass til utemøbler.

Underetasje har utvendig adkomst og det er ikke etablert trapp mellom etasjene. Underetasjen inneholder:
Parkering for en bil i garasjen i underetasjen.

Stort lagerrom med meget god plass til oppbevaring. Lagerrommet har videre adkomst til bod.

Følgende medfølger ikke eiendommen: På matboden/spisskammers henger en fastmontert sølvfarget stang med kroker til å henge i glass. Stanga og krokene følger ikke med. To grå liftgardiner på det største soverommet, stor og liten knaggrekke med hvite knotter i gangen og fuglebadet ute følger ikke med.
Videre vises det til liste fra Norges Eiendomsmeglerforbund angående løsøre og tilbehør. Produkter og installasjoner som medfølger overdras uten noen form for garantier, utover eventuell gjenværende leverandørgaranti.

Oppvarming

Oppvarming via gulvvarme på det største badet. Luft til luft varmepumpe fra 2024 montert i stuen. Ellers oppvarming via panelovn. Dersom beboelsesrom ikke har vegg- eller fastmonterte varmekilder ved visning, følger dette heller ikke med. Pipen er rehabilitert med nytt røykerør i metall i 2008, men der er ikke montert ildsted i boligen. Eier har fjernet ildsted, men det følger. (står i kjeller og kan evt monteres av kjøper)

Ferdigattest/brukstillatelse

Det foreligger ikke ferdigattest på eiendommen, men midlertidig brukstillatelse ble gitt 07.08.1980.

Tillatelsen er gitt på følgende vilkår:
-Vaskerom luftes forskriftmessig
-Montere vask på bad og WC  
-Rekkverk og trapp fra terrase
-Rekkverk rundt trapp fra terrasse
-Rekkverk rundt trapp til hovedinngang
-Pusse mur utvendig og montere garasjeport og dør i kjeller
-Planere utvendig

Det er uklart om dette er utført. Kjøper overtar ansvaret for dette.

Det gjøres oppmerksom på at det ikke lenger utstedes ferdigattest på tiltak det er søkt om før 1998 jf. plan- og bygningsloven § 21-10. Kommunen vil ikke kreve ferdigattest for disse tiltakene og vil avvise eventuelle søknader. Bestemmelsen innebærer ikke at tiltak med manglende søknad blir lovlige, men at man ikke trenger å avslutte gamle byggesaker. Normalt sett kreves ferdigattest for alle søknadspliktige tiltak som gjøres etter plan- og bygningsloven. 

Det foreligger ferdigattest datert 03.05.2023 i forbindelse med bruksendring fra tilleggsdel til hoveddel og innglasset veranda. Følgende bruksendringer ble utført:
-Bod til soverom
-Soverom til bad
-Innglassing av veranda

Det foreligger ferdigattest i forbindelse med rehabilitering av skorstein datert 27.06.2008.

Oppføring av terrasse ved inngangspartiet og utenfor innglasset balkong kan være unntatt søknadsplikt, men det er ikke sendt melding til kommunen om det utførte tiltaket.
Kjøper overtar alt ansvar, kostnad og risiko for disse forhold videre.

Tinglyste heftelser og rettigheter

Eiendommen overdras fri for pengeheftelse.

På eiendommen er det tinglyst følgende heftelser og rettigheter som følger eiendommens matrikkel ved overskjøting til ny hjemmelshaver:

3314/39/329:
04.10.1978 - Dokumentnr: 7818 - Rettigheter iflg. skjøte
Kommunen har rett for kommunen til å anlegge og vedlikeholde ledninger over tomten. Eier og kommunen er fritatt gjerdeplikt m.m.

Servitutten vil følge eiendommen. Kjøpers bank vil få prioritet etter ovennevnte heftelser og servitutter. 

Kopi av servitutt kan fås ved henvendelse til megler.

Eventuell adgang til utleie

Eiendommen har ikke separat utleieenhet. Det vil normalt være anledning til utleie av hele eiendommen eller enkeltrom, såfremt utleiearealet er bygningsmessig godkjent for varig opphold og har forsvarlige radonnivåer.

Beliggenhet og tomteforhold

Beliggenhet

Boligen er beliggende i et barnevennlig og etablert boligområde. Landlig, men kort vei til sentrum. Meget kort vei ned til vannet med flotte bade-, fiske og turmuligheter. Det er i tillegg ypperlige sykkelmuligheter langs Eikeren og ellers i området.

Fiksumvannet og Eikern er en vannvei på over to mil. I andre enden av Eikern ligger koselige Eidsfoss med spisesteder og kunstgallerier, og midt i Eikern ligger Holtøya som en innbydende idyll. I sommerhalvåret går båten m/s Eikern i turisttrafikk mellom Vestfossen og Eidsfoss. Eiendommen har kort avstand til Fossesholm Herregård som er en av landets flotteste herregårdsanlegg og en kulturell perle for hele familien.

Sentralt, men landlig i koselig boligområde. Det er ca. 2 km til Vestfossen sentrum hvor det bla. er jernbanestasjon, butikker, lege, skole, Kunstlaboratoriet, Sjokoladesalongen og restauranter m.m.

Det er ca. 13 min. kjøring til Hokksund og ca. 20 min til Kongsberg og Mjøndalen. Tog fra Vestfossen stasjon ca. hver 1/2 time morgen og ettermiddag. Ellers tog hver time retning Kongsberg og Oslo S/Gardermoen. Toget tar i underkant av 1 time til Oslo.

Adkomst

Det vil bli skiltet med Krogsveen visningsskilt ved fellesvisninger. Se kart i nettannonse eller Google Maps for nærmere veibeskrivelse. Velkommen til visning!

Barnehager, skoler og fritid

Det finnes 5 kommunale barnehager, 11 private barnehager i Øvre Eiker kommune. For oversikt over barnehager og grunnskole, se: ovre-eiker.kommune.no.

Vestfossen barneskole 1.-7. trinn.
Vestfossen Ungdomsskole 8.-10.- trinn.
Eiker videregående skole i Hokksund, Kongsberg videregående skole.
Universitetet i Sør-Øst Norge i Drammen og Kongsberg, se usn.no

Beskrivelse av tomt

Eiertomt er beregnet til ca. 656,6 kvm. Tomten er ikke oppmålt i nyere tid og har derfor usikre grenser. Svakt skrånende tomt opparbeidet med gruset innkjøring og gårdsplass, terrasser, trapper, plenarealer og diverse beplantning.

Parkering

Parkering i garasje og på gårdsplassen.

Vei, vann og avløp

Eiendommen har adkomst via kommunal vei.

Eiendommen er tilknyttet kommunalt ledningsnett via private stikkledninger. Eier er selv ansvarlig for private stikkledninger til boligen.

Regulerings-og arealplaner

Eiendommen er regulert til boliger og en mindre del er regulert til kjørevei i henhold til reguleringsplan for Nyborg datert 03.03.1977 med tilhørende reguleringsbestemmelser.

Videre er eiendommen avsatt til boligbebyggelse ved kommuneplanen datert 11.12.2024. Deler av eiendommen ligger innenfor hensynssone nedslagsfelt drikkevann.

Utsnitt av plan med tilhørende bestemmelser kan fås ved henvendelse til megler.

Økonomi

Kommunale utgifter

Kommunale avgifter (vann og avløp): kr 16 819,- pr. år, fakturert på eiendommen i 2025. Det er installert vannmåler slik at avgiftene vil variere etter vannforbruket i boligen. Nåværende eier brukte 144 kubikk i 2025. Vannmåler leses av tre ganger i året, og det betales for faktisk forbruk. Øvre Eiker kommune løser dette ved å sende ut faktura hver mnd. Ni av fakturaene i året er kun fastledd, og tre av fakturaene i året vil være både forbruk for de fire siste månedene og fastledd.

Renovasjonskostnader: kr 6.764,- pr. år (2 terminer). Type renovasjonsordning: Storfamilie renovasjon, 2026.

I tillegg påløper det en kostnad på kr 608,- pr. år for boliger med minst ett aktivt røykrør (kostnad pr. 2026). Det påløper også kostnader for feiing av ildsted, kontroll av fyringsanlegg m.m. Frekvens på feiing samt tilsyn er avhengig av behov og vurderes av feieren.

Nåværende eier har et strømforbruk som tilsvarer ca. 20.000 kWh pr. år. For denne boligen er det inngått avtale om Norgespris i stedet for strømstøtte, avtalen på kr 50 øre inkl. mva følger eiendommen og har en bindingstid frem til 31.12.2026. Nettleie, avgifter og påslag fra kraftleverandøren kommer i tillegg. Er det fjernvarme vil det også komme kostnader i tillegg. Les mer om Norgespris her: https://www.regjeringen.no/no/aktuelt/legg-fram-lov-om-norgespris-pa-straum-og-fjernvarme/id3102642/

Boligen har en årlig forsikringspremie via Frende på kr 1.200,- pr. år. Selger har en fordelsavtale på forsikring. Ny eier må påberegne en høyere utgift til bygningsforsikring.

Boligen har vært tilknyttet Starlink som ikke vil følge med boligen. Boligen kan tilknyttes NextGenTel av som leverandør av tv og internett. Kostnaden er avhengig av hastighet på nettet og tv-pakke som velges.

Det må påregnes kostnader til innboforsikring.
Ovenstående er basert på nåværende eier/husstands senere års forbruk/utgifter. Dette vil variere avhengig av antall familiemedlemmer i husstanden, ønsket innetemperatur, egne fordelsavtaler, kanalvalg, hastighet på bredbånd m.m.

Formuesverdi

Formuesverdi for 2024 var kr 804 473,- ifølge Skatteetaten. Beløpet forutsetter at eier bor fast i boligen (primærbolig).

Ved eventuell øvrig bruk av eiendommen (f.eks. fritidsbolig, pendlerbolig, utleieobjekt) var formuesverdien for 2024 kr 3 217 890,-.

Fra 2026 har Stortinget vedtatt en oppdatert modell for beregning av formuesverdi for primærbolig, så avvik kan forekomme.
For mer informasjon se skatteetaten.no

Omkostninger

4 390 000,00 Prisantydning

Omkostninger

109 750,00  Dokumentavgift til staten (2,5% av kjøpesum)
19 900,00  Gjensidige Boligkjøperpakke* (valgfritt)
545,00  Tinglysing panterettsdokument
545,00  Tinglysing skjøte
--------------------------------------------------------
110 840,00 (Omkostninger totalt (uten Gjensidige Boligkjøperpakke))
130 740,00 Omkostninger totalt (med Gjensidige Boligkjøperpakke))

--------------------------------------------------------
4 500 840,00 Totalpris inkl. omkostninger
4 520 740,00 Totalpris inkl. omkostninger (med Gjensidige Boligkjøperpakke)

--------------------------------------------------------

Totalpris inkl. omkostninger forutsetter kjøp til prisantydning.
Det tas forbehold om endringer i avgifter og gebyrer.

Betalingsbetingelser

Kjøpesum inkludert omkostninger, samt pantedokument tilknyttet eventuelt lån, skal være disponibelt hos megler 2 virkedager før overtagelsen.

Annen viktig informasjon

Eier

Silje Therese Talmo og Arve Løkamoen

Overtakelse

Etter nærmere avtale.

Boligselgerforsikring

Selger har i forbindelse med salget tegnet boligselgerforsikring levert av Gjensidige.  
Boligselgerforsikringen dekker selgers ansvar etter avhendingsloven begrenset oppad til kr 14 millioner. Dersom kjøper oppdager forhold ved eiendommen som hen mener utgjør en mangel ved eiendommen, vil Gjensidige behandle reklamasjonen på vegne av selger. Forsikringsvilkår kan fås ved henvendelse til megler.  

Vedlagt salgsoppgaven følger selgers egenerklæringsskjema og tilstandsrapport. Interessenter må sette seg inn i dokumentene før bud inngis. 

Boligkjøperforsikring

Innen kontraktsmøtet må kjøper ta stilling til om det ønskes å bestille Boligkjøperpakken gjennom Gjensidige. I denne gunstige pakken er boligen ferdig forsikret og inkluderer rettshjelpsforsikring, også kalt Boligkjøperforsikring. Rettshjelpsforsikring gir trygghet og tilgang på profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler det første året etter overtagelse. Forsikringsselskapet behandler i så fall ethvert mangelskrav kjøper måtte ha overfor selger. 

Boligkjøperpakken inkluderer bygningsforsikring for hus og hytte, innboforsikring, flytteforsikring og dobbel rentedekning - i situasjoner hvor kjøper ikke får solgt nåværende primærbolig.   

Kjøper mottar ingen særskilt faktura for Boligkjøperpakken da kostnaden det første året legges til kjøpesummen for boligen. Det gjøres oppmerksom på Krogsveen mottar et honorar for denne formidlingen.
Produktark for Boligkjøperpakken ligger vedlagt i salgsoppgaven.  

Dersom ikke boligkjøperpakke ønskes kan kun rettshjelpsforsikring, også kalt boligkjøperforsikring, tegnes særskilt via megler. Rettshjelpsforsikringen varer i 5 år fra overtagelse og leveres gjennom Gjensidige. Ta kontakt med megler for ytterligere informasjon. 

Selskap og privatpersoner som driver med kjøp/salg/utvikling som ledd i egen næringsvirksomhet kan ikke tegne boligkjøperpakke eller rettshjelpsforsikring. 

Budgivning

Forbrukerinformasjon om budgivning er vedlagt denne salgsoppgaven og er også på vår hjemmeside Krogsveen.no. Alle bud og budforhøyelser må inngis skriftlig. I tillegg må legitimasjon være fremlagt sammen med signatur fra budgiver.

Vi oppfordrer til å gi bud elektronisk via GI BUD-knappen på eiendommens hjemmeside på Krogsveen.no. Da vil samtlige vilkår bli oppfylt.  
Eventuelle forhøyelser eller endringer av budet kan bekreftes pr SMS eller på e-post. Vi oppfordrer alltid til å kontakte megler pr. telefon i tillegg da forsinkelser i SMS og e-post kan forekomme.

For at budene skal kunne bli behandlet og videreformidlet skriftlig til alle involverte parter, må alle bud ha en tilstrekkelig lang akseptfrist, jf. eiendomsmeglingsforskriften § 6-3.

Selger må også skriftlig akseptere budet før aksept kan formidles til budgiver. Akseptfrist bør derfor være på minimum 30 minutter, og budforhøyelser må derfor skje i god tid før fristens utløp.

Bud i forbrukerforhold kan uansett ikke settes med kortere frist enn kl. 12.00 første virkedag etter siste annonserte visning. I tillegg kan ikke budet ha forbehold om at det skal holdes hemmelig ovenfor øvrige interessenter. Megler har iht lov om eiendomsmegling ikke anledning til å videreformidle disse budene, og de vil dermed heller ikke bli journalført.

Etter at eiendommen er solgt vil kjøper og selger få tilsendt budjournal. Øvrige budgivere kan få utlevert kopi av budjournalen i anonymisert form.

Hvitvaskingsreglene

I henhold til lov om hvitvasking og terrorfinansiering har megler plikt til å gjennomføre kontrolltiltak overfor kunder, herunder fullmektiger. Dette innebærer bl.a. å bekrefte kunders og reelle rettighetshaveres identitet på bakgrunn av fremvist gyldig legitimasjon eller på annen godkjent måte, samt å innhente opplysninger om kundeforholdets formål og tilsiktede art.
Dersom slike kundetiltak ikke kan gjennomføres, kan megler ikke etablere kundeforholdet eller utføre transaksjonen.
Hvis kjøper ikke bidrar til gjennomføring av kundekontrollen og dette fører til at transaksjonen blir forsinket eller ikke kan gjennomføres, vil dette ansees som mislighold av avtalen og gi selger rettigheter etter avhendingslova kapittel 5. I tilfeller der selger ikke bidrar til gjennomføring av løpende kundekontroll underveis i oppdraget, er det selger som misligholder sine forpliktelser etter avtalen og gi kjøper rettigheter etter avhendingslovens kapittel 4. Partene er selv ansvarlige for eventuelle kostnader og ansvar dette kan medføre. Eiendomsmegleren eller eiendomsmeglingsforetaket kan ikke holdes ansvarlig for de konsekvenser dette vil kunne få for partene eller andre som har interesser i eiendomshandelen.

Kjøper oppfordres til å innbetale kjøpesummen som ikke kommer fra låneinstitusjon i én samlet innbetaling fra egen konto i norsk bank. Megler har plikt til å melde fra til Økokrim om eiendomshandler som fremstår som mistenkelige. Melding sendes Økokrim uten at partene varsles. 

Personopplysningsloven

I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter kan bli registrert for videre oppfølging.

Lovanvendelse

Generelle bestemmelser
Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til megler, den bygningssakyndiges tilstandsrapport, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Kartverket og andre tilgjengelige kilder. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene, og slike forhold kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. 

Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at interessenter rådfører seg med eiendomsmegler eller egne rådgivere før det legges inn bud.

En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.

Kjøper og selgers rettigheter og plikter reguleres av avtalen mellom partene, samt informasjonen som har vært tilgjengelig for kjøperen i forbindelse med handelen. Avtalen utfylles av avhendingsloven, og det gjelder ulike avtalevilkår avhengig av om kjøper er forbrukerkjøper eller ikke.  Dette er nærmere beskrevet nedenfor. 

På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er".  Selger kan ikke ta «som den er»- forbehold overfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud.

Budgiver skal i budskjema avgi egenerklæring om budgiver er forbruker eller næringsdrivende/ person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet. Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker. 

Forbrukerkjøp - definisjon
Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.

Forbruker – avtalevilkår
Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at mangelskravet ikke blir rettet i tide på en tydelig måte.

Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 andre ledd, dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.

Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).

Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon 
Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp. 

Ikke-forbruker – avtalevilkår
Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen.
Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning. 

Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8. 

Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.

Det forutsettes at hjemmel overføres til kjøper. Hvis kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen, må det tas forbehold om dette i budet.

Meglers vederlag

Meglers vederlag betales av selger og er avtalt til:
Vederlag: 1,00 % av salgssummen.
Minimumsprovisjon er kr 50 000,00

Vederlag:
Kontroll av hjemmel og heftelser  kr 4 500,00
Kunderabatt – Verdikort Krogsveen (har solgt for kunden tidligere)  kr -6 000,00
Markedsføringspakke  kr 29 900,00
Oppgjør  kr 8 900,00
Tilrettelegging  kr 19 900,00
Visninger - Første visning inkludert etter det kr 3 500,00 pr stk.

Utlegg:
Innhenting av off. oppl. Øvre Eiker kommune inkl. tegninger  kr 5 231,00
Tinglysing sikring  kr 545,00

Andre utgifter:
AX tilstandsrapport enebolig  kr 20 625,00
Boligfotografering  kr 3 500,00
Boligselgerforsikring Gjensidige Eiet - regnes av prisantydning  ca. kr 25 410,00
Dronefoto med pinpoints/markører  kr 1 650,00

Vi er opptatt av verdiskapning, og har knyttet til oss samarbeidspartnere som skal sikre våre kunder de beste produkter og tjenester; 
• I forbindelse med forberedelse av salget, innhenter vi informasjon om eiendommen hovedsakelig fra vår samarbeidspartner Ambita.
• Gjensidige leverer boligselgerforsikring og tilbyr bygningsforsikring
• Boligkjøperforsikring leveres av Hiscox og med Sedgwick som skadebehandler, og er formidlet gjennom Gjensidige.
• BN bank tilbyr finansieringsløsninger
• Vår avdeling Krogsveen Pluss tilbyr flyttetjenester som utvask, visningsvask, lager, tømming og transport av flyttelass, i tillegg til å formidle kontakt med Flip for overflateoppussing.
• I forbindelse med overtagelse av eiendommen tilbyr Overo avtale om strøm, alarm og bredbånd.
• Krogsveen er, sammen med øvrige bransjeaktører, medeier i den digitale annonseringsplattformen Hjem som eies av Bomega AS.

Opplysninger om oppdraget

Oppdragsnummer 20-0103/26
Eiendomsmegler Krogsveen AS, avd. Drammen
Nedre Storgate 16, 3015, DRAMMEN
950 007 613
Oppdragets KR-kode KR20.26103

Dato

Sist oppdatert: 26. april 2026 kl. 15:19

Dokumenter

Utskriftsvennlig salgsoppgave

Område

Legg til steder som er viktige for deg

Prisutvikling for området

Kvadratmeterpris

0 kr/m²

Endring

↘︎ % ()

Visning

For å delta på visning, ber vi om at du melder deg på. Da sikrer vi at du får nødvendig informasjon og at det er satt av tilstrekkelig med tid. Kontakt megler dersom annet tidspunkt ønskes. Husk å lese salgsoppgaven før visningen, så du stiller forberedt. NB. Visning utgår dersom det ikke er noen påmeldte. Ønsker du kun å bli holdt orientert, kan du fra eiendommens hjemmeside få varsel om solgtpris, eller kontakte megler.

Lurer du på noe?

Unngå doble boligrenter

Vi tilbyr gunstig forsikring.

Hva koster lånet?

Sjekk estimert lånekostnad

Vil du varsles om lignende boliger?

Ved å lagre ditt boligsøk hos oss får du beskjed når vi har en bolig som ligner denne, før den legges ut på markedet!

På flyttefot? Slik gjør vi det enklere for deg

Skreddersydd flyttepakke

Vi fikser håndverkere, vask, pakking, lagring og transport, og legger ut for utgiftene underveis.

Hjelp med både kjøp og salg

Hos oss har du din egen rådgiver gjennom hele kjøps- og salgsprosessen.

Hjelp til finansiering

Vårt samarbeid med BN Bank sikrer deg rask og løsningsorientert hjelp, til konkurransedyktige betingelser.